Šta je novo?

Ulaganje u plemenite metale [bez diskusije o kriptovalutama]

Zamoli ti njih da ti jos 1x objasne, ocito je da ili nisi razumeo ili te sprdaju. Najozbiljnije. I nek ti za pocetak pokazu njihove stekove u rubljama i juanima.
Znas kako, svako radi sa svojim novcem sta zeli.
Lutrija ti je svakako sve, dal dolar, juan, rublja ili kuvajtski dinar, ili pak zlato, nekretnine ili hartije od vrednosti.
Vreme ce samo da pokaze ko je u pravu, pa ces onda i moci da se smejes meni i njima, ili mi tebi.
Videcemo.
 
Ja se tebi nisam smejao (jer je toliko ocito da totalno nemas pojma o ovim stvarima i nista nisi razumeo) vec sam ti najozbiljnije i najdobronamernije savetovao da se jos 1x informises.

Da ne bude ona stara, na svojim greskama se najbolje uci.
 
Zlato sada poprilično skače zbog problema u bankarskom sektoru, kako koja banka ide u likvidaciju, tako zlato napravi spike. Ipak, očekujem kada se kriza prenese iz bankarskog sektora na ostatak ekonomije, nezaposlenost krene da raste i cene krenu da deflatorno opadaju, zlato bi trebalo da padne za možda 10-15%. To bi trebalo da bude prilika da se još malkice dopunim, recimo još dve unce, nek se nađe za slučaj da centralne banke krenu sa infuzijama novca, što nije nužno da se desi. Cena zlata je sada vrlo visoka i ne mogu preporučiti ljudima da ga kupuju, izuzev možda neke manje količine ako ga nemaju uopšte.

Cena zlata konačno krenula da se dovodi u normalu nakon što su se strahovi malo smirili i pohlepa se polako vraća u špekulativne asete, kao što tech stocks i kriptovalute, pa zlato logično pada. Mislim da DCA opet može da se lagano nastavi, kupovati po 1850 evra za uncu je bilo baš previše. Mislim da bi cene istorijski trebalo još da padnu ove godine kad tržišta naprave blow off top, ostaje da se vidi.
 
Све је то спекулативно. Чињеница је да се ценама и даље манипулише. Злато се већином рециклира, док сребро не. Заврши на депонијама. Кажем то, јер очекујем значајнији скок сребра у неких наредних пар година. Просто потражња је много већа од рударења. Кина хоће свака кућа да има соларни панел. Плус сад раде панеле који су ефикаснији и садрже већи проценат сребра. Немци ће до 2030 прекинути производњу возила на фосилна горива. Цена од 20 и кусур долара за унцу сребра је неодржива. Брикс ће доћи главе долару. Не скоро, али хоће.
Треба куповати злато ко како има могућности. Сребро је ствар личног избора. Није толико битно шта је, дал плочица дал дукат. Једино треба знати да се плочице не смеју уносити у Србију и износити ван, забрањено је законом. Дукате може.
ГВС је добар избор што се тиче фирми које продају у БГ...
 
Cene zlata na bezama na dalekom istoku počinju da pokazuju dosta više cene, kupovina se tamo pojačava. Ako se to nastavi, puno zlata će se odliti sa zapada na istok.

Takođe, još jedan grafik koji lepo pokazuje equities-commodities cikluse o kojima sam pričao.

Capture.JPG
 
Commodities short u 4 fazi bear-a je 🤤
 
Pozdrav svima.
Zanima me da li možemo iz Srbije na bilo koji način, legalno, da ulažemo u plemenite metale u inostranstvu?
 
Pozdrav svima.
Zanima me da li možemo iz Srbije na bilo koji način, legalno, da ulažemo u plemenite metale u inostranstvu?
Не знам на шта мислиш. Ако желиш да купујеш метале у иностранству и да их уносиш у Србију, може, али само златнике. Плочице не смеју да се уносе нити износе. И за неке количине дуката би ти требале дозволе можда чак.
А ако питаш да тргујеш акцијама злата или paper gold, то не препоручујем. То тржиште је предувано. Однос злата у папиру и физичког злата је 241:1. То мора да се негде шортује.
Постоје и крипто коини који су везани за злато, ал то је шпекулативно тржиште, па и да узмеш ту паре, ко ће ти послати злато у замену за њих. Нико.
 
Kad god izgleda da će cena zlata konačno da opadne i pruži novu šansu ljudima za dobar ulaz, po pravilu mora da izbije nova kriza ili rat. Otkako se zakuvalo u Izraelu, zlato prema evru postojano ide ka ATH, izgleda da ćemo uskoro videti 1900 evra za uncu.
 
Jedna zanimljivost vezana za zlazo i neke nove trendove...
Isto se moze (bez topljenja) prezociti u bazu podataka...



