Šta je novo?

Steam for Linux i zvanično dostupan!

Odradio sam upgrade OS-a, sada je Mesa 10.3 (pre toga 9.2) i moram da priznam da CS:GO radi mnogo bolje. Ne primećujem razliku u odnosu na Catalyst, mada nisam merio FPS, već je to samo moj utisak.

Vidim da su već dodali Catalyst u repo za openSUSE 13.2, ali sada mi je skroz svejedno
 
Poslednja izmena:
Ipak ne vidim dobro :) Na isitim podešavanjima sa open-source drajverima oko 30 FPS, a sa Catalyst 14.9 oko 60-70 FPS.

Nego me zeza što 14.9 pravi problem sa openSUSE 13.2 (zbog Xorg verzije izgleda), pa mogu da startujem OS samo iz recovery moda, što me nervira :). Verzija 14.12 još nije ubačena u repo, a binary sa AMD sajta mi traži neke dodatne zavisnosti. Muke moje s linuxom :D
 
Instalirao sam Catalyst verziju 14.12 (14.501.1003). Manje više isto kao prethodna. Ono što se primećuje je da je na istim podešavanjima FPS znatno veći u Windowsu (30-35 naspram 60-70FPS). Tako da kada je CS:GO u pitanju - u Win-u igram sa High detaljima, u linuxu sa AMD drajverima na medium, a sa opensource na low detaljima, sve na 1920x1080.

Nekako ne vidim čemu ušteda od 100$ na ceni operativnog sistema, ako moram toliko da dodam za bolji GPU da bih imao iste performanse. Moraće Valve, AMD i ostali da porade još dosta ako zaista žele linux gaming. Sve više se čini da je Valve ovo gurao samo da bi izvukao bolji dogovor sa Microsoftom
 
A imas vec i u ovoj temi i svuda na netu, AMD drajveri za Linux su krs. Nije u pitanju ni Linux, ni Valve, jednostavno AMD ne ume / ne zeli da napravi upotrebljive drajvere za Linux, to nije nikakva novina, tako je vec godinama. Od kada je Steam dosao na Linux ima napretka, ali je to jos daleko od upotrebljivosti. Sa nVidia kartama je vec skroz druga prica.
 
AMD jednostavno nema resurse za linux, bar ne za gaming. Kada su morali da krenu sa otpuštanjima pre 2 godine, prvi na udaru su bili developeri za linux drajvere. Mislim da ih je do sada bar 20 otpušteno (ako dobro pamtim vesti). Što i ima smisla ako se uzme u obzir stanje u kom je kompanija i tržišni udeo linux gamera koji bi kupili AMD kartu. To je možda jedan promil PC korisnika.

S druge strane, oni su Apple-u dali dobre čipove po odličnim cenama (imac i mac pro kanta) i mogu da se kladim da Apple nije prepustio AMD-u da sam razvija drajvere za OS X. Nadam se da će neko uporediti par igara na iMac-u na Winu i OS X-u, čisto da se ima uvid u kvalitet drajvera.

Valve doduše ne mora sada da brine o Intelu i AMD-u kad ima nVidia-u, ali bez konkurencije nVidia lako može da digne cene, pa da besplatan SteamOS platimo na ćupriji.

Generalno, linux gaming je znatno bolji nego pre nekoliko godina, i manji broj ljudi sada nema nijednu prepreku da pređe na linux. Ali ipak su daleko od ozbiljne konkurencije Windowsu i konzolama. Nadam se da će Valve nastaviti sa SteamOS-om i tako povući i druge, jer sad postoji kakva takva baza igara i igrača na linuxu.

Evo i novih testova za Kaveri APU - ništa značajno :)
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_kaveri_omega&num=1
 
AMD nikada nije imao dobre drajvere za Linux, ne samo poslednje 2 godine. Generalno, AMD se nije ni na Windows-u proslavio sa drajverima. Intel radi super, samo je AMD problem, jedino sto Intel grafika i igranje i onako ne idu zajedno. Ne znam kako je stanje na OS X-u, ali ne verujem da je bas sjajno.
 
