Šta je novo?

SBB vs MTS

Садржај, него не зна нашу реч... :)
Гомила домаћих тв канала плаћа емитовање.
 
U ovom kontekstu je jasnije reci content nego sadrzaj.

Гомила домаћих тв канала плаћа емитовање.
Takodje, gomila ih ne placa.
Placaju oni koji nemaju sadrzaj (ma ne to, nego content). Da TV kanal ima sta interesantno/korisno da ponudi, ne bi placao. Ko kod ima interesantan/koristan content, moze da ga naplati.

Значења:
  1. оно што се у нечему налази[1]
  2. оно што се излаже, главна мисао [1]
  3. главно у нечему [1]
  4. (значење изведено преко синонима) značenje, smisao [1][н 1]
  5. попис поглавља у књизи [1]
 
Treba da izaberem između SBB i MTS, na jednoj lokaciji 5 stambenih jedinica treba pokriti tv/telefon/internet signalom. Potrebno je nekih 7-8 televizora i 4 fiksna broja (ovo možda bude i malo manje, nije još sigurno), pa gledam šta je najpovoljnije. Ono što bih uradio je da postavim neki pametni switch/ruter (mikrotik najradije), i onda po svakom stanu po jedan ruter (ap). Podesio bih QoS tako da svi imaju ok vezu.

Koje pakete izabrati? Prioritet je cena naravno pošto se stanovi izdaju, bilo bi dobro da postoji kombinacija sbb i mts zbog svih kanala. Nijedan TV nije smart. Moja zamisao je bila da uzmem MTS BOX4 plavi (ili plavi lite), eon van mreže lite, i doplatio za maksimalni broj stb uređaja na oba paketa, ali ne znam koliko je to stb-ova, i da ostane mts fiksni svuda (kao što je i sad). Eventualno da zamenim ovaj eon van mreže za eon trio light, pa da jedan fiksni broj bude tu, ali onda mi trebaju dva pametna rutera, pa njihovo povezivanje i podešavanje...

Dakle osnovno pitanje je kako najjeftinije dobiti televiziju na 8 uređaja, dostupni mts i sbb?
 
kod sbb-a mozes 3 uredjaja po ugovoru. jel nemas mogucnost za supernovu?
 
ako ti od telekoma trebaju samo arene, njih imas i u zemaljskoj i satelitskoj. glupo je placati dva interneta.
 
@orange47 nema supernova, samo SBB i MTS. SBB trenutno samo neka kablovska televizija sa d3 mini stb-ovima, u nekim stanovima je mts box, u nekim eon paketi.

@mlax37 ne treba i jedno i drugo, iskreno samo bih zbog sebe uzeo sbb da uzmem smart tv app, a za ostale je potpuno svejedno.

Najviše možete da imate do 4 dodatna STB uređaja, s tim što je potrebno utvrditi tehničke mogućnosti za instalaciju dodatnih STB uređaja.
Da li ovo znači da na jedan ugovor može da se uzme 5 stb-ova? Ako su 4 dodatna, jedan je valjda osnovni? Da li je to moguće uz sve box pakete ili samo uz neke?

Koliki je najveći broj uređaja za EON van mreže? Nije obavezno da bude eon box, može i d3 ili d3 mini? Ako bi tu moglo da se uzme bar 2 (idealno 3), u ovoj prethodnoj kombinaciji pokrivam 7-8 televizora, uz internet, jednu mobilnu i jednu fiksnu liniju. Onda bi mi trebalo još par fiksnih linija da zadržim. Ako je SBB 1650 din mesečno, plus neka renta za 2. i 3. uređaj (neka bude i 300din), to ispada 2250din. MTS Box4 plavi lite 5600, jedan dodatni stb besplatno i još 3 po 150din ispada 6050. Na sve to, dobio bih 18 meseci po dinar MTS, tako da bi ispalo baš jeftino. Plus 3 fiksne linije po 700din, , sve zajedno oko 10000 mesečno, 2000 po stanu za televiziju, internet i fiksni. Jedan mobilni dođe gratis.

Od opreme mi treba jedan 8-port ruter, 5 generic rutera (po jedan po stanu), mislim da ovo mogu da uklopim u 250e. Pitanje, ako propustim sve VLAN-ove na svakom portu na MT ruteru, da li će ih neki TP-Link jeftini takođe propustiti? Ili i tu moram da uzmem VLAN aware opremu? Ne znam da li mi je dobra terminologija, praštajte.
 