"HSBC is one of the largest banks in the world. In fact, it has more total assets (~$3T) than any other European bank. #bigballer

Well, HSBC just made a big move… it’s tokenizing gold.

HSBC is tokenizing some of the physical gold held in its London vault

The physical gold will stay in the vault, but HSBC will create a digital twin using distributed ledger technology (DLT)

Institutional clients will be able to trade the assets on the HSBC Evolve platform - a new trading platform for FX and precious metals

1 token = 0.001 Troy ounces (No idea wtf that is, but Troy was a damn good movie. So I’m on board with it…)

Why this matters: Tokenized gold has quietly grown into a ~$1.1B market.

While HSBC isn’t the first bank to jump into the space… it’s the biggest.

And as more well-known names enter the space, more people will get comfortable experimenting with tokenized gold and other real-world assets (RWA’s). "

It’s still early, but it’s a trend everyone should keep their eyes on.
 
Kad god izgleda da će cena zlata konačno da opadne i pruži novu šansu ljudima za dobar ulaz, po pravilu mora da izbije nova kriza ili rat. Otkako se zakuvalo u Izraelu, zlato prema evru postojano ide ka ATH, izgleda da ćemo uskoro videti 1900 evra za uncu.

I eto ga, zlato je po prvi put zatvorilo iznad 1900 evra. Ovo me nervira iz nekoliko razloga.

Screenshot from 2023-12-02 16-17-04.png
Prvo, batalilo mi je ovaj pattern paralelnih plavih linija. Šta ću, mnogo volim kad chart ima lep pattern.
Drugo, iako očekujem da će cena zlata da divlja u godinama pred nama, nije dobro da krene da divlja već sada, kada se inflacija hladi. Skok cena zlata je prvi znak društva u problemu.
Treće, mislim da je vreme da se pomirimo da lepe cene zlata od pre par godina nećemo videti više nikad. Iako je tačno da cene zlata nisu imune na ekonomske recesije i berzanske padove, zlato je generalno vrlo otporan asset. U slomu 2020. zlato je bilo palo 11%, američni berzanski SPX index 32%, a Bitcoin 54%.
 
I eto ga, zlato je po prvi put zatvorilo iznad 1900 evra. Ovo me nervira iz nekoliko razloga.

Pogledajte prilog 416421
Prvo, batalilo mi je ovaj pattern paralelnih plavih linija. Šta ću, mnogo volim kad chart ima lep pattern.
Drugo, iako očekujem da će cena zlata da divlja u godinama pred nama, nije dobro da krene da divlja već sada, kada se inflacija hladi. Skok cena zlata je prvi znak društva u problemu.
Treće, mislim da je vreme da se pomirimo da lepe cene zlata od pre par godina nećemo videti više nikad. Iako je tačno da cene zlata nisu imune na ekonomske recesije i berzanske padove, zlato je generalno vrlo otporan asset. U slomu 2020. zlato je bilo palo 11%, američni berzanski SPX index 32%, a Bitcoin 54%.
Prijavio sam te zbog kršenja pravila teme - zabranjena diskusija o kriptovalutama ili ta zabrana znači da samo ti možeš da prozivaš a da niko ne sme da ti odgovori? Videćemo šta kaže mod, da li je pravičan ili podmićen.
 
Mod pročitao. Nije podmićen, mada, možete da probate.

Nije diskusija, samo jasno poređenje sa drugim mogućnostima ulaganja.
 
Jedna zanimljivost vezana za zlazo i neke nove trendove...
U buducem svetu, gde ce sve vredno (sadasnji "vredni" ali bar opipljivi i lako dostupan papirni novac) biti zamenjeno nulom i jedinicama... jednu od retkih opipljivih, i realno vrednih stvari, neko kaze da je pametno zameniti takodje nulom i jedinicama? Cisto malo razmisljam, tome tema sluzi.
 
@morbius sta mislis o srebru, da li vredi kupovati investiciono srebro?

Pričao sam već o tome, pogledaj, da se ne ponavljam. Ukratko, verovatno će napraviti dobar skok kad se zlato zalaufa, ali problem su marže, gde kupiti, gde prodati, gde držati, tako da se ja time ne bavim.
 
Tavex ispostovao 13. polugicu od 1gr nakon 12 uzetih mesec po mesec 👏
 
Izvinite što nisam istražio temu/tematiku. Moj otac tj. deda moje devojčice zapeo da za novac koji joj je poklonio uzmem franc jozef zlatnik ili investiciono zlato. Nemam pojma ništa o zlatu/zlatnicima. Možete li mi reći neko provereno mesto gde kupiti taj zlatnik/investiciono zlato u Nišu a može i u Beogradu. Unapred hvala i izvinite što upadam ovako u temu.
 
Ja kupujem u Tavexu. Sve korektno.
 
