Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Ja sam menjao samu f3 500gb na ovaj sg....imao sam pre intelov ssd, iskreno, ne primetim neku razliku, jeste ssd je ssd ali eto meni ovaj hard super radi posao...
 
Dali je neko koristio quietHDD program? Vidim da ima razne opcije za podesavanje apm i jos brdo stvari...
 
Ja sam menjao samu f3 500gb na ovaj sg....imao sam pre intelov ssd, iskreno, ne primetim neku razliku, jeste ssd je ssd ali eto meni ovaj hard super radi posao...

Pa super za tebe. Imam w8 na intel 330 120GB i skoro instalirah dual boot (w7) na WD black i ne mogu da se naviknem na sporost u realnom radu, pristupanje razlicitim fajlovima, surf, generalno celokupan rad. Tako da zakljucujem da je SSD daleko brzi u realnom radu (za mene kao laika), jedino u gamingu ne primecujem bitniju razliku (mozda par procenata duzi loading sa HDDom).
 
Moze li mi neko preporuciti dobar program za defragmentaciju HDD-a?
U pitanju je WD blue PATA 3.5 disk, ako je to bitno
 
Eee extra, hvala druze.
I jos jedno pitanje vezano za HDD, da li 3.5 HDD namenjen za storage duze traje ako se prebaci u rack ili dok radi kao interni u kucistu?
Pitam zbog broja sati rada i start/stop count-a.
 
HDD uglavnom ne voli često paljenje gašenje, te mu start/stop mnogo više šteti od ukupnog broja sati rada. Osim ako će se zaista retko kad koristiti i stoga paliti retko kad, i njega njega ići samo povremeno podaci, backup itd.
A gde se nalazi nije bitno dok se dobro hladi, ali preko USB veze (osim ako je USB 3.0!) je uglavnom dosta sporiji...
 
Znam ja brzine HDDa, write je oko 26mb/s za USB2.0. Na tom HDDu su razne instalacije, image-ovi (citaj iso fajlovi), filmovi, backup dokumenata itd. E sada ja znam da se bolje hladi u kucistu, ali stalno je on. S' obzirom da je IDE (PATA), mozes li mi preporuciti neki dobar rack, po mogucnosti USB3.0.
 
Kažem što je stalno on mu ne smeta. A iskreno nikada nisam ni čuo da postoji rack IDE-USB 3.0! :D
 
HDD uglavnom ne voli često paljenje gašenje, te mu start/stop mnogo više šteti od ukupnog broja sati rada. Osim ako će se zaista retko kad koristiti i stoga paliti retko kad, i njega njega ići samo povremeno podaci, backup itd.
A gde se nalazi nije bitno dok se dobro hladi, ali preko USB veze (osim ako je USB 3.0!) je uglavnom dosta sporiji...

Jel to znaci da ne valja da je HDD u slep (turn off 10 min) i pali se po 10-20 puta na dan?
Ja sam moj tako stavio (igre,slike,svata nesto je na njemu) pa kad mi treba ukljucuje se sam..
 
Kažem što je stalno on mu ne smeta. A iskreno nikada nisam ni čuo da postoji rack IDE-USB 3.0! :D

Nisam ni ja nego aj da pitam :d
Nego nevezano za ovo da pitam, da li nesto moze da smeta HDD-u ili maticnoj ploci ako se SATA HDD ubode u RAID slot zbog nedostatka obicnih SATA II/III konektora?
 
"RAID slot" ? Šta je to?! :d

Postoje samo SATA konektori, neki su Intel neki dodatni, a opet neki od njih su SATA 2/3. Verovatno si mislio na one koji nude RAID opciju, što ništa ne menja da su i dalje obični SATA konektori.. ;)
 
Pa to, pise u onoj knjizici za dodatna dva SATA slota nesto RAID fazon. Ne interesuje me RAID vec da mi regularno sljaka HDD, bice storage ako to nesto znaci.
 
Narode, wd3200aaks na sata 2 ploči Asus p5kr radi sa 40mbs čitanje i 30mbs pisanje, wtf? Koliko bi trebali da mu budu min zapisi i čitanja?
Inače je sata2 hdd.
 
Niti ce usporiti (stavise, mdm je pokazao/dokazao sasvim suprotno!), niti ce mu se smanjiti zivotni vek. Prethodni hard koji si imao je 99% fabricki isao sa iskljucenim APM-om. Bar je kod mene bio takav slucaj.
A ovo (pre)cesto gasenje i paljenje doticnog... pre ce to da mu dodje glave. Realno, suvise je agresivno fabricko podesavanje, prilicno brzo ga gasi. Upravo zbog toga su ljudi i bili zabrinuti, te zahtevase (valjda jos uvek) neki novi firmware ili pak alternativno resenje - ove programcice za gasenje APM-a.
No, ako ako je tebe i dalje prpa da ga sasvim ugasis - instaliraj neki od programcica za tu namenu, pa umesto kompletnog gasenja, namesti da mu se produzi period kada ce da "zaspi".


