Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Ja sam vec pisao u ovoj ili nekoj dr. temi u ovom podforumu da sve sto sam podizao fiat do juna necu prijavljivati, a podigao sam jos 1-nom cini mi se u septembru preko nase poznate menjacnice, ali ne prijavljujem ni za zivu glavu. Od tada sam nasao dr. nacin da regularno podizem i nista ne placam (mislim na porez drzavi), normalno banci i menjacnici moram da platim. Ne mogu da pisem kako i sta, ali prezadovoljan sam.
 
Pa jeste funny, ali ako je istina kao i za ostale radnike na internetu, onda je to ok skroz, dovoljno sasvim da se plate režije, za malo hleba i kajmaka, pristojno i fino odmereno.
Radnik na internetu je radnik na internetu, nema veze da li radi sa kripto ili predaje kinezima engleski.
Ako povlačiš jače sume i voziš lambo onda moraš da platiš tax krastavac.
Živeće ovaj narod.
 
Mislim da malo mašiš, pošto prihod od razlike u ceni nije isto što i prihod od rada, zato i jesu oporezovani na različit način, jedno kao kapitalni dobitak, drugo kao zarada.
 
Pa jeste funny, ali ako je istina kao i za ostale radnike na internetu, onda je to ok skroz, dovoljno sasvim da se plate režije, za malo hleba i kajmaka, pristojno i fino odmereno.
Radnik na internetu je radnik na internetu, nema veze da li radi sa kripto ili predaje kinezima engleski.
Ako povlačiš jače sume i voziš lambo onda moraš da platiš tax krastavac.
Živeće ovaj narod.
Odakle ti taj info?

Prvi put to čujem ovde za 18k
 
Nije tačno. 18.300, odnosno 19.300 od januara 2022 ce da vazi za lica koja rade za inostrane poslodavce, ali oni ne placaju samo porez, nego i doprinose. Na kapitalni dobitak ide samo porez, ali nema neoporezivog iznosa.
 
Odakle ti taj info?

Prvi put to čujem ovde za 18k

Juče video na vestima, evo ovde imaš pa pročitaj

Zapravo sam video na nova.rs prvo ali ne mogu da nadjem to sada.

Ne znam to što kaže @donbozone , ne kažem da nije tačno nego nisam tako razumeo.
Čuo sam to odavno, da do kraja godine zapravo i ne plaćaš nikakav porez, jer taj zakon nije ni stupio na snagu, a od retroaktivne naplate se odustalo, a onda od januara ide tih 18k koji je neoporezovano a sve preko toga se porezuje. Ali ne znam zapravo šta je i kako je, zato i pitam, moje pitanje je bilo jasno.
 
Da ti olaksam, ne tice se kriptovaluta. Kripto ima drugu problematiku, a to je dokazivanje cene kostanja (kod trejdovanja nije tako tesko, ali kod rudarenja je daleko teze) i odredjivanje perioda u kojem se radi obracun.
 
Razumem ja to, nego ne razumem deo oko neoporezivanja, da li treba u svakom slučaju prijaviti tih 150-ak eura mesečno i objašnjavati poreklo istih ili ne mora ?
Novac je zaradjen od kripta ali uplaćen na recimo Paypal i onda sa njega na karticu, nebitno kako se to izvelo da ode na PP.
 
Ne znam šta je kolega slao na pp, ali mi deluje da mešate 18.300 tj neoporezivi deo zarade sa obračunom poreza na kapitalnu dobit.
Nikako ne želite da tih 18.300 prikažete kao zaradu jer na zaradu imate da platite i doprinose koji su 3,5x porez...
 
Juče video na vestima, evo ovde imaš pa pročitaj

Zapravo sam video na nova.rs prvo ali ne mogu da nadjem to sada.

Ne znam to što kaže @donbozone , ne kažem da nije tačno nego nisam tako razumeo.
Čuo sam to odavno, da do kraja godine zapravo i ne plaćaš nikakav porez, jer taj zakon nije ni stupio na snagu, a od retroaktivne naplate se odustalo, a onda od januara ide tih 18k koji je neoporezovano a sve preko toga se porezuje. Ali ne znam zapravo šta je i kako je, zato i pitam, moje pitanje je bilo jasno.
Bilo bi lepo da je to tako, ali koliko ja znam naša država želi da ti naplati porez i na 1RSD zarađen od kripta.

