Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Ta tema je namenjena za ljude koji pune ili traže u zamenu. Ova tema je namenja za Zakon o digitalnoj imovini / kriptovalutama.
Kako ne tražim razmenu, već informacije da li je to zakonski dozvoljeno ili ne, onda mislim da moje pitanje treba da bude u ovoj temi...
 
Imas u prvom postu na linku koji je pistavio cika gavra clan zakona
Mislim da ti je zato postavio link 😉
 
Moja greška, nisam detaljno čitao taj prvi post. Doduše, u njemu je pisalo 6,36 tog zakona, ali član je 36, ne znam šta znači to 6 ali nema veze, našao sam. Evo da kopiram taj član da znaju i drugi članovi:

OTC trgovanje

Član 36

OTC trgovanje digitalnom imovinom u Republici je dozvoljeno, a za zaključivanje i sprovođenje transakcija putem OTC trgovanja ugovorne strane nisu dužne da koriste usluge bilo kog pružaoca usluga povezanih s digitalnom imovinom.
 
Pozdrav svima,
Interesuje me sledeće, obzirom da se porez ne plaća ako postoji dokaz o kupovini (za taj iznos), šta je validno poreskoj upravi kao dokaz o kupovini? Ja sam sve na binance kupovao do sada preko kartice, da li mail kao potvrda o kupovini je dovoljno ili traže nešto drugo ?
 
Verovatno izvod iz banke, gde se vidi da si uradio transfer sa računa na menjačnicu.
Taj transfer bi trebalo upariti sa transferom sa menjačnice na račun.
Ako nije tako, neka objasni bolje neko ko je to već radio. Ja nisam, jer samo kupujem.
 
Uplatis 1000e, trejdujes godinama, zaradis, zelis da podignes na banovni racun 100K. Porez placas 15k? :D
 
Tako bi trebalo, samo ne znam kako će da utvrde da li si trejdovao ili pokušavaš da opereš pare pa ne želiš da prikažeš ulaz
 
Bice interesantno kako ce gledat Mtgox za koji se ocekuje isplate sledece godine, pogotovo sto ce dobar deo tamo imat BTC za koji nema papirni trag ako je izmanovan a svakako i bice da je BTC tu stajao 10 godina za vecinu, sto ako se ne varam je izuzeto od placanja poreza
 
Kako se tretira prihod? Kada te neko placa kriptovalutama, i onda to dizes kroz ECD ili nekom drugom menjacnicom?
 
Kolega moj prima platu u usdc-u, on primi usdc na wallet koji je nbs-u prijavio kao wallet svog doo-a, zatim to preko ecd-a proda i to je onda prihod koji tretira kao svaki drugi, ne placa nikakav dodatni porez u tom trenutku...
 
Da li je moguće kupovinu kriptovalute pisati u troškove firme?
 
Ne. Inace bi mogao 31.12 da kupis kripto i da 01.01 prodas isti kripto i time izbegnes placanje poreza na dobit.
 
Kolega moj prima platu u usdc-u, on primi usdc na wallet koji je nbs-u prijavio kao wallet svog doo-a, zatim to preko ecd-a proda i to je onda prihod koji tretira kao svaki drugi, ne placa nikakav dodatni porez u tom trenutku...
Pretpostavljam da placa 40-50% onda?
 
Ne placa nista, tretira se kao prihod DOO-a sto i jeste, samo mora da prijavi NBS-u da je primio kripto (jer tako zakon nalaze)
 
1661603266985.png
Ne znam da li je ova racunica dobra.

Tok aktivnosti je komplikovaniji ukoliko osoba u periodu izmedju podizanja ulozi dodatna sredstva. Da je osoba recimo povecala ulog na 200 izmedju drugog i treceg podizanja, da li to znaci da prethodne prijave poreza ostaju kako su i bile?
Meni je najveci problem ovde sto je priroda samog procesa vrlo dinamicna, a oni koji ubiru harac bi da se to gleda kako svaka druga jednokratna investicija, jednom ulozis i ne diras nista, a na kraju samo prodas to u jednoj transakciji.

"Ako si platio na ruke ili nemaš dokaz onda ćeš platiti 15% poreza na ceo iznos koji budeš pretvorio u fiat valutu, odnosno konkretan novac."
Recimo da osoba kupi kripto za 2.000e. U jednom trenutku proda taj kripto fizickom licu u iznosu od 4.000e. Posto je fizicko lice u istoj zemlji novac moze da se preuzme licno u kesu ili da se uplati na tekuci racun (standardno prebacivanje sredstava na drugi tekuci racun, ja koliko znam osnov moze biti bilo sta, ne mora da postoji ugovor kada fizicko lice prebacuje novac drugom).
Kako ce poreska da zna da je osoba tu prihodovala? Koliko se ja razumem uvid u sredstva na kripto novcaniku jedino ima vlasnik.
 
Poslednja izmena:
Poreska obaveza nastaje u trenutku preacivanja novca na račun, i od tada teče zakonsko rok za podnošenje poreske prijave.

@retrospektiva Što se tiče ukupne cifre, u pravu si, biće 60€, to jest 15% od dobiti 500-100=400€.

E sad, ti si od uplate 100€ prvo povlačenje napravio 50€ i bilo bi ok da ne platiš tada ništa ako ti je ostalo kripto valute 50€. Ukoliko si recimo 20€ od početnih napravio na 50€ onda bi i na prvih 50 trebalo da platiš 15% na razliku 50-20, odno sno 15% od 30€ što bi bilo 4,5€.
Ja sam na prijavi prijavio samo jednu uplatu i vezao he sa jednom isplatom. Razlika je za porez. Kada budem imao neko sledeće povlačenje mogu da ga povežem sa nekom od ranijih uplata i na razliku prijavim porez (ili kapitalni gubitak za buduće odbijanje od oporezivanje gubitka). Priloge sam stavio kopije potvrda sa menjačnice, printskrinove/listu trejdova, izvod iz banke.
Čekam rešenje uskoro, čovek koji u mojoj poreskoj upravi radi te poslove bio na odmoru.
 
Moguce je da deo investicije prodamo nekom fizickom licu, a da deo prodamo "zvanicno" i podignemo. U tom slucaju bi imali manji oporezivi iznos.
Ako nije moguce da kontrolor ima uvid u same transakcije koje se odvijaju sa nasom adresom on ne moze da zna da smo mi mozda deo sredstava unovcili.
 
Razumem šta kažeš, ako daješ samo kupljeno X coina za Y1 evra i prodato X coina za Y2 evra. A ostatak nije nigde, osim ako ga ne baciš na račun u banci
 
Tako je. Neki deo sredstava mogu da prebacim direktno na karticu (racun u banci). Ali ne mora to da bude sav iznos koji je zaista prihodovan.
Na taj nacin porez bi se placao samo na taj "zvanicni" deo. Posto ne verujem da neko moze da udje u dublju analizu i da vidi kakve si zapravo trgovine radio. Ono sto oni mogu da vide jeste pocetna kupovina i na kraju po kojoj ceni si prodao.
 
Pozdrav,
Imam neka pitanja vezana za porez na kriptovalute.
Imam verifikovan nalog na binance-u gde drzim nekoliko tokena pa me interesuje da li smem da prebacim deo tokena na metamask ili na neki drugi wallet bez prijave poreskoj (sta u slucaju da nekom hocu da poklonim tokene)? - Na binance-u postoji opcija withdrawal crypto gde moze da se posalju tokeni na neku adresu, dakle ne mora fiat da se povuce na karticu ili bankovni racun.
Takodje u zakonu pise da je OTC trgovina dozvoljena ali ne pise jasno da li na obavljanje transakcije izmedju 2 lica treba da se plati porez ili iskljucivo ako se povlaci na bankovni racun?
U slucaju da to lice plati u kesu, da li moram da prijavim poreskoj tu transakciju tj. prijava poreza na dobit ako ga ima ili kako god jer ja sam u ovom slucaju zamenio kripto valutu za fiat novac.
 
