Šta je novo?

Patriot Torqx TRB 64GB SSD (JMicron JMF616, R:260MB/s, W:115MB/s)

uzimajuci u obzir cinjenicu da SF diskovi izgube na brzini kad se napune .... mislim da ti je ova ponuda odlicna, nemoj lose da me shvatis ja sam prezadovoljan sa mojim SSDom .... ali ... kostao je oko 12,5k .... tako da mu isto dodje
 
Smarac, otkud znas da Patriot ne gubi na brzini?
 
Kada se prepune ili to jednostavno ide srazmerno ?

A inace Mushkin Callisto 64GB vs ovaj Torqx ? SF vs JMicron ?

P.S kada pricamo o brzini mislimo na sta konkretno, upis/zapis ?
 
Write ne bi toliko trebalo da je bitan, za neku normalnu upotrebu tj ako je taj disk sistemski.

Sto se prepunjavanja tice, ne znam koliko treba da se napuni da bi mu pale performanse, ima nekih prica po forumu, meni je na disku zauzeto 17GB (od 55GB), performanse se odlicne, tj nisam u klubi "60 MB". :D
 
Smarac, otkud znas da Patriot ne gubi na brzini?

koliko sam upoznat problem je samo sa SF kontrolerima ..... ovaj Torx nije SF disk ? ja imam 19GB zauzeto i upao sam u klub "60MB" :) u drugu ruku kako kazes ... write nije bas bitan na sistemskom disku
 
Poslednja izmena:
Ja sam se gore poglesno izrazio :wall:

Mislio sam na read/write. A posto nisam pratio, sta vam je klub 60MB :D ?

Licno se prelamam izmedju ovog Torqx-a i Callisto Deluxe. Ne bih davao ~2k din. vise za Callisto ako nema neke realne dobiti. Jedino ne znam znaci li ista u nekom opstem radu malo veci read kod Callisto-a ? SSD naravno samo za OS, mada ne znam kako ste vi uspeli da zauzmete ispod 20GB ...metnuli W7 i mozda neki browser i to je to :D ? Ja bi se trudio da ne prelazim nekih 35-40GB ..
 
klub 60MB je posalica od CAR-a ... ako se ne varam, za nas koji imamo SF diskove jer posle odredjene granice zauzeca write pada na 60MB/s :)

Mislim da je taj Torx odlican .... meni Crystal mark ionako meri oko 200MB za read .... negde i manje ... tako da ... sta znam ... procitaj na netu malo ... vidi sta kazu za taj Torx ... i kupi, a za 2k ... zavrsi neku vu i uzivaj !!! :smoke:
 
Ja sam se gore poglesno izrazio :wall:

Mislio sam na read/write. A posto nisam pratio, sta vam je klub 60MB :D ?

Licno se prelamam izmedju ovog Torqx-a i Callisto Deluxe. Ne bih davao ~2k din. vise za Callisto ako nema neke realne dobiti. Jedino ne znam znaci li ista u nekom opstem radu malo veci read kod Callisto-a ? SSD naravno samo za OS, mada ne znam kako ste vi uspeli da zauzmete ispod 20GB ...metnuli W7 i mozda neki browser i to je to :D ? Ja bi se trudio da ne prelazim nekih 35-40GB ..

To ti write bude zakucan na 60mb/s cak i za seg:d skoro je to objavio OCZ kao normalno ponasanje SF kontrolera posto nemoze recaklira vec korisccenje blokove brze:d
 
Ja sam se gore poglesno izrazio :wall:

Mislio sam na read/write. A posto nisam pratio, sta vam je klub 60MB :D ?

Licno se prelamam izmedju ovog Torqx-a i Callisto Deluxe. Ne bih davao ~2k din. vise za Callisto ako nema neke realne dobiti. Jedino ne znam znaci li ista u nekom opstem radu malo veci read kod Callisto-a ? SSD naravno samo za OS, mada ne znam kako ste vi uspeli da zauzmete ispod 20GB ...metnuli W7 i mozda neki browser i to je to :D ? Ja bi se trudio da ne prelazim nekih 35-40GB ..