Isto bi bilo lepo da imamo u kriptu uticajne ljude ili udruženje i da pokušaju da se izbore za bolji zakon, kao npr. u Sloveniji gde se fizičkim licima ne naplaćuje porez već samo pravnim ili bar da se izbore da se porez naplaćuje samo ako na mesečmom nivou podižeš više od prosečne mesečne zarade (one koju predstavnici države vode kao statistiku i prijavljuju nama na TV-u).
Za sloveniju imate ovde
 
Radnik na internetu je radnik na internetu, nema veze da li radi sa kripto ili predaje kinezima engleski.

Bojim se da ovu tvrdnju treba dobro proveriti. Skoro svaka zemlja koja je regulisala kripto kaze sledece:

  • ostvaren profit trgovinom kripto valutama se smatra za kapitalnu dobit
  • rudarenje kripto valuta se smatra za poslovnu aktivnost (bez obzira sto je obavlja fizicko lice bez registrovane delatnosti) i ostvareni profit se smatra zaradom

Naravno, ovo je ugrubo, ima tu raznih jos detalja. Nisam pravnik ali sam prilicno siguran da se zarada ostvarena trgovinom kriptom ne moze smatrati istom pricom kao i ovo sto frilenseri rade. Treba to dobro ispitati pre nego se donesu odluke.
kao npr. u Sloveniji gde se fizičkim licima ne naplaćuje porez već samo pravnim ili bar da se izbore da se porez naplaćuje samo ako na mesečmom nivou podižeš više od prosečne mesečne zarade (one koju predstavnici države vode kao statistiku i prijavljuju nama na TV-u).
Za sloveniju imate ovde

Errrr, da. To za Sloveniju jako lepo zvuci kad procitas tako negde na nekom sajtu medjutim onda kontaktiras nekog poreskog savetnika ili advokata tamo pa kad krene da ti objasnjava zaboli te glava.

Ukratko, u Sloveniji ako radis dugorocno investiranje (duze od 6-12 meseci) onda si prilicno bezbedan ali za bilo sta krace od toga poreske uprava ima diskreciono pravo da te jednostavno proglasi profesionalnim trgovcem kriptom i onda si nadrljao. Onda placas standardni porez na zaradu i to je to. Nema nikakvih pogodnosti u odnosu na ostale zemlje.

Najveci problem u Sloveniji je sto nema nista jasno i precizno definisano vec je ostavljeno poreznicima na slobodno odlucivanje.

Inace, koga zanima, od 01.01.2022 u Austriji ce stupiti na snagu paket poreske reforme. Izmedju ostalog sav prihod ostvaren trgovinom kriptom (bez obzira da li je manje ili vise od godinu dana izmedju kupovine i prodaje) ce se smatrati kapitalnom dobiti i oporezuje se sa 27,5%.

Nemacka za sada ostaje poprilican kripto raj jer se i dalje sav profit ostvaren u periodu duzem od godinu dana ne oporezuje. Videcemo dokle ce tako :)
 
Poslednja izmena:
Nije to bila tvrdnja, to su neka moja razmišljanja, ja se zapravo i pitam o čemu se tu zapravo radi i tražim precizan odgovor.
Prilično je to komplikovano rekao bih, jer primera radi, šta ako ja tebi prodam neki kripto, ti mi platiš na Paypal, ja povučem sa Paypal-a, kako je to onda drugačije od freelancera ?
Interni dogovor mene i tebe.
Sa druge strane ako povučem sa recimo Binance-a na karticu onda je jasno o čemu se radi.
 
Nije to bila tvrdnja, to su neka moja razmišljanja, ja se zapravo i pitam o čemu se tu zapravo radi i tražim precizan odgovor.
Prilično je to komplikovano rekao bih, jer primera radi, šta ako ja tebi prodam neki kripto, ti mi platiš na Paypal, ja povučem sa Paypal-a, kako je to onda drugačije od freelancera ?
Interni dogovor mene i tebe.
Sa druge strane ako povučem sa recimo Binance-a na karticu onda je jasno o čemu se radi.
Kad god prodas kripto po zakonu bi trebalo da prijavis porez na zaradu - kapitalnu dobit, bez obzira na koji nacin prodajes i u kojoj valuti. Neoporezivi deo ne postoji.

E sad, ljudi ce uvek pokusavati da se dovijaju i izbegnu placanje poreza ukoliko im se ukaze prilika. Zato i mnogi prodaju otc.
Ukoliko vec prodajes otc, besmisleno je da ti neko placa na paypal. Paypal svakako treba izbegavati jer se transakcije mogu stornirati.
 