Za sbb van mreže, kolimo znam, ne idu d3. Ide samo jedna smart tv aplikacija i jedan eon box koji se dodatno plaća.
Možda ti je najbolje za uzmeš eon u mreži paket jer onda pored eon boxa dobijaš i bar 2 d3 mini uređaja (možda i više treba proveriti), a i oni sada daju 12 meseci po dinar.
Nije loše rešenje da uzmeš i dva boxa, s tim da u jednom ne uzmeš net nego samo fiksni i iris tv. U tom slučaju onda ne bi imao sbb ali mislim da bi ti bio najjeftiniji. Treba staviti na papir
Edit: sad mi pade na pamet, ako je istina da možeš 5 stb-ova na mts boxu, onda pored toga imaš i tri iris aplikacije. Možeš da investiraš u neke stikove ili android boxove i na taj način prolaziš sa samo jednim ugovorom, a imaš tv i net u svakom stanu
 
Poslednja izmena:
@daxyco
Kombinovanjem ne dobijaš ništa. I kod jednih i kod drugih ima uslov da ako nemaš njihov net, nema određenih kanala. Izađe te kao da plaćaš punu cenu kod jednog operatera za sve. Za toliki broj uređaja mora kod svih više ugovora. Tv aplikacije svaki daje samo po jednu na ugovor. Ja sam pokušao da iskombinujem, ali posle razgovora ispada da je ovako kako sam napisao. Odaberi jednog naj jeftinijeg uz ugovore , ako nekom treba neki drugi TV program nek sam plati. Imaš detaljno kod svih koliko i koji uređaji se dobijaju, sa ili bez doplate.
 
Ti dragi prijatelju ne razlikuješ IRIS TV aplikaciju od IRIS GO. Ili ja možda negde grešim?
 
Grešiš debelo. Iris ne pravi razliku između iris go i iris tv aplikacije. Znači možeš na jedan ugovor da imaš 3 iris tv (iris smart) aplikacije
 
Ja sam bio na MTS optici, imao sam u paketu 2xIRIS STB i nalog za 3 IRIS GO app. + doplaćivao sam jedan dodatni IRIS STB.

Sad sam na SBB-u imam 2xEON STB + 1 D3 mini bez doplate i klasika za EON na netu koliko se sećam 5 mogućih naloga preko app.

Mogu reći da je MTS bolji u ovom trenutku što se kvaliteta interneta tiče kao i funkcionisanja STB uređaja. Jedino IRIS GO app je lošija.
 
Ja sam bio na MTS optici, imao sam u paketu 2xIRIS STB i nalog za 3 IRIS GO app. + doplaćivao sam jedan dodatni IRIS STB.

Sad sam na SBB-u imam 2xEON STB + 1 D3 mini bez doplate i klasika za EON na netu koliko se sećam 5 mogućih naloga preko app.

Mogu reći da je MTS bolji u ovom trenutku što se kvaliteta interneta tiče kao i funkcionisanja STB uređaja. Jedino IRIS GO app je lošija.
Da li si taj drugi eon doplatio ili ide uz ugovor? Ja imam eon na jednom tv-u i karticu na drugom. Kad sam trazio eon za drugi tv trazili su mi doplatu 7000.
 
Ja sam bio na MTS optici, imao sam u paketu 2xIRIS STB i nalog za 3 IRIS GO app. + doplaćivao sam jedan dodatni IRIS STB.

Sad sam na SBB-u imam 2xEON STB + 1 D3 mini bez doplate i klasika za EON na netu koliko se sećam 5 mogućih naloga preko app.

Mogu reći da je MTS bolji u ovom trenutku što se kvaliteta interneta tiče kao i funkcionisanja STB uređaja. Jedino IRIS GO app je lošija.
Nisam ništa doplatio...jasno sam im rekao da mi trebaju 2xEON box i jedan d3 mini koji idu uz promo 24+6m. Na prvu su rekli ne može ali kad je instalater doneo...dva box-a su bila u paketu.
 
Nisam ništa doplatio...jasno sam im rekao da mi trebaju 2xEON box i jedan d3 mini koji idu uz promo 24+6m. Na prvu su rekli ne može ali kad je instalater doneo...dva box-a su bila u paketu.
Kad budem produzavao ugovor odradicu isto. Meni trebaju dva eona zbog vracanja unazad.
 
