Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Da li neko zna,koji senzor curenja vode,mogu da nakačim na Ikea Tradfri hub?
Ikea ima relativno dobar hub,i smart stvarčice,ali nema neki baš veliki izbor senzora,a meni treba neki prvenstveno za kuhinju.
 
Pozdrav svima,
Da li je neko ugradjivao motore za zavese i ima preporuku za iste?
 
Zbog nesmetane cirkulacije vode. Ako bi se u jednom trenutku zatvorile sve termo glave, onda ne bi postojao protok vode, a kotao bi nastavio da greje vodu, pa onda mozes zamisliti kakve posledice bi mogle da nastupe posebno kod zatvorenog sistema. Obicno se na radijatoru u kupatilu ili na susacu ne stavljaju termo glave, kao ni na onima u hodnicima.

Zar nema kotao neko podešavanje da se ugasi ako je postigao neku temperaturu? Čudno mi da zavrtanjem ventiala (smart ili ne) na radijatorima može da se napravi problem celom sistemu. Pogotovu što su ti ventili lako dostupni.
Pričam teoretski, memam iskustvaa.

I mene interesuje kako rade wifi glave, posebno sto bi se kontrola vrsila tuya apk, a ne nekom posebnom apk, a sto je od posebnog znacaja za sve one koji tu apk koriste za pametno upravljanje kucom, posto bi jednom aplikacijom imali kontrolu nad svim uredjajima. Medjutim posto sam tada kada sam se odlucivao za ugradnju termo glava, imao ceste prekide interneta, nisam zeleo da mi grejanje zavisi od kvaliteta i stabilnosti mreze, pa sam se odlucio za elektronske glave. Sada koliko vidim, izbor na Aliju je daleko veci, a pri tom su i cene znatno nize, u odnosu na period od pre 2-3 godine, kada je cena sa troskovima transporta bila oko 30 evra.

Ja imam jedan Shelly TVR. Toliko mi treba. Pošto ostale radijatore ne koristim.

Da li neko zna,koji senzor curenja vode,mogu da nakačim na Ikea Tradfri hub?
Ikea ima relativno dobar hub,i smart stvarčice,ali nema neki baš veliki izbor senzora,a meni treba neki prvenstveno za kuhinju.

Nezgodno je kad se vežeš za HUB jedne firme. Zato na kraju svi dođu do nekog open rešenja.
Naravno Home Assistant je prva preporuka ali ima i inicijalnog troška od 200ak evra.

Pozdrav svima,
Da li je neko ugradjivao motore za zavese i ima preporuku za iste?

Baš zavesa ili roletne? Zavisi i kako je kačenje.

Sa ovim nemam direktna iskustva, ali sam sa Aqura generlano zadovoljan.
Imaš 4 vrste u zavisnosti šta ti konkretno treba.

 
Nezgodno je kad se vežeš za HUB jedne firme. Zato na kraju svi dođu do nekog open rešenja.
Naravno Home Assistant je prva preporuka ali ima i inicijalnog troška od 200ak evra.
Da li Zigbee uredjaj od drugog vendora,može da se prijavi na Tradfri?
Ako moram da stavim nov hab,samo zbog tog senzora,i ako ga povežem na google home,gde je već i tradfri,pretpostavljam da celu automatizaciju ta dva haba ,radim sa jednog mesta,odnosno sa google home app?
 
Zar nema kotao neko podešavanje da se ugasi ako je postigao neku temperaturu? Čudno mi da zavrtanjem ventiala (smart ili ne) na radijatorima može da se napravi problem celom sistemu. Pogotovu što su ti ventili lako dostupni.
Pričam teoretski, memam iskustva.

Ugasice se ukoliko ima elektroniku, jer poseduje sigurnosni termostat koji stiti od pregrevanja. Medjutim ukoliko nema elektroniku, cak i ako postoji sigurnosni ventil na instalaciji koji ima ulogu da smanji pritisak u sistemu kada pritisak ili temperatura pređu unapred postavljene granice, cesto moze doci do stete na pumpi i kotlu, pa i do eksplozije samog kotla, nastale usled nedostatka protoka vode i nemogucnosti gasenja kotla. Identicna situacija moze nastati i ukoliko pumpa prestane da radi-primera radi usled nestanka struje, ili su cevi zamrznute zbog duzeg nekoriscenja grejanja.
Baš zavese. Tj. motor i šine na kojima mogu da se kače zavese po želji.

