Šta je novo?

SBB vs MTS

Postoji jedna firma: Telekom Srbija a.d.

Postoje dva različita brenda:
  • mts (originalno nastao kao skraćenica od Mobilna Telefonija Srbije, kasnije su to iskoristili za sve usluge - i one koje nemaju veze sa mobilnom) - taj brend koriste za usluge na infrastrukturi koja se bazira na telekomovoj infrastrukturi čija je osnova postavljena mnogo pre početka akvizicije drugih operatera
  • supernova (ime smišljeno kada su kupili prva dva kablovca - kopernikus i vektor) - taj brend koriste za usluge realizovane preko infrastrukture čija je baza infrastruktura koju su posedovali provajderi koji su kupljeni (njih 20ak).

I mts i supernova su brendovi pod kojima se plasiraju usluge iste firme Telekom Srbija a.d.
 
Ja sam najavio kako bih voleo da pređem sa MTS mreže na SBB u avgustu... Ali sam čekao šta će ponuditi.
Pošto mi je u septembru isticao UO MTs na 2 god, ponudili su mi 12+6meseci po 1 din i da nakon toga plaćam/koristim 12meseci. Pristao naravno.
Optika 200Mbs , ne znam koiko kanala i dobio sam ove nove wifi eon uređaje i Huawei ruter, sve radi besprekorno do sada.
 
Evo mene kao bivseg korisnika MTS box 4 paketa javljam utiske sa SBB mreze.
Situacija nije bas jednostavna da bi se odredilo ko je bolji a sve zavisi od toga sta je za vas najbitnije ali za sad sticem utisak je MTS ipak sveukupno ipak kvalitetniji i bolji :
Sto se tice uredjaja u Mts-u se dobija smart uredjaj za svaku sobu isti i u svakoj sobi su iste funkcije dok u SBB za dnevnu dobijete android a za spavace sobe dobijete ili D3 ili jos gori D3 mini koji ne valjaju nicemu niti imaju iste sadrzaje na video klubu niti isti raspored kanala niti mozete da pauzirate ili vracate uzivo program. vracanje je moguce samo ako pustite nesto iz pocetka. Kad smo vec kod vracanja u SBB to je ograniceno na 7 dana dok je u Mts-u to 30 dana. Operativni sistemi na uredjajima su savremeniji na mts-u i dosta prakticniji.
Sto se tice kvaliteta slike tu je prica skroz obrnuta tu je SBB svoj na svom i na tom polju mts izgleda kao digitron. Nisam znao koliko kvalitetan 4k televizor imam dok nisam presao na SBB. jedina zamerka je sto se tice zvuka, iz nekog cudnog razloga visina zvuka se drasticno razlikuje od kanala do kanala pa tako moj 5.1 sistem ce ludovati na jednom a na drugom kanalu ce se biti drasticno tisi. Takodje kvalitet zvuka je drasticno bolji na SBB

Sto se tice interneta ( u mom slucaju Mts je bio preko telefonske linije a sbb je sa preko koaksijal kabla) SBB je opste sranje zivo, pa tako ako igrate igrice imacete zastoje tako gadne da to nije realno da koaksijalni kabl daje losije veze od telefonskog obicnog ali eto uspeli su da ping na trenutke skace u nebesa. Takodje za sam protok kao nov korisnik morate da se borite i kod jednih i kod drugih jer ce u startu pokusati da vas "krajcuju" tj da vam daju trecinu protoka od potpisanog i vazeceg u ugovoru tako da za taj deo morate da smarate oba operatera. I da korisnicka podrska je u SBB-u navikla izgleda na digitalno nepismene ljude pa ce gotovo uvek probati da vam proda neku pricu kako nije do njih umesto da proba da resi problem dok je u Mts-u po defaultu pretpostavljaju da je do njih nesto (valjda ih ljudi cesce zovu) pa provo probaju nesto da srede pa onda preispituju za detalje.
Takodje desavalo mi se 2x u mtsu da slucajno pokidam kablove prilikom seljenja namestaja na svaku moju zalbu njihovi operateri su tu bili u roku od 24h sto je za povalu. Ove iz SBB jos nisam zvao pa ne znam kakvi su na tom polju

Eto potrosih svojih 5 min nadam se da cu nekom biti od pomoci u koliko se dvoumi izmedju ovo dvoje lopova :)
Lep pozdrav
 
