Šta je novo?

Toplotna pumpa

Može biti da je histerezis na sobnom regulatoru jači, te čeka malo više da uključi, ili je spoljašnji senzor na suncu pa daje "lažnu" informaciju. Možda je kuća toliko inertna da joj treba dosta vremena da da se podhladi, ili nešto peto.

Razumeo sam priču oko dodatne izolacije, ali te površine koje se naslanjaju jedna na drugu treba proveriti. Takođe otvoren sistem treba kompletno preraditi na zatvoren, nije ni to jeftin poduhvat.
Sta konkretno mislis kod prerade na zatvoreni sistem, zamena cevi oko kotla za bakarne? Ovako kako je trenutno trebalo bi zatvoriti odvod ka posudi koja je otvorena i dodati ekspanzionu posudu u kotlovskom krugu. Voleo bih da mi koto ostane kao bakup kada nema struje, da ostane u instalaciji.


Slika je sa geosrbije, stara slika. Gde je crvena boja tu je klima blok 50cm. Zuta boja tu se naslanja na deo garaze koji je zatvoren i taj deo garaze ima solidnu drvenu stolariju.Taj deo je visi u odnosu na kucu, tako iz sobe prema tom zidu je oko 90cm sobe ukopano. Ostalih 2-3 metra kuce gde se spaja sa garazom je iste podne visine sa garazom koja je ostalim delom otvorena.




Da li se TP bira po snazi grejanaj na A-7/ w35 ? (A) je spoljna temperatura a w35 je temperatura vode u sistemu ako nisam pogresio ?
 
Mislim da je četvrto tj. kući dugo treba da se prohladi. Ne znam kako bi funkcionsalo grejanje gde TP radi stalno po malo... Ova naša jače greje kad je to potrebno, a isključi se kad ne treba. Upravo radi na 2,1 kW (puna snaga je oko 3,5 kW), ali predosećam da će da se smanji ili čak ugasi uskoro pošto je žena stavila rernu da se greje :) Kad se koristi rerna, to bude dovoljno toplote da zagreje kuhinju sa dnevnom sobom (senzor je u dnevnoj sobi), čak i kada nema sunca.
Meni ne predstavlja problem, samo me interesuje kakva su druga iskustva. Da li neko ima TP da mu radi konstantno dan-noć tj. da se nikada ne ugasi?
Ja sam to postigao sa podesavanjem modulacije, za one zimske temepetaure. Mislim da je rad kompresora bio tipa 95% i vise vremena. Ovih dana kada je 16 stepeni preko dana, vecinu dana TP ne radi, jer sam na suncanoj strani sa dosta staklenih povrsina pa samo sunce greje stan. Tek posle 20h primetim da se upali. Potrosnja zadnjih 2-3 dana mi je tipa 2kw nocne i 2kw dnevne.
 
Evo prilike da podelim neke informacije koje sigurno nećete nigde videti, a možda su nekome zanimljive.
Tiče se prodaje TP na tržištu Srbije.
U 2023 prodato je ukupno oko 4500 kom, to je pad za oko 10-15% u odnosu na 2022. Razlog su verovatno velika inflacija i generalno teža finansijska situacija stanovništa.
Najviše je prodatno monoblokova iz najnižeg cenovnog ranga, čak oko 3000kom. Tu se nalaze neki brendovi za koje prvi put čujem, kao i one situacije da jedan isti uređaj iz Kine prodaje čak 10-tak različitih firmi pod različitim brendom.
Sa druge strane oko 1500kom su uređaji iz više klase, to su mahom Japanci i Nemaci. To je bekih 5-6 brendova, tu me je iznenadilo koliko su izjednačeni, svi su između 200 i 400 kom. Tako da one priče od prodavaca kako je nešto najbolje i najprodavanije nema nikakvu osnovu. Tržište je pretrpano ponudom, svako pronalazi svoje mesto i dosta je izjednačeno, tj niko nije iskočio.
Takođe me je iznenadilo da su dva brenda iz Kine koji važe za najjeftinije prodali drastično manje nego neki premium brendovi.
Moji zaključi su da nije ni cena sve, jer očigledno ako se trgovac ne potrudi neće prodati i ako je jeftinije, drugo neće ni klijenti kupovati nešto što nema servis i ima ime za koje niko nije čuo.
Cene će verovatno padati, ne mnogo ali bar 10% jer se carine za robu iz Kine postepeno ukidaju, tako da će se stvoriti još veći jaz imeđu kineskih pumpi i ostatka planete.
Gasnih kotlova je prodato oko 35.000 kom, a kotlova na čvrsto gorivo oko 40.000 kom. Prema tome TP čine oko 5-6% novih sistema grejanja kod nas u ovom trenutku.
 