Ovako link ili nešto slično. Poželjno je da može na prekidače da se navlače, ali i preko aplikacije.
Mozda ovo:
 
Poslednja izmena:
^ Aj' molim te navuci zavese, da nas ne gledaju komšije. Čekaj da dopunim bateriju. E, daj mi produžni kabal.
Nije bitno, sad mogu i da gledaju...
 
Najjednostavnije i najjeftnije resenje je WIFI tuya prekidac (ali onaj ugradni koji ide u kutiju), kada njega povezes imas onda brdo opcija = sunrise, sunset, vreme, dan, lokacija dal si kuci ili nisi, leto, zima, bukvalno sve vrste izbora. Jednom kada isprogramiras radice perfektno sve dok imas internet i wifi signala. Cena im je bila tipa 3e kada sam ih uzimao za sebe na Aliju.

Nije najjednostavnije a ni najjeftinije.
Automat za svetlo dan/noc je mozda 2 dolara na Aliju i ne treba mu wi/fi, ne treba tamo neki server da radi da bi ga upalio a ne trebaju mu ni podesavanja.
Padne mrak, bude nevreme, pomracenje sunca... - Pali svetlo. Ne treba nista da se podesava a radi.
I pride je mnogo jednostavniji uredjaj pa moze da potraje, ja sam moj montirao pre 5-6 godina i od tada mu nisam prisao.
 
Da li Zigbee uredjaj od drugog vendora,može da se prijavi na Tradfri?
Ako moram da stavim nov hab,samo zbog tog senzora,i ako ga povežem na google home,gde je već i tradfri,pretpostavljam da celu automatizaciju ta dva haba ,radim sa jednog mesta,odnosno sa google home app?
Nemam pojma. :)
Znam da je Samsung imao onaj SmartThings HUB koji je prima razne uređaje.
Ikea Hub isto valjda može, ali nemam iskustva. I ovaj što sam davno uzeo se ne koristi. Svakako i Tuya i Ikea i Sonoff app mogu da se povežu na Google Home, ali onda imamo Cloud Home, a ne Smart Home.
Kolega ima neki amerčki bojler od 250l za celu kuću sa raznom pametnom automatikom za uključivanje i praćenje temperature.
I jednom pao server u USA i bojler se nije uključio. Nezgodno kad imaš ženske ukućane :).

Ja sam zato odavno na HA i Z2M koje vari (skoro) sve što mu se poturi, a da je uređaj koliko toliko po Zigbee 3.0 standadu. I to sve u lokalu.
 
BB Kinže,kako ti se čini ovaj lokalac?
 
Baš zavese. Tj. motor i šine na kojima mogu da se kače zavese po želji.
Nemam iskustva, ali sam istrazivao jer sam bio zainteresovan. Narocito varijantu sa posebnom sinom koja se stafi u plafon koja ima tri kanala - srednji po kojima idu standardni klizaci na kojima vise zavese i dva bocna kroz koje ide kais u krug, pa na kais kacis zavese. Tako mogu da budu jednostrane, a i simetricno otvaranje dvostrano. Pored ociglednih prednosti, mane su sledece:
  • Iskljucivo simetricno otvaranje dvostranih zavesa. Jednom kad se obe zavese povezu na kais, to ostaje fiksno i ne moze se vise samo jedna zavesa pomeriti.
  • Ograniceno koriscenje u "rucnom" modu. Generalno, ne mozes samo da povuces rukom zavesu u stranu i otvoris je za sekund kao sto mozes rucno. Mozes da zavesi das pocetni "cim" u jednu stranu, motor detektuje da si potegao i nastavi sam da okrece do kraja.
  • Ako nema struje, motor se slobodno okrece, ali i dalje ima dosta veliki otpor zbog citavog mehanizma sa kaisem koji ide skroz u krug
Drugi sistem su switchbot i slicni koji se kace na klasicne okrugle garnisne i po njima se "voze" na tockovima. Posto se citav "robot" pomera, oni rade iskljucivo na baterije. Mene ti sistemi ne zanimaju koliko god se retko punile baterije. Nisam siguran da li tockici mogu slobodno da se pomeraju ako je robot u stacionarnom polozaju, tj da li je moguca rucna kontrola.
 