P.S. Sto se tice programa - CDI. CrystalDiskInfo. U njemu nasteluj APM na off, potom da bude rezidentan i da se pridize a Windows-om. I to je to.
Vidi samo da je neka novija verzija (ako ne bas i najnovija), jer neke starije 'oce da zezaju, ne pamte postavke i therefore, ne gase APM po paljenju kompa/harda.

CARe, evo ja kada uklucim ovu opciju a CDI, posle restarta opet moram rucno namestiti da bude APM disable...dali je to normalno ili je nesto kod mene? Jer mislim, nema smisla da svaki put cackam taj program kada ukljucim kompjuter...
 
CARe, evo ja kada uklucim ovu opciju a CDI, posle restarta opet moram rucno namestiti da bude APM disable...dali je to normalno ili je nesto kod mene? Jer mislim, nema smisla da svaki put cackam taj program kada ukljucim kompjuter...

Lepo ti je rekao:
"U njemu nasteluj APM na off, potom da bude rezidentan i da se pridize a Windows-om. I to je to."

Ali to očito nisi uradio... ;)
 
Namesteno. I kao sto sam rekao, svaki put moram rucno ukljuciti...
 
Pazi, posle *restarta* sasvim sigurno mora da radi ako je bilo na disabled pre toga... jer power ciklus nisi prekinuo, jendostavno mora da radi i nakon 15-300-100 restartovanja, nebitno. U takvoj situaciji, ako vec namestis APM da je iskljucen - mozes i sam program da ugasis slobodno, ti si svoje setovanje APM-a namestio i drzace se tako sve dok se ne ugasi komp.
A ako si komp *gasio*, to je vec nesto drugo - za tako nesto program mora da bude rezidentan, kako bi pri iducem butovanju Win-a automatski podesio APM (tj. turio ga na disabled bez tvoje intervencije).

Aj' prvo daj odgovor na ovo sto sam te pitao, pa onda da vidimo sta cemo dalje.
 
Disk se mnogo cuo i bio je usporen kad je bio AAM na performance,od kada sam spustio u CDI AAM na 80h(silent),nema vise buke i sve je nekako brze i cini se normalnije..E sad odradio sam benchmark pa pogledajte i recite misljenje.Analizirao sam ga sa svim mogucim programima health je ok i nema errors a ni bad sektore.Temperatura mu ide do 40 stepeni-hladi ga sistemski fan od 120mm.
Evo I SS-a:
Capture.PNG
Unapred hvala
 
Tesko da moze "AAM na silent" i "sve je nekako brze" u istoj recenici... samim tim sto si ga utisao, tim postupkom si ga istovremeno i usporio.

Uostalom, uporedi vreme pristupa pre i posle. Videces osetnu razliku.
(ne samu krivu transfera, tj. min/avg/max vrednosti, to je ostalo identicno)
 
Tesko da moze "AAM na silent" i "sve je nekako brze" u istoj recenici... samim tim sto si ga utisao, tim postupkom si ga istovremeno i usporio.

Uostalom, uporedi vreme pristupa pre i posle. Videces osetnu razliku.
(ne samu krivu transfera, tj. min/avg/max vrednosti, to je ostalo identicno)

Znam ja to,ali kao da se gusi kad je na performance..
 
Hteo bih da kupim neki ssd disk, pa me interesuje, posto su ogranicenog kapaciteta, da li ako recimo se instalira igrica na obican sata2 disk, da li ce sistem raditi sporije, nego ako je ta igrica na ssd disku? Da li ce se cuti grebanje sata2 diska, koje me najvise iritira.
 
SIstem nece raditi sporije vec ce kao i pre sporije da ti ucitava igricu (naspram ssd-a) . Grebanje hdd-a zavisi od mnogo faktora a jedan je u kakvom se kucistu nalazi koje je marke hdd itd itd . Ako si u mogucnosti instaliraj igricu na ssd da vidis koje su razlike ssd vs hdd .
 
trebalo bi da defragmentacija smanji 'grebanje'. takodje, verovatno bi pomoglo prosirenje RAM-a.
 
Jeste da je pitanje software-ske prirode, ali da ne otvaram novu temu tamo, da vidim ovde. Trebala bi mi neka preporuka za besplatan neki program za defragmentaciju, sta moze lepo da zavrsi posao (a da nije onaj default windows). Nisam je radio 100god :p
 
jedno pitanje da li je ovo u redu

ffdddss.jpg
 
Po ovome, poprilično se "kuva", vidiš tab "Treshold" ? to mu je maksimalna do koje treba da ide a tu pokazuje trenutnu 60c. !!!
Za "CRC error count", proveri kablove, Data kabl naročito a može da bude i do struje.
 
Nazad
Vrh Dno