Šta je novo?

Stake-ovanje/orocavanje novcica

Da li neko radi stejkovanje ETH preko noda ?
Da mi pojasni malo tj. svoja iskustva da podeli.
Treba da se ima 32 ETH-a, računar koji radi non stop, UPS za taj računar, stabilan Internet, ... ?
Šta ako se desi nestanak struje i ups ne izdrži to, koliki su penali ?
Može li na godinu dana ili mora na dve ?

Kako vi radite ? Hvala unapred.
Da, što je najvažnije da to sve se radi iz novčanika, a ne sa menjačnice ?
Stejkujem ja ETH vec dve godine preko non-custodial provajdera staked.us sto u principu znaci da oni nisu vlasnici tvojih novcica. Sve transakcije prilikom pravljenja naloga potpisuje Ledger ( u mom slucaju ). Za jedan validator ti treba 32 ETH-a. Oni nisu pool i kod njih ne mozes tipa da ubacis 7 ETH-a pa da dobijas procenat. Postoje razni pool-ovi gde mozes i sa manje ETH-a da udjes pa se nagrade dele ali to nisam nikada radio. Ako zelis sam da stejkujes mozes ali to po meni nije dobra opcija jer moras redovno da update-ujes klijente, vodis racuna da si stalno online i jos neke stvari. Ako nesto prodje po zlu mozes da budes slash-ovan i slicno. Imas na prvoj strani detaljnije objasnjenje vezano za stejkovanje ETH-a na spomenutom sajtu iznad. Uglavnom ja sam zadovoljan i trenutni APY mi je oko 12% jer sam ja krenuo u samom pocetku kada je APY bio dosta veci. Sada je APY 4-5% sto je na godisnjem nivou oko 1.6 ETH-a na 32 komada. Kada se jednom odlucis za stejk i prebacis ETH on ostaje zakljucan dok ETH ne uradi jedan upgrade kada ce biti omoguceno povlacenje tog ETH-a kao i nagrada. To moze da bude za 6-8 meseci ali i duze jer znajuci njih moze da se prolongira. A i kada bude otkljucan neces odmah moci da povuces celu kolicinu. Bice neka fora da ne bi povukli svi odmah pa dumpovali itd. Od skoro smo poceli da dobijamo i nagrade koje su dobijali majneri tako da je to samo bonus. Sto se tice sajta iznad oni uzimaju oko 10% trenutno od nagrada za sebe a ti ne moras nista da radis. Meni je to ok. Proverim s' vremena na vreme kakvo je stanje. Na svom nalogu imas dashboard gde mozes sve da pratis itd.
 
Poslednja izmena:
Ovde mozete videti kako izgleda dashboard gde se sve prati. Prikaz je na dnevnom nivou. Rewards sekcija su nagrade dobijene stejkovanjem dok su fees nagrade koje su dobijali majneri. Sve u svemu lepo sve funkcionise. Sve ovo se moze pratiti i na sajtu beaconcha.in kada ukucate svoj public key koji ste dobili prilikom pravljenja validatora. Trenutni ETH2 net return mi je tacno 12.61% i malo je porastao zbog fees sekcije.
 

Prilozi

  • 20221124_200449.jpg
    20221124_200449.jpg
    330.5 KB · Pregleda: 174
Dash je pre par dana dodao opciju stake-ovanja Dash-a direktno iz zvaničnog Dash mobilnog wallet-a (za sada samo Android verzija).
Koristi se Crowdnode servis, koji onda sa deponovanim Dash-em kreira masternode čim se skupi 1000 Dash-a i svako dobija svoj deo od masternode nagrada.
Nije trustless, pošto se koristi third party servis, ali nema KYC-a i sve se završava u okviru wallet aplikacije.
Sada je staking Dash-a dostupan i na iOS mobilnom wallet-u.
Inače, postoji i potpuno trustless multisig opcija, ali samo za 100 Dash-a, ne za manje.
Trenutni APY je 6.3%
 
Da li se isplati stejkovanje eterijuma u menjačnici?
 