'bem ti steam na linuxu. Kupio sam Witcher 2, skidao ga 2 dana i ne mogu da ga pokrenem. Ako moram da koristim isključivo SteamOS da igram bez problema, onda im džabe sve to, dođe na isto k'o sa vindozom
 
Koliko znam, Witcher 2 ide preko eON wrappera, nije native port. U pocetku je radio samo na nVidia karticama, sada kao radi i sa ATI-jem. Imas prilike da se uveris kako radi.
 
Ma igranje bilo ceka zahtevnijeg na AMD karticama je nemoguce. Jedva napravis da HW akceleracija radi kako-tako u video plejerima, u browser-ima vec nema teorije da radi, kakve igre...
 
Опет ти са твојим инсинуацијама.
gpuhwacc.png
 
Ukljucim i ja HW akceleraciju i svaki drugi video puca, nema sliku, fullscreen kad radi, kad ne i bolje da ne pokusavam da ubrzam video. Pride mi i ne smanji nesto zauzece procesora, ali za to je mozda odgovoran i Cinnamon.

U ostalom, jesu to Catalyst ili Mesa drajveri?

P.S.
Ne znam sta pokusavas da kazes, da sa AMD drajverima mozes da igras malo zahtevnije igre i da nema problema sa prikazom HW akcelerisanog videa (i u plejeru i u browser-u)?
 
Poslednja izmena:
E naso si test, 2 matore igre sa Quake3 engine-om za koje niko nije ni cuo i tupava sintetika. Ja bre jos ne mogu Portal i Mark of the Ninja da pokrenem bez seckanja i pucanja tekstura. HW reprodukcija videa jos ne radi kako treba, 14.12 su prvi Catalyst drajveri koji imaju integrisan vaapi, a i to su i to su odradili u 3 lepe, mnogi ne mogu ni da instaliraju, a i oni koji uspeju imaju cesto distorzije na slici, kod mnogih ni slika nije centrirana. Po performansama u stvari zaostaju za predhodnim. U browser-ima je po default-u iskljucena HW akceleracija sa dobrim razlogom. Kad ukljucis jedan od deset videa na YT-u prodje normalno, ako i taj jedan. Mesa (otvoreni) drajveri imaju manje problema, ali su performanse nikakve, sigurno je Space Beer uzeo R7 Radeon da igra pasijans kako treba na Linux-u.

Vas dvojica ste jedini na celom netu koji ,,brane" AMD drajvere na Linux-u, to bre ni ovi iz AMD-a ne govore i oni znaju da su krs teski. I naravno da ce svaki post o AMD drajverima da mi bude isti, tu se nista vec godinama ne menja.
 
Pa ok, samo kažem da ne moraš baš na svakoj temi jedno te isto.

btw ne "branim" ja ništa, meni fino rade mesa drajveri, da ne rade kako treba bio bih na Windows-u ILI ako baš ne mogu Windows onda bih uzeo Nvidia kartu, nema tu mnogo filozofije prijatelju, da me nešto toliko smara kao što tebe smara ja to recimo ne bih trpeo :)
Kapiram ja tebe, ali nije linux za džabe na 1% , po meni ide to na bolje, već je sada sasvim u redu a ove 2015-te godine će tek da bude još bolje, tu mislim na AMD.
Ne možeš ti očekivati da stvari u Linuxu rade isto kao što rade u Windowsu.
Sa druge strane, možeš ti da namestiš da radi Linux vrlo dobro što se toga tiče, uz malo muke i znoja, i najbitnije od svega je da moraš da si ne na rolling release distribuciji (u nekim slučajevima) već na latest alpha verziji, toliko se brzo stvari odvijaju ;)
Moj ti je savet da se "maneš" ubuntu i ubuntu like distroa, probaj Arch ili gentoo, iznenadio bi se :)
Znam, ta dva distroa nisu laka, pogotovu gentoo, dugo je meni trebalo da se nakanim prvo na Arch da predjem a onda i na gentoo, kojeg sada ne bih menjao ni u ludilu.
Arch ti barem nije problem, stavi Antegros slobodno, ima setup proces kao Ubuntu što ima, kada se podigne ti si zapravo na Archu, ako ti je problem pacman i instalacija softvera onda ne znam šta da ti kažem osim da je vrlo jednostavno zapravo, ali da ne dužim sad o sasvim drugoj temi ...
 
Koristim Linux kao prvi OS na kompu, dugo sam u IT industriji i u Linux vodama. Od toga zaradjujem, nisam bas pocetnik. ( :
Pa kad neko pita za nesto, valjda mogu da odgovorim kakva je realna situacija, za to sluzi forum. AMD drajveri su krs (i otvoreni i vlasnicki) i daleko od dobrih. Otvoreni drajveri (po meni) nisu za koriscenje sa aktuelnim karticama, jednostavno je pad performansi ogroman, a sa trenutnom AMD filozofijom nece skoro tu nista ni da se promeni. Catalyst je nikakav i takav ce sigurno ostati jos dugo. Inace, moja HD7850 ide uskoro zajedno sa kompom i sigurno necu da pazarim AMD grafiku duze vreme.
Koristio sam Arch neko vreme (isprobao sam vecinu popularnih distribucija), ali mi se filozofija rolling release distribucija ne dopada, volim da koristim stabilan softer i nemam bas vremena za alfa/beta test. Zato mi je Mint trenutno idealan Linux, pogotovo od kada su presili na prakticno samo LTS verzije (jako je stabilan), pride mi je Cinnamon najprakticniji i najlepsi graficki interfejs. Radi Mint odlicno, dosta bolje od Arch-a, Gentoo nisam probao. Iz nekog razloga je stabilniji i od samog Ubuntu-a. Lako dodam svez repo ako mi treba novija verzija neke aplikacije.
 
Po meni je to težak mit, da roling distribucije nisu stabilne, iz mog iskustva su više stabilnije nego ove koje nisu roling.
Ali poenta šta sam hteo da kažem je da recimo najnovija stabilna mesa je daleko bolja od one koju ima recimo ubuntu 14.04 ili 14.10, ili Mint , svejedno.
I tako u krug, ne znam koju verziju trenutno ima Linux Mint ali kapiram da je negde možda na 10.0, trenutna stabilna verzija mese je 10.4, razlika u performansama i mogućnostima izmedju te dve verzije je nebo i zemlja, veruj mi.
Mada dobro, sve to i nije uopšte bitno kada se koriste vlasnički drajveri, ja ih ne koristim odavno pa sam prinudjen da uvek imam najsvežiji kernel, mesu i xorg server.
Igram sve igre na steamu bez problema, sa performansama istim kao na windowsu, Portal 2 , Euro Truck Simulator 2, Borderlands 2 itd.
HW akceleracija takodje radi bez problema.
Ništa ne puca, ne dimi i ne greje, baš radi dobro :)

Mada, u pravu si, možeš ti da svakako ponavljaš kako tebi ne radi dobro i da je krš kad god stigneš, mislim pazi, da nema tebe ja ne bih ni pričao sada o tome tako da .. ko zna zašto je to zapravo dobro hahaha...
 
Mesa (otvoreni) drajveri imaju manje problema, ali su performanse nikakve, sigurno je Space Beer uzeo R7 Radeon da igra pasijans kako treba na Linux-u.
Vas dvojica ste jedini na celom netu koji ,,brane" AMD drajvere na Linux-u, to bre ni ovi iz AMD-a ne govore i oni znaju da su krs teski. I naravno da ce svaki post o AMD drajverima da mi bude isti, tu se nista vec godinama ne menja.
Ne igram pasijans, igram CS:GO :D I ne branim ja AMD drajvere za linux, ja samo kažem da mi je jasno zašto im je to poslednja rupa na svirali i tako i treba da bude bar još neko vreme.