koliko sam ja procitao jedan tehnicki izuzetno dosadan clanak,
performanse kod doticnih diskova ima veze sa raznim " linijama zapisa, provere praznih celija, mambo dzamba " a tice se sf kontrolera i nacina na koji se podatci smestaju na disc.
poenta price je da nakon xx% zauzeca diska performanse padaju, ali ne zbog sporog zapisa nego zato sto se ceka da bi se pre zapisa neka celija i obrisala.( revolucionarno zar ne )

iz ovoga se moze zakljuciti da brzina zapisa ostaje ista sto je i logicno, ali zbog mambo dzamba i zauzetog diska nikakav trim i ostalo ne pomaze.( zbog cekanja na oslobadjanje neke celije )

dobra stvar za sve iz ove price je ta da se nazivne brzine upisa mogu vrlo lako regenerisati potpunim formatiranjem harda.
cheers
 
koliko sam upoznat problem je samo sa SF kontrolerima ..... ovaj Torx nije SF disk ? ja imam 19GB zauzeto i upao sam u klub "60MB" :) u drugu ruku kako kazes ... write nije bas bitan na sistemskom disku
Pogresno si upoznat. Daleko je to od samo na SF kontrolerima.
Taj problem zapravo imaju svi SSDovi koji nemaju TRIM, a takvih je mnogo.
Dakle sam problem je preuvelican u slucaju SF kontrolera, koji po nekima ispade najgori. :trust:
Ja sam se gore poglesno izrazio :wall:

Mislio sam na read/write. A posto nisam pratio, sta vam je klub 60MB :D ?

Licno se prelamam izmedju ovog Torqx-a i Callisto Deluxe. Ne bih davao ~2k din. vise za Callisto ako nema neke realne dobiti. Jedino ne znam znaci li ista u nekom opstem radu malo veci read kod Callisto-a ? SSD naravno samo za OS, mada ne znam kako ste vi uspeli da zauzmete ispod 20GB ...metnuli W7 i mozda neki browser i to je to :D ? Ja bi se trudio da ne prelazim nekih 35-40GB ..
Pa prva stvar je da nema razloga da se instalira Win7 Ultimate, jer nije najbolji/Ultimativni, zapravo ima gomilu nepotrebnih stvari. ;)
Ja sam recimo instalirao Win7 Home Premium x64 i to custom verzija iz koje sam izbacio nepotrebno djubre koristeci RT7Lite.
Tako da mi je posle instalacije bilo zauzeto 8-9GB na SSDu (page file je off). Nakon instalacije programa zauzeto mi je nekih 14GB. :)
Pogledajte razliku u edicijama Win7 i shvaticete da nikakve vajde kucni korisnik nema od Pro i Ultimate verzije naspram Home Premium. ;)

klub 60MB je posalica od CAR-a ... ako se ne varam, za nas koji imamo SF diskove jer posle odredjene granice zauzeca write pada na 60MB/s :)

Mislim da je taj Torx odlican .... meni Crystal mark ionako meri oko 200MB za read .... negde i manje ... tako da ... sta znam ... procitaj na netu malo ... vidi sta kazu za taj Torx ... i kupi, a za 2k ... zavrsi neku vu i uzivaj !!! :smoke:
Koga toliko briga za write kad vecina nas SSD koristi kao sistemski disk?
 
Mene zanima jedna stvar: posto vec nekoliko meseci imam 2 giga rama i koristim Starter (32-bitni) da li Starter verzija ima podrsku za trim, tj. da li sve edicije Windowsa 7 imaju podrsku za trim?
 
Pogresno si upoznat. Daleko je to od samo na SF kontrolerima.
Taj problem zapravo imaju svi SSDovi koji nemaju TRIM, a takvih je mnogo.
Dakle sam problem je preuvelican u slucaju SF kontrolera, koji po nekima ispade najgori. :trust:


Koga toliko briga za write kad vecina nas SSD koristi kao sistemski disk?

Pa sta znam mislio sam da vecina aktuelnih SSDova imaju TRIM podrsku .... mislim evo ovaj Torx ima nisam znao da se i dalje prodaju SSDovi bez trima :) u drugu ruku .... najvise se prodavalo SSDova sa SF kontrolerom, pa odatle verovatno i kolicina ljudi sa problemom

Sto se tice brzine upisa ... slazem se da nije toliko bitna na sistemskom disku
 
Pa prva stvar je da nema razloga da se instalira Win7 Ultimate, jer nije najbolji/Ultimativni, zapravo ima gomilu nepotrebnih stvari. ;)
Ja sam recimo instalirao Win7 Home Premium x64 i to custom verzija iz koje sam izbacio nepotrebno djubre koristeci RT7Lite.
Kako si znao šta je đubre pa da se može izbaciti? Ima li neki tutorial o tome šta bi bilo dobro izbaciti u RT7Lite? Sad se više ne sjećam koliko je meni zauzeo Ultimate x64 kad sam ga instalirao, ali mislim da većina instalira upravo njega.
 