Da li se isplati stejkovanje eterijuma u menjačnici?
Mnogo je rizicno ,kad sve saberes i oduzmes ne isplati se rizikovati za ne tako veliku dobit
Menjacnica uvek moze da pukne vidjeli smo prosle godine koliko je centralnih menjacnica i raznih servisa puklo a milioni ljudi su ostali bez svojih para
Imas i Lido i Rocket Pool gde fakticki predas ETH tim kompanijama i oni za tebe stejkuju a za uzvrat dobijes njihove zamjenske tokene stETH i rETH za koji oni garantuju da ces uvjek moci zamjneiti za ETH 1 prema 1 ali i ovde trebas da vjerujes tim kompanijama da te nece u jednom trenutku zeznuti

Inace i sam ETH je jako rizican jer se radi o centralizovanom projektu to je fakticki poput kompanije ,nikad ne znas sta im moze pasti na pamet i kakve ce promjene napraviti koje mogu da naprave stetu ,naprimjer prvobitno su planirali da ukupan supply bude 100 miloina pa su to promjenili ,forkali su blokcejn kad je bio dao hack 2016,skoro su presli sa pos sa pow,i odlucili da spaljuju fee itd
Inace 70% eth supply je premine i ipo a vrlo je izgledno da ih SEC kvalifikuje kao securities i da svi osnivaci budu krivicno gonjeni zbog prodaje neregistrovanih hratija od vrijednosti
manaj vise taj razik postoji i sa svim ostalim altcoinima
 
U pravu ste. Da pojasnim. Lakše je raditi nego čekati, koliko već itrijum staking, predviđaju još 11 dana ? Imam otvorene pozicije ali sam zauzeo marginu itrijumom.
 
Imam pitanje vezano za Stake Polkadota preko ledgera.

Bondovao sam i nominovao elected validatore (16) koji nisu prepunjeni i proslo je vec 5 dana a da mi i dalje pise da su inactive i ne pise mi nikakav reward. Da li neko zna o cemu se radi?

1695257633805.png
 
Imam iterijum zarobljen. Stalno piše bonded i remaing time oko 11 dana. Već nekoliko dana piše '11 dana', ne znam kako da ga odvežem, dellociram? Kraken menjačnica...
 

Prilozi

  • et.png
    et.png
    42.7 KB · Pregleda: 79
dyigi12:"
O cemu se sve ovde raspravlja. :)

Nego da li je neko imao iskustva sa stejkovanjem ATOM-a putem Ledger-a ili eventualno menjacnice? Koliki je realan APY na godisnjem nivou? Dobijam razne informacije guglajuci i krecu se od 7-8% do 20%. Pre nekih 20-ak dana sam dobio nagrade od stejkovanja ETH-a pa je neki plan bio da ih prodam na oko 2000$ ali posto je cena otisla dole neka ideja je da nagrade zamenim za ATOM i da ih stejkujem. Po onome sto mi stake rewards kalkulator izbacuje tipa na 130k USD-a ( nesto malo preko 18k ATOM-a ) je zarada oko 2300$ ( oko 320 ATOM-a ) mesecno sto je recimo oko 4x vise nego sto bih dobio da napravim recimo jos po neki ETH validator gde je APY oko 4% trenutno. Naravno dosta je veci faktor rizika stejkovati ATOM u odnosu na ETH ali je zato i potencijalni gain mnogo veci."

Prosle godine sam odlucio da stejkujem atom. Krenuo sam sa sicom na poloniex, video da to lepo radi , pa sam to prebacio na guarada novcanik , kao najlaksu i brzu opciju za stejkovanje atoma sa tih 20% na godisnjem. Oro4io sam na everstake. Sve je to lepo radilo do pre nekih dva meseca, mada u principu i dalje kaplje.
Licno, problem imam sa claim opcijom. iz nekog razloga postoji neki disbalans u gas fee te na zalost nagradu ne mogu podici. kod koga je problem ,ko ce ga znati. problem sam prijavio pre nekoliko dana...i 4ekam odgovor.