Hvala na ovome, jesu zanimljive. Znajuci nase prodavce, mislim da ukidanje carina iz Kine nece spustiti cene (bar ne u meri koji bi bile carine). Mislim da se ljudi napinju i za Kineze i onda kada neko da npr da doda jos 1000-2000e za provereni brend mu je ta cifra vece od kuce.
 
Ima li neko iskustva sa TP i sanitarnom toplom vodom? Mislim samo na uređaj za sanitarnu toplu vodu, bez grejanja (to je već pokriveno).
Izgleda da godišnje za grejanje trošimo 3000 kWh struje (TP), a za proizvodnju tople vode oko 2000 kWh (običan akumulacioni bojler). Možda ima finansijskog smisla da se smanji potrošnja struje za toplu vodu.
Trenutno isprobavam varijantu sa samo noćnom tarifom, ali utiče nam malo na komfor.
 
Ima li neko iskustva sa TP i sanitarnom toplom vodom? Mislim samo na uređaj za sanitarnu toplu vodu, bez grejanja (to je već pokriveno).
Izgleda da godišnje za grejanje trošimo 3000 kWh struje (TP), a za proizvodnju tople vode oko 2000 kWh (običan akumulacioni bojler). Možda ima finansijskog smisla da se smanji potrošnja struje za toplu vodu.
Trenutno isprobavam varijantu sa samo noćnom tarifom, ali utiče nam malo na komfor.
Postoje toplotne pumpe samo za sanitarnu toplu vodu, dakle bojler sa kompresorom. To je rešenje samo za grejanje vode. Prodaju se i kod nas ali to nije baš dobro rešenje u praksi. Obično su zapremine 200 do 300l, vreme zagrevanja im je često 8 do 12h. To je dosta dugo i ako trošite više od jedne zapremine bojlera na dan onda to nije rešenja za Vas. Što se tiče zagrevanja vode sa standardnom toplotnom pumpom i akumulacionim bojlerom, mogu se smanjiti računi ako se vreme zagrevanja smanji, to znači bojler koji ima adekvante izmenjivače i temperathra na koji zagrevate bojler treba biti razumna, tj ne više od 50'C.
 
Postoje toplotne pumpe samo za sanitarnu toplu vodu, dakle bojler sa kompresorom. To je rešenje samo za grejanje vode. Prodaju se i kod nas ali to nije baš dobro rešenje u praksi. Obično su zapremine 200 do 300l, vreme zagrevanja im je često 8 do 12h. To je dosta dugo i ako trošite više od jedne zapremine bojlera na dan onda to nije rešenja za Vas. Što se tiče zagrevanja vode sa standardnom toplotnom pumpom i akumulacionim bojlerom, mogu se smanjiti računi ako se vreme zagrevanja smanji, to znači bojler koji ima adekvante izmenjivače i temperathra na koji zagrevate bojler treba biti razumna, tj ne više od 50'C.
Pitanje koji je povratak investicije u odnosu neki standardi bojler (150L ~ 45k din, prohromski ) koji se greje samo noću na većoj temp.
 
Postoje i bojleri sa tp koji se mogu nabaviti kod nas od 80-100-120 litara.
Može li link (sa cenom ako može)?

