Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Sta bi znacilo da se restartuje ruter kada i onako nema internet konekcije?
Ako imas ruter koji se zaglupljuje pa treba zbog toga restart, onda mozes smart plug povezati na ruter koji se ne zaglupljuje pa tako restartovati.

ali svakako je bolje imati dobar ruter koji s ene zaglupljuje nego smisljati kako da pokrenes los ruter.
 
Proveri da li staje takav u doznu
Staje, ovaj beli četvrtasti je u pitanju za standardnu doznu fi 60 mm. Jedino što je kod mene prastara dozna bez šrafova pa ću morati seljački da budžim šrafovima ukoso kroz plastiku dozne ili da zalepim vrućim lepkom. Naručio sam, pa kako bude.
 
Ne znam da li je prava tema, ali da pitam: je l ima neki smart plug ili već kakav način/uređaj da automatski prepozna kada nema internet konekcije i isključi na trenutak ruter (restartuje ga)?
nisam siguran da li ima namenski uredjaj, ali ESP32 je idealan za ovo. Arduino ne bi bio dovoljan ili bi zahtevao dodatne module, rpi i slicni SBC su preskupi za tu namenu.
ESP32 je jeftin i moze da pinguje adrese kada se nakaci na wifi.
Na pinove mu zakacis fet ili solid state relay modul ili obican relejni modul. Prilicno sam siguran da arduino moduli mogu da se nateraju da rade.
 
Svaki smart plug može na ovaj ili onaj način da se reši da bude smart i što se tiče restartovanja router-a.

Shelly ima elegantno rešenje u script fazonu. Kada ne može da pinguje npr google.com onda restaruje router (isključi napajanje, uključi i čeka da li ima odgovora).
 
Koristi li neko Tuya Local ili Local Tuya? Ne mogu da ubacim ništa ni preko jednog ni preko drugog, nešto ga blokira ali ne kapiram šta.
 
Za local tuya moraš na njihovom sajtu dodati.Davno sam radio al ima na YouTube kako se radi.Ja sam imao neki no name tuya wifi senzor za vrata i senzor pokreta.Nisam bio zadovoljan odziