Šta je novo?

Samsung 840 EVO (Samsung MEX controller, TLC 19nm Toggle Mode 2.0 NAND, TurboWrite)

Tamo piše samo dve operacije, tj. Prvo sve particije osim MBR, a Zatim njega. Ne za svaku particiju posebno (da napomenem iako verovatno znaš ali zbog drugih MBR nije particija već fajlsistem).

Čudno, trebalo bi da pravilno odradi alignment pogotovo nove verzije 13, 14 (ja koristim sada 15)...? Ja sam vraćao sa svega na svašta i nikad problem, uvek pokaže zeleno u AS SSD-u (ili drugom programu).

Ne sećam se sad tačno, moguće je da sam checkirao sve tri particije odjednom. Uglavnom pitao me je tri puta za svaku particiju ponaosob (size, početak, kraj itd) na koji disk da ide (to prvo pita). Pratio sam user manual za ATIH 2013 u delu 4.5.1.
Druga operacija za MBR, Mislim da sam checkirao i recover disk signature (neki programi su vezani za broj diska po instalaciji).

Ne sećam se šta je tačno bilo, kad sam dobio wrong disk alignment. Mislim da sam klonirao HDD iz laptopa (iz ATIH 2013 sa USB startup flasha) na SSD koji mi je bio u eksternoj USB fijoci (dobio sam je sa ranijim Kingston SSD-om od 120 GB). Kad sam video da alignment nije sačuvan, to me je nateralo da pročitam manual (poglavlje 4.5.1) i posle toga je bilo sve OK. Ne znam zašto je do toga došlo, HDD je AF drive i kako je stigao fabrički sa laptopom tako je i kloniran. Nije na njemu nikad bio XP. I sad je on u laptopy ali umesto DVD drivea u caddy fijoci.

Evo kako te particije izgledaju sada na SSD-u.

BTW. Vredi li prelaziti na ATIH 2015 ?. Sad sam na 2014, a juče su mi poslali ponudu za jednodnevni popust, ali je i sa njim cena oko 40 €.
 

Prilozi

  • diskat-diagram.bmp
    525.1 KB · Pregleda: 91
Poslednja izmena:
Katastrofa !!! Ukinuli su mountovanje imagea. Neverovatno. I kako sada da se uzmu pojedinačni fileovi iz imagea ?

A to su vratili!:d Kao i još par stvari, ali ima još mana (imena fajlova, nema konsolidacije, zavučene opcije), ali je i brzi i imas i prednosti. Probaj pa vidi, meni TD ne fali...
 
Uzeo sam po prvi put da uradim optimizaciju SSD-a (sa starim to nikad nisam radio, ali vjerovatno sam ga zato i sje*ao, da izvinete na izrazu)...
Gledam ovaj Magician i prilicno mi je konfuzan sa ovim opcijama za optimizaciju, pola toga ne kontam sta radi.

Pitanje: je li dovoljno ispratiti ovo uputstvo?
Treba li jos nesto dodatno da se odradi, ili mozda preskoci (vidim da ima opcija koje Win7 automatski odradi po instalaciji kad prepozna SSD, npr. defrag, ako se ne varam)?

P.S. Cudno mi da nema nekog sticky thread-a na ovu temu (vjerovatno je pisano na forumu, ali iskreno nisam detaljno pretrazivao).

Edit: Uh, sorry, tek sad skontah da je o ovome pisano u temi Instalacija SSD-a, cak sam je i pratio povremeno. Ima puno da se cita... :( Bio bih zahvalan ako nekon ukratko napise?!
 
Poslednja izmena:
^ Samo isprati to uputstvo. Magician isto to radi samo automatski.
 
1. obavezno
2. moze a ne moras, znaces ako uspori a nece ako je sve ok jer sami ne usporava
3. ne
4. ne
5. to ne moras da radis jer w7 pozna sam da je ssd i sam iskljuci za ssd
6. nemoj da diras, eventualno da smanjis na 2Gb (minimum ili veci da bude)
7. mozes, pogotovo ako ti ne treba, a i ne moras
8. ne
9. ne
10. ne
11. ne
12. DA

Masa ti hodesavanja (ova i kojekakva druga) su radjena za starije ssd-ove, poticu iz doba kada semislilo da su ssd-ovi osetljiva roba, pa da bi ih se stedilo, da manje rade, kao sto vidis od svega samo 1 i 12 su "obavezni" ostalo il ne treba jer ces usporiti rad sistema i rad sa fajlovima za koje je bitno da im bude brz pristup sto ssd omogucava ili ih uopste ne treba raditi ili mozes a ne moras uopste da diras.
 