Za mene je ovde Valve mnogo veći problem, jer oni mi prodaju proizvod koji ne radi. Doduše, oni su se lepo ogradili jer nigde ne piše da je za (svaki) linux, već za SteamOS. Ali ono što me nervira je što nemaju proveru pre početka download-a da li će igra uopšte moći da se pokrene da tom sistemu. Nego nakon što skinem 15GB, vidim da ću imati gomilu problema. Meni lično nije problem, jer imam Win i linux mi nije namenjen za igre, ali to je stvarno bezveze. Što je još gore, slično je i sa Windows-om i nekim starim igrama, pa ti posle gubi vreme da juriš kojekakva improvizovana rešenja. Negde i napišu da Win 7 i kasnije verzije nisu podržane, ali to je više izuzetak nego pravilo. GOG bar nudi "money back" opciju, mada nikad nisam testirao da li to stvarno radi.
 
Poslednja izmena:
Nisam strucan da tvrdim da su AMD drajveri krs ali prihvaticu misljenje vecine. Zbunjuje me to sto Linus Torvald proziva NVidiu a nikad nije javno prozvao AMD
i na taj nacin ih podstakao da rade i na poboljsanju linux drajvera. Kkao tom famoznom windowsu ne smetaju AMD kartice?
Zbunjuje me to sto AMD kartica radi ko luda u Win7 a u linuxu u distrou koji primi vlasnicke drajvere radi dobro i brzo u odnosu na slobodne drajvere.
Zbunjuje me i ne mogu da razumem da jedan distro ladno primi AMD drajvere a drugi npr. Debian pored tolike tradicije i iskustva ne moze da prmi
AMD drajvere. Imam R7 260x karticu i apsurdno je da se u linuxu stalno patim da li ce raditi drajveri ili ne, ne igram se, probam ponekad cisto iz radoznalosti
neku igricu. Ne moze svako sebi da priusti NVidia karticu i mene kao krajnjeg korisnika nekog distroa apsolutno ne zanima ko je tu kriv, AMD ili pisci distroa
koji uspevaju ili ne uspevaju da uglave AMD drajvere. Gomila ljudi pise slobodne drajvere, zasto? ako ih vec pise pa sto ih vec jednom ne napise kako
valja i da kartica ima performanse kakve treba a ne da stuca ili pregori jel taj distro ne zna da poveca brzinu ventilatora.
 
@Sammy
Ne koristim ja drajvere za grafu iz Ubuntu repoa, ni Mesa, ni Catalyst, skidam uvek poslednju verziju. Probao sam i ove koji idu uz Ubuntu, ali nema nikakve razlike. I Xorg i kernel sam stavljao najnovije, bas sam pre 15-ak dana pokusao da se uklopim uz poslednje Catalyst drajvere (probao i Mesa tad), ali ne biva. Sve prijavljuje dobro, ali u radu je nikakvo. Jel ti imas uopste AMD kartu? Mislim, neverovatno mi je da sve koje znam i svi na netu pisu da imaju probleme sa AMD drajverima (mislim pre svega na developere, tipa Kodi ili samih Mesa drajvera), a onda samo na ovom forumu vas dvojica tvrdite da sve radi kako treba. Imam AMD karticu vec neko vreme (prvo 6870, pa 7850) i samo problemi s njima na Linux-u, obe imaju bar duplo slabije performanse od predhodne 8600GTS sa kojom sam igrao WoT i par Steam igara sa gotovo indenticnim performansama u odnosu na Win. I nisu samo performanse u pitanju, vec i kad radi nesto, ne radi bas kako treba. U igrama pucaju teksture, pojavljuju se artefakti, FPS nije stalan. Radi meni Portal, moze da se igra, ali ocekujem da takvu igru igram fluidno sa max setovanjima, a ne da sa nekim osrednjim setovanjima secka po malo. Ocekujem da u Capsized i Mark of the Ninja ne pucaju teksture s vremena na vreme. Jednostavno, ne mogu da verujem da vama sve radi kako treba.

@Space Beer
Nisam mislio na tebe tu, tebi i onako radi krs kao i meni. ( :

@lega99
Otvoreni drajveri ne mogu da napreduju puno jer AMD ne zeli/ne moze da otvori kod svog Catalyst-a, ne moze zbog raznih licenci koje nisu njihove, bar je to njihov razlog. A previse je ocekivati da ce neko tamo besplatno da odradi i odrzava drajvere i da to sve bude sjajno.
 