COSMOS TX Detail
JSON
Transaction Failed
5 days ago (Sep 19th 2023, 19:41:49)
out of gas in location: ReadFlat; gasWanted: 300000, gasUsed: 300590: out of gas

da te ne bih bas obeshrabio. atom mozes stejkovati i preko exodusa , pa probaj sa nekom manjom kolicinom. za test

TEstirao sam dosta stvari preko guarde
kripto sa kojim nisam imao problem: ONG (oko 24%apy u obliku ONT tokena) TRX , tezos
krypto sa kojim sam imao manjih problema ali su kao reseni , ADA , QTUM
KMD staking je letos prestao da radi te sam posle par nedelja prodao
ZIL (12tak%) u principu radi , ali ko hoce da stejkuje zil mora da ima veliku kolicinu , cena fee da se uzme nagrada se racuna u $ te je skuplja dara nego mara.

Sto se tice eth ne preporucujem uopste staking
takodje i kod ZENa (horizen nov4anik) fee se placa u % protivrednosti a vrednost zen u zadnje dve godine pao sa nekih 30ikusur$ na 7$ ...
Qtum je zanimljiv, sa nekih 8% apy solidan , rizik dosta mali. pre nego da se krene , treba dobro proticati i protumaciti, nista na brzinu. minimum je 100qtum (102!!!!) za stake ako mislite nesto da se dobije znaci stake 100 , 200 , 300 , 400 , 1000. Ako oro4ite na primer 366 isto ce vam biti kao sa 300. i naravno treba da se ima uvek dva tri qtum a preko (103 . 303, 503), jer ce vam fee uzeti 2qtuma pa ce racunati umesto 100 - 98 , 300 -298 , 500 - 498 pa ce i takva nagrada biti.

testiranje sam zavrsio. Odradio test sa "sicom",, sem kod atoma (2x po 100atoma).
Na osnovu skupljenog iskustva ne preporucujem guardu , jer od proletos samo neki problemi. novcanik sa programom je po meni mnogo sigurniji, pojavili su se neki lazni guarda novcanik u web formi , tako - OPREZ. moze glava da zaboli a vala i dzep.


DA se vratim na atom planirao sam da odro4im i to 4u uciniti prvom prilikom 4im mi budu resili problem sa ti manjkom ili viskom utroska gasa za trasnsakciju i pretopiti u qtum. 20% apy je bolesno mnogo i to mora pu4i kad tad.
 
dyigi12:"
O cemu se sve ovde raspravlja. :)

Nego da li je neko imao iskustva sa stejkovanjem ATOM-a putem Ledger-a ili eventualno menjacnice? Koliki je realan APY na godisnjem nivou? Dobijam razne informacije guglajuci i krecu se od 7-8% do 20%. Pre nekih 20-ak dana sam dobio nagrade od stejkovanja ETH-a pa je neki plan bio da ih prodam na oko 2000$ ali posto je cena otisla dole neka ideja je da nagrade zamenim za ATOM i da ih stejkujem. Po onome sto mi stake rewards kalkulator izbacuje tipa na 130k USD-a ( nesto malo preko 18k ATOM-a ) je zarada oko 2300$ ( oko 320 ATOM-a ) mesecno sto je recimo oko 4x vise nego sto bih dobio da napravim recimo jos po neki ETH validator gde je APY oko 4% trenutno. Naravno dosta je veci faktor rizika stejkovati ATOM u odnosu na ETH ali je zato i potencijalni gain mnogo veci."