1. obavezno
2. moze a ne moras, znaces ako uspori a nece ako je sve ok jer sami ne usporava
3. ne
4. ne
5. to ne moras da radis jer w7 pozna sam da je ssd i sam iskljuci za ssd
6. nemoj da diras, eventualno da smanjis na 2Gb (minimum ili veci da bude)
7. mozes, pogotovo ako ti ne treba, a i ne moras
8. ne
9. ne
10. ne
11. ne
12. DA

Masa ti hodesavanja (ova i kojekakva druga) su radjena za starije ssd-ove, poticu iz doba kada semislilo da su ssd-ovi osetljiva roba, pa da bi ih se stedilo, da manje rade, kao sto vidis od svega samo 1 i 12 su "obavezni" ostalo il ne treba jer ces usporiti rad sistema i rad sa fajlovima za koje je bitno da im bude brz pristup sto ssd omogucava ili ih uopste ne treba raditi ili mozes a ne moras uopste da diras.

Povodom 12.

Šta ako je laptop koji ima i SSD i HDD ? Slučaj kada je HDD kloniran na SSD, i onda stavljen u caddy umesto DVD drivea. Formatizovan i ubačen kao storage drive.
 
Poslednja izmena:
Sta ti je prece, da "cuvas hdd" ili da drzis ssd u stalno radnom stanju i nemas problema u radu.
Posto je ssd bez pokretnih delova pa se mehanicki ne trosi i posto je njemu potrebno da bude stalno "u struju" ukljucen onda njega ne gasis nikad.

Cek, cek, cekaj malo, da li je ono neki model ssd-a onomad imao problem kad ode u hibernaciju ili spavanje pa posle nije hteo dase pali nikako bez nekih egzibicija i to je otklonjeno upravo ovim iskljucivanjem gasenja ssd-a posle nekog vremena i hibernacije/spavanja... sto sam ja to sve pozaboravljao otkako sam usvojio gradivo i samo ga primenjujem mnogo retko za licne potrebe... omatorilo se...
 
Sta ti je prece, da "cuvas hdd" ili da drzis ssd u stalno radnom stanju i nemas problema u radu.
Posto je ssd bez pokretnih delova pa se mehanicki ne trosi i posto je njemu potrebno da bude stalno "u struju" ukljucen onda njega ne gasis nikad.

Cek, cek, cekaj malo, da li je ono neki model ssd-a onomad imao problem kad ode u hibernaciju ili spavanje pa posle nije hteo dase pali nikako bez nekih egzibicija i to je otklonjeno upravo ovim iskljucivanjem gasenja ssd-a posle nekog vremena i hibernacije/spavanja... sto sam ja to sve pozaboravljao otkako sam usvojio gradivo i samo ga primenjujem mnogo retko za licne potrebe... omatorilo se...

Kad je laptop u pitanju, najvažnija mi je autonomija na bateriji.

Bilo je problema sa Mushkin SSD-om od 240 GB. Model MKN SSD CR 240GB-DX.
Pri povratku iz sleep moda daje BSOD. I ničičim nije sređeno, pogotovo ne na takav način tj. isključivanjem gašenja SSD posle izvesbnog vremena. Nije pomagaklo ni isključivanje Link power managment u IRST driverima, kao ni sve ostalo što je probano. Jedino što je pomagalo bilo je isključivanje sleep moda. Tad je taj SSD bio u desktop mašini pa je to moglo da se proguta. Bio sam na Mushkin forumu, i skunuo novi firmware za njegov Sandforce kontroler. Neđutim nije hteo da se flashuje. Jednostavno ne uradi ništa, tj. prijavi kao da je završio flashovanje ali ne uradi ništa. Kaže moderator njegov signature "is not updating", a kako i kada misle da to omoguće ne zna se. Kada sam se bunio jednostavno su me banovali. Posle je taj SSD prebačen u ovaj laptop i tu je znatno ređe davao BSOD po povratku iz sleep moda, ali jeste i tu npr. jednom u 5-6 buđenja. Problem je rešen tako što je SSD jednostavno "crkao" tj. iz čista mira posle jednog normalnog gašenja laptopa, pri sledećem uključivanju laptop je izbaci poruku "Invalid partition table !", MBR Error". Ne vidi se ni u BIOS-u. Primećivao sam da se za jedan SSD dosta grejao. U laptopu, više od HDD-a koji je bio u fijoci na mestu optike. Kako je bio u garanciji, vraćen je novac i umesto njega stavljen Samsung 840 Pro, koji ne pravi nikakve probleme. Naravno sistem je uvek vraćan sa Acronis imageom.
 