Pitanje koji je povratak investicije u odnosu neki standardi bojler (150L ~ 45k din, prohromski ) koji se greje samo noću na većoj temp.
Povratak investicije ne postoji ako se računa da radi samo noću. Trenutno imamo 150L prohromski, ali smo ga do sada koristili uvek uključenog. I super nam tako služi. Uvek tople vode :)
Problem je nastao kada sam povezao pametan merač potrošnje struje na bojler i uvideo da trošimo dnevno u proseku 5-6 kWh struje za korišćenje tog bojlera. Podesio sam da se uključuje samo noću, ali desilo nam se nekoliko puta da ostanemo bez tople vode na kraju dana. Kada primetim ranije, uključim da se i danju dopuni, ali poslednji put nam se desilo u sred kupanja dece (punili kadu :) ) pa nije bilo vremena da se greje voda.
Dakle, za toplu vodu (stalno uključen) plaćamo oko 30.000 dinara godišnje (po ovim cenama struje), ako je COP 2.5 za TP bojler, onda bi mi ušteda bila oko 150€ na godišnjem nivou. Ako je TP bojler 1000€ vredi razmisliti, ali ako je 2000+€ onda ništa...
 
Postoje i bojleri sa tp koji se mogu nabaviti kod nas od 80-100-120 litara.
Video sam ovo u ponudi ali mi nije jasno na koji princip to radi? Ako TP tojes kompresor zagreva jednu stranu izmenjivaca i tako greje vodu , gde se onda oslobadja hladnoca koja nastaje na drugoj strani freonskog kruga?
 
1000008884.jpg

Ima usis svežeg vazduha i odvod, može da ispušta vazduh u prostoriji i tako suši vazduh tj izvlači vlagu ili se može montirati cev za odvod vazduha van prostorije.
 
@ToMiCcc pa jedino gde moze, u prostor gde je bojler 😉
Na to sam i sumnjao ali to mi totalno nema smisla.. Onda bih morao jace da zagrevam kupatilo , dakle ukratko presipanje energije iz supljeg u prazno...
Opcija sa velikim TP bojlerima od 200-250L mi mnogo vise ima smisla... Jesenas kad sam radio kupatilo spojio sam toplu vodu u kuhinji da mi ide iz kupatilskog bojlera i batalili smo onaj mali kuhinjski bojler 5L.. Na kraju to bas i nije ispalo najbolje jer se ispostavilo da 80L kupatilski bojler nije dovoljno i za kupanje i za pranje sudja plus onaj efekat pustis u kuhinji toplu vodu pa cekas 5-10 sec da dodje i onda kad zavrsnes vodu u cevovodu ostane koja litra tople vode koja se ohladi i to je fakticki na kraju gubitak .. 15 min kasnije opet pustis toplu vodu i cekas 10ak sec. i tako... Tako da nam sad kupatilski bojler radi 24/7 sto se meni naravno ne svidja.
Jako mi je interesantna opcija sa tim velikim TP bojlerima pa mi padaju razne ideje na pamet. Npr. posto kuhinju jos nisam uradio , na tavan pozicioniram TP bojler , kroz plafon preko mesnog ventila spustim dovod mlake vode u kuhinju recimo 35-40ak C za ves masinu i sudo masinu ,na taj nacin bi i ova dva uredjaja ustedela na grejanju vode.., u sudoperu i kupatilo pustim glavni izlaz maximalno tople vode , zagrejem vodu nocu i da te Bog veseli. U teoriji to bi bila dzaba topla voda.
 
Poslednja izmena:
Džaba topla voda, ako ne računaš cenu TP bojlera, ventila, cevi, struje, radova... Šalim se :) Samo napred. Javi šta si uspeo.
Nego, proveri da li mašine za veš i sudove podržavaju dotok tople vode pre nego što to uradiš. Nešto mi je u glavi da su modeli koji imaju priključak za toplu vodu drugačiji.
Mislim da je za nas koji žive u kući i imaju pristup krovu, isplativije rešenje solarnog grejanja vode, nego preko toplotne pumpe. COP je slab kada se zagreva voda na 55°C, a solarni kolektor ili fotonaponski solarni panel skoro da nemaju operativnih troškova. Mislim da su TP bojleri smišljeni za stanove (mada su dosta veliki i za to).
 
