Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Znaci preko intese ne moze se vise povlaciti na karticu?
 
Da li moram da platim neki porez (u Srbiji) ako mi drugar iz inostranstva posalje 1 ETH, i ja onda hocu da unovcim taj ETH.
Ne znam kako se to onda racuna, jer ja nisam kupio tu kriptovalutu, tako da nema razlike na dobit.
 
Da li moram da platim neki porez (u Srbiji) ako mi drugar iz inostranstva posalje 1 ETH, i ja onda hocu da unovcim taj ETH.
Ne znam kako se to onda racuna, jer ja nisam kupio tu kriptovalutu, tako da nema razlike na dobit.
Moraš, onda plaćaš 15% na ceo iznos.
 
Ako prodaš OTC, onda ne moraš :)
 
А ако имаш рачун у другој држави, БИХ или ЦГ, како онда, како је у тим државама регулисано
 
Ako nisi stanovnik te drzave, oni nemaju nista sa tobom i tvojim porezom u srbiji.....
 
Ako nisi stanovnik te drzave, oni nemaju nista sa tobom i tvojim porezom u srbiji.....
Tačnije mora da se plati porez i tamo i ovde...osim ako nema ugovor o dvostrukom oporezivanju onda se na jednom mestu plaća pun iznos a na drugom razlika ako je porez veći (naravno ovo je banalizacija).
 
Pa ne, jedino ako si stanovnik te zemlje i na primer primas primanja kod njih koje se oporezuju ili te kaci neki lokalni zakon, ako samo imas racun kod njih oni nemaju nista sa tobom oko poreza... ovde se ne racunaju ameri koji su placaju porez u USA sve dok imaju pasos USA
Za sve ostale u zemlji u kojoj zivis uglavnom placas porez tamo
 
Ok, ajde onda ovako. Ja sam stanovnik u Srbiji i Norveskoj, i Srbija ima manji porez na dobit na kriptovalute, tako da bih dao da me oporezuju po pravilima, ali
kako sada to da uradim kad sam vec kupio kriptovalutu u Norveskoj?

Ja mogu da pretvorim tu kriptovalutu u FIAT na nekoj menjacnici i te pare podignem u banci u Srbiji, ali onda ne mogu da dokumentujem koliko sam ulozio da bi se obracunala dobit? Ili mogu da prilozim ulaganje iz Norveske?
 
Prvo i prvo, kolika je cifra u evrima u pitanju ?
Ako je do 20000e, onda možeš sa našim Scorpy-jem da odradiš kao od šale, f2f ili on line.
Treba samo da se čuješ sa čovekom, da se dogovoriš, pa nema nikakvog poreza.
Jedino ga častiš neku malu proviziju i to ti je završeno. Čovek je pouzdan i proveren mnogo puta.
Zašto bi se cimao sa prijavom poreza, provizije banke, provizije menjačnice, ...
 
Zvuci super, rado bih ga castio. Nego ko je Scorpy? 🤔
 
Ja sam stanovnik u Srbiji i Norveskoj
Čisto da znaš, iz poreske perspektive, ne možeš biti "stanovnik" i u Srbiji i u Norveškoj. "Stanovnik", odnosno fiskalni rezident, si tamo gde ti je centar ekonomskih interesa, tj. gde ti je glavni izvor prihoda i/ili gde fizički provodiš više od 180 dana godišnje. Prema tome se određuje i gde/kome plaćaš porez, ne možeš sam da biraš koja zemlja ti više odgovara zavisno od stope poreza.
 
Zar nije svaka zamena crypto za fiat po srpskom zakozonu podložna onom porezu od 15%, bez obzira da li ide preko računa, ili solarno?
 
Da bi ti oporezovali "solarnu" transakciju, morali bi da znaju da je transakcija izvršena. Kako će znati da sam ti ja prebacio USDT a ti meni dao keš na ruke? :)
 
Želim samo reći da, ako bi rešili da love, bilo bi dovoljno da samo jednu tvoju jaču crypto adresu povežu sa tobom i isprate preko mreže sve transakcije sa i ka njoj, čime postaje očigledno šta si sve radio. Još ako to praćenje transakcija i automatizuju u skorijoj budućnosti (uz neki AI i sl.) mogao bi stići vrlo neprijatan račun. Menjačnice su dužne da otkrivaju identitete korisnika na zahtev zvaničnih organa bilo koje države, a većina transakcija uglavnom potiče sa jedne "bogate" adrese. Poreznici još nemaju dovoljno ni tehničkog znanja ni ljudi koji bi lovili prekršioce, ali valja imati na umu da se to u dogledno vreme može lako promeniti, pa je moguće započinjanje češljanja u nazad. Opreznost je majka mudrosti!
 
A sta bi ulovili zapravo?
Primera radi, ti meni das novac na ruke uzivo, ja tebi posaljem kripto na tvoju adresu.
Sve i da pohvataju koja je nasa adresa i povezu je sa nama, imaju samo info da je osoba A poslala osobi B odredjen iznos kripta sa jedne na drugu adresu, ne znaju zbog cega, niti mogu to da znaju, ako im neko od nas dvojice to ne kaze.
Slanje kripta kao poklon izmedju prijatelja ili familije nije oporezivo, u normalnim drzavama, kod nas je svasta moguce, ne znam, mozda se varam.
 