Otvoreni drajveri ne mogu da napreduju puno jer AMD ne zeli/ne moze da otvori kod svog Catalyst-a, ne moze zbog raznih licenci koje nisu njihove, bar je to njihov razlog. A previse je ocekivati da ce neko tamo besplatno da odradi i odrzava drajvere i da to sve bude sjajno.
koliko sam ja citao AMD je otvorio - dao kod od Catalyst drajvera, mozda samo deo ali znam da sam procitao.
Meni je apsurdno i neshvatljivo da u jednom distrou drajveri rade u drugom ne,
pokusavam to da razumem ali ne mogu Apsurdno mi je da npr. oclhashcat moze da radi na AMD grafickoj,
posle odjednom ne moze, novija verzija kernela itd...
Ako je to toliko zeznuto onda svaki linux distro treba da ima upozorenja da se ne instalira na sistemima koji
imaju AMD graficku karticu i svi koji imaju AMD karticu bili bi postedjeni muka i nerviranja
 
Pa ne moze razvoj Linux-a da stoji u mestu jer AMD ne ume da sklepa funkcionalni drajver. Nije tu problem u Linux-u, problem je u AMD-u.
 
@Space Beer
Ne radi Witcher 2 nista bolje ni na SteamOS, ukoliko ga pokrece AMD graficka.
Igram sve igre na steamu bez problema, sa performansama istim kao na windowsu, Portal 2 , Euro Truck Simulator 2, Borderlands 2 itd.
71175_80876886099_1153027_n.jpg
 
Ukljucim i ja HW akceleraciju i svaki drugi video puca, nema sliku, fullscreen kad radi, kad ne i bolje da ne pokusavam da ubrzam video. Pride mi i ne smanji nesto zauzece procesora, ali za to je mozda odgovoran i Cinnamon.

U ostalom, jesu to Catalyst ili Mesa drajveri?

P.S.
Ne znam sta pokusavas da kazes, da sa AMD drajverima mozes da igras malo zahtevnije igre i da nema problema sa prikazom HW akcelerisanog videa (i u plejeru i u browser-u)?

Mesa наравно, какав црни Catalyst. АМД-у треба по неколико месеци да подржи најновији кернел, а Mesa ради увек са најновијим.

Свеки видео, HTML5 или Флеш, ради нормално са хардверским убрзањем рендеринга. У SM Player-у ми је укључен vdpau и ту хардверско убрзање ради одлично.
Од игара имам Trine 2 коју сам прешао око пола и Team Fortress 2 који слабо играм, али обе раде добро с обзиром на процесор који имам.
 
Ja koristim vaapi za video akceleraciju (mplayer-vaapi) i to radi, mada nije bas odlicno. I dalje ima dosta visoko procesorsko zauzece. MPV player radi dosta bolje od mplayer-a (bilo kog), ali nema dobar front end player (SM ima samo nesto eksperimentalno, ali ne radi stabilno, kao ni CM). Vdpau sa AMD kartama radi kroz vaapi u stavri, vdpau je za nVidia karte. HTML5 radi slicno (radi), flash uglavnom ne radi nikako. Mesa drajvere sam probao, doduse ne u flash videu, ali filmovi rade slicno (uz jos vece procesorsko zauzece), a igre rade dosta slabije pa nisam hteo dalje da koristim.
 
@G@W
Pogrešno sam se izrazio, bilo je 4 ujutru kada sam to pisao :)
Dakle, sve igre na steamu koje ja posedujem.... :D
Witcher2 imam na GOG-u, ne na steamu, nisam probao jer znam da nije native a i ne privlači me nešto ta igra.