Može li link (sa cenom ako može)?


Povratak investicije ne postoji ako se računa da radi samo noću. Trenutno imamo 150L prohromski, ali smo ga do sada koristili uvek uključenog. I super nam tako služi. Uvek tople vode :)
Problem je nastao kada sam povezao pametan merač potrošnje struje na bojler i uvideo da trošimo dnevno u proseku 5-6 kWh struje za korišćenje tog bojlera. Podesio sam da se uključuje samo noću, ali desilo nam se nekoliko puta da ostanemo bez tople vode na kraju dana. Kada primetim ranije, uključim da se i danju dopuni, ali poslednji put nam se desilo u sred kupanja dece (punili kadu :) ) pa nije bilo vremena da se greje voda.
Dakle, za toplu vodu (stalno uključen) plaćamo oko 30.000 dinara godišnje (po ovim cenama struje), ako je COP 2.5 za TP bojler, onda bi mi ušteda bila oko 150€ na godišnjem nivou. Ako je TP bojler 1000€ vredi razmisliti, ali ako je 2000+€ onda ništa...
Meni je nocu uključeno, plus 30min od 6pm kao neki boost.
Uspeo sam da nađem neke cene... 2000€ kao početna cena je previše. Mislim da ću za taj novac postaviti solarne panele koje ću direktno povezati na ovaj koji već imam :)
Koliko sam vidro cevasti solarni kolaktori su bolja oocija od pločastih.
 
Jeste, samo što nikada nije od 10°C svh 150 litara. Poslednji put je voda bila 23-24 (imam display na tušu pa znam) kada smo zarvšili kupanje. A to je dosta hladno da se dete tušira.
Imamo 3000 W grejač.
Dakle sa 24°C do 65°C sa 3000W, što mu dođe oko 2,5 sati da ponovo bude pun bojler. Što se i poklapa sa iskustvom. U praksi, kada primetim da nema dosta tople vode, dovoljno mi je i sat vremena da imam ponovo vode za jedno tuširanje.
Problem je što deca ne mogu da sede i čekaju sat vremena u kadi punoj pene :)

Nije loša kombinacija i akumulacioni u kombinaciji sa protočnim... svi slučajevi su pokriveni. Samo treba sve to ispovezivati i finansirati... Mislim da je solar bolja varijanta.
Toplotna pumpa mi se čini da je nategnut slučaj.

Da li neko ima običnu TP sa sanitarnom toplom vodom? Kakva su iskustva? Ima li dodatnog održavanja?
 
@component Zasto samo ne dodas tajmer da ti radi 30-60min pre tog da kazemo redovnog kupanja dece (zato je meni 30 min od 6pm kao neki boost pred kupanje) i da ti voda u bojleru ide na 70c ne na 65? Kada dodje temperatura spoljna predje 20c redovono smanji na 60c
 
Videću... tek sam počeo da se igram sa ovim...
Moram pre svega da odradim čišćenje i zamenu anode. Nikada nisam to uradio a prošlo je 5 godina od ugradnje.
Da li i toplotne pumpe za sanitarnu imaju magnezijumsku anodu ili nešto slično? Niko ne spominje koja su redovna održavanja kod TP bojlera.
 
Pogledajte prilog 428787
Za ovaj slucaj za klasicnan bojler od 150L sa slabijim 2kw grejacem ali mislim da uvek ide 3kw (isto je na kraju)

3.4din je cena u nocnoj plava tarifa

5h * 3.4din *2kw * 365 dana = 12410din za godinu dana ... da zaokruzim u buduce na 100e, kada ce TP bojler da se isplati u razlici?
 
Meni je nocu uključeno, plus 30min od 6pm kao neki boost.

