Šta je novo?

Samsung 840 EVO (Samsung MEX controller, TLC 19nm Toggle Mode 2.0 NAND, TurboWrite)

ma najcesce prost ulazak u win u sejf mod (da win sam namesti sta treba) pa estart resava proleme sa kontrolerima,bilo raid,ahci i ostalo.
 
Pronašao sam YT klipove ali me sad zanima i ovo "rešenje samo od sebe" :D

1. enable ahci u bios-u
2. restart u safe mode-u
3. ulazak u windows

ako sam dobro razumeo?
 
Neki dan je neko okaci u nekoj temi extra lak i brz rad na "temu uklj. ahci"... ima i moja jedna tema o uklj. ahci...
 
Uradio sam putem registry-ja, hvala svima na pomoći.
 
Znam da je kasno ali evo da ima...

I have Windows 8.1 installed on an SSD but my SATA controller in the BIOS has been configured to IDE rather than AHCI ever since Windows was installed.

I found a quick and simple guide for enabling AHCI here:

Press Ctrl + X and select Command Prompt (A)dmin from the menu and then enter the following command:

bcdedit /set {current} safeboot minimal

Reboot and then enter the BIOS (typically press F1, F2, F10 or Delete)
Change the SATA drive setting to AHCI and exit the BIOS save settings.
Windows will boot into Safe Mode.
Open an Administrator Command Prompt again and enter the following command to disable Safe Mode boot:

bcdedit /deletevalue {current} safeboot

Reboot
 
ako je sedmica u pitanju,drzis lepo f8 da udjes u sejf mod,ako je osmica,izguglaj kako da podesis da se po difoltu dize u sejf modu,posle tog prvog pokretanja posle promene moda kontrolera (isto je i za ahci i za raid) vratis regularan boot i to je to.glupost je sto zbog optimizacije boot-a nema kad sistem da detektuje f8 za sejf mod na ssd-ovima,pa bi vecno lupovao bsod-ove dok se ne ubaci instalacioni disk ili usb ali sta je tu je.
 
Meni Magician takodje prijavljuje da mi nije ukljucen ACHI, a zapravo imam RAID i uredno instaliran drajver.
Zar ACHI nije automatski ukljucen, ako je ukljucen RAID? Ako da, cemu upozorenje, zar softver ne moze da prepozna to?

P.S. Provjerio sam TRIM i ukljucen je, kontam da nemam razloga za brigu, bez obzira na upozorenje u Magician-u?!
 
Magician ne detektuje kako treba, ako trim radi, ignoriši upozorenje u Magicianu.

Ako je kontroler u RAID modu, diskovi koji nisu u nekom RAID nizu su u AHCI modu.
 
Tako sam i mislio, hvala na pojasnjenju!
 
da potvrdim majtijevu picu,kod mene trim radi kako treba,win 8.1 sa svim apdejtima,ssd i jos par diskova nisu u raidu i dva su u raid 0 i sve radi kako treba.
 
Pre nego sto ubodem ovaj piece of hardware i krenem da se zezam sa njime, hteo bi samo da proverim da li sam dobro razumeo citavu proceduru posto sam na amd-u.
-Prebac u ahci
-instalacija win 7, zatim instalacija drajvera za plocu ali ne instaliram amd drivere za ide/ahci nego ostavim default win-ove
-Kad se sve zavrsi, instaliram Performance Restoration Software i preko njega odradim update
-Instaliram Magician i tamo podesim sta treba.
Nisam nista preskocio?
 
Tako je.
Ubodi ga u prvi sata konektor (SATA 0 ili SATA 1).
 
-Kad se sve zavrsi, instaliram Performance Restoration Software i preko njega odradim update

Možeš PRS da uradiš PRE instalacije bilo čega, sa DOS alata koji skidaš sa Samsung sajta. Tako će ti nov FW biti odmah na SSD-u.
 
Ne, to je DOS verzija koja može da se koristi na računarima na kojima je OSX ili linux, ali je bitno da je boot-abilni CD.

Tebi je trenutno SSD prazan, na njemu nema Windowsa, OSX-a, Linux-a ili bilo čega drugog. Podigneš računar sa tog CD-a, on update-uje FW i posle ne moraš da radiš ništa više.
 
