Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Starlink vozić sam video 2x, video se odlično i bilo je baš po rasporedu.
 
Ja sam ih video dosta puta, pratio sam na trekeru i čekao ih :)
Prvi train sam video u početku kada su tek počeli da ih lansiraju, otprilike dva dana nakon lansiranja i bili su razvučeni, s kraja na kraj neba, fantastičan prizor :)
Izbrojao sam svih 60. Zanimljivo, ko ima prilike da pogleda, preporučujem.
Jednom sam ih slikao u razmaku od dva dana. Slikano iz BG, nije potrebno ići van grada...

Prva slika isti dan kad i lansiranje, Prošli kroz Orion, druga slika malo razvučeni sutradan.

stralink1.jpg

stralink2.jpg
 
Jel moze neka aplikacija ili web stranica za praćenje?
Imao sam nesto, mislim da je bila neka web stranica, ali se sad ne secam sta je bilo u pitanju.
 
Jel moze neka aplikacija ili web stranica za praćenje?
Imao sam nesto, mislim da je bila neka web stranica, ali se sad ne secam sta je bilo u pitanju.
Ja koristim ovaj sajt i app: https://www.heavens-above.com/

Navikao sam i tačno je predviđanje za prelete.
Imaš desetine trekera za starlink, samo izguglaj starlink tracker pa izaberi koja ti se sviđa, sve su iste manje više.
 
Da, mislim da je ovo jedan od sajtova na kojima sam bio. Hvala.
 
Nije baš tako lako kako se mislilo.

India’s Moon Lander Misses Wake-Up Call After Successful Mission​

The Chandrayaan-3 mission did what it set out to do, but its lander and rover could not be roused after entering the cold lunar darkness two weeks ago.
...
The hope was that when sunlight again warmed the solar panels, the spacecraft would recharge and revive. But that was wishful thinking. Neither Vikram nor Pragyan were designed to survive a long, frigid lunar night when temperatures plunge to more than a hundred degrees below zero, far colder than the electronic components were designed for. The spacecraft designers could have added heaters or used more resilient components, but that would have added cost, weight and complexity.
Izvor: https://www.nytimes.com/2023/09/22/science/india-moon-landing-chandrayaan-3.html


Pragyan Space Rover - How It Works | From Chandrayaan 3 Lunar Lander
https://www.youtube.com/watch?v=Dg_ceQMfWww
 
Pade nam tema na drugu stranu :)

Sinoć se dobro videle zvezde pa sam uradio par slika mobilnim. Dvominutna ekspozicija sa gcam. Vide se Jupiter, Plejade, Double Cluster, Alpha Persei Cluster i Andromeda.

Tu su i M34, NGC 752, a na maksimalnom uvećanju naziru se i M33 (Triangulum Galaxy) i NGC 7789 (White Rose Cluster)

 
Objavljen je najdetaljniji snimak naše galaksije Mlečni put (10TB) koji sadrži impresivnih 3,32 milijarde nebeskih objekata.
Snimak je napravljen pomoću kamere za tamnu energiju na Čileanskoj opservatoriji Cerro Tololo kao deo programa NOIRLab.
noirlab2301a.jpg

Ovo je samo mali isečak:
noirlab2301c.jpg
 
Voyager dobija software update, služiće da se "produvaju dizne" :)
 
Objavljen je najdetaljniji snimak naše galaksije Mlečni put (10TB) koji sadrži impresivnih 3,32 milijarde nebeskih objekata.
Snimak je napravljen pomoću kamere za tamnu energiju na Čileanskoj opservatoriji Cerro Tololo kao deo programa NOIRLab.
Pogledajte prilog 409915

Ovo je samo mali isečak:
Pogledajte prilog 409914
'Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.'

Vastness of space je neverovatan, mislim brate pogledaj ovo.. Nema šanse da smo sami bukvalno.
 
'Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.'

Vastness of space je neverovatan, mislim brate pogledaj ovo.. Nema šanse da smo sami bukvalno.

A zašto misliš da ovo parčence space-a gde se mi nalazimo nije wasted, a neki drugi delovi gde nema nas i nama sličnih jesu protraćeni prostor?
:p
 
'Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.'