Ja sam recimo instalirao Win7 Home Premium x64 i to custom verzija iz koje sam izbacio nepotrebno djubre koristeci RT7Lite.
Tako da mi je posle instalacije bilo zauzeto 8-9GB na SSDu (page file je off). Nakon instalacije programa zauzeto mi je nekih 14GB. :)

Koliko originalno zauzme Home Premium ? Bas sam gledao edicije i slazem se sa tobom, mada sa druge strane ne bi kasnije cackao nista sa RT7Lite, vec jedostavno ostavio Home Premium kakav i jeste.
 
A sta to ti novi SSD-ovi donose da je vredno cekanja kada se jos nista provereno ne moze znati tj. niko ih nije koristio duzi period vremena pa da moze nesto da kaze ..

60GB je i meni licno knap, mnogo bi mi bolje legao neki od 128GB, ali ne mogu isti finansijski da ispratim ni sada niti cu to moci kroz par meseci. Sada cu sigurno uzeti onog Patriot-a, pa se nadam da za do neke 2god. ce stanje biti nesto bolje kada racunam da bi mogao tog Torqx-a da zamenim za neki drugi, veci i brzi ako Bog da.
 
Pa sta znam mislio sam da vecina aktuelnih SSDova imaju TRIM podrsku .... mislim evo ovaj Torx ima nisam znao da se i dalje prodaju SSDovi bez trima :) u drugu ruku .... najvise se prodavalo SSDova sa SF kontrolerom, pa odatle verovatno i kolicina ljudi sa problemom

Sto se tice brzine upisa ... slazem se da nije toliko bitna na sistemskom disku

Kojim problemom? Sem ovih sto benchuju po ceo dan i gledaju cifre, ja nisam cuo da je neko u realnosti uocio neko osetno usporenje.
Po meni, problem je preuvelican.


Kako si znao šta je đubre pa da se može izbaciti? Ima li neki tutorial o tome šta bi bilo dobro izbaciti u RT7Lite? Sad se više ne sjećam koliko je meni zauzeo Ultimate x64 kad sam ga instalirao, ali mislim da većina instalira upravo njega.
Ono sto ne koristim je djubre. :D Tipa kineski jezik, gomila tastatura i slicno.

Koliko originalno zauzme Home Premium ? Bas sam gledao edicije i slazem se sa tobom, mada sa druge strane ne bi kasnije cackao nista sa RT7Lite, vec jedostavno ostavio Home Premium kakav i jeste.
Ne znam, nisam instalirao originalnu verziju. :D Odmah sad odradio custom-izaciju.
Odradis u RT7Lite, probas na obicnom disku ako sve radi kako treba, instaliras na SSD.
Postoji solidan broj stvari koje mogu da olaksaju Win dobrano a nikakve probleme nece napraviti. :)
 
Nikakvih problema osim sto nisi mogao da instaliras SP1 i ne znam da li je tu bilo jos nesto, ne teraj me na search :D !
Instalirao sam SP1 preko Win Update-a. :)
A to sto nije moglo ranije, moguce da je MS namerno zbudzio da ne moze da se instalira ako se cacka.

A i kazem ti, nemoj porediti mene, ja sam odradio heavy custom-izaciju. :)
SP1 mozes i da slipstreamujes, ja bih to uradio, al tada SP1 jos nije bio zavrsen.
 
Stavio sam HomePremium 64bit.

Imao sam malo problema sa RT7Lite tako da za ovu instalaciju nisam nista ni dirao. A evo danas tokom dana sam i uzeo SSD iz naslova, da li je ovo dole sto sam okacio dobro ili ne - ne bih znao :D

Windows folder mi je 12.6GB, instalirao sam vecinu potrebnih stvari ali ima tu jos par sitnica da se stavi i odradi. Naravno download sam prebacio na HDD.
BTW odradio sam skoro sve iz one teme sto je Proday preporucio - ostavio sam npr. Restore point jer me je to ipak spasilo par puta.