Prosle godine sam odlucio da stejkujem atom. Krenuo sam sa sicom na poloniex, video da to lepo radi , pa sam to prebacio na guarada novcanik , kao najlaksu i brzu opciju za stejkovanje atoma sa tih 20% na godisnjem. Oro4io sam na everstake. Sve je to lepo radilo do pre nekih dva meseca, mada u principu i dalje kaplje.
Licno, problem imam sa claim opcijom. iz nekog razloga postoji neki disbalans u gas fee te na zalost nagradu ne mogu podici. kod koga je problem ,ko ce ga znati. problem sam prijavio pre nekoliko dana...i 4ekam odgovor.

COSMOS TX Detail
JSON
Transaction Failed
5 days ago (Sep 19th 2023, 19:41:49)
out of gas in location: ReadFlat; gasWanted: 300000, gasUsed: 300590: out of gas

da te ne bih bas obeshrabio. atom mozes stejkovati i preko exodusa , pa probaj sa nekom manjom kolicinom. za test

TEstirao sam dosta stvari preko guarde
kripto sa kojim nisam imao problem: ONG (oko 24%apy u obliku ONT tokena) TRX , tezos
krypto sa kojim sam imao manjih problema ali su kao reseni , ADA , QTUM
KMD staking je letos prestao da radi te sam posle par nedelja prodao
ZIL (12tak%) u principu radi , ali ko hoce da stejkuje zil mora da ima veliku kolicinu , cena fee da se uzme nagrada se racuna u $ te je skuplja dara nego mara.

Sto se tice eth ne preporucujem uopste staking
takodje i kod ZENa (horizen nov4anik) fee se placa u % protivrednosti a vrednost zen u zadnje dve godine pao sa nekih 30ikusur$ na 7$ ...
Qtum je zanimljiv, sa nekih 8% apy solidan , rizik dosta mali. pre nego da se krene , treba dobro proticati i protumaciti, nista na brzinu. minimum je 100qtum (102!!!!) za stake ako mislite nesto da se dobije znaci stake 100 , 200 , 300 , 400 , 1000. Ako oro4ite na primer 366 isto ce vam biti kao sa 300. i naravno treba da se ima uvek dva tri qtum a preko (103 . 303, 503), jer ce vam fee uzeti 2qtuma pa ce racunati umesto 100 - 98 , 300 -298 , 500 - 498 pa ce i takva nagrada biti.

testiranje sam zavrsio. Odradio test sa "sicom",, sem kod atoma (2x po 100atoma).
Na osnovu skupljenog iskustva ne preporucujem guardu , jer od proletos samo neki problemi. novcanik sa programom je po meni mnogo sigurniji, pojavili su se neki lazni guarda novcanik u web formi , tako - OPREZ. moze glava da zaboli a vala i dzep.


DA se vratim na atom planirao sam da odro4im i to 4u uciniti prvom prilikom 4im mi budu resili problem sa ti manjkom ili viskom utroska gasa za trasnsakciju i pretopiti u qtum. 20% apy je bolesno mnogo i to mora pu4i kad tad.
Sve sto stejkujem gledam da bude preko Ledger-a ili preko zvanicnog wallet-a. Ne bih se usudio da stejkujem nesto preko nezvanicnog wallet-a ili menjacnica, pogotvo ako su vece kolicine u pitanju. Stejkujem ja sve i svasta i to mi je glavni izvor prihoda poslednjih godina. Ne diram glavnicu a kamata kaplje. Pre neke 2 nedelje sam prebacio ETH nagrade ( i promenio adresu koja mi je bila dodeljena od strane Ledger-a prilikom pravljenja validatora. Ledger je kasnio sa aplikacijom za to nekoliko meseci plus nije radila kako treba ) koje sam stejkovao nepune 3 godine. Imao sam par mogucnosti i da od nagrada napravim jos par validatora ali je APY samo 4% sto nije primamljivo mada je relativno sigurno ako uzmemo u obzir da je ipak u pitanju ETH. Ako vec rizikujem sa tim odlucio sam se za ATOM. Sve nosi odredjene rizike tako i tih 20% koje nude.