Poslednja izmena:
Sam ssd je extremno slab potrosac.
Nek laptop gasi ekran a ti kad zavrsis sa radom ili ako "znas" da ga neces narednih 20 min koristiti, ugasi ga jer pali se caskom...
 
1. obavezno
2. moze a ne moras, znaces ako uspori a nece ako je sve ok jer sami ne usporava
3. ne
4. ne
5. to ne moras da radis jer w7 pozna sam da je ssd i sam iskljuci za ssd
6. nemoj da diras, eventualno da smanjis na 2Gb (minimum ili veci da bude)
7. mozes, pogotovo ako ti ne treba, a i ne moras
8. ne
9. ne
10. ne
11. ne
12. DA

Masa ti hodesavanja (ova i kojekakva druga) su radjena za starije ssd-ove, poticu iz doba kada semislilo da su ssd-ovi osetljiva roba, pa da bi ih se stedilo, da manje rade, kao sto vidis od svega samo 1 i 12 su "obavezni" ostalo il ne treba jer ces usporiti rad sistema i rad sa fajlovima za koje je bitno da im bude brz pristup sto ssd omogucava ili ih uopste ne treba raditi ili mozes a ne moras uopste da diras.

P307, nisam stigao da se zahvalim, pa evo ovom prilikom, svaka cast!

Inace, namjerno sam pitao, jer znam kad sam kupio prvi SSD 2010. godine, bilo je toliko toga da se kao prilagodi optimizovanosti SSD-a i cuvanju istog (uzmedju ostalog, i stranica sa uputstvom koje sam naveo je iz tog vremena otprilike). Kako mi je taj SSD (Patriot Torqx) imao 10 godina garancije, bolilo me du*e da se cimam i cackam ta silna podesavanja.
E sad, taj SSD mi je "crkao", da li zbog mog stava ili jednostavno nije bi bio dovoljno dobar - tesko je reci.

Kakogod, sto se tice ovog Samsunga, ipak sam zelio da sad preduprijedim sve sto mogu (tvoji savjeti ce mi znaciti ;) ).
Pretpostavio sam da sva ova "pimplanja" po raznim podesavanjima vise nisu bas aktuelna, smatram da SSD vise nije toliko osjetljiva roba kao prije 4-5 godina, kontroleri su napredovali, memorije su brze i vjerovatno bolje, ali opet vrijedilo je provjeriti. ;)

Rezime: drzacu se 1, 2, 7, 12! ;)
P.S. Najvise me nerviralo ovo pimplanje po registry-ju, a kontam da to ne doprinosi puno cemu po pitanju ocuvanja SSD-a. Neka mi radi 5 godina, kao prethodni i ja zadovoljan. :D
 
Poslednja izmena:
Nema. I zašto nemaš nov firmware?
 
Zato sto nisam imao nikakvih problema a i iskreno ne znam kako da ga instaliram tj. nisam pratio.
Reinstalaciju windowsa necu da radim.
 
Samo pokrenes install i next next ,restartuje se racunar i to je to gotovo
 
I to je to?? Pa neki su pomonjali da je komplikovano nesto ako je win na njemu instaliran?
 
Komplikovano je ako nije win nego linux ili mac... na winu je samo to
 
Kako mogu da pogledam koji FW imam i kako se odradi update? Treba li neki program?
 
Samsung Magician. Ali ne možeš preko njega za ovu verziju. Skini sa sajta, pokreni taj program za restauraciju, sačekaj da završi, da se restartuje i gotovo.
 
Vidi verziju u Samsung magician-u (btw. izašao je Magician 4.5) ili u AS-SSD testu.

Poslednji je EXT0CB6Q koji je izašao prošlog meseca u paketu sa Performance restoration tool-om.
 
Meni je EXT0BB6Q.

Moze link za program, da ne trazim sad? U pitanju je 840 EVO 250GB.
 
Cekaj sekundu, ima FW " EXT0CB6Q " i ima Performance Restoration Software...
To dvoje nije isto i u ovom poslednjem FW se ne nalazi ili se nalazi Performance Restoration Software?
Ako urade update FW na EXT0CB6Q treba li ili ne treba uraditi dogradnju sa Performance Restoration Software?
Imam svoje misljenje (samo misljenje nakon brzinskog citanja onog dana kad se pojavio Performance Restoration Software) ali ni sam nisam (vise) siguran sta je sta.
 
Ja sam skinuo Performance Restoration Software, update-ovao se FW za sekundu, restart i to je to.
Sve ukupno je trajalo mozda 10 minuta, sad Magician prikazuje EXT0CB6Q.
 
Treba ti Restoration softver ako je sistem već neko vreme instaliran. Ako je sveža instalacija, ne treba ti.
 
Vrh Dno