Šta je novo?

Ulaganje u plemenite metale [bez diskusije o kriptovalutama]

Pozdrav svima.
Procitao sam temu ispocetka.

Imam 3 pitanja:
1. Sta se desilo sa tviterom - @michaeljburry, ne vidim ni jedan tvit!
2. Kako je najlakse u Becu kupiti Franc Jozef zlatnike za kes, i da li se vise isplati kupiti veliki ili mali? Razmisljam o sumi 5000-10000 evra.
3. Koji su sajtovi preporucenih zlatara u Becu. I da li postoji mogucnost da zlatnika u prodaji nema?
Miloše, u Austriji možeš da kupiš u bilo kojoj (većoj) Raiffeisen banci. Moje mišljenje je da je bolje kupiti male, jednostavnije je i brže prodati ih kasnije. Postoji mogućnost da nema u prodaji, u tom slučaju treba da ideš u banku, na primer jednom nedeljno, i proveriš da li ih ima (možeš i telefonom da pitaš).
 
Мој предмет интересовања је само сребро из неколико разлога. Прво и просто речено, сребро јесте индустријски метал али потражња за сребром расте јако брзо. Индустрије соларних панела и електричних аутомобила само чине 60% потрошње сребра у фабрикама. Велики играчи су свесни експлозивне будућности сребра али не причају засад о овоме јер би цена узлетела а људи би похрлили по плочице. Немци ће од 2035 производити само електричне аутомобиле, Елон Маск је сам рекао да му треба све више и више сребра и да је оно будућност. Цена ће засад да се врти у рангу 25-35 долара за унцу али за пар година цена иде на три цифре. То мора бити тако, просто. Да ли сте приметили да већ нема нигде да се купе плочице, макар код нас да су све цене на упит и да се резервише унапред. Потражња већ расте. И сам тражим неког доброг продавца али тешко се овде може наћи.
 
Подцењен је то метал а тренутно стагнира јер неко жели да то буде тако. Други фактор за стагнацију сребра је литијум за којим је потражња већ панично огромна. Сребро је у сенци злата као инвестиционог метала и литијума као индустријског метала. Али сви водећи економисти и познаваоци прилика ма тржишту племенитих метала говоре да ће успон сребра у 2023ој години бити много већи него злата, и да се у наредним годинама очекује велико исправљање цена на реалну вредност сребра на око 100-125 долара по унци. Лично сматрам да га треба куповати што више. Код нас је то проблем, слабије је заступљено од злата, поготово плочице које имају мањи премијум него новчићи, којих има више а за које је премијум нереално висок, и до 70% преко спот цене.
 
Рецимо филхармоникер сребрних новчића од једне унце има на неколико места, GVC, Tavex, цене варирају од 30-33 евра. Полу-нумизматика је у једном делу добра, али као што рекох, проблем је премијум који иде знатно више од спот цене сребра. У односу на злато које има мањи премијум, сребро има незахвалну позицију у том делу. По мени, много је боље куповати сребрне плочице јер је премијум доста мањи, што је плочица тежа, самим тим ближа реалној цени сребра. Ако ћу га куповати, куповаћу га у тежини сребра а не у некој вредности коју има као премијум дукат. И не допада ми се оно IGR сребро у виду плочица које гурају Силвер Спејс јер је нереално прецењено. Било где у иностранству да смо, било би много лакше набавити га, а додатно је лоше што је сребро опорезовано пдв-ом а злато није, делом због индустријске употребе, делом јер не желе да га купујемо. Последње анализе су да и произвођачи новчића од једне унце попут US Mint који праве Орла из године у годину драстично смањују серије које избацују. На тржишту ће их бити доста мање временом, како и људи попут Маска буду куповали руднике и сл. Нама је у Србији потребан добар трговац који ће бити увек снабдевен где ћемо моћи редовно куповати метале.
 
Ја причам људима о металима и да су они спас већ дуже време. Папирни новац ће нестати. Економије ће падати, то су многи потврдили, фед, ЈП, Голдман. И шта се десило? У два дана је злато поскупело 50 долара а сребро је отишло 8% у недељу дана...
 
Nešto mi nije jasno. Na nekim domaćim sajtovima onaj austrijski srebrni novčić od unce košta 3600 din. 999 srebro. Pločica od unce košta 9600 dinara, isto 999 srebro. Težina je 31,01 gram oba.
U čemu je razlika?
 