Ne, to je DOS verzija koja može da se koristi na računarima na kojima je OSX ili linux, ali je bitno da je boot-abilni CD.

Tebi je trenutno SSD prazan, na njemu nema Windowsa, OSX-a, Linux-a ili bilo čega drugog. Podigneš računar sa tog CD-a, on update-uje FW i posle ne moraš da radiš ništa više.
Ok, jasno je to meni medjutim ono sto me buni je to sto na Samsungovom sajtu vidim PRS za Win kao exe fajl i vidim za Linux kao bootabilni cd/dvd i iso fajl i ne znam sta da skinem?
Po logici stvari, skidam ovo za Win ( verzija 1.1 )
Kako od toga da napravim bootabilni disk?
 
Narežeš CD iz ISO fajla, sa njega boot-uješ računar i update-uješ FW.

Ukoliko nemaš funkcionalni računar gde bi to uradio, onda instaliraj Win, pa onda radi update i PRS iz Windows-a.
 
Pogledajte prilog 154156Pogledajte prilog 154157

Ako primetiš pod "What to recover" kada čekiraš samo particije pa makar i sve, tamo gde piše "Disk 1" ostaje puna kocka i pita gde za svaku - pogrešna metoda!
A ako upravo tu kućicu štikliraš, neće ni pitati gde da povrati particije već ceo disk - pravilna metoda!


Tek sam sad naišao na diskusiju čiji deo je i ovaj savet preuzet iz ATIH manuala. Mislim da zaslužuje pojašnjenje.

Procedura za koju je rečeno da je pogrešna (da se ide particija po particiju) je jedina ispravna u nekim slučajevima. Evo kad. Imate laptop sa HDD-om od 500 GB. Na njemu je instalisan npr. Win 7 (fabrički je tako došao) i osim te sistemske (boot) particije postoji recovery particija od npr. 750 MB i skrivena (mala) servisna particija. Tako dolaze svi Dell laptopovi. Želimo da ovaj HDD zamenimo sa Samsung SSD-om od 240 GB. (Ja sam stavio Samsung 240 Pro).

Napravimo full image HDD-a (kao celog diska) neka zauzima npr. 30 GB. Kada krenemo u restore tog imagea na novi SSD ubačen u laptop koji je raw, neformatiran i izaberemo opciju 2 tj. checkiramo odjednom ceo Disk 1, Acronis će lepo uraditi proporcionalno rastezanje sve tri particije da popuni ceo SSD. Rezultat naizgled OK, sve se odmah podiže i radi, ali ode alignment.

U ovom slučaju treba ići particiju po particiju. I to redosledom kako su i bile na HDD-u. Prvo servisna, ona mora na početku SSD-a, potom redom ostale. Tek tada će biti očuvan alignment kakav je bio na Advanced Format HDD-u. Na kraju čekirati i MBR i disk signature.
 
Poslednja izmena:
Pa to je image boot-abilnog, sve jedno na kom ga OS-u režeš.
 
Imam 2 Samsung SSD-a. Jedan je EVO i za njega postoji Samsung SSD 840 EVO Performance Restoration Software. Drugi je generacija pre: http://www.samsung.com/us/support/owners/product/MZ-7TD120BW i za njega ne postoji "Samsung SSD 840 Performance Restoration Software". Da li je i ovaj pre EVO generacije pogođen istim problemom i ako jeste da li će dolaziti i kada za njega performance restoration software?
 
Ovo nije EVO disk i koliko mi je poznato on nema probleme koje ima EVO verzija.
 
Ok ako je to taj fajl. Ja taj fajl vidim u dos sekciji za linux i mac a u delu za win vidim samo exe, nikakav iso.
Hvala

C...stvarno sam retard. Dok ja ukapiram...Nema veze sto je linux, disk je prazan :wall::wall::d

Nisam ranije vidio post, pa ce mozda biti zakasnjela informacija, ali kakogod...
Predlazem da najprije provjeris koji je firmware trenutno na SSD-u, posto vec postoji serija na "nasem trzistu" (ide preko "madjara") kod koje je fabricki ubacen najnoviji firmware - EXT0CB6Q!