Inace interesuje me da li koristite npr. TuneUp Utilities, CCleaner ili nesto slicno tome ? CCleaner sam koristio par puta dnevno, prakticno mi je bio zamena za recycle bin. Takodje sam stavio Aviru free. Da li bi cesto brisanje nekih fajlova (sitnis uglavnom i tako nesto tipa ona dva navedena programa) stetilo SSD-u na ovaj ili onaj nacin ?
 

Prilozi

  • SSD Benchmark.png
    SSD Benchmark.png
    52.2 KB · Pregleda: 180
  • bb.png
    bb.png
    35.1 KB · Pregleda: 83
Kakav ti je subjektivan osjećaj u radu, poredeći sa klasičnim HDD-ovima koje si imao?
 
Trebalo bi da je veci r/w? reci da li si probao AS bench bez instalacije sistema (znaci prikljucio i onako prazan benchmarkovao?)
 
Stavio sam HomePremium 64bit.

Imao sam malo problema sa RT7Lite tako da za ovu instalaciju nisam nista ni dirao. A evo danas tokom dana sam i uzeo SSD iz naslova, da li je ovo dole sto sam okacio dobro ili ne - ne bih znao :D

Windows folder mi je 12.6GB, instalirao sam vecinu potrebnih stvari ali ima tu jos par sitnica da se stavi i odradi. Naravno download sam prebacio na HDD.
BTW odradio sam skoro sve iz one teme sto je Proday preporucio - ostavio sam npr. Restore point jer me je to ipak spasilo par puta.

Inace interesuje me da li koristite npr. TuneUp Utilities, CCleaner ili nesto slicno tome ? CCleaner sam koristio par puta dnevno, prakticno mi je bio zamena za recycle bin. Takodje sam stavio Aviru free. Da li bi cesto brisanje nekih fajlova (sitnis uglavnom i tako nesto tipa ona dva navedena programa) stetilo SSD-u na ovaj ili onaj nacin ?

Ovo je mnogo losije nego SF diskovi:S:
 
Kakav ti je subjektivan osjećaj u radu, poredeći sa klasičnim HDD-ovima koje si imao?

Pa odmah se uoci razlika, OS se mnogo brze podize i cim se pojavi desktop ekran sve je odmah spremno za rad, nema ama bas nikakvog cekanja da se jos nesto ucita i slicno.

Instalacije programa idu takodje primetno brze, Firefox mi takodje odzivnije radi - kada imam npr. nekoliko otvorenih tabova pa otvaram neke velike slike na internetu i slicno.

Uglavnom recimo da svaki put kada ti se kod HDD-a desi ono da nesto otvaras pa ti se pojavi "tockic" na kursosoru i onda tako cekas i cekas dok on to ne otvori, ovde toga jedostavno ili uopste nema ili ono sto kod HDD-a traje po nekoliko sekundi ovde se oseti samo na sekundu ili manje. Jedostavno ili nema ili je jako mali taj "lag".

No imam ga tek nekoliko sati, verujem da cu tek da pocnem da primecujem gde je i koliko sta brze i odzivnije :)

Trebalo bi da je veci r/w? reci da li si probao AS bench bez instalacije sistema (znaci prikljucio i onako prazan benchmarkovao?)

Nisam, cim sam ga prikacio instalirao sam Windows i sve programe koje jesam do sada i onda tek uradio ovaj benchmark. BTW dok sam ga radio malo sam koristio i internet, evo uradio sam ponovo gde nisam ni mis mrdnuo - attach.

Ovo je mnogo losije nego SF diskovi:S:

Ako ja vremenom ne osetim neke realne promene u radu, i ne budem imao nikakvih ozbiljnijih problema sa njime ja cu biti prezadovoljan :)

Gledao sam malo druge rezultate mada se ne opterecujem previse time. A i ne znam koliko su te razlike u benchmarku i realne razlike u samom radu ? Svejedno mislim da je ovaj SSD poprilicno dobra kupovina za 11.300din. koliko sam ga platio i sa 3god. garancije.

P.S pojma nemam kako sam zavrsio sa Nemackim jezikom u ovom drugom benchmarku ..
 