Ja сам два месеца на SBB-u. Што се мене тиче - има и плус и минус.
Но-нејм рутер, али ради.
D3 уређај јер имам стари телевизор.
Што се интернета тиче, уместо 150 мегабита добио сам 100.
Уредно и брзо слањем мејла позвала ме корисничка служба и рекао дечко да је даљински решио. И тако је и било. Добио сам 150 Mbit.
Слабо пратим ТВ али генерално неких проблема није било.
У мом крају сви су побегли од MTS-a и отишли или у Супернову или у SBB. SBB има доста добру техничку подршку.
Захваљујем аквизитеру на помоћи и акцији коју сам добио.
  • supernova (ime smišljeno kada su kupili prva dva kablovca - kopernikus i vektor) - taj brend koriste za usluge realizovane preko infrastrukture čija je baza infrastruktura koju su posedovali provajderi koji su kupljeni (njih 20ak).
Ако се не љутиш додао бих да Супернова има доста локалних провајдера који сада не делују сами, већ у оквиру Супернове - Gronet итд.
 
Pa u Grockoj je poslovao PanEl iz Ritopeka. Svi postojeći korisnici PanEl su prebačeni pre oko 3 godine u SBB. Znači, slična priča kao sa Supernova.
 
Ma radi to ok, više manje. Optika je ovde odavno, tako da...
Ja D3 mini i ne koristim. Jedan TV Eon Box, drugi smart Eon aplikacija, treći takođe smart Eon, aktivirana za 1800 dinara godinu dana preko nekog na KP.
Do tavana ide optika, onda kroz kuću samo LAN kablovi do rutera ili TV.
 
Poslednja izmena:
pitanje
kod MTS-a sam dugi niz godina u stvari od pocetka
za obnovu ugovora mi nude benefite u vidu 5 meseci 50% cene paketa
sa druge strane SBB mi nudi 12 meseci po dinar za ugovornu obavezu 24 meseca
box 3 paket je u pitanju
sta da radim?
 
Jesi li na optici? Ako si na optici možeš kod mts-a izvući mnogo bolji popist, pogledaj u odgovarajućoj temi.
Ako si na telefonskoj parici mislim da ti je bolji sbb, ne samo zbog cene nego i brzine i kvaliteta interneta
 
kod MTS-a sam na ADSL-u
ne daju veci popust jer sam vec kod njih
ne znam u kojoj temi da pogledam za veci popust (kod MTS-a) ,mislim da mi veci popust od 5 mececi 50% cene nece dati...jer sam vec kod njih .kad menjas operatera onda su ti popusti mnogo veci ,kao sto znamo
 
Ok ako si na adsl-u onda i ne možeš mnogo veći popust da izvučeš, da si na optici mogao bi vrv 24x50% ali ovako mrka kapa.
Za tebe je onda mnogo bolji sbb, em dobijaš veći popust, em brži internet. Jedino ako ti ne odgovara njihov tv, tj. ako ti je sport bitan pa moraš da imaš arene. Tada te ne mogu posavetovati, moraćeš sam da proceniš
 
Hvala ti
i da ne bude samo to u postu ,da dodam - nije MTS optika prosla u mom kraju ,a SBB jeste od skoro
 
@Xlebozder Ako ti je važno, podsećanja radi, SBB internet na optici je cg natovan.
 
molim te objasni mi sta to znaci (cg natovan)?
edit
treba mi za tri racunara u domacinstvu + za jedan internet radio (uredjaj wi fi)
i za dva televizora ,eventualno mobilni telefon
edit 2
e ,da , i treba mi da gledam tv na mom kompu
 
Pisano je detaljno o tome u raznim temama na ovom forumu. Nemam baš direktan link. Probaj preko pretrage.
 