Već sam pominjao, srebro je specifično. Sjajna, dekorisana poluga može da košta značajno više od obične, neugledne. Sjajan proof novčić košta više od nekog starog patiniranog ili sa mrljama, iako imaju istu količinu srebra u sebi. Ja se ne petljam sa srebrom, kod zlata je prosto, bulion je bulion.

Taj se verovatno ne bavi sa srebrom, pa je udario cenu za neku polugu koju mu je neko davno prodao, da ako se upeca neko ko nema pojma.
 
Ako moze da se ne truje tema glupostima, bilo bi dobro.
Ја не мислим да су то глупости. Нити сви људи који иоле размишљају о својој будућности неће олако схватити будућност фиат новца. Ал не желим са тобом онда улазити у расправу иако имам чиме да поткрепим своје тврдње. Боље је бити сигуран него отићи у банку да би ти рекли да је повлачење средстава замрзнуто као што је неколико банака већ доживело. Теби су то глупости, мени је то реална економија великих играча. Да не спомињем што се Србија и раније опекла на овај начин.

А да одговорим на питање за плочице, видео сам, то је оно турско ИГР сребро. Ако се узима по унци нереално је скупо, они циљају да ти продају веће полуге, од 10, 50, 100 унци. Израчунај већу полугу и однос цене по унци/грамима и видећеш велику разлику. А друго је то што кованице великих кућа попут аустријске филхармоније увек и свуда могу лакше продати него турске прецењене плочице. Лично, бирам сребрњаке увек.
 
Naravno da ti ne mislis da su gluposti, neka bude i da nisu, nazovimo ih PROGNOZAMA KOJE SU DOSTA DALEKO OD SADASNJOSTI i kao takvima se necemo baviti na ovoj temi.
 
Поштујем свачије мишљење а и твој савет као админа. Гледаћу да минимизирам своје ставове, иако сам мислио да је ово отворена тема за све. Ето, остаје да се види ко је и у којој мери у праву.

Дистрибутери булион кованица тврде да су им потражње порасле 25% у односу на прошли месец. Поједини продавци су већ услед повећане тражње себи дали право да подигну цене кованица сребра, продајући их за 46-48 долара, а спот цена је 25. Прилажем слике.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-04-08-18-01-35-443-edit_com.twitter.android.jpg
    Screenshot_2023-04-08-18-01-35-443-edit_com.twitter.android.jpg
    236.5 KB · Pregleda: 33
  • Screenshot_2023-04-08-18-02-05-115_com.twitter.android.jpg
    Screenshot_2023-04-08-18-02-05-115_com.twitter.android.jpg
    117 KB · Pregleda: 34
  • Screenshot_2023-04-08-18-02-25-425-edit_com.twitter.android.jpg
    Screenshot_2023-04-08-18-02-25-425-edit_com.twitter.android.jpg
    268.9 KB · Pregleda: 34
Veliki pozdrav svima !

Nov sam na forumu, i ova tema oko ulaganja u plemenite metale zaleće se sve više, a kupovina u Srbiji je mačor u džaku. Naime gde god sam u zlatarama u Novom Sadu ( ne znam kako je u Beogradu? ) zanimajući se za kupovinu investicionog zlata, pitao da li imaju uređaj za ispitivanje - testiranje čistoće zlata i adekvatne finoće, najčešči odgovori su, da imaju sigurne dobavljače, ili da im je uređaj preskup. Vidim preko interneta da ima takvih aparata od par stotina Eura, pa i profesionalnih do više desetina hiljada za veće težine, (da li ti jeftiniji mogu da se uvezu legalno? ). A za te certifikate sa serijskim brojevima u pakovanjima, nažalost postoje kopije, naročito iz Kine, pa me interesuje gde ima, u kojim gradovima u Srbiji, ili direktno u nekim zlatarama da se kupi koje su provereno pouzdane ?? Zahvaljujem se unapred na odgovorima.
 
Мене интересује где пронаћи сребрне кованице и полуге у Београду, који су продавци (проверени). Дајте конкретне податке. Хвала.
 
