Šta je novo?

Toplotna pumpa

Ponudili mi-Ariston 8kW, Samsung 9kW, Gree 10kW u ponudi.

Za sve 3 firme mi nije problem oko servisa, imaju ih u mom gradu.
Ono sto me vuče ka ponudi Aristona je jer je ponuda data u kombinaciji sa nemačkim proizvođačem cevi i ostale opreme.
Ne kažem da je bafer neophodan, ali mi ga preporučuju zbog tog nekog optimalnog rada TP i defrosta.
Mani se bolan baffera, rijetko kad je potreban, to je samo uzimanje novaca od strane firme, pisano je već o tome. Za tvoju kvadraturu 9 kW plafon mada i to je upitno. Ne uzimaš uređaj za grijanje do - 20 već do -7 ili -8, ostalo će pokriti grijači. To je par dana ništa strašno u vidu potrošnje, a potrošnju ćeš da ispeglaš u oktobru, novembru, martu i april. Ako ti je Donn 76 u blizini čuj se sa njim malo u vezi projekta, ako ima vremena i volje.
 
Pozdrav, iz procitanog sam zakljucio da ne treba sam da se zamajavam oko jacine TP i svega ostalog jer cu napraviti bise stete nego koristi.

Kako funkcionise da neko strucan izracuna sta, kako i koliko? Jel imate neku preporuku?
 
Pozdrav, iz procitanog sam zakljucio da ne treba sam da se zamajavam oko jacine TP i svega ostalog jer cu napraviti bise stete nego koristi.

Kako funkcionise da neko strucan izracuna sta, kako i koliko? Jel imate neku preporuku?
Moje kolege obično naplaćuju izradu kompletnog projekta 2-3eur po m2.
Ali ako je samo proračun bez crteža i perifernih stvari, to ide i za 1eur/m2.
 
Ima li neko iskustva sa TP i sanitarnom toplom vodom? Mislim samo na uređaj za sanitarnu toplu vodu, bez grejanja (to je već pokriveno).
Izgleda da godišnje za grejanje trošimo 3000 kWh struje (TP), a za proizvodnju tople vode oko 2000 kWh (običan akumulacioni bojler). Možda ima finansijskog smisla da se smanji potrošnja struje za toplu vodu.
Trenutno isprobavam varijantu sa samo noćnom tarifom, ali utiče nam malo na komfor.
Nije najelegantnije rešenje, ali ako imaš prostora, dodaj još jedan bojler od 150L i rešio si problem. Talas inox XX150 košta oko 44.000din, a sa izmenjivačem za solar oko 54.000. I onda puniš samo i isključivo noću, po jeftinoj tarifi. Bojler od 200L sa izmenjivačem za TP, recimo Termorad BT200-IBR (dakle 2 ili više kvadrata) košta 144.000, tj više od TRI "obična" bojlera od 150L svaki sa inox kazanom. TP ima COP u najboljem slučaju 2.5-3 za grejanje vode, a noćna tarifa je 4 puta jeftinija. Dakle ko ima dva kupatila, jeftinije je da stavi dva velika bojlera i greje samo noću. Grejanje centralnog bojlera je skuplje, kako u startu tako i u eksploataciji. Sem ako nije jednotarifno brojilo. Centralni bojler grejan na TP zahteva recirkulacionu pumpu, a niti gubitak toplote kroz recirkulaciju nije zanemariv. Oko 5W/m kroz 19mm izolaciju, pa ako imate 40m to je 200W. Recirkulacija konstantno meša vodu u bojleru i TP treba često da dopunjava. Po ovim cenama struje nema smisla
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, interesira me moze li ovo na slici iznjeti toplotna pumpa monoblok visokotemp. 6kw. Zgrada je gradjena 2012 i ima unutar zida, tj izmedju zida neka pur pjena ili je vuna dok je prije 2 godine obnovljena fasada i dodano 5 cm stiropora. Stan je na drugom katu. Uvecao bih radijatore 20-30 posto i dodao jedan mali radijator u hodnik te ljestve u kupatilo. Sada trenutno stanje s mlakim radijatorima u kuci je temp. 22-23 stupnja. Pumpa bi mi bila malo zaklonjena o direktnog sunca u lodji te bi cijevi od pumpe do razdjelnika bile udaljene sigurno 15 metara. Pufer i bojler nebih ugradjivao.
Hvala unaprijed na svakom misljenu i sugestiji.
TP STAN.jpg
Iznad mene stan je podno grijanje a ispod radijatori.
Ovo je slika kako bi to izgledalo sada je trenutno 20-30 posto manji radijatori i nema radijatora u hodniku te ljestvi u kupatilu.
 