@toxicm
preteruješ krastavac. ako ideš tim putem videćeš da i nvidia i intel imaju pun k. problema.
Sem toga, ako si na linuxu toliko dugo i poznaješ tematiku ne razumem zbog čega si onda uzimao AMD kartu ... mogao si uzeti nvidia ili intel i da nemaš nikakvih problema (po tvom shvatanju)
Rekoh samo da radi youtube, hw akceleracija i igre (koliko-toliko) bez problema, ako misliš da lažem onda ne znam šta da više kažem na tu temu.
E sad, ako ti očekuješ da igraš igre sve na max i da to piči bez problema, pogrešio si OS bojim se.
Meni nije problem ako vidim da neki setting ne može da izgura pa teksture brljaju da ga smanjim, okej mi je i na medium, svestan sam koji OS koristim.
OpenGL nikada neće biti ono što je Directx, pobogu ni na Windowsu opengl ne radi kako treba....
U tome je ceo problem, nvidia intel amd, sve to nema veze sa time, u pitanju su samo finese oko možda multimonitor podešavanja, flickeringa, hw accel i sličnog izmedju istih.
Da zaključim, OpenGL je problem, ako misliš da ćeš sa nvidia ili intel kartom da rešiš problem.. be my guest što bi rekli na engleskom :)
 
Pa nisam znao da je tolika razlika izmedju nVidia i AMD kartica kada sam kupovao, jer je i tada bilo nekog poput vas dvojice da kaze da sve radi kako treba (bas zato i treba stalno da se ponavlja da AMD i Linux ne idu zajedno! :p). Poslednja ATI/AMD karta mi je bio Radeon 9100, a nisam nesto mnogo obracao paznju na tu problematiku dok sam imao nVida-u.
...a i AMD je dosta jeftiniji. :)

Inace, nVidia nema gotovo nikakvih problema, malo je frka srediti drajvere kada imas Optimus, ali u principu sve radi kako treba. I daleko da je OpenGL glavni problem. Preko Wine-a sa nVida kartama rade vecina Win igara jako dobro (WoT i PoE su npr. skroz igrive sa tek nesto manjim fps-om nego na Win-u), dok ove sa nativnom Linux podrskom rade dobro, skoro kao na Win-u. Kod AMD-a je to domen naucne fantastike.
 
Poslednja izmena:
Znači bilo je još nekog osim nas dvojice , čak i tada :D

Mislim vidi, bez zezanja, opengl je glavni problem za ono što ti hoćeš da postigneš (igre na max a fps da ne ide ispod 60, sve da šljašti u pm, itd.)
Možda grešim, možda nvidia nema nikakvih problema, pa ništa onda.. ajd' uzmi vidi pa javi :D
Wine je druga priča.
Ne kažem da je amd bolji od nvidie na linuxu, ali po tebi prava je sreća da uopšte vidiš ikonice na desktopu, tako predstavljaš problem maltene.
Stoji da nije idealno, ali je bolje nego što je bilo i progres napreduje iz dana u dan.

Zapamti, u linuxu uvek ima nekih problema, vezanih za gpu ili za bilo šta drugo, ako ih nemaš danas imaćeš ih sutra, ili obrnuto :D
 
@G@W
Pogrešno sam se izrazio, bilo je 4 ujutru kada sam to pisao :)
Dakle, sve igre na steamu koje ja posedujem.... :D
Witcher2 imam na GOG-u, ne na steamu, nisam probao jer znam da nije native a i ne privlači me nešto ta igra.

Ti si zadovoljan kako te igre rade ali nemaju iste performanse kao sto imaju pod Windowsom u DirectX modu. Testovi sa Phoronixa su testovi OpenGL performansi pod Windowsom i Linuxom a AMDova OpenGL implementacija je svejedno losa, nezavisno od operativnog sistema. Unigine testovi imaju nekoliko puta bolje skorove u DX modu.
 
Pa znam, zato i kažem da je opengl problem jer je on krš i pod windowsom.
Zadovoljan sam performansama u smislu da su bolje nego što su bile, mada pod zadovoljan sam mislio generalno na mesa drajvere, tu ne spadaju samo igre.
Kao i radeon drajver, do pre godinu dana sam koristio catalyst jer otvoreni drajveri nisu podržavali dpm pa je kartica zagrevala celu mašinu.
Trenutno osim igara ne vidim razliku i mane linuxa u odnosu na windows.
Da se ne zavaravamo mnogo, linux možda ima dve-tri igre da kažemo u "rangu" , sve ostalo su platformske ili neke druge zajebancije pisane u Unity-ju.
Ozbiljne triple A igre ćeš teško ikada videti native na linuxu sve dok je opengl-a.
 
Nazad
Vrh Dno