Ne razumem zasto je moderator obrisao poruke iz teme... hajde rasprave i svadje, ali zato je obrisao onaj clanak o planovima Telekoma? To nije flameovanje, vec obicna vest. A tema je MTS vs SBB. Kako da pricamo o tome ko je bolji, brzi, jaci, ako ne smemo da pominjemo buduce planove i raspravljamo o njima?

Pisao bih ovo moderatoru na private, ali zaboravih gde da vidim ko je moderator foruma, ne mogu da nadjem.
 
Malopre mi bio MTS promoter, pošto sam na SBB optici ponudio mi 20 meseci po dinar uz UO 24 meseca. Još malo pa će nam doplaćivati da pređemo kod njih.
 
Pet najvažnijih novina u Zakonu o elektronskim komunikacijama

Građani Srbije u narednih godinu dana trebalo bi da imaju potpunu slobodu izbora od koje kompanije će dobijati usluge mobilne ili fiksne telefonije, interneta i televizije. Na to koga biramo za operatera više neće zavisiti isključivo od toga da li do našeg stana ili kuće stiže njihov kabl. To je jedna od ključnih novina Zakona o elektronskim komunikacijama.

Novi zakon nalaže da svi provajderi imaju ravnopravan pristup već izgrađenoj infrastrukturi poput antena, tornjeva, stubova, kanala, vodova u zgradama, kablovske kanalizacije i dr.

- Glavna zamisao je da se unapredi razvoj telekomunikacione infrastrukture. Umesto da svaki operator gradi vlastitu infrastrukturu, ravnopravan pristup omogućiće deljenje već postavljenih objekata, što će doprineti smanjenju troškova i efikasnije korišćenje resursa. Takođe, ovakvim pristupom se postiže kreiranje fer i konkurentnog okruženja za sve učesnike na tržištu – navodi Dragana Ilić, direktorka korporativnih poslova u kompaniji CETIN i predsednica Saveza za eUpravu u NALED-u.
https://naled.rs/vest-pet-najvaznijih-novina-u-zakonu-o-elektronskim-komunikacijama-8212
 
Mogu reći da je MTS bolji u ovom trenutku što se kvaliteta interneta tiče kao i funkcionisanja STB uređaja. Jedino IRIS GO app je lošija.
mozda je "pravi" mts dobar, supernovin DOCSIS je bio blagi uzas
 
Link
Jel to iz ovih žalopoljki sbb-a saznajemo da je mts dao i a1 pristup optici (kao i yetelu) a njima ne?
 
Ne smeju da se kace linkovi na vesti, moderator brise to. Ne smeju da se pominju buduci planovi operatera i da se prica o razvojnoj strategiji.
Tema jeste MTS vs SBB, ali...
 
Ne smeju da se kace linkovi na vesti, moderator brise to. Ne smeju da se pominju buduci planovi operatera i da se prica o razvojnoj strategiji.
Tema jeste MTS vs SBB, ali...
Pa ceo deo foruma smo posvetili internet operaterima i planovima, razvoju itd, ali ako nije u skladu sa pravilima neka obriše, uglavnom mts optiku će moći da dobiju svi osim sbb-a.
 
Ma bio sam sarkastican posto je moderator obrisao nekoliko poruka gde je bila rasprava i izmedju ostalog i moju gde je bio samo link na vest u vezi planova i strategije MTS-a. Kritikujem los moderatorski potez.
 
sbb izgleda radi duplo natiranje...

kad se uradi traceroute prvi hop je gateway (normalno), drugi hop je u 100.64.0.0/10 opsegu sto je CGN (razumno), treci i cetvrti hop su u 172.16.0.0/12 rasponu sto je private network raspon. tek peti hop je backbone bg-ne-[... i tako dalje].sbb.rs

edit: nesto sad mislim, ovaj 172.16.x je verovatno takodje posledica CG-NAT-a, ali sto dvaput hop na isti IP, sto li rade loop
 
Poslednja izmena:
addendum: ignore the message above, kasno je uvece pa razmisljam o glupostima, verovatno nisam u pravu ni o cemu
 
Hajde neko neka postavi sa Telekoma do Googla, meni se uvek cinilo da imam bar jedan vise hop nego sto treba :D

1689484221130.png
 
Nazad
Vrh Dno