Pozdrav, interesira me moze li ovo na slici iznjeti toplotna pumpa monoblok visokotemp. 6kw. Zgrada je gradjena 2012 i ima unutar zida, tj izmedju zida neka pur pjena ili je vuna dok je prije 2 godine obnovljena fasada i dodano 5 cm stiropora. Stan je na drugom katu. Uvecao bih radijatore 20-30 posto i dodao jedan mali radijator u hodnik te ljestve u kupatilo. Sada trenutno stanje s mlakim radijatorima u kuci je temp. 22-23 stupnja. Pumpa bi mi bila malo zaklonjena o direktnog sunca u lodji te bi cijevi od pumpe do razdjelnika bile udaljene sigurno 15 metara. Pufer i bojler nebih ugradjivao.
Hvala unaprijed na svakom misljenu i sugestiji.
Pogledajte prilog 430169
Iznad mene stan je podno grijanje a ispod radijatori.
Ovo je slika kako bi to izgledalo sada je trenutno 20-30 posto manji radijatori i nema radijatora u hodniku te ljestvi u kupatilu.
Alo uzmemo u obzir da je pasivno grejan objekat onda bi 6kW trebalo da završi posao. Treba razmišljati o nekom back up grejanju, pošto je monoblok verovatno nema dodatni grejač.
 
Izgleda da godišnje za grejanje trošimo 3000 kWh struje (TP), a za proizvodnju tople vode oko 2000 kWh (običan akumulacioni bojler). Možda ima finansijskog smisla da se smanji potrošnja struje za toplu vodu.
Trenutno isprobavam varijantu sa samo noćnom tarifom, ali utiče nam malo na komfor.
Pojačaj temp vode skoro na max.. tokom dana uglavnom drzimo nize temperature.. Kada ides na noćnu samo idi slobodno na vrelu vodu da bi izdrzao ceo dan.

Ako možeš fizički veci da staviš.. Obavezno
 
Nije najelegantnije rešenje, ali ako imaš prostora, dodaj još jedan bojler od 150L i rešio si problem. Talas inox XX150 košta oko 44.000din, a sa izmenjivačem za solar oko 54.000. I onda puniš samo i isključivo noću, po jeftinoj tarifi. Bojler od 200L sa izmenjivačem za TP, recimo Termorad BT200-IBR (dakle 2 ili više kvadrata) košta 144.000, tj više od TRI "obična" bojlera od 150L svaki sa inox kazanom. TP ima COP u najboljem slučaju 2.5-3 za grejanje vode, a noćna tarifa je 4 puta jeftinija. Dakle ko ima dva kupatila, jeftinije je da stavi dva velika bojlera i greje samo noću. Grejanje centralnog bojlera je skuplje, kako u startu tako i u eksploataciji. Sem ako nije jednotarifno brojilo. Centralni bojler grejan na TP zahteva recirkulacionu pumpu, a niti gubitak toplote kroz recirkulaciju nije zanemariv. Oko 5W/m kroz 19mm izolaciju, pa ako imate 40m to je 200W. Recirkulacija konstantno meša vodu u bojleru i TP treba često da dopunjava. Po ovim cenama struje nema smisla
Meni je kotlarnica ispod kuparila i u planu mi je podni Termorad 160L on mi je nekako best buy. Oko 56000 bio, 75mm izolacija,sro mi je najbitnije. Punio bi ga samo noću. 200L mi ne opravdava razliku u ceni. Razmislio bi i recirkulaciji jer je ni trenutno nemam. Imam klasičan bojler na istom mestu pa moram da sačekam 5-10 sekundi da krene topla voda.
 