Kupio sam oko 18200 ATOM-a, prebacio na Ledger i izabrao Allnodes kao validatora jer koristim njih za jos neko stejkovanje i do sada su bili pouzdani. Oni su non-custodial tako da je i to plus. To sam uradio danas oko 17 sati i vec sam dobio neke nagrade ( 2.28 ATOM-a ) i kao sto mogu da primetim one konstatno kaplju po malo. Dok sam ovo pisao vec je 2.31. Neka racunica je da ce to biti oko 11 ATOM-a dnevno sto je odlicno. Pratim za sada pa cemo videti. Gain je 5x veci u odnosu na ETH ali je i rizik. Kao i sve u kriptu. Ali spreman sam na taj rizik jer sam sledbenik DelBoy-a. :)
 
Mali update nakon 24h stejkovanja. Racunica je bila tacna i na moju kolicinu to je oko 11 ATOM-a dnevno. Prodavacu ih na mesecnom nivou, bez obzira na cenu, da se ne bih zezao sa tim svaki dan.

Inace nisam znao da ne mogu da claim-ujem nagrade ako nemam nesto sitno ATOM-a ( tacnije 0.0025 novcica ili 0.01$ ) kao balans tako da ako neko bude hteo da stejkuje ATOM neka ostavi 1 novcic za claim-ovanje nagrada.
 

Prilozi

  • PXL_20230925_145905323.MP.jpg
    PXL_20230925_145905323.MP.jpg
    333.2 KB · Pregleda: 58
da to manje vise vazi za sve novcice. uvek imati u novcaniku visak da bi se platio fee
 
da to manje vise vazi za sve novcice. uvek imati u novcaniku visak da bi se platio fee
To je ok ako saljem nekome nesto, ili u slucaju recimo DOT-a biram nominatore pa se naplacuje ali iskreno prvi put vidim da prilikom claimovanja nagrade moram da platim fee. DOT nagrade dobijam direktno bez "claim" koraka i fee-ja. Jedino ako se automatski ne obracunavaju. Ali bilo kako bilo lako resiv problemcic. 😀
 
Vidim da Ledger sad reklamira Kiln staking pool, jel neko ima iskustva sa njim?
 
Vidim da Ledger sad reklamira Kiln staking pool, jel neko ima iskustva sa njim?
Nemam licno ali sam podesio drugaru da stejkuje ETH preko Kiln-a u Ledger-u i sve radi kako treba samo sto je APY manji od onoga sto tamo pise. Ne puno ali je manji. Napravili smo 3 validatora i sve je gotovo u par koraka. Samo sto to traje par dana dok se validatori registruju na mrezi i ostalo. Mislim da je on cekao oko 7-8 dana sve u totalu. To ako pricamo o ETH-u. Ako planiras nesto drugo da stejkujes to ne znam ali pretpostavljam da je user friendly. Svakako njemu kaplje ETH sto znaci da sve funkcionise.
 
Nemam licno ali sam podesio drugaru da stejkuje ETH preko Kiln-a u Ledger-u i sve radi kako treba samo sto je APY manji od onoga sto tamo pise. Ne puno ali je manji. Napravili smo 3 validatora i sve je gotovo u par koraka. Samo sto to traje par dana dok se validatori registruju na mrezi i ostalo. Mislim da je on cekao oko 7-8 dana sve u totalu. To ako pricamo o ETH-u. Ako planiras nesto drugo da stejkujes to ne znam ali pretpostavljam da je user friendly. Svakako njemu kaplje ETH sto znaci da sve funkcionise.
Odlicno, to me interesovalo. Hvala za podeljeno iskustvo.
 
Moze li neko da napise ako ima iskustva ili zna za stejk na ledgeru, konkretno ADA, ima na desetine ovih pool-ova, sta je sustinska razlika izmedju njih?
 
Nazad
Vrh Dno