Vastness of space je neverovatan, mislim brate pogledaj ovo.. Nema šanse da smo sami bukvalno.
Ja sam ubeđen da nismo sami, ali smo toliko mladi kao civilizacija da nismo ostavili nikakvog traga kako bi nas druge starije civilizacije primetile.
U odnosu na postojanje svemira mi smo jedan treptaj u oku stogodišnjaka. Kako bi mi privukli pažnju drugih kada naš civilizacijski trag doseže jedva stotinak svetlosnih godina daleko od Zemlje...

Pitanje je koje su uopšte mogućnosti za savladavanje velikih razdaljina. Naša fizika koju poznajemo ograničava nas u istražvanju svemira jer brzina svetlosti nije dovoljna za putovanja u svemirskim razmerama. Možda drugi postoje milijardu godina ali ako nisu rešili problem putovanja kao npr warp drive zakucani su za svoje dvorište.


A zašto misliš da ovo parčence space-a gde se mi nalazimo nije wasted, a neki drugi delovi gde nema nas i nama sličnih jesu protraćeni prostor?
:p
Vastness = prostranstvo :)
 
Pitanje je koje su uopšte mogućnosti za savladavanje velikih razdaljina. Naša fizika koju poznajemo ograničava nas u istražvanju svemira jer brzina svetlosti nije dovoljna za putovanja u svemirskim razmerama. Možda drugi postoje milijardu godina ali ako nisu rešili problem putovanja kao npr warp drive zakucani su za svoje dvorište.
Da, baš tako. Uprkos nadama futurologa i SF entuzijasta, mož' biti da je brzina svetlosti zaista nepremostiva, da je utkana "u sistem" i da se ni sa kakvim napretkom civilizacije zapravo ne može nadmudriti. Samim tim, više civilizacija razbacanih po svemiru (ali previše udaljenih), čine to da je to što postoji više njih zapravo potpuno irelevantno, ako kontakt ili bar detekcija nisu mogući.
:(
 
Pitanje je koje su uopšte mogućnosti za savladavanje velikih razdaljina. Naša fizika koju poznajemo ograničava nas u istražvanju svemira jer brzina svetlosti nije dovoljna za putovanja u svemirskim razmerama.
Zato sam okacio Weinsteinov video gde je lepo objasnio sta kako i zasto se ne gura to polje vec decenijama.
Sto se tice prostranstva, jedan lepa animacija:

 
PBS-ov video o najdaljoj zvezdi koju smo videli uz pomoc teleskopa - Earendel:



Usput je super objašnjena pojava gravitacionog sočiva(gravitational lensing) i kako uz pomoć uvećanja možemo da vidimo objekte koji su mnogo dalje...
 
Da, baš tako. Uprkos nadama futurologa i SF entuzijasta, mož' biti da je brzina svetlosti zaista nepremostiva, da je utkana "u sistem" i da se ni sa kakvim napretkom civilizacije zapravo ne može nadmudriti. Samim tim, više civilizacija razbacanih po svemiru (ali previše udaljenih), čine to da je to što postoji više njih zapravo potpuno irelevantno, ako kontakt ili bar detekcija nisu mogući.
:(
To bi bio najtuži scenario, još kad uzmemo u obzir da se svemir širi i galaksije udaljavaju jedna od druge...
 
Zbog tog širenja mnoge galaksije koje sada vidimo su već predaleko odmakle da bi ih ikada sustigli jureći ih čak i brzinom svetlosti jer se udaljavaju brže.
 
Zbog tog širenja mnoge galaksije koje sada vidimo su već predaleko odmakle da bi ih ikada sustigli jureći ih čak i brzinom svetlosti jer se udaljavaju brže.

Pa ništa, držaćemo se naše galaksije.
Sve je više potvrda da verovatno svaka zvezda ima planetarni sistem. Znači samo u našem Mlečnom putu do hiljadu milijardi planeta. Malo li je za ekspediciju... :)
 
Tesko da se udaljavaju brze od svetlosti.;)

Treba posmatrati prostor koji se širi a ne galaksije koje se kreću. Ajnštajnova teorija relativiteta se odnosi na kretanje čestica KROZ prostor a ne na ekspanziju samog prostora.

