Šta je novo?

Toplotna pumpa

Pa znaš ti to i sam, TP iz treće lige i plus prejaka. S obzirom da sam pratio tvoje postove i da znam opis tvoga objekta a o čemu si pisao po forumu i kada dodamo zime u našem kraju tebi je dosta TP od 8 kW. Ali najbitnije je da je tebi ok, kako potrošnja tako i ugođaj.
Šta bi za onaj projekat koji si spominjao u vezi TP? Beše neka rodbina, pa si ih savetovao da ne uzimaju prejaku TP. Šta su odlučili na kraju?
 
Šta bi za onaj projekat koji si spominjao u vezi TP? Beše neka rodbina, pa si ih savetovao da ne uzimaju prejaku TP. Šta su odlučili na kraju?
Kao razmišljaju još, mislim da ni oni sami ne znaju šta hoće, ali ja sam svakako odustao, najgore je imati svojima posla.
 
Meni ne moze ispod 800w da radi TP.

Zainteresovao si me sa ovim... Pokušavam da uhvatim trenutnu potrošnju TP da vidim kada je najmanje. Aplikacija merača mi najpreciznije beleži prosek u sat vremena. Za ostalo moram da gledam baš trenutak kada troši.
Nešto mi je u glavi da sam primetio 300+ W, ali ne mogu sada da uhvatim takav trenutak. Imam u istoriji da je nekoliko sati radila prosečno između 320W i 380W i ne verujem da je to postigla tako što je se palila i gasila, ali to se dešavalo noću, tako da nemam tu "trenutnu potrošnju".
Max koliko mi troši je 3900W koliko sam uhvatio. Nije mi nemoguće da može da radi sa 10% max snage. Fujitsu Waterstage 10kW je u pitanju.
 
Pri izboru TP sam napravi gresku jer nisam gledao minimalnu snagu koja mi je potrebna tj kada je napolju oko 15c a da mi u kuci bude 24c, stalo se gleda max.
Vidim kod aristona ima navedeno min kao sto ima kod klima inace dok kod drugih TP to nisam toliko vidjao

"Minimalni kapacitet grijanja (kW)"

1709893679308.png

Ako mojoj kuci treba na 15c oko 2kw a meni je TP minimum 4kw, normlano da ce da secka sa radom.

Realno grejemo se i kada je temp i na 15,17,18c .. bude hladno u kuci ako ne radi par dana.

Kada imamo generalno filozofiju "bolje jaca nego slabija"
Zainteresovao si me sa ovim... Pokušavam da uhvatim trenutnu potrošnju TP da vidim kada je najmanje. Aplikacija merača mi najpreciznije beleži prosek u sat vremena. Za ostalo moram da gledam baš trenutak kada troši.
Nešto mi je u glavi da sam primetio 300+ W, ali ne mogu sada da uhvatim takav trenutak. Imam u istoriji da je nekoliko sati radila prosečno između 320W i 380W i ne verujem da je to postigla tako što je se palila i gasila, ali to se dešavalo noću, tako da nemam tu "trenutnu potrošnju".
Max koliko mi troši je 3900W koliko sam uhvatio. Nije mi nemoguće da može da radi sa 10% max snage. Fujitsu Waterstage 10kW je u pitanju.

Kada gledam za danas imam potrosnju po satu i vidim kada je off kada ne radila. Ali vidim samo potrosenu struju ne vidim predatu energiju za danas (Midea app - Smart home).
Kada odem na istoriju i izaberem dane ili neki dan. Pokaze mi oba za 24h za taj dan ili te dane pojedinacno.

800w * 4.8cop = 3840w predato ali za to nema potreba jer meni na 15c treba oko 2.7kw
Voda se brzo zagreje u sistemu na ovoj temp.
 
Poslednja izmena:
Zainteresovao si me sa ovim... Pokušavam da uhvatim trenutnu potrošnju TP da vidim kada je najmanje. Aplikacija merača mi najpreciznije beleži prosek u sat vremena. Za ostalo moram da gledam baš trenutak kada troši.
Nešto mi je u glavi da sam primetio 300+ W, ali ne mogu sada da uhvatim takav trenutak. Imam u istoriji da je nekoliko sati radila prosečno između 320W i 380W i ne verujem da je to postigla tako što je se palila i gasila, ali to se dešavalo noću, tako da nemam tu "trenutnu potrošnju".
Max koliko mi troši je 3900W koliko sam uhvatio. Nije mi nemoguće da može da radi sa 10% max snage. Fujitsu Waterstage 10kW je u pitanju.
To je dobra mašina kao i Daikin Altherma. Mada je i frkina kako čitam njegove postove o istoj dobra.
 
Februar 550 kw, 185 mkv, 16 kw TP ili ti 45 eura, u kuci od 22-23°C radi po krivulji
Ako mogu kratki detalji, izolacija, model pumpe?