Nemam iskustva, ali sam istrazivao jer sam bio zainteresovan. Narocito varijantu sa posebnom sinom koja se stafi u plafon koja ima tri kanala - srednji po kojima idu standardni klizaci na kojima vise zavese i dva bocna kroz koje ide kais u krug, pa na kais kacis zavese. Tako mogu da budu jednostrane, a i simetricno otvaranje dvostrano. Pored ociglednih prednosti, mane su sledece:
  • Iskljucivo simetricno otvaranje dvostranih zavesa. Jednom kad se obe zavese povezu na kais, to ostaje fiksno i ne moze se vise samo jedna zavesa pomeriti.
  • Ograniceno koriscenje u "rucnom" modu. Generalno, ne mozes samo da povuces rukom zavesu u stranu i otvoris je za sekund kao sto mozes rucno. Mozes da zavesi das pocetni "cim" u jednu stranu, motor detektuje da si potegao i nastavi sam da okrece do kraja.
  • Ako nema struje, motor se slobodno okrece, ali i dalje ima dosta veliki otpor zbog citavog mehanizma sa kaisem koji ide skroz u krug
Drugi sistem su switchbot i slicni koji se kace na klasicne okrugle garnisne i po njima se "voze" na tockovima. Posto se citav "robot" pomera, oni rade iskljucivo na baterije. Mene ti sistemi ne zanimaju koliko god se retko punile baterije. Nisam siguran da li tockici mogu slobodno da se pomeraju ako je robot u stacionarnom polozaju, tj da li je moguca rucna kontrola.
Istu dilemu i ja imam. Switchbot-ove bih najradije izbegao. Poslao sam upite nekim firmama kod nas koji imaju motore i sine u ponudi, pa cekam odgovor. Najvise me interesuje sta je potrebno od instalacije i kako se povezuju prekidaci i sam motor. Postoje opcije sa prekidacima, daljinskim i app, kao i kombinacije (prekidac i app).

Jos jedno pitanje, da li je neko postavljao sifratore i brave na vratima? Da moze preko aplikacije da se menjaju sifre, mozda log file kada su vrata otvorena, zatvorena...
 
Zicne motore imas u raznim kombinacijama. Samo 3 zice (nula, faza, zemlja) njih mozes da kontrolises daljinski ili sa posebnim niskonaponskim prekidacima. Sa 4 zice (nula, zemlja, jedan smer, drugi smer) oni se kontrolisu samo visokonaponskim prekidacima i nemaju daljinsku kontrolu posto, jelte, nisu stalno pod naponom. I sa 5 zica (dodatno stalna faza na ovo prethodno) koji imaju vise varijanti kontrole - visokonaponski prekidaci, niskonaponski prekidaci, daljinski itd...

Ja sam gledao ove
Mozes ih kontrolisati sa obe varijante prekidaca, 433MHz daljinskim, varijatno Tuya wifi ili zigbee, RS232...
 
Jos jedno pitanje, da li je neko postavljao sifratore i brave na vratima? Da moze preko aplikacije da se menjaju sifre, mozda log file kada su vrata otvorena, zatvorena...
Moze. Mozes i da imas posebnu sifru za svakog ukucanina, i da vidis kad je ko usao u kucu.
Npr Nuki
 
BB Kinže,kako ti se čini ovaj lokalac?
Na "papriu" izgleda odlično.
Vidim i par YT videa na kome pričaju pozitivno, mada liči da je pola od tih videa plaćeno.
Jedino što je cena već pola cene HA+Zigbee gde imaš još veću slobodu.
Svakako, ko hoće out of box rešenje stvarno obećava.
Zicne motore imas u raznim kombinacijama. Samo 3 zice (nula, faza, zemlja) njih mozes da kontrolises daljinski ili sa posebnim niskonaponskim prekidacima. Sa 4 zice (nula, zemlja, jedan smer, drugi smer) oni se kontrolisu samo visokonaponskim prekidacima i nemaju daljinsku kontrolu posto, jelte, nisu stalno pod naponom. I sa 5 zica (dodatno stalna faza na ovo prethodno) koji imaju vise varijanti kontrole - visokonaponski prekidaci, niskonaponski prekidaci, daljinski itd...

Ja sam gledao ove
Mozes ih kontrolisati sa obe varijante prekidaca, 433MHz daljinskim, varijatno Tuya wifi ili zigbee, RS232...
Moja početna ideja za roloetnu je ovo boldovano.
  • "oglagija" motor u kutiju
  • Aling prekidač na zidu
  • Shelly 2.5 iza prekidača koji ima dva releja i poseban mod za roletne. Može da se kontroliše daljinski ili preko zidnog prekidača.