Da, pa to je sve bio samo primer, hipotetički govoreći, poenta je da poreska ne može da provali svaku dobit i udje joj u trag, ako ne prijaviš.
 
Da, pa to je sve bio samo primer, hipotetički govoreći, poenta je da poreska ne može da provali svaku dobit i udje joj u trag, ako ne prijaviš.

Ovo sve zavisi od dve stvari:
  • o kojim iznosima govorimo
  • da li govorimo o transkciji "sad pa ko zna kad" ili nesto redovno na mescnom nivou

Ako govorimo o varijanti koja ce da se desi jednom sa nekim relativno malim iznosom (par stotina evra ili tako nesto) onda nece nista da se desi najverovatnije.

Ali ako govorimo o jednoj velikoj transakciji (5 ili vise cifara) ili ako govorimo o par stotina ili par hiljada evra svakog meseca onda poreska itekako moze da ti dodje glave. Tacno je da ako ne prijavis oni to nece znaci ali kad tad ces poceti da trosis. Vrlo se lako moze ustanoviti da su ti troskovi u odnosu na prihode nesrazmerno veci i onda ce poreznici da te pitaju odakle ti novac. Ako ne umes da objasnis odakle ti onda ce ti naplatiti porez na zaradu na sve to sto su pronasli kod tebe. Naravno, pet godina u nazad jer toliko imaju pravo da rade kontrolu.
 
Slažem se.

Nije to regulisano kako treba ni u naprednijim zemljama i koliko pratim gotovo niko ni ne plaća porez na kripto.
I to što sam naišao (jedan ili dva slučaja) su bile prilično značajne sume tj. dobit u pitanju, bitan faktor pri odluci o prijavljivanju poreza ili ne.

Stvari se menjaju brzo u kriptu, videćemo za godinu dana recimo neku drugu sliku, možda.
 
btw nije 18k RSD za freelancere kao što sam rekao bio ranije, sad čitam, nego 500 eura mesečno, nema se nikakvih finansijskih obaveza u tom slučaju.
Tako će biti i sledeće godine.

 
Ako mene pitate, tako bi trebalo da se uradi i za kripto - da se odredi neoporezivi iznos, ili neki limiti slično ovome za frilensere...
 
Ali ako govorimo o jednoj velikoj transakciji (5 ili vise cifara) ili ako govorimo o par stotina ili par hiljada evra svakog meseca onda poreska itekako moze da ti dodje glave. Tacno je da ako ne prijavis oni to nece znaci ali kad tad ces poceti da trosis. Vrlo se lako moze ustanoviti da su ti troskovi u odnosu na prihode nesrazmerno veci i onda ce poreznici da te pitaju odakle ti novac. Ako ne umes da objasnis odakle ti onda ce ti naplatiti porez na zaradu na sve to sto su pronasli kod tebe. Naravno, pet godina u nazad jer toliko imaju pravo da rade kontrolu.

Ajde ne preteruj. Ja još nisam čuo da su nekom ukrštali prihode i rashode, niti se kod nas porez tako obračunava. Ko je plaćao dodatni porez na dohodak zna o čemu pričam. Drugo, osim freelancer-a gde postoji evidentirani priliv iz inostranstva, poreska se bavi samo leganim prihodima, dakle onim što si kao zaradu primio preko trekućeg računa. Da je tako kao što ti kažeš, ne bi privatnici sebe prijavljivali na minimalac, kupovali i zidali kućerine od po 500 kvadrata i vozili nad*kane džipove a da ne plate ni dinara poreza državi. Samo se osvrni malo oko sebe...
 
Mozda je temu i najbolje zatvoriti. Od pogresnih informacija i mesanja sa freelancerima do izbegavanja poreza jer "nece mene nisam zaradio xxxxxxxxx".
 
Ajde ne preteruj. Ja još nisam čuo da su nekom ukrštali prihode i rashode, niti se kod nas porez tako obračunava. Ko je plaćao dodatni porez na dohodak zna o čemu pričam. Drugo, osim freelancer-a gde postoji evidentirani priliv iz inostranstva, poreska se bavi samo leganim prihodima, dakle onim što si kao zaradu primio preko trekućeg računa. Da je tako kao što ti kažeš, ne bi privatnici sebe prijavljivali na minimalac, kupovali i zidali kućerine od po 500 kvadrata i vozili nad*kane džipove a da ne plate ni dinara poreza državi. Samo se osvrni malo oko sebe...
Ima od marta , mislim da je zakon o poreklu imovine, ako ti je razlika 150000 izmedju realnog i prijavljenog stanja u toku 3 godine...
 