Poslednja izmena:
molim te objasni mi sta to znaci (cg natovan)?
edit
treba mi za tri racunara u domacinstvu + za jedan internet radio (uredjaj wi fi)
i za dva televizora ,eventualno mobilni telefon
edit 2
e ,da , i treba mi da gledam tv na mom kompu
За такве потребе адсл вероватни није довољан, и кабл и оптика су далеко бољи. Да је МТС оптика онда би имало поенте правити нека поређења, овако је СББ логичан избор.
 
dobro nam radi trenutni ADSL cak da kazem super...
za sve nabrojane potrebe
 
Opet, ako imaš izbor između optike za 12m džabe i ADSL 5m za 50%, izbor je logično optika. Nemoj mnogo da se razmišljaš da li će ti prelazak sa operatera na operatera u budućnosti mnogo smetati, obično samo traže da im najaviš mesec dana pre isteka ugovora da hoćeš da raskineš ugovor da bi ti oni po isteku prekinuli slanje signala i time oslobodili protok za drugog operatera. Kad imaš već postavljenu infrastrukturu, jedino što menjaš je ruter za pojedinačne televizore, osim ako nemaš već svoje, u tom slučaju gledaj da ti ih greškom ne pokupe, desilo mi se jednom sa mts-om.
 
obnovicu ugovor kod MTS-a nejverovatnije jer caletu treba arena sport
Ako nemaju razloga da misle da će izgubiti korisnika, neće ti onda ništa bolje ni ponuditi, imaj to u vidu.
Drugaru na periferiji Beograda su dali giga net sa 50% 24 meseca, ali on je plaćao već najjači paket pa im se isplatilo da ga zadrže.
Pre nego što neko pita, to je bilo pre možda godinu dana i ne znam detalje njegovog ugovora, pa uzmite sa zrnom soli.
Na kraju dana, sve je u prodaji, imaju oni sigurno neke gornje/donje granice koje smeju da nam uvale, kao i junior/senior agente prodaje sa svojim targetima (pričao sam sa gomilu njih kada sam otkazivao ugovor u mtsu, mesec dana su me smarali sa pozivima)
 
iskusio sam to kada sam prelazio sa telefonom u A1
jos uvek razmisljam sta da radim u vezi box paketa
ako ima neki agent MTS-a nek mi se javi
 
hvala puno za ovu sugestiju
ja sam pocetnik verovatno dozivotni za kompjuterske neke stvari ali ponesto i kapiram

koristim nekad utorent za filmove ,a brat sta radi nemam pojma ,bverovatno i on
Evo, našao sam jednu temu o cg nat-u, ovde na forumu, ali, verovatno ti neće ništa značiti jer je dosta razvodnjena.


Ako želiš da uđeš u problematiku, trebalo bi da ti okvirno budu jasni pojmovi: IP adresa v4 ili v6, javna ili privatna IP adresa, dinamička ili statička IP adresa, NAT i na kraju CG NAT. Ako ništa od toga ne znaš, a želeo bi da znaš, možda bi mogao pitati nekog od chatbot AI. Često kada mi treba neko brzo osnovno objasnjenje iz oblasti koju ne poznajem, konsultujem googlovog barda ili microsoft copilot 😉

Ukoliko niko u kući ne igra online igre, ozbiljno "torentuje" ili kada ne postoji potreba za pristup spolja, sa interneta (sa "wan strane") ka povezanim uređajima u kući, onda ti verovatno i neće mnogo smetati cg nat kod određenog internet provajdera.
 
nismo bas ludi za igrama
ja (vrlo retko )skidam neke filmove preko torenta ,mozda brat skida puno cesce ,a citao sam (al da li sam shvatio) da cg nat utice na to ...
 
ja koristim MTS box , optiku 500 mbps , nešto razmišljam da otkažem i ako sam pod ugovorom i pređem na SBB , jel slika na kanalima preko njihovog Eon smart boxa bolja nego na MTS ? koristim povremeno Eon aplikaciju na tv-u i tamo je lošija slika , ali kontam da je preko boxa dosta bolja ? i da li je internet kod SBB-a isto optika , u Novom Sadu , hvala
 
Slična je slika na mts box-u i eon box-u. Imam oba na istom tv-u i ne vidim razliku
 
Mislim da je razlika samo što SBB ima N1, Novu i SK dok MTS ima Arene.Sto se interneta tiče,prednost dajem MTS optici.
 
A i slika na irisu je dobra , bar kod mene i gde sam gledao , a i ima više HD kanala , ali onih bitnijih , a ne donji pržogrnci ili gornja levača .
Ne postoje sada velike razlike u slici izmedju irisa i eona , ali optika mts je mnogo bolja .
 
Ja i jedne i druge gledam preko kompa, u stvari sbb mahom gledam, jer bolje radi, a možda sam i navikao, jer duže koristim .
 
Nazad
Vrh Dno