Ovo bi trebalo da funkcioniše.

Trenutno mi je to prevelika investicija pa je stavljeno na dugoročni hold.
 
Poslednja izmena:
@bbK1ng Slicno sam i ja uradio, osim sto je umesto Shelly-ja koji je skup stavljen Sonoff Dual R3 koji je prakticno isti hardver, a za softver koristim ESPHome i njihovu Current-based Cover komponentu. Motori su neki madjarski od 4-5000 komad i prekidaci Aling Experience bistabilni. Sve radi perfektno, sto sa prekidacima, sto daljinski kroz Home Assistant. Cak i pamcenje pozicije radi i nakon nestanka struje.
 
Treba da postavim jedan reflektor, na mesto gde je izvucen kabl koji je povezan na 2 naizmenicna prekidaca. To je i predvidjeno za svetlo, ali vec godinama nije montirano...:D
Kako iz zida izlazi samo kabl, plan je da se tu postavi nazidna (ili naDzidna :unsure: :D) razvodna kutija(95x95), pa kako imam jedan Shelly1 PM, moze li on tu da se ubaci i poveze, da automatizujem to svetlo?
 
Evo jedna bas dobra stvar. Uzeo sam osigurac od 15a za bojler koji radi putem wifia. Stavio svako vece da mi se pali bojler u 01:00 i gasi u 06:00… vise ne razmisljam da li imam tople vode. A ugrejem bojler po jeftinoj struji.
Ima i dnevnu i mesecnu potrosnju. On radi putem tuya app.
Inace preferiram xiaomi i od njih imam
Robot usisivac pro seriju namesten u 11 da usisa celu kucu
Pametnu grejalicu s ako padne ispod 20c u sobi gde je beba da upali i ugreje do 22
Sijalice rgb to mi je promasaj investicija… (ako je orekidsc na off ona je offline).
Osvezivac vazduha 3h koji sam namedtio da pojacava jacinu kako je zagsdjenje vece i kad spavam da ode u night mode.
Ovlazivac vazduha dobar za zimu kad radi grejanje.
I airfrayer meni najbolja stvar. Stavim nesto zaledjeno kad krenem na posao i 30min pre nego sto se vratim upalim ga preko app i ceka me vruc rucak.

Imam i kameru xiaomi 2k sto ima senzor pokreta (stoji mi na ulazu od stana) dobra stvar bas i top snimak samo sto je zvuk losiji…

Od drugih brendova sto se koriste preko tuya app imam ir kontroler koji mi sluzi za klimu tv i mts box. Tako da daljince ne jurim vise po kuci


Koje senzore bi mi preporucili s’obzirom da nemam gateway sa postavim na vrata i prozore… hocu da napravim kad su otvorena vrata ili prozori da ne radi klima/grejalica.?

I treba mi preporuka za prekidace po kuci koji rade po principu od npr 00:00 gasi sam svetlo.


Jel koristio neko ove svidja mi se sto se upari sa snezorom pokreta za hodnik od ulaznih vrata.
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! US $10.82 56% Off | Tuya Smart Wifi Button Switch No Neutral Wire Required 1/2/3 Gang Wall Light Switch Smart Home Support Alexa Google Home Alice
 

Prilozi

  • IMG_3868.png
    IMG_3868.png
    200.3 KB · Pregleda: 20
Poslednja izmena:
Evo jedna bas dobra stvar. Uzeo sam osigurac od 15a za bojler koji radi putem wifia. Stavio svako vece da mi se pali bojler u 01:00 i gasi u 06:00… vise ne razmisljam da li imam tople vode. A ugrejem bojler po jeftinoj struji.
Ima i dnevnu i mesecnu potrosnju. On radi putem tuya app.
Inace preferiram xiaomi i od njih imam
Robot usisivac pro seriju namesten u 11 da usisa celu kucu
Pametnu grejalicu s ako padne ispod 20c u sobi gde je beba da upali i ugreje do 22
Sijalice rgb to mi je promasaj investicija… (ako je orekidsc na off ona je offline).
Osvezivac vazduha 3h koji sam namedtio da pojacava jacinu kako je zagsdjenje vece i kad spavam da ode u night mode.
Ovlazivac vazduha dobar za zimu kad radi grejanje.
I airfrayer meni najbolja stvar. Stavim nesto zaledjeno kad krenem na posao i 30min pre nego sto se vratim upalim ga preko app i ceka me vruc rucak.