Стигло ми је решење за порез на капиталну добит (стигло је у петак, али нисам био код куће кад је долазио поштар, па сам тек данас преузео у Пошти).

Пријаву пореза сам поднео писаним путем, по упутству са сајта ECD-a.
С обзиром да сам све продавао управо преко ECD-a, од доказа сам слао само одштампане е-маилове које сам добио од ЕCD након продаје крипта, никакве изводе из банке нисам слао, нити су ми тражили.

Пријаву пореза сам слао ПОШТОМ, на адресу пореске управе у Нишу.

У овом случају сам обавио само 3 продаје крипта током тих месец дана, за сваку сам писао посебну пријаву,
и за сваку сам приложио е-маил добијен од ECD, који сам добио као потврду продаје.

Ево и налаза, као и решења о утврђивању пореза на капиталне добитке.






















Све како треба, 15% порез, једино што сам чекао неко време да стигне,
пријава им је послата поштом 2. септембра.

За набавну цену сам ставио 0 динара, тако ми је било лакше, јер сам тај крипто рударио, па немам доказ о куповини.
За неке веће износе се свакако исплати продати лично овде људима од поверења са форума.


Уколико се не види на сликама (из неког разлога неће да се увећају),
имате овде директне линкове:



 
Poslednja izmena:
Hvala za ovo. Dobro je znati da sistem radi.
Takođe, dobro je što stiže samo jedno rešenje za više transakcija.
Još samo da proradi prijava on-line...
 
Ja sam vec pisao u ovoj ili nekoj dr. temi u ovom podforumu da sve sto sam podizao fiat do juna necu prijavljivati, a podigao sam jos 1-nom cini mi se u septembru preko nase poznate menjacnice, ali ne prijavljujem ni za zivu glavu. Od tada sam nasao dr. nacin da regularno podizem i nista ne placam (mislim na porez drzavi), normalno banci i menjacnici moram da platim. Ne mogu da pisem kako i sta, ali prezadovoljan sam.
Što ne bi napisao kako i šta, da i mi možemo regularno da podižemo😀
 
Zato što ne postoji takvo rešenje gde ćeš regularno podići, primiti uplatu na račun u banci i SIGURNO izbeći da te država juri za porez. I bolje što kolega nije pisao javno jer bi gomila ljudi videla taj post i pomislila, uuuuu, super, ideee gass, a sumnjam i da bi i moderacija dugo ostavila to vidljivim.

Ukratko - ko hoće da ne plaća porez, uživo trgovina je najbolje rešenje uz sve te 'usputne' potencijalne problemčiće...
Ko hoće da mu legne na banku, 15% je i više nego dobra ponuda (ovakve lop...) države, još ko pedantno skupi i prikaže troškove opreme i rudarenja može i bolje da prođe za 100% legalan prihod.

Ko hoće da se kocka... pa može i sad da vuče na banku bez nekih posebnih obzira pa kako prođe...
 
Tako sam i ja mislio, ali čovek je upravo napisao da ima takvo rešenje, gde samo menjacnici i banci plaća %, i da je regularno, pa rekoh i nas neuke ako može da uputi...😀
 
Nisam pitao za dotično uputstvo pošto sam previše mator i skeptičan da bih verovao da je tako nešto izvodljivo, ali koliko sam razumeo iz komentara na taj post, svelo se da vučeš do 18-19k RSD mesečno (ispod neoporezivog iznosa na zaradu) pa to sve nekako optimistično ukršteno sa dešavanjima oko 'radnika na internetu' aka 'frilenserima' i nadaš se da će neko mnogo stručniji od tebe da proguta tu priču i oprosti ti što si mislio da si pametniji od države... a to se obično ne završi dobro jer je sila u njihovim rukama pa i kad jesi pametniji, ispadne skuplja dara nego mera...

No, da ne ispadnem preveliki fan/branilac države, ko neće da im da ništa, ima načina i oni nikako i ni u jednoj varijanti ne uključuju zvanični prijem novca na tekući kod domaće banke u nadležnosti NBS. Kome to nije jasno, slobodno neka povlači i ide posle da prostestvuje nad 'nepravdom'. Samo neka bude svestan zašto nema previše razumevanja za blokade saobraćaja od strane onih koji tu istu državu ne gledaju kao smrtnog neprijatelja pa joj plaćaju porez...
 
Nazad
Vrh Dno