Ок, одговорићу сам на своје питање, уколико икога занима инфо. Истраживао сам, распитивао се мало. Герално је јако слабо тржиште у Србији за злато јер људи немају пара за то, а тек за сребро, јер не улива неко поверење људима. Заправо, људи немају знање колики потенцијал сребро има над златом.
Могу нашироко говорити о свим факторима који утичу на цене злата и сребра. Могао бих дати моје личне прогнозе о цени сребра или злата за месец, три и шест, али нећу. Не би се "прогнозирање" допало админу.
Али могу рећи ово.
Упоређивао сам цене конкретно сребрне Филхармоније од једне унце. GVS их продаје за 3660 динара што се мења како се спот цена мења на тржишту. GVS је аустријска позната кућа која продаје злато и сребро директно од аустријске државне ливнице која прави чувене дукате. Представништво им је у Бранковој 2. Може се купити без претходне најаве.
Тавекс је друга фирма која их продаје, компанија из Естоније, има фирме широм света. Код њих је исти сребрњак 3965 динара. Откупљују их за 3054 динара. Фирма им је у Ушће пословном центру. Треба најавити сваку куповину.
Трећи који се баве овим су наша фирма Док Инвест који се баве мењачницама одавно, а од скора продају и инвестиционе облике. Код њих је тај сребрњак и најскупљи, 4300 динара, али је и откупна цена већа, 3200. Мени су рекли да је то тако јер су имали најскупљу понуду кад су куповали, веће су увозне таксе и слично. Колико је то тачно, немам појма, није ни битно.
Откупна цена је нижа и то може обесхрабрити људе, али знајте да је 2004те цена унце била 6 долара, данас је 26. 2020те је био спајк цене кад је скочио на 50 долара. Треба га куповати на дуже стазе, као дугорочна инвестиција.
Постоје још фирми, попут Инсигнитус-а у Кнез Михајловој који продају златне полугице и Силвер Спејс који продају ИГР турске плочице које су по мени далеко прецењене и неисплативе.
Сматрам да су то неки поуздани продавци који су дуго на нашем тржишту те је штета смањена на минимум. GVS рецимо има своје сефове у којима можете чувати своје метале за 100 евра годишње..
 
Citam neke tekstove o ulaganju u zlato umesto devize, i nije mi nesto jasno.
Ako neko, recimo, stedi par godina u zlatu, i u jednom trenutku odluci da kupi neki skuplji auto / kucu / nesto trece, ali mora da pretvori vecu kolicinu zlata u dinare odjednom... kako to poreska gleda, tu kolicinu novca koja legne odjednom na neciji racun?
Po nekoj logici, to su njegove pare, koje je samo privremeno pretvorio u zlato, i nije duzan nista dodatno da placa... ali posto je ovo Srbija, zna li neko konkretno kako se na ovo gleda sa pravne strane?
 
Poreska, odnosno Uprava za sprecavanje pranja novca, trazice poreklo tog novca - dakle treba obavezno cuvati racune za kupljeno zlato i priznanice kada se zlato proda - najbolje je da se otkup realizuje uplatom na racun. Ne moze imati nikakvih nameta, ali moze biti problem dokazivanja porekla ako nema dokaza.
 
Али ако иде злато за кеш, па кеш за кола, тј без икакве уплате на рачуне, што би ико знао? Не знам. До продаје нисам дошао још. 😄
Тренутно је време добро за куповину само. Злато стручњаци прогнозирају 2100 ускоро.
Распитах се мало. Мислим да не питају за вредности до 10.000 евра. И има фора да се квартално убацује у рачун на сваких 6 месеци, онда не питају.
 
Zlato sada poprilično skače zbog problema u bankarskom sektoru, kako koja banka ide u likvidaciju, tako zlato napravi spike. Ipak, očekujem kada se kriza prenese iz bankarskog sektora na ostatak ekonomije, nezaposlenost krene da raste i cene krenu da deflatorno opadaju, zlato bi trebalo da padne za možda 10-15%. To bi trebalo da bude prilika da se još malkice dopunim, recimo još dve unce, nek se nađe za slučaj da centralne banke krenu sa infuzijama novca, što nije nužno da se desi. Cena zlata je sada vrlo visoka i ne mogu preporučiti ljudima da ga kupuju, izuzev možda neke manje količine ako ga nemaju uopšte.
 
Слажем се. Мада већ раде инфузије новца. ФЕД је додао 1.5 трилиона за банкарски сектор, а судећи по речима Џенет Јелен то је недовољно и да јој треба још нешто више од 700 милијарди да спаси долар од "девалвирајуће катастрофе". То су њене речи. Ако на то мислиш.

Сматрам да никад није рано ни касно да се улаже у злато. Тренутно је 5 грама око 40.000. Десетка је око 75.

Кажу да су мање грамаже боље за продају пошто је премија већа на њих, од рецимо 2 грама што износи око 18.000 сада. То је већ лична преференција.
 
ili biliona (bilijardi)? 🤔
Да, моја грешка. У енглеском говорном подручју, оно што ми зовемо један билион или хиљаду милијарди, они зову трилион.
Значи исправка је на билион уместо трилиона.