Imam i kameru xiaomi 2k sto ima senzor pokreta (stoji mi na ulazu od stana) dobra stvar bas i top snimak samo sto je zvuk losiji…

Od drugih brendova sto se koriste preko tuya app imam ir kontroler koji mi sluzi za klimu tv i mts box. Tako da daljince ne jurim vise po kuci


Koje senzore bi mi preporucili s’obzirom da nemam gateway sa postavim na vrata i prozore… hocu da napravim kad su otvorena vrata ili prozori da ne radi klima/grejalica.?

I treba mi preporuka za prekidace po kuci koji rade po principu od npr 00:00 gasi sam svetlo.


Jel koristio neko ove svidja mi se sto se upari sa snezorom pokreta za hodnik od ulaznih vrata.
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! US $10.82 56% Off | Tuya Smart Wifi Button Switch No Neutral Wire Required 1/2/3 Gang Wall Light Switch Smart Home Support Alexa Google Home Alice
Imamo dosta sličnih automatizacija i uredjaja.
Kao i tebi do sad mi je najveća greška RGB Wifi sijalice. Uzeo sam ih 6-7 komada ali nisu praktične uopšte. Kad dodju komšijini klinci i dva tri puta upale/ugase šalter odmah ulazi u reconnect mode i eto problema. Isto se dešava i ako nestane struja dva puta u kratkom periodu. Ponovo radi rekonekciju u Smart life aplikaciji, ponovo mora da se doda ta sijalica u postojeće automatizacije, pa se često izgubi i opcija na Home remote aplikaciji koju sam stavio na centralnom tabletu. Pa onda i tu moram da ulazim skroz u program i ponovo azuriram aplikaciju, a sav taj period sijalice neprijatno blicaju... Haos.
Rešenje za to su upravo smart prekidači. Sve prekidače u stanu sam zamenio sa njima. Pošto nemam nulu na prekidačim morao sam da uzimam varijantu prekidača No Neutral. Obrati pažnju na to. Uz njih dobiješ mali kondezator koji moraš da zakačih direktno na grlo(jedan kraj da ide na fazu, a jedan na nulu, imaš uputstvo uz prekidače)
Uzimao sam ove prekidače:

Moj savet ti je da uzimaš uvek ove sa fizičkim prekidačima(ne one na tač). I uvek sam uzimao sa tri prekidača(3 gang). Skroz levi je uvek onaj koji je fizički vezan za sijalicu. I on radi i kada nema interneta. Ostala dva možeš da isprogramiraš da ti rade on/off za bilo koju automatizaciji koju imaš. Ne mora da bude u istoj prostoriji. Npr možeš da podesiš da ti se pali TV/klima preko tog IR kontrolera(ako to nekom treba :) ).
To što hoćeš da uradiš sa prozorima i vratima možeš sa ovim senzorima:
Rade na dve AAA baterije i dosta izdrze pošto se povezuje na WIFI samo kad registruju promenu. Rade preko Clouda. Sa njima možeš da podesiš tu automatizaciju Otvoren prozor-Izgasi klimu.
Ne znam jesu li linkovi dobro postavljeni. Ako ti treba još saveta piši. Da sam imao nekog da me posavetuje sa RGB sijalicama sad bih bio bogatiji za 8-9 000 :)
 
Treba da postavim jedan reflektor, na mesto gde je izvucen kabl koji je povezan na 2 naizmenicna prekidaca. To je i predvidjeno za svetlo, ali vec godinama nije montirano...:D
Kako iz zida izlazi samo kabl, plan je da se tu postavi nazidna (ili naDzidna :unsure: :D) razvodna kutija(95x95), pa kako imam jedan Shelly1 PM, moze li on tu da se ubaci i poveze, da automatizujem to svetlo?
Da li hoces da zadrzis funkciju fizickih prekidaca ili hoces samo daljinsku kontrolu? Ako hoces samo daljinsku kontrolu, mozes svakako. Ako hoces da zadrzis funkciju oba prekidaca u naizmenicnom modu, to mozes kako si zamislio ako ti kroz taj kabl za svetlo napolje izlazi kabl sa 3 zice, pri cemu se uzemljenje ne koristi. Tu zicu bi morao da prevezes negde unutra na stalnu fazu, a onu zicu koja je bila dovedena kao faza za svetlo da povezes na SW terminal na Shelly-ju i postavis mu prekidac u "Flip" mod. Ako ti, pak, napolje izlaze samo dve zice i hoces da zadrzis prekidace onda ne moze bas tako kao sto si zamislio. Morao bi da prevezujes i da stavis Shelly u neku razvodnu kutiju unutra gde se "sticu" svi kablovi od prekidaca. To je mozda i nemoguce u zavisnosti kako su instalacije izvedene. Ako su po propisu, trebalo bi da postoji razvodna kutija u koju dolaze pojedinacno kablovi od oba prekidaca, dolazni iz osiguracke kutije i odlazni za to svetlo napolju.
 