Meni je kotlarnica ispod kuparila i u planu mi je podni Termorad 160L on mi je nekako best buy. Oko 56000 bio, 75mm izolacija,sro mi je najbitnije. Punio bi ga samo noću. 200L mi ne opravdava razliku u ceni. Razmislio bi i recirkulaciji jer je ni trenutno nemam. Imam klasičan bojler na istom mestu pa moram da sačekam 5-10 sekundi da krene topla voda.
Imaš li mesta u kupatilu? Ako imaš, solarna verzija xx150k je dosta povoljan, 49000. Sa punjenjem noću, panele orijentišeš na zapad, elevacija 30° od horizontale. Ako ti je ružan, zatvoriš ga policom/ormarom. Naravno bojler da bude u dnu, iza jednih vrata, a iznad iza drugih vrata od ormara peškiri, itd.
 
Solarni sistem od 200 litara za kuću ne može da košta manje 2k eura ako se uradi kvalitetno. Period isplativosti je 10 do 15 godina. Solarni sistemi za zagrevanje vode se isplate samo na većim zapreminama vode, bar 500l je nešto što ima smisla. Lično ja ih ne bi ugrađivao na kućne instalacije gde ima malo potrošača.
 
Imaš li mesta u kupatilu? Ako imaš, solarna verzija xx150k je dosta povoljan, 49000. Sa punjenjem noću, panele orijentišeš na zapad, elevacija 30° od horizontale. Ako ti je ružan, zatvoriš ga policom/ormarom. Naravno bojler da bude u dnu, iza jednih vrata, a iznad iza drugih vrata od ormara peškiri, itd.
Nije problem u kupatilu nego imam mesta u kotlarnici plus nemam dodatnih gradjevinskih radova, Jedino sto je u kotlarnici malo hladnije nego u kuci pa samo iz tog razloga bi dao 10000 din vise za duplo vecu izolaciju bojlera Elit ima 3cm Termorad je 7.5cm. Punio bi nocu samo. TP nisam niti cu vezivati za bojler
Solarni sistem od 200 litara za kuću ne može da košta manje 2k eura ako se uradi kvalitetno. Period isplativosti je 10 do 15 godina. Solarni sistemi za zagrevanje vode se isplate samo na većim zapreminama vode, bar 500l je nešto što ima smisla. Lično ja ih ne bi ugrađivao na kućne instalacije gde ima malo potrošača.
1708774436073.png

Ko gleda dugorocnu pricu od 5+ godina treba da uzme u obzir inflaciju i povecanje cena koje konstantno rastu.

Ko puni samo nocu, mislim da mu nisu potrebni solarci
 
Poslednja izmena:
Nije problem u kupatilu nego imam mesta u kotlarnici plus nemam dodatnih gradjevinskih radova, Jedino sto je u kotlarnici malo hladnije nego u kuci pa samo iz tog razloga bi dao 10000 din vise za duplo vecu izolaciju bojlera Elit ima 3cm Termorad je 7.5cm. Punio bi nocu samo. TP nisam niti cu vezivati za bojler

Pogledajte prilog 430354

Ko gleda dugorocnu pricu od 5+ godina treba da uzme u obzir inflaciju i povecanje cena koje konstantno rastu.

Ko puni samo nocu, mislim da mu nisu potrebni solarci
Da li je taj Termorad stojeći ili viseći? Kakva je izolacija na Elit inox stojećem od 200L?
 
Zadnjih 10tak dana sam stavio da mi se pumpa gasi automatski u 8:00 u pali u 17:00.

Najniza potrosnja je 800w/h, bezveze mi da svaki dan u toku dana upali 1-2x a mi provetravamo svaki dan cim je lepo vreme.

Od 17 radi prema vremenskoj krivi i kako pada noc tako dize temp u sistemu.

Spustila se temp prosecno u kuci na 22c ali posto su topli dani inace to je podnosljivo.
 
Alo uzmemo u obzir da je pasivno grejan objekat onda bi 6kW trebalo da završi posao. Treba razmišljati o nekom back up grejanju, pošto je monoblok verovatno nema dodatni grejač.
Hvala na odgovoru. Kod nas imaju Nagai pumpe neke nove i pise da imaju neke grijace kondezne posude, grijac kompresora, plocastog izmjenjivaca i rkspanzione posude. Je li to to ili neki dodatni grijac mora pumpa imati?
Mislite back up grijanje kao dodatna grijalica ili klima uredjaj u stanu posto nemam dimnjak za pec?
 