Pozdrav,
Imam neka pitanja vezana za porez na kriptovalute.
Imam verifikovan nalog na binance-u gde drzim nekoliko tokena pa me interesuje da li smem da prebacim deo tokena na metamask ili na neki drugi wallet bez prijave poreskoj (sta u slucaju da nekom hocu da poklonim tokene)? - Na binance-u postoji opcija withdrawal crypto gde moze da se posalju tokeni na neku adresu, dakle ne mora fiat da se povuce na karticu ili bankovni racun.
Takodje u zakonu pise da je OTC trgovina dozvoljena ali ne pise jasno da li na obavljanje transakcije izmedju 2 lica treba da se plati porez ili iskljucivo ako se povlaci na bankovni racun?
U slucaju da to lice plati u kesu, da li moram da prijavim poreskoj tu transakciju tj. prijava poreza na dobit ako ga ima ili kako god jer ja sam u ovom slucaju zamenio kripto valutu za fiat novac.
Nikakav porez ne placas ako prebacujes kripto sa menjacnice na novcanik ili izmedju 2 novcanika, porez placas samo ako ti pare legnu na bankovni racun. Ako nekom prebacis na novcanik i on ti da pare, nista ne placas drzavi.
 
Ima li neko iskustva da je kupio valute na nekoj stranoj menjačnici (npr Binance), a prodao za dinare na ECD.rs? Da li mu je priznato da porez na kapitalnu dobit bude 15% na razliku prodajna - nabavna cena koju je platio na Binance-u?
 
Ima li neko ovde da je platio porez na kripto i kako su vam obracunali?
 
Podneo sam prijavu jula 2021. Još uvek ništa.
 
Ja sam platio porez jednom, pre zakona, po starom.

I to su mi obračunali jedno 150k manje nego što sam ja hteo da platim :ROFLMAO:
 
podneo jednu prijavu avgusta i jednu septembra, ništa još uvek...
 
Kako funkcionise naplata poreza kada se koristi ZCash/monero? Konkretna situacija:

  • Biznis saradnik ima X ZEC-a. Privatno se dogovorimo da mi isti prebaci tu kolicinu na moju Zcash adresu.
  • Niko ne moze da vidi koja kolicina je prebacena.
  • Ja koristim Zcash da kupujem stvari preko neta tamo gde se prima kao valuta. Recimo da zcash jos i poraste x10 u medjuvremenu, kupim robu u toj vrednosti, ostvario sam 10x dobitak. Nikada ne povucem pare preko menjacnice, samo mi stize roba. Kako je moguce napatiti porez na ovome? Drzava ni u jednom trenutku nece znati koliko ZEC-a imam.

Da li postoji neki drugi nacin da se zaobidje porez za valutama kao sto su monero i zcash?
 
Kako funkcionise naplata poreza kada se koristi ZCash/monero? Konkretna situacija:

  • Biznis saradnik ima X ZEC-a. Privatno se dogovorimo da mi isti prebaci tu kolicinu na moju Zcash adresu.
  • Niko ne moze da vidi koja kolicina je prebacena.
  • Ja koristim Zcash da kupujem stvari preko neta tamo gde se prima kao valuta. Recimo da zcash jos i poraste x10 u medjuvremenu, kupim robu u toj vrednosti, ostvario sam 10x dobitak. Nikada ne povucem pare preko menjacnice, samo mi stize roba. Kako je moguce napatiti porez na ovome? Drzava ni u jednom trenutku nece znati koliko ZEC-a imam.

Da li postoji neki drugi nacin da se zaobidje porez za valutama kao sto su monero i zcash?
Sam sebi si dao odgovor. Nikako drzava ne moze da ti naplati porez, jedino ako prodas preko menjacnice i povuces na bankovni racun.
 
Nazad
Vrh Dno