Prilozi

  • SSD Benchmark nista radio tokom.png
    SSD Benchmark nista radio tokom.png
    43 KB · Pregleda: 216
Poslednja izmena:
Gde li je sad CAR da prokomentarise tj. popljuje rezultate? :D :p
 
Cena jeste ekstra ali je i dosta sporiji u 4k sto je najvaznije za sistem

Evo kod mene i to bez intelovih drajvera:D
 

Prilozi

  • mangusa2.jpg
    mangusa2.jpg
    155.1 KB · Pregleda: 208
Evo i ja da se javim u klub korisnika ovog drajva :) Prvi utisci su sjajni, sve naprosto leti. Od instalacije wina, programa, ucitavanja...

Nazalost, nisam uspeo da instaliram poslednji firmware jerbo kad stavim dzamper za firmware nece da ga prepozna (probao sve ide modove). Na forumu patriota savetuju da se flesuje u nekom drugom racunaru onda... (ostavicu za drugi put)

Odvrtio sam par testova, prvi je kao sekundarni disk kad sam ga probavao, drugi je takodje kao sekundarni ali sa AMD AHCI drajverom i treci je posle instalacije wina i programa.

Prazan, Win AHCI
-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 3.0.1 x64 (C) 2007-2010 hiyohiyo
Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 byte/s [SATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 242.895 MB/s
Sequential Write : 102.470 MB/s
Random Read 512KB : 212.467 MB/s
Random Write 512KB : 69.725 MB/s
Random Read 4KB (QD=1) : 18.359 MB/s [ 4482.2 IOPS]
Random Write 4KB (QD=1) : 33.666 MB/s [ 8219.3 IOPS]
Random Read 4KB (QD=32) : 47.841 MB/s [ 11679.9 IOPS]
Random Write 4KB (QD=32) : 35.724 MB/s [ 8721.6 IOPS]

Test : 1000 MB [E: 0.2% (0.1/56.3 GB)] (x5)
Date : 2012/01/01 20:10:05
OS : Windows 7 Enterprise Edition SP1 [6.1 Build 7601] (x64)

Prazan AMD AHCI
-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 3.0.1 x64 (C) 2007-2010 hiyohiyo
Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 byte/s [SATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 261.490 MB/s
Sequential Write : 110.064 MB/s
Random Read 512KB : 210.682 MB/s
Random Write 512KB : 71.166 MB/s
Random Read 4KB (QD=1) : 17.218 MB/s [ 4203.5 IOPS]
Random Write 4KB (QD=1) : 34.848 MB/s [ 8507.8 IOPS]
Random Read 4KB (QD=32) : 40.203 MB/s [ 9815.1 IOPS]
Random Write 4KB (QD=32) : 37.030 MB/s [ 9040.6 IOPS]

Test : 1000 MB [E: 0.2% (0.1/56.3 GB)] (x5)
Date : 2012/01/01 20:30:12
OS : Windows 7 Enterprise Edition SP1 [6.1 Build 7601] (x64)


Sa instaliranim widowsom, programima....
-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 3.0.1 x64 (C) 2007-2010 hiyohiyo
Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 byte/s [SATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 253.157 MB/s
Sequential Write : 114.373 MB/s
Random Read 512KB : 209.262 MB/s
Random Write 512KB : 52.203 MB/s
Random Read 4KB (QD=1) : 18.482 MB/s [ 4512.3 IOPS]
Random Write 4KB (QD=1) : 26.743 MB/s [ 6529.0 IOPS]
Random Read 4KB (QD=32) : 39.706 MB/s [ 9693.8 IOPS]
Random Write 4KB (QD=32) : 25.764 MB/s [ 6290.1 IOPS]

Test : 1000 MB [C: 21.1% (11.9/56.3 GB)] (x5)
Date : 2012/01/02 9:26:46
OS : Windows 7 Enterprise Edition SP1 [6.1 Build 7601] (x64)

Od tweakova sam iskljucio indeksiranje, restore, ntfs stamp i to je to ako se ne varam. Write cache i prefetch nisam hteo da cackam.
I to je to u sustini, po meni najbolje bacenih 7000 u neku racunarsku komponentu :) Kad me ne bude mrzelo odnecu drajv kod ortaka da flesujem novi firmware pa cu opet provrtiti testove.
 
Cestitke na kupovini, nek te lepo i dugo sluzi. :)
Koliko ja vidim, dobro se drzi taj Torqx.
 
Nazad
Vrh Dno