Hvala na odgovoru. Kod nas imaju Nagai pumpe neke nove i pise da imaju neke grijace kondezne posude, grijac kompresora, plocastog izmjenjivaca i rkspanzione posude. Je li to to ili neki dodatni grijac mora pumpa imati?
Mislite back up grijanje kao dodatna grijalica ili klima uredjaj u stanu posto nemam dimnjak za pec?
Grejači posude za kondenzat su standard kod većine dobrih pumpi. Ostale grejače koje ste naveli ne verujem da ima, pogotovo ekspanzione posude, to nema smisla i mislim da je samo neko nalupetao te informacije. Kao back up grejanje misli se na elektro grejač sistema grejanja koji neke toplotne pumpe imaju u sebi. Ako pumpa koju kupujete nema, nije to najstrašnija stvar, ali treba razmišljati onda o nekoj grejalici ili tome slično u slučaju da pumpa bude van funkcije.
 
Februar lagan ko pero 198kW potrosila TP, od toga nize tarife 98kW
 
Na ovim temperaturama se možemo grejati i sa klimama. Evo jedan primer gde je COP 8 kada je napolju +12'C
 

Prilozi

  • IMG-4d1b6565aed9d982f0ed30d4953eba53-V.jpg
    IMG-4d1b6565aed9d982f0ed30d4953eba53-V.jpg
    72.1 KB · Pregleda: 60
Zar nije ovde COP skoro 10? Predata energija 49kWh, utrošena 5?
 
4.7 cop kod mene za Feb.

520kw potrošnja feb

1050kw januar.

Predimenzionisana TP.

Najbolje mi se pokazala na temp oko 5c što se tice potrošnje.

Kod mene bi idealno došla neka 8kw unesto 16kw

1000029627.jpg
 
I nama je ove godine februar duplo manja potrošnja nego za januar. Januar je bio 740 kWh, a februar 350 kWh. Prošle godine je bilo Jan 690 kWh i Feb 580 kWh.
140m2.
Po mom proračunu mi je februarski COP bio 3,7. Na +12°C ne mogu da imam cop 8 pa ne znam šta da je. Mislim da je po specifikaciji moje TP tada COP oko 5.
 
I ja mislim da bolje od ovoga tesko da mogu da izvucem. 834kW toplote na 198Kw potrosnje. Voleo bih nekako da mogu nekako da izmerim koliko mi sunce daje toplote u objektu, jer je pumpa 80% dana "ugasena"
 
Ja bih takođe voleo da znam. Nije jednostavno kao računati spoljnu i unutrašnju temperaturu vazduha.
Ovo su potrošnje po satima za moju TP gde su bila dva skoro identična dana što se tiče temperature vazduha.

prvi dan, 13-17°C, duvao jak vetar i bilo povremeno oblačno - potrošeno 7.3 kWh i pumpa je imala više gašenja.
drugi dan, 11-16°C, malo slabiji vetar i bilo dosta sunčano - potrošeno 5.51 kWh i pumpa se ugasila pre podne i ceo dan više nije radila.
Na termostatu podešeno 24°C, ali uglavnom bilo preko 25°C.

TP2902.png TP0103.png

Ne znam kako bi mogao da se optimizuje ili isprojektuje grejanje da pokriva ovakve slučajeve. Kod su početak i kraj grejne sezone često ovakvi.

A izgleda da sezona nije gotova. U drugoj polovini marta nas očekuju temperature ispod proseka za ovo doba godine (ali ništa strašno):
temperatura03.png
 
Meni ne moze ispod 800w da radi TP.

Ne znam kakav je kod vas slučaj.
COP 5.1 u februaru dva dana.
Ostalo je ispod..
 
Blizi se kraj sezone. Ne znam kolki je bio cop ali sam prezadovoljan kao za prvu sezonu od kineza :)
Do sada sam potrosio oko 2800kw ili negde oko 450eur. Prosle sam godine potrosio 14m3 drva. Skoro duplo skuplje.
Zanimlivo je da skoro celi februar kompresor nije radio u toku dana po 7-8 sati. Radi mi po krivulju 15/30 , -10/45. U kuci sve vreme 24stepeni.
200m2 grejanje na radijatore.
 

Prilozi

  • 428957122_374320658722925_2638087333456558364_n.jpg
    428957122_374320658722925_2638087333456558364_n.jpg
    49.6 KB · Pregleda: 23
Nazad
Vrh Dno