Svejedno, meni je to svakako veoma malo, a koliko bi tek bilo s nekim premium ili srednjim modelom adekvatne snage?
Uvjerio sam da ti jeftini modeli mogu itekako posrkati, Bergen Versatti 2 (gree) na r410, troši nelimice struje u objektu gdje instaliran, npr sad decembar, grije 1200 m2 se grije 5 dana usedmici, od 6h do 15h, i uzme oko 10 000 kWh (doduse ukupna instalirana je 112 kWh + još jedna od 20 W). Ali pojedoše struju.
 
Ako nije hladno u tom objektu, onda taj Bergen radi kako treba.
Ako im troši puno struje, to znači da im daje puno toplote. Ako žele da im bude toplo sa manje toplote, ne mogu to prebace na toplotnu pumpu, nego da reše sa izolacijom na objetku i sa smanjenjem gubitka u ventilaciji. Čim je objekat od 1200 m2, znači da je komercijalan i sigurno se često otvaraju razna vrata, a i obično takvi objekti imaju puno staklenih površina.
U prevodu, tu struju je pojeo taj objekat :)
 
Pozdrav svima,

Pratim ovaj forum vec neko vrijeme i u velikoj sam dilemi.
Naime, poceo sam sa izgradnjom kuce i u velikoj sam dilemi da li ugraditi toplotnu pumpu sa fan coil uredjaima bez podnog grijanja ili ugraditi klime single split?
Kuca se nalazi u Podgorici gdje zime nisu previse hladne.
Kucu zidam giter blokovima, izolacija ce biti 10cm stiropora a stoolarija PVC sa troslojnim staklom.

Hvala unaprijed na savjetimma.
 

Prilozi

  • Snimak ekrana 2024-03-07 222915.png
    Snimak ekrana 2024-03-07 222915.png
    232.2 KB · Pregleda: 33
  • Snimak ekrana 2024-03-09 073048.png
    Snimak ekrana 2024-03-09 073048.png
    190.2 KB · Pregleda: 32
Pri izboru TP sam napravi gresku jer nisam gledao minimalnu snagu koja mi je potrebna tj kada je napolju oko 15c a da mi u kuci bude 24c, stalo se gleda max.
Vidim kod aristona ima navedeno min kao sto ima kod klima inace dok kod drugih TP to nisam toliko vidjao

"Minimalni kapacitet grijanja (kW)"

Pogledajte prilog 432465

Ako mojoj kuci treba na 15c oko 2kw a meni je TP minimum 4kw, normlano da ce da secka sa radom.

Realno grejemo se i kada je temp i na 15,17,18c .. bude hladno u kuci ako ne radi par dana.

Kada imamo generalno filozofiju "bolje jaca nego slabija"


Kada gledam za danas imam potrosnju po satu i vidim kada je off kada ne radila. Ali vidim samo potrosenu struju ne vidim predatu energiju za danas (Midea app - Smart home).
Kada odem na istoriju i izaberem dane ili neki dan. Pokaze mi oba za 24h za taj dan ili te dane pojedinacno.

800w * 4.8cop = 3840w predato ali za to nema potreba jer meni na 15c treba oko 2.7kw
Voda se brzo zagreje u sistemu na ovoj temp.
I dalje mi je neverovatno da najobicnije jeftine klime imaju oznake Minimalni kapacitet grejanja, maksimalni kapacitet grejanja..

Dok kod 90% TP ima samo kapacitet grejanja u specifikaciji
 
Pozdrav svima,

Pratim ovaj forum vec neko vrijeme i u velikoj sam dilemi.
Naime, poceo sam sa izgradnjom kuce i u velikoj sam dilemi da li ugraditi toplotnu pumpu sa fan coil uredjaima bez podnog grijanja ili ugraditi klime single split?
Kuca se nalazi u Podgorici gdje zime nisu previse hladne.
Kucu zidam giter blokovima, izolacija ce biti 10cm stiropora a stoolarija PVC sa troslojnim staklom.

Hvala unaprijed na savjetimma.
Moj izbor bi bile klime. Za TP bih koristio podno grejanje.
Klima ili fancoil, po meni je isto. Oba duvaju i isti je osećaj grejanja i hlađenja. Kod klima bar ima mogućnost fleksibilne ugradnje i kasnijeg održavanja.
Sa TP bih išao podno, zidno, plafonsko grejanje/hlađenje. Možda sam pristrasan pošto sam ja tako radio. Da vidimo šta drugi kažu, pa na kraju sam odluči.
 
Osim večite dileme oko izbora marke i jačine toplotne pumpe, koliko je bitno obratiti pažnju na marku cevi za podno grejanje i ostalu opremu. Tece, Rehau, Bergen, Unidelta...?
 