Kupio danas malo zlata da nam sa srećom krene nova godina. Čoveče, 445 evra za suveren. :oops: Nekad bih otišao u kupovinu i vratio se sa punim džepom dukata, sad samo dva komada i pitam se dal mi je i to trebalo. Ako ne bude osetnijeg pada cena, možda ovde stavim i tačku na bilo kakve dalje nabavke. Jedino kad na leto odem u London, videću da uzmem i jednog Čarlsa III, čisto da imam i njega. Nisam očekivao tolike cene ovoliko rano, finansijska kriza još nije ni počela, tek se blago recesija oseća, ljudi su još u špekulativnim asetima.

IMG_20240109_164635.jpg
 
Ja sam formirao stav, da zlato u Srbiji nije za preporuku za investiranje i to zbog sledeca tri kljucna razloga.

Prvo veoma visok spread kupovne i prodajne cene, na predhodnim stranicama je lepo objasnjeno koliko je cena visa u odnosu na cene na zapadu.
Drugo zlato imao veoma visoku volatilnost pa je time i rizik veci, a na dugi rok na primer 2000 pa do 2020 prinos je manji od prinosa indeksa americke berze SPY a narocita NSAQA a pogotovu ulaganja u neki akcijsku fond .
Trece nije tako likvidni i kada treba da prodas neki ozbiljniju kolicinu, ako se covek odlucio da ulaze u zlato, onda mora veliki diskont na cenu da prihvati.

Iz tih razloga mislim da zlato u Srbiji nije pogodno za investiranje i mislim da ima povoljnih nacina za ulaganje narocito za male ulagace i koji nisu toliko edukovani niti imaju vremena da analiziraju.
PO meni simbolicno da se kupi neki dukatic deci za poklon ili rodjenje unuceta, je odprilike limit za kupovinu nekog zlata.

Naravno ovo je licno misljenje sa aspekta malog coveka i sugorno se nece svideti trgovcima zlata u Srbij.
 
Ja sam formirao stav, da zlato u Srbiji nije za preporuku za investiranje i to zbog sledeca tri kljucna razloga.

Prvo veoma visok spread kupovne i prodajne cene, na predhodnim stranicama je lepo objasnjeno koliko je cena visa u odnosu na cene na zapadu.
Drugo zlato imao veoma visoku volatilnost pa je time i rizik veci, a na dugi rok na primer 2000 pa do 2020 prinos je manji od prinosa indeksa americke berze SPY a narocita NSAQA a pogotovu ulaganja u neki akcijsku fond .
Trece nije tako likvidni i kada treba da prodas neki ozbiljniju kolicinu, ako se covek odlucio da ulaze u zlato, onda mora veliki diskont na cenu da prihvati.

Dosta toga je tačno, Srbija jeste specifično tržište za zlato, jer standardno svuda imamo interesne grupe bliske vlastima zbog kojih se regulativa namešta. Sad je kao krenula liberalizacija, pa se i u zlatu usklađujemo s normalnim svetom, tako da navodno možeš da prenosiš dukate preko granice slobodno, ali u praksi trt. Tako da je i dalje gap između kupovnih i prodajnih cena nenormalan, a verovatno postoje i problemi sa likvidnošću koje spominješ. Dok ljudi ne budu mogli slobodno da nose dukate preko granice, tržište se neće unormaliti.

Ali dosta forumaša živi po Evropi, a zlato je za nas bogami izuzetno dobra investicija. Pogledaj recimo koliko je strm ovaj uspon zlata prema euru, ja sam zapravo bio plaćen bolje u zlatu pre 15 godina, nego sad kad mi je karijera i plata otišla i-ha u odnosu na onda. Plus dodatni benefiti, zlato je diskretno, niko ne mora da zna da ga imaš, pa ne mogu da ti ga traže u razvodima i poravnanjima, ne plaća se nikakav porez na njega, likvidnost je fenomenalna, možeš da ga lako nosiš svida po evropskoj bescarinskoj zoni. U poslednjih 40 godina zlato je prilagođeno za inflaciju poraslo oko 6x, taman koliko i američki SPX indeks, tako da onaj ko je štedeo u zlatu nije prošao ništa gore nego prosečni ulagač u berzu.

Screenshot from 2024-01-31 20-48-18.png
 
Stavi chart SPY i zlato od 2000 do 2020.
Videces koji je prinos veci.

Ovo sto navodid nije bas za prosecnog malog ulagaca, da on ide tako po evropi i kupuje i prodaje zlato.
Isto tako, sigurno da je ulaganje u Index fond mnogo likvidnije nego u zlato a istovremeno u istoriji bar zadnjih 20 godina prinos je veci.

Drugo sva moja diskusija je za ulaganje ljudi je unutar Srbije a ne van nje.
Tako da taj deo koji dominira u tvom postu nije u okviru moje diskusije.