Slanje kripta kao poklon izmedju prijatelja ili familije kod nas jeste oporezivo, na žalost. Čak je detaljno navedeno koliko se oporezuje digitalna imovina kao poklon. Provereno.
 
Slanje kripta kao poklon izmedju prijatelja ili familije kod nas jeste oporezivo, na žalost. Čak je detaljno navedeno koliko se oporezuje digitalna imovina kao poklon. Provereno.
Pa zato sam se i ogradio vezano za nas jer to je paralelni univerzum, nisam upoznat sa zakonom o digitalnoj imovini kod nas, pitaj boga tek kako to izgleda u praksi.
U svakom slucaju, ako znas Miku ili Ziku koji su u gornjem esalonu vlasti, nemas brige kako god, generalno, ne samo za ovaj konkretan porez.

Sem toga, ne vidim zasto bi moralo da se koristi Binance ili bilo koja druga adresa vezana za menjacnicu koja zahteva KYC, ima nacina da se izbegne ako se bas zeli izbeci svaka mogucnost detekcije.
 
Stvar je u tome što većina adresa ne mogui da povežu sa bilo kim sve da su NASA, a ne poreska uprava Srbije...
Tačno, najčešće je tako, ali postoje slučajevi kad si im "na izvol'te". Na primer, imaš veću količinu na jednoj adresi i prodaš malo na nekoj domaćoj menjačnici i uredno platiš porez. Ta adresa ostaje na radaru i teoretski može ti sutra biti postavljeno pitanje u vezi sa svim prethodnim transakcijama sa nje.
Postoje i mnogo gora scenarija, a tiču se eventualnog dokazivanja porekla imovine (ako tvrdiš da je legalna, od rudarenja, ili trejdovanja), gde ti sud može naložiti da otkriješ sve svoje naloge na inostranim menjačnicama (mada to sud može i bez tebe, zvaničnim upitom većini menjačnica). Tada dolaziš u situaciju da jedino otkrivanjem svojih naloga i dokazuješ da nisi švercovao belo, ili podvodio starlete, već bio mučeni rudar/trejder, ali sa druge strane pružaš uvid poreznicima u sve šta si kad radio.
Drugari, ja dobronamerno podsećam na potencijalne zamke, a neka se svako prema njima odredi kako misli da je najpametnije, ili ih, po volji, ignoriše.
 
Tačno, najčešće je tako, ali postoje slučajevi kad si im "na izvol'te". Na primer, imaš veću količinu na jednoj adresi i prodaš malo na nekoj domaćoj menjačnici i uredno platiš porez. Ta adresa ostaje na radaru i teoretski može ti sutra biti postavljeno pitanje u vezi sa svim prethodnim transakcijama sa nje.
Postoje i mnogo gora scenarija, a tiču se eventualnog dokazivanja porekla imovine (ako tvrdiš da je legalna, od rudarenja, ili trejdovanja), gde ti sud može naložiti da otkriješ sve svoje naloge na inostranim menjačnicama (mada to sud može i bez tebe, zvaničnim upitom većini menjačnica). Tada dolaziš u situaciju da jedino otkrivanjem svojih naloga i dokazuješ da nisi švercovao belo, ili podvodio starlete, već bio mučeni rudar/trejder, ali sa druge strane pružaš uvid poreznicima u sve šta si kad radio.
Drugari, ja dobronamerno podsećam na potencijalne zamke, a neka se svako prema njima odredi kako misli da je najpametnije, ili ih, po volji, ignoriše.
Ne može sud tako nešto da mi naloži, niti sam ja dužan da postupi po tako nečemu, niti oni imaju mehanizam da provere.

99,9% menjačnica ima KYC i tu im ne treba ja da saznaju šta god žele. Moja privete adresa ni jedan sud "ni jedna" nasa ne može da poveže samnom, niti da mi naloži da im tako nešto dam na uvid.

Ko je na izvolte on je odabrao da tako bude.

U svakom slučaju postoji tema o porezima/menjačnicama/novčanicima, ova tema ne služi za to.
 
Pitanje je jedino da li primera radi Binance salje mesecne izvestaje NBS, kao Paypal recimo, u slucaju da salje onda jedino to vidim kao potencijalni problem.
Sve ostalo je vrlo spekulativno i daleko od bilo kakvog domasaja, osim u slucaju da si iz nekog razloga "primoran" da objasnjavas nesto organima (bilo kojim) i da se onda potegne pitanje kripta.
 
Ok, nisam ni imao nameru da nešto previše razglabam o tome, nego videh ovde da su ljudi dosta opušteni po tom pitanju, pa osetio potrebu da upozorim one koji nisu dovoljno upoznati sa problematikom, odnosno nisu pratili temu koju pominješ, o porezima i sl. Tu temu svakako treba ispratiti, a i pročitati zakon o digitalnoj imovini, da kad već trgujemo, bar da izbegnemo da idemo "mečki na rupu".
 
Nazad
Vrh Dno