Mislim da je totalno svejedno, samo sto je Rehau ubedljivo skuplji od ostalih. Uostalom cevi koliko mogu biti "razliciti" kod razlicitih proizvodjaca.
 
Osim večite dileme oko izbora marke i jačine toplotne pumpe, koliko je bitno obratiti pažnju na marku cevi za podno grejanje i ostalu opremu. Tece, Rehau, Bergen, Unidelta...?
Ako nije lako dostupnu i vidljivo uvek idi na kvalitet. Ne kažem najskuplje ali nikako najjeftinije.
Zamisli muke da krene negde da curi.. Pu pu daleko bilo..
 
Mislim da je totalno svejedno, samo sto je Rehau ubedljivo skuplji od ostalih. Uostalom cevi koliko mogu biti "razliciti" kod razlicitih proizvodjaca.
Da si pročitao malo o tehnologiji proizvodnje AL-PEX ili PE-RT cevi znao bi da nije svejedno. Pogotovo što to ostaje u podu
 
@jozza
Može li za nas laike ukratko u čemu se razlikuje skupa PEX-AL-PEX i jeftina PEX-AL-PEX? Mi smo kupili neku koja je bila tada u ponudi. Nije bila najjeftinija. Mislim da je neki italiljanski prozvođač.
Na šta treba obratiti pažnju kada se kupuju cevi? Mislim da će uvek problem pre biti na spojnici nego na cevi (osim ako ne oštetiš nekako cev).
 
Zdravo narode, ako moze savet u vezi odgovarajuce toplotne pumpe, posto se uopste ne razumem u to.

U pitanju je kuca od 75 kvadrata, trenutno je bez izolacije ali ce biti uradjena izolacija prizemlja od stiropora 10cm i tavanica 20cm vune.
U planu je da se potkrovlje u buducnosti podigne za par redova, bez ploce.

Podovi nisu izolovani, dnevna soba i spavace sobe imaju parket, ostatak kuce plocice.
PVC stolarija sa 5 komora i dvoslojno staklo.


Po tabeli sa https://microma.rs/kalkulator/ situacija je sledeca:

Minimalna spoljna temperatura -15c
Sobna temperatura 23c

1710272940891.png

Ovako je sa minimalnom spoljnom temperaturom od -10c

1710273443210.png

Trenutno se grejem na drva, ali bih da promenim zbog komfora.

Covek koji mi je radio grejanje je onako odokativno rekao da bi pumpa od 6kW bila dovoljna.

Sta mi vi preporucujete i koje brendove/modele? Ima li sta da je povoljno a da valja, kao sto je Xiaomi nekad bio za telefone :D
 
Zdravo narode, ako moze savet u vezi odgovarajuce toplotne pumpe, posto se uopste ne razumem u to.

U pitanju je kuca od 75 kvadrata, trenutno je bez izolacije ali ce biti uradjena izolacija prizemlja od stiropora 10cm i tavanica 20cm vune.
U planu je da se potkrovlje u buducnosti podigne za par redova, bez ploce.

Podovi nisu izolovani, dnevna soba i spavace sobe imaju parket, ostatak kuce plocice.
PVC stolarija sa 5 komora i dvoslojno staklo.


Po tabeli sa https://microma.rs/kalkulator/ situacija je sledeca:

Minimalna spoljna temperatura -15c
Sobna temperatura 23c

Pogledajte prilog 433199

Ovako je sa minimalnom spoljnom temperaturom od -10c

Pogledajte prilog 433200

Trenutno se grejem na drva, ali bih da promenim zbog komfora.

Covek koji mi je radio grejanje je onako odokativno rekao da bi pumpa od 6kW bila dovoljna.

Sta mi vi preporucujete i koje brendove/modele? Ima li sta da je povoljno a da valja, kao sto je Xiaomi nekad bio za telefone :D
Midea TP je neki xiaomi 😅

Za 75m2 sa kotlom na drva bolje da ides na neke dobre klime.

U svakom slučaju ce ti trebati za leto za hlađenje iste a m2 ti nije velika
 
Plasim se da mi klima nece biti dovoljna kad bude blizu nule ili neki minus..
A i greota mi da mi instalacija i radijatori stoje tako..
 
Minus ne bi trebalo da te plaši. Mada, ne znam gde ti se kuća nalazi kad imaš -15°C spoljne temperatue. Neka planina? Recimo, mi u Vojvodini imamo prosečnu zimsku temperaturu u plusu. Bilo je pre 15-tak godina i -20°C nekoliko dana, ali to je izuzetak i ne bih projektovao grejanje za nekoliko dana u par decenija. Uvek možeš da upališ neku grejalicu ako se baš to desi (ili založiš drva ako ne izaciš pećku).