Некад је заиста тешко инвестирати у сребро и злато у Србији. Ај за злато, доступније је. Али сребро је тежа форма за набавити. Последњи пут кад сам узимао у ГВС фирми, питам тамо човека, како то да ви овде немате америчке кованице попут Орла, или канадски Јаворов лист или слично које су иначе веома тражене по свету? Он каже, у Србији је јако мала потражња па увозимо ређе. Рецимо у нашој фирми у Бечу имамо све те форме укључујући и полуге и сл.
Онда ми рече како за злато треба дозвола за увоз, док за сребро не треба. Некако не знам дал би се исплатило ићи у Беч само због тога.. Плус царина може бити незгодна.
Узимао сам филхармоникере, следећи дан су распродали све. Сад чекам следећу туру још мало да се допуним.
 
Za zlatne Franc dukate ne treba ni dozvola, ni carina, a ne plaća se ni pdv, ako se kupi za ličnu upotrebu.
Bar tako piše u zakonu, osim što je ostavljeno cariniku da ceni koja je to količina koja je za ličnu upotrebu, što je rastegljiva kategorija.
 
Gde uzeti u Beogradu zlatne dukate Franc Jozef? Vidim da postoji neka zlatara "Gold" koja prodaje nove, e sad ja nemam blage veze oko toga i neko moze lako da me zezne, da li je neko imao iskustva sa njima? Ili bilo gde drugde?
 
Da li se zna koje su u Srbiji zlatare ili brokeri investiciong zlata sa najduzim periodom rada ( da prodaju i kupuju investiciono zlato) u kontinuitetu.
Kod ovih sto sam ih gledao na neto ili nema godina pocetka rada ili je to 5 do 6 godina.
 
Nakon detaljnog razgovora sa kolegama koji se bolje razumeju u ekonomiju od mene posto sam po struci developer a radim u firmi koja se primarno bavi ekonomskim resenjima odnosno prakticno receno aplikacijama za bankez trejting itd. savet je bio da ni zlato nije realna zastita jer Morgan i kompanija vestacki drze cene zlata na nivou na kom je. Kao dugorocna zastita mozda, ali deo ulaganja. Takodje su dali savet svetog trojstva u ekonomiji - zlato, nekretnine i valuta.
Sto se tice zlata i nekretnina tu je jasno, investiciono zlato i bilo kalav vid nekretnine dal je to stan, plac, vikendica itd. ali sto se tice valuta jak savet sam dobio za Juan i Rublju a da se klonim zapadnih trenutno kao sto su Euro i Dolar zbog nenormalnog stampanja dolara. Takodje sam sobio i savet da ako vec hocu da ulozim, to bude akcije neke firme na primer Apple ili bilo koja druga cija vrednost se utrostrucila u poslednjim godinama jer direktno dobijaju taj novac koji se stampa i tako ih stite od inflacije.
Sto se tice zlata proverio sam cene u Srbiji i ne isplati se nikako jer su cene ovde za 20% vece nego u inostranstvu, tako da ako je moguce najbolja opcija bi bila kupovina negde u inostranstvu (EU) pa prenosenje u Srbiju ako je to ikako moguce preko granice. Moracu da se raspitam a ako je neko imao iskustva neka podeli, kako se moze prebaciti i koliko bez nekakvih problema.
 
Pa i zlato i dijamanti se veštački limitiraju, ali poenta i jeste da postoji kontrola pa nikada ne mogu ozbiljno devalvirati.
 
Nakon detaljnog razgovora sa kolegama koji se bolje razumeju u ekonomiju od mene posto sam po struci developer a radim u firmi koja se primarno bavi ekonomskim resenjima odnosno prakticno receno aplikacijama za bankez trejting itd. savet je bio da ni zlato nije realna zastita jer Morgan i kompanija vestacki drze cene zlata na nivou na kom je. Kao dugorocna zastita mozda, ali deo ulaganja. Takodje su dali savet svetog trojstva u ekonomiji - zlato, nekretnine i valuta.
Sto se tice zlata i nekretnina tu je jasno, investiciono zlato i bilo kalav vid nekretnine dal je to stan, plac, vikendica itd. ali sto se tice valuta jak savet sam dobio za Juan i Rublju a da se klonim zapadnih trenutno kao sto su Euro i Dolar zbog nenormalnog stampanja dolara. Takodje sam sobio i savet da ako vec hocu da ulozim, to bude akcije neke firme na primer Apple ili bilo koja druga cija vrednost se utrostrucila u poslednjim godinama jer direktno dobijaju taj novac koji se stampa i tako ih stite od inflacije.
Sto se tice zlata proverio sam cene u Srbiji i ne isplati se nikako jer su cene ovde za 20% vece nego u inostranstvu, tako da ako je moguce najbolja opcija bi bila kupovina negde u inostranstvu (EU) pa prenosenje u Srbiju ako je to ikako moguce preko granice. Moracu da se raspitam a ako je neko imao iskustva neka podeli, kako se moze prebaciti i koliko bez nekakvih problema.