Zamisli lastiš (svemir) na kome postoji par tačkica (galaksije). Kada ga rastegneš razdaljina izmedju tačkica se povećala ali tačkice se nisu kretale, već se povećao (izdužio) prostor izmedju njih. Što su tačkice bliže to je njihov pomak kraći, ali ako su udaljene onda izmedju njih postoji više lastiša koji se izdužio, pa su se one više razmakle.

Analogno ovome u 3D svetu primer je balon na kome su nacrtane tačkice. Dok naduvavaš balon povećava se razmak izmedju njih. Što su one dalje jedna od druge to se više prostora izmedju njih izdužilo i one su se brže razmicale.

Ako ovako posmatramo prostor onda galaksije koje su dovoljno daleko mogu od nas da se udaljavaju brže od brzine svetlosti. To znači da su one za nas zauvek izgubljene osim ako nemamo mogućnost da putujemo brže od C.
 
Tesko da se udaljavaju brze od svetlosti.;)
akademik lepo objasnio... :) Svemir je nastao pre oko 13.8 mlrd godina a najdalje što možemo da "vidimo" je do 13.5 mlrd svetlosnih godina (pošto se "razbistrio").

Međutim, on se u međuvremenu širio tako da po proračunu danas ima "prečnik" oko (beše) 92 mlrd svetlosnih godina "od-ivice-do-ivice" (mora ovako da se napiše zbog razumevanja mada je netačno jer svemir nema ivice ni krajeve do kojih bi se moglo doći).

Jedino fotoni koji su čestice bez mase mogu da se kreću "brzinom svetlosti", sve drugo zahteva sve više energije za ubrzavanje kako se približava toj granici jer mu i masa "raste" eksponencijalno pa je ne može dostići. U CERNu ubrzavaju pojedinačne protone do 99.999...9% brzine svetlosti ali ni oni ne mogu dalje. Osim što masa raste, vreme im se usporava gledano spolja (npr. vreme poluraspada za nestabilne čestice je duže) kako prilaze toj granici.

Tako da za sam foton vreme ne postoji. Mi možemo reći "foton sa one galaksije je putovao do našeg senzora u teleskopu toliko-i-toliko milijardi godina" ali sa stanovišta samog fotona on je stigao istog trenutka kada je krenuo - za njega vreme ne postoji.
 
2023.
Stanje "akademske nauke", u vlasti/sponzorisanoj, od strane VI kompleksa, tj kontrolnog sistema.
80% naucnika u svetu i 85% naucnih fondova je u direktnoj ili indirektnoj vezi sa spomenutim VI kompleksom. Izvor SIPIRI.

Medjutim jos ima ljudi sa urodjenim kopernikanskim duhom a ovi mladji su sve hrabriji, i ukoliko im se ne desi neka "saobracajka ili pedofilska afera", bice revolucija vrlo brzo.
Evo ukratko sta kazu...
Brzina svetlosti nije konacna.
Postoji samo jedna sila i ima veze sa svesnoscu.
Standardni kosmoloski model je de facto mrtav, samo treba umrlica, courtesy by JWT.
Teorija relativnosti je takodje spremna za umrlicu, sad kad znamo da je kvantno sprezanje stvarno.
Teorija struna je i de facto mrtva.
Tamna materija je laz.
Element 115 ce biti, drugo do sada, najznacajnije otkrice u istoriji civilizacije.

Kad sam pre 12 godina, bio dole u jednoj rupi u Svajcarskoj, duuuboko ispod zemlje, sve je izgledalo kao vojna operacija, osim sto nisu nosili uniforme ali klopa u restoranu im je bolja od vojnicke. Sta ti vredni ljudi dole rade i pricaju, ostavljam vam da zamisljate ali morate supermegaultragiga-totalno out of box a ne sta vam mediji kazu.

CERN3.JPG
 
Nazad
Vrh Dno