Dakle, da se ne cimas kao ja i sve pripremas, a potom skontas da imas "svjez" SSD (moj je kupljen prije 15-ak dana u NS-u, tura iz Segedina, nabavka cini mi se od pocetka novembra). ;)
 
Nisam ranije vidio post, pa ce mozda biti zakasnjela informacija, ali kakogod...
Predlazem da najprije provjeris koji je firmware trenutno na SSD-u, posto vec postoji serija na "nasem trzistu" (ide preko "madjara") kod koje je fabricki ubacen najnoviji firmware - EXT0CB6Q!

Dakle, da se ne cimas kao ja i sve pripremas, a potom skontas da imas "svjez" SSD (moj je kupljen prije 15-ak dana u NS-u, tura iz Segedina, nabavka cini mi se od pocetka novembra). ;)

Ja sam uzeo iz firme E**i pre 2 nedelje i dobio EXT0CB6Q tj poslednji firmware. Znaci i kod nas imamo poslednju verziju :)
 
Rezultat naizgled OK, sve se odmah podiže i radi, ali ode alignment.

?
Vraćao sam sve i svašta i Acronis već nekoliko verzija (mislim od verzije 2011) pravilno uspostavlja align i na SSD-u. Osim ako je 7 stavljena preko XP pa nije poravnato kao u primeru ovde ili je i na samoj 7-ici nekako zabrljan align.

Inače to je bio savet za jednu osobu precizno koja važi i za većinu. Ali za tvoj primer jeste nešto drugačije, no samo da bi particije bile pravilne veličine a ne zbog align-a, pogledaj ovde.
 
?
Vraćao sam sve i svašta i Acronis već nekoliko verzija (mislim od verzije 2011) pravilno uspostavlja align i na SSD-u. Osim ako je 7 stavljena preko XP pa nije poravnato kao u primeru ovde ili je i na samoj 7-ici nekako zabrljan align.

Inače to je bio savet za jednu osobu precizno koja važi i za većinu. Ali za tvoj primer jeste nešto drugačije, no samo da bi particije bile pravilne veličine a ne zbog align-a, pogledaj ovde.

Da to iz help file je ono što sam uradio, samo 3 puta posebno za svaku particiju. To su poglavlja u user guideu za ATIH 2013 (4.5.1) ili ATIH 2014 (6.1.5.1). Tad je sve prošlo OK, a postupak sam ispoštovao i zbog redosleda particija da bi servisnu stavio na početak SSD-a. Ide prvo servisna, pa reserved od 750 MB, pa onda C koju sam razvukao do kraja diska.

Međutim, ostaje ono što sam napisao. Prvi put sam checkirao ceo disk u imageu. Tad ATIH nije očuvao alignment C particije. Da li zato što je hteo da proporcionalno razvuče particije iz (manjeg) imagea na veći SSD, to ne znam ? Inače bio je image HDD sa kojim je laptop došao sa opisanim particijama i Win 7 professional x 64 na C:
 
Da to iz help file je ono što sam uradio, samo 3 puta posebno za svaku particiju. To su poglavlja u user guideu za ATIH 2013 (4.5.1) ili ATIH 2014 (6.1.5.1). Tad je sve prošlo OK, a postupak sam ispoštovao i zbog redosleda particija da bi servisnu stavio na početak SSD-a. Ide prvo servisna, pa reserved od 750 MB, pa onda C koju sam razvukao do kraja diska.

Međutim, ostaje ono što sam napisao. Prvi put sam checkirao ceo disk u imageu. Tad ATIH nije očuvao alignment C particije. Da li zato što je hteo da proporcionalno razvuče particije iz (manjeg) imagea na veći SSD, to ne znam ? Inače bio je image HDD sa kojim je laptop došao sa opisanim particijama i Win 7 professional x 64 na C:

Tamo piše samo dve operacije, tj. Prvo sve particije osim MBR, a Zatim njega. Ne za svaku particiju posebno (da napomenem iako verovatno znaš ali zbog drugih MBR nije particija već fajlsistem).

Čudno, trebalo bi da pravilno odradi alignment pogotovo nove verzije 13, 14 (ja koristim sada 15)...? Ja sam vraćao sa svega na svašta i nikad problem, uvek pokaže zeleno u AS SSD-u (ili drugom programu).
 
Vrh Dno