Savetovati NE ulaganje u dolar, ali DA u Apple mi je oksimoron. :unsure:

Naravno da oni sa najviše novca balansiraju cenom zlata jer mogu kupiti/prodati dovoljne količine da se to oseti na tržištu. Ali zlato nikada neće nestati kao investicioni metal, doduše, pre je za "konzervaciju" vrednosti trenutno raspoloživog novca, nego za investiciju.

Ne kupovati zapadne valute, nekako se razume danas, kupovati Juan ajd' đene đene, ali Rublju?!? Da li ti to savetuju kolege iz Sperbanke? :p
 
Rublja je vezana za zlato, a dolar je bio druga najbolja stvarčica posle zlata, koje se sad polako svi lišavaju. Koliko sam ukapirao kritičare, oslobađanje od dolara je nepovratan proces u znatnom delu sveta, tako da im je štampanje samo jedan, ne i najbitniji problem. Zapravo koliko se interesujem u poslednje vreme, kao i svi mi, šta činiti, izgleda da je jedina sigurna kocka osloboditi se dolara, a ovo sve drugo može i ovako i onako.
 
Pa i zlato i dijamanti se veštački limitiraju, ali poenta i jeste da postoji kontrola pa nikada ne mogu ozbiljno devalvirati.
Da samo dijamant, koliko ja znam, nema nikakvu vrednost posle kupovine. Samo jedna kompanija se bavi dijamantom u svetu i ona drzi monopol, ali mozda gresim, i cena je takva zbog nje a ne zato sto je dijamant stvarno vredan. Sa druge strane zlato opet ima svoju vrednost, samo ato JP Morgan drzi vestacki cenu kako su mi kolege objasnile.
Savetovati NE ulaganje u dolar, ali DA u Apple mi je oksimoron. :unsure:

Naravno da oni sa najviše novca balansiraju cenom zlata jer mogu kupiti/prodati dovoljne količine da se to oseti na tržištu. Ali zlato nikada neće nestati kao investicioni metal, doduše, pre je za "konzervaciju" vrednosti trenutno raspoloživog novca, nego za investiciju.

Ne kupovati zapadne valute, nekako se razume danas, kupovati Juan ajd' đene đene, ali Rublju?!? Da li ti to savetuju kolege iz Sperbanke? :p
Pa bas zato, sto se dolar stampa kao nenormalan, a velike kompanije dobijaju taj novac od vlade u Americi, sto znaci da ce vrednost dolara ici na dole a vrednost tih kompanija stajati na mestu. Ako je apple do juce imala 100 dolara vrednosti a Amerika im upumpala jos 200 znaci danas imaju 300 i tvoja akcija vredi ne 100 kao nekada nego 300 dolara, ali sam dolar vredi 3 puta manje jer globalno pada. U sustini oni vestacki odrzavaju tu firmu od pada dolara kako sam ja razumeo.
A sto se tice zapadnih valuta gotovo jednoglasno su mi rekli da dolar i euro su trenutno najgora kombinacija cuvanja kapitala, a rublja koja je udvostrucila vrednost je dobar izbor, takodje i juan, jer kako sam razumeo vecina sveta prelazi na juan i rublju za razmenu odnosno trgovinu odbacivsi dolar, nek me neko ispravi ako sam negde pogresio ili nesto nisam skapirao. I ne, moja firma je Americka i prvenstveno saradjuje sa zapadnim kompanijama ali i sa svima ostalim u celom svetu.
Iskreno ne razumem se u ekonomiju, neki od kolega su dugi niz godina bili brokeri na Wall Street-u jedna od koleginica cak drzi i rekord za najduze radno vreme na berzi, jedan od kolega je izvadio nasu firmu iz kolapsa nrkim ekonomskim idejama itd. pa sam zbog toga i pitao za savet njih jer nisu laici kao ja na primer.
 
Ja sam se dolara oslobodio onomad kad je prešišao 120 RSD i to mi je jedan od boljih poteza.
 
Nazad
Vrh Dno