Koliko sam vidro cevasti solarni kolaktori su bolja oocija od pločastih.
Suprotno. Za naše podnevlje pločasti su uvek bolja opcija od vakuumskih. Efikasnost jeste veća kod vakuuma, za nekih 5-6% u realnim uslovima, ali su pločasti duplo povoljniji i mogu da izdrža udare od manjeg grada dok vakuum prsne na malo jači potres i doviđenja. Razlog zašto ovde ljudi jure vakuumske je što su to videli u zemljama koje su manje osunčane od nas (Švajcarska, Nemačka) pa misle da je to bolje.
 
Imam ponudu za 3 topl. pumpe, sve 3 varijante su split:
Samsung
Gree
Ariston
Cene ugradnje i svega ostalog tu negde, da kazem zanemarljiva razlika.
Pomozite u odabiru.
P.S. Ariston mi u cenu ukalkulisao i bafer, ovi drugi nisu.
 
Imam ponudu za 3 topl. pumpe, sve 3 varijante su split:
Samsung
Gree
Ariston
Cene ugradnje i svega ostalog tu negde, da kazem zanemarljiva razlika.
Pomozite u odabiru.
P.S. Ariston mi u cenu ukalkulisao i bafer, ovi drugi nisu.
Bafer možda treba možda ne, verovatno ne, tražite da objasne zašto ga nude.
Ako je Srbija u pitanju, od ova tri izabrao bih Ariston, jedino oni imaju servis koji liči na nešto.
 
Imam ponudu za 3 topl. pumpe, sve 3 varijante su split:
Samsung
Gree
Ariston
Cene ugradnje i svega ostalog tu negde, da kazem zanemarljiva razlika.
Pomozite u odabiru.
P.S. Ariston mi u cenu ukalkulisao i bafer, ovi drugi nisu.
Nadam se da su ti smanjili malo procene KW ;)
 
Nadam se da su ti smanjili malo procene KW ;)
Ponudili mi-Ariston 8kW, Samsung 9kW, Gree 10kW u ponudi.
Bafer možda treba možda ne, verovatno ne, tražite da objasne zašto ga nude.
Ako je Srbija u pitanju, od ova tri izabrao bih Ariston, jedino oni imaju servis koji liči na nešto.
Za sve 3 firme mi nije problem oko servisa, imaju ih u mom gradu.
Ono sto me vuče ka ponudi Aristona je jer je ponuda data u kombinaciji sa nemačkim proizvođačem cevi i ostale opreme.
Ne kažem da je bafer neophodan, ali mi ga preporučuju zbog tog nekog optimalnog rada TP i defrosta.
 
Ponudili mi-Ariston 8kW, Samsung 9kW, Gree 10kW u ponudi.

Za sve 3 firme mi nije problem oko servisa, imaju ih u mom gradu.
Ono sto me vuče ka ponudi Aristona je jer je ponuda data u kombinaciji sa nemačkim proizvođačem cevi i ostale opreme.
Ne kažem da je bafer neophodan, ali mi ga preporučuju zbog tog nekog optimalnog rada TP i defrosta.
Znači da ne razumeju kako radi TP, jer za optimalan rad ne treba bafer. Za odleđivanje ima smisla ako je mala količina vode u sistemu, mada i tada često nepotreban.
Što se servisa tiče, proverite Vi to još jednom, servis za klime nije ujedno i servis za TP, nemojte to mešati.
 
Znači da ne razumeju kako radi TP, jer za optimalan rad ne treba bafer. Za odleđivanje ima smisla ako je mala količina vode u sistemu, mada i tada često nepotreban.
Što se servisa tiče, proverite Vi to još jednom, servis za klime nije ujedno i servis za TP, nemojte to mešati.
Oko 115m2 se greje, podno i zidno. Servisi su za TP, provereno.
Oko 115m2 se greje, podno i zidno. Servisi su za TP, provereno.
Inače, nisam i ja za bafer ako nije neophodan, em zauzima mesta em ima svoju cenu. Ali ne bih da se stisnem za tih par stotina evra, a da posle napravim sebi problem.
 
Nazad
Vrh Dno