Klime ne volim zbog izduvavanja vazduha. Više volim grejanje zračenjem. Dakle, ako nema podno, onda radijatori. Što znači TP.

Kuća nije velika, a izolacija dobra. Šteta što nema izolacije u podu. Mislim da to puno doprinosi osećaju toplote Verovatno će veći izazov biti da se nađe tako slaba TP.
 
Kakvo je mišljenje o Valiant VWL 125/5 ? Da li mi je potrebna tako jaka pumpa za objekat na dva nivoa, oko 90kvm dole i 45 gore, podno grejanje? Bojler od 200l na TP. Objekat je ytong 37.5cm, prozori pvc u troslojnom staklu.

Nudi se i značajno jeftinija Midea, ali svakako su ovi ostali troškovi veliki.

Zaintrigirali ste me sa ovom minimalnom snagom, jer su zime blage, objekat bi trebalo u teoriji da je dobro izolovan, a plus će imati i peć na drva u dnevnom boravku, pre svega zbog užitka, ali i to je ozbiljan izvor toplote.
 
Kakvo je mišljenje o Valiant VWL 125/5 ? Da li mi je potrebna tako jaka pumpa za objekat na dva nivoa, oko 90kvm dole i 45 gore, podno grejanje? Bojler od 200l na TP. Objekat je ytong 37.5cm, prozori pvc u troslojnom staklu.

Nudi se i značajno jeftinija Midea, ali svakako su ovi ostali troškovi veliki.

Zaintrigirali ste me sa ovom minimalnom snagom, jer su zime blage, objekat bi trebalo u teoriji da je dobro izolovan, a plus će imati i peć na drva u dnevnom boravku, pre svega zbog užitka, ali i to je ozbiljan izvor toplote.
Japanac i samo Japanac TP, a snaga na takav objekat plafon 6 kW s obzirom da je podno u pitanju. Ali opet se vraćamo na staro mora to neko sve lijepo izračunati, naplatiti i stati iza svoga proračuna.
 
Minus ne bi trebalo da te plaši. Mada, ne znam gde ti se kuća nalazi kad imaš -15°C spoljne temperatue. Neka planina? Recimo, mi u Vojvodini imamo prosečnu zimsku temperaturu u plusu. Bilo je pre 15-tak godina i -20°C nekoliko dana, ali to je izuzetak i ne bih projektovao grejanje za nekoliko dana u par decenija. Uvek možeš da upališ neku grejalicu ako se baš to desi (ili založiš drva ako ne izaciš pećku).

Klime ne volim zbog izduvavanja vazduha. Više volim grejanje zračenjem. Dakle, ako nema podno, onda radijatori. Što znači TP.

Kuća nije velika, a izolacija dobra. Šteta što nema izolacije u podu. Mislim da to puno doprinosi osećaju toplote Verovatno će veći izazov biti da se nađe tako slaba TP.
Nemam -15C ali reko za svaki slučaj ako se desi.. Ne bih da dajem tolike pare a da posle opet moram da se drndam sa grejalicom, makar bilo i 5-10 dana.

Vidim kolega iznad predložio Mideu, jel ima još neki dobar brend a da ne košta bubreg?

Neki konkretan model za preporuku? Momoblok ili split?
6kW ili jača?
 
Ima, Wivax. Uložiš novac u takvu izolaciju i kuću i onda gledaš da što bolje prođeš na TP (uštediš).
 
Kakvo je mišljenje o Valiant VWL 125/5 ? Da li mi je potrebna tako jaka pumpa za objekat na dva nivoa, oko 90kvm dole i 45 gore, podno grejanje? Bojler od 200l na TP. Objekat je ytong 37.5cm, prozori pvc u troslojnom staklu.

Nudi se i značajno jeftinija Midea, ali svakako su ovi ostali troškovi veliki.

Zaintrigirali ste me sa ovom minimalnom snagom, jer su zime blage, objekat bi trebalo u teoriji da je dobro izolovan, a plus će imati i peć na drva u dnevnom boravku, pre svega zbog užitka, ali i to je ozbiljan izvor toplote.

Da li ja to pogrešno vidim ili je ova Vaillant snage 16kW? Meni se čini da je to prejako.
Naša kuća je maltene ista kao tvoja: 140m2 (70+70), podno grejanje, Ytong 37,5, przori PVC u troslojnom staklu... Imamo Fujitsu Waterstage 10kW i ne treba nam jača, čak bi možda malo slabija bila optimalna (recimo 8kW). Nismo imali problema u minusima. Verovatno čak imamo i više gubitaka pošto živimo u vetrovitom mestu a imamo više staklenih površina nego što je uobičajeno za takvu kuću.

Jedino nemam iskustva sa ovim:
Bojler od 200l na TP
TP će vam obezbeđivati i sanitarnu toplu vodu?
 
Nazad
Vrh Dno