@peca89
Super bi bilo da zadrzim i funkciju prekidaca.
Iz zida izlazi kabl sa tri zice, onaj crni pljosnati, punog preseka. Moram samo proveriti da li ide tako od prekidaca koji je napolju i gde je/da li je spojeno to uzemljenje.
Jedan prekidac je u kuci, jedan napolju i oni treba da pale-gase to svetlo(reflektor).
 
Poslednja izmena:
Evo jedna bas dobra stvar. Uzeo sam osigurac od 15a za bojler koji radi putem wifia. Stavio svako vece da mi se pali bojler u 01:00 i gasi u 06:00… vise ne razmisljam da li imam tople vode. A ugrejem bojler po jeftinoj struji.

Uključivanje i isključivanje bojlera prema jeftinoj tarifu ne donosi neku naročitu uštedu.

Ali, ako bi smart sistem koristio da drži nižu temperaturu vode u bojleru za svakodnevnu upotrebu a da samo po potrebi zagreva vodu na veću temepraturu (za kupanje), onda ušteda može da bude značajna.
 
+1 velika je usteda.
Ima tu jos faktora kao sto je broj ukucana. Na 3+ bi verovatno neko uvek izvisio za toplu vodu ako probas da pametujes, ali na 1-2 osobe je vrlo lako prebaciti komplet na jeftinu struju.
Kod mene bojler radi od 5-8 i izdrzi do uvece za kupanje. Povremeno moram da upalim popodne ako potrosim na nesto drugo, ali retko.
 
Takodje.. imam razliku oko 500rsd mesecno izmedju grejanja bojlera u nizoj i visoj tarifi…

Shelly se isplatio posle par meseci :)
 
Ja se tuširam ujutru ujutru 6 - pola 7, bojler se gasi u 8, tako da je tada pun, dovoljno za ženu i bebu, pa čak i moje dodatno tuširanje uveče. Desi se da upalimo ponekad preko dana na pola sata, sat, ali to je jednom u mesec dana otprilike.
 
mislim da je hteo da kaze da nema ustede u kwh. u dinarima svakako ima
 
Za graph potrošnje i generalno dugoročne istorijske podatke, razmisli da koristiš neki drugi vid čuvanja ovih podataka od čuvanja u samoj HA bazi. Ako želiš da čuvaš podatke duži vremenski period i podesiš npr. da se u HA bazi čuva poslednjih 30 dana, svi eventovi u HA bazi će se čuvati zadati period što može da reuzultuje ogromnom HA bazom. Ako radiš backup samo lokalno, to ti možda i nije problem ali ako bekapuješ i online na GDrive recimo, vrlo brzo ti baza može prerasti par GB.

Kod mene se u HA bazi čuvaju podaci samo za poslednjih 7 dana ali se podaci za graphs čuvaju u zasebnoj InfluxDB bazi (Grafana za vizualizaciju), i tu se eksplicitno dodaju samo željeni senzori. Na ovaj način se drži pod kontrolom veličina i rast baza.

Koristim HA preko Dockera na WSL2. Je l' onda InfluxDB i Grafanu instaliram na Docker ili treba nekako drugačije kad je ovaj tip instalacije? Uglavnom su tutoriali sa HAOS pa InfluxDB samo dodaju kao add-on.
 
mislim da je hteo da kaze da nema ustede u kwh. u dinarima svakako ima
u kwh je manja usteda, ali nije ni to zanemarljivo. Ako bi mi bojler radio ceo dan, radio bi bar jos sat vremena da se odrzi max temperatura. Tipa 4x 15min svaki dan, mada mislim da bi bilo vise od toga.
Bojler je 2KW, dakle 2KWh dnevno, odnosno 60 mesecno.
Da ne pricam o najgoroj opciji, a to je da bojler radi nakon vecernjeg tusiranja i da se ugreje pre 12 uvece u visoj tarifi, a da se ta voda ne iskoristi pre jutra.
 
Nazad
Vrh Dno