Napravi pregled firmi koji samo trguju zlatom sa godinom osnivanja. Verovatno bi se mogli interesatni zakljcci izvesti.
Jos ako bi isao zadnjih 30 godine pa da se vide i one koje vise ne rade.

Interesatno je da neke firme koje rade sa zlatom kada kupuju zlato imaju jednu cenu ako je ono kupljeno kod njih i nizu cenu ako nije. Lep primer (ne)efikasnosti trzista i indikator da nesto nije u redu sa nasim trzistem. I indirektno preporuka za kupovinu ili nekupovinu.
A to kako je i posto je zlato u Svajcerskoj nije bar meni argument da ga kupujem, jer ja ga necu kupovati u Svajcerskoj. A ako hocu da ga kupim morao bih imati znacajne dodatne troskove.
 
Stavi chart SPY i zlato od 2000 do 2020.
Videces koji je prinos veci.

Misliš SPX, naravno? Pa evo ti, zlato i SPX, isti price scale, jedan preko drugog.

Screenshot from 2024-01-31 22-23-28.png

Ovo ti je najbolji dokaz da zlato zapravo nikad nije ni prestalo da bude novac. Svetsko bogatstvo ti se i dan-danas preračunava u zlato. Jedino što to ne funkcioniše linearno, da cena zlata u korak prati povećanje ukupnog svetskog bogatstva. Umesto toga, u periodima ekonomske sigurnosti zlato stagnira i investicije idu u rizičnije produktivne asete, da bi onda u periodima nesigurnosti zlato nadoknadilo sve propušteno, pričao sam već o tome. Vrlo teško da bi zlato opet moglo da postane zvanični svetski novac, unca bi morala da ode na preko 23k dolara i ja bih postao bogat kao Krez, nema od toga ništa, ali će sigurno nastaviti da u senci prati svetsku ekonomiju, kao i do sad.
 
Evo i ovde se vidi koliko je zlato volatilnije a time i rizicnije od SPX .
Zlato po pravilu skace u periodu kriza i pocetak ratova.
I ko je ulagao u zlato 2010 i 2011 koliko je zaradio a koliko je zaradio na SPX.
Index je imao dva velika pada 2000 dot com balon i posle 2007 globalna ekonomska kriza, ali je opravak bio u oba slucaja mnogo brze nego sto je oporavak zlata bio posle pada 2011 godine.

Koji god period da uzmes , sem mozda onaj 1970 tih kada je Amerika napustila zlatni stndard, a period koji je duzi od 10 godina SPX daje cesce vise prinose ponekad moze biti da su slicni , a mislim da nema manjih prinosa.
Znaci istorijski moze se reci SPX je nesto bolji, manje volatilan i manje je rizican. To je poenta moje price. A obaska sto ovaj graf ne uzima u obzir visok spred kupovne i prodajne cene koji je kod nas.

Ko moze znati da li ce za godinu ili dve Amrrika napraviti dil sa Rusijom i neki se mir sklopiti u Ukrajini i ocekivati ne da ce zlato pasti ili pak se kladiti na zostravanje sukoba sa Rusijom sto bi zlato gurnulo u daljnji rast.

Da zakljucim da je u Srbiji za male i ne profu ulagace izglednije i minje rizicno ulaganje u globalne indekse nego u zlato koje ima ona tri velika nedostatka u Srbiji. Koliko sam shvatio ti si saglasan sa tim da kazem problematicnim stvarima koje sam naveo ali zelis da kazes da zlato ima dobre prinose.
I ovaj graf ipak pokazuje da je ulaganje u SPX zdravo razumskije iz razloga koje sam naveo.
 
Evo i ovde se vidi koliko je zlato volatilnije a time i rizicnije od SPX .
Zlato po pravilu skace u periodu kriza i pocetak ratova.

Pa evo ti i krize i ratovi. Tri skoka koje vidiš ovde da je zlato napravilo su ti zbog: 1. rat u Ukrajni, 2. bankrot FirstRepublic banke, 3. Rat u Gazi.

Capture.JPG

Uvek ti je isti sled događaja, prave se kreditni baloni, slede ekonomske krize, slede ratovi. Krenulo je kao balon u dvadesetim prošlog veka, što je rezultovalo velikom depresijom, što je rezultovalo drugim svetskim ratom. Kad se u Jugoslaviji najbolje živelo? Sedamdesetih, kad smo se zaduživali. Onda osamdesetih kriza, devedesitih ratovi. Uvek ti je obrazac isti. Prošlo je vreme kad se pilo, sad se plaća.
 
Slazem se opisom.
A slazes li se ti sto sam naveo nesto veci prinosi na SPX a znatno manji risik.
Ako uletis u zlato na vrhu mozes da cekas i 10 godina da si na istom a SPX u proseku za 10 godina daje izvesne prinose.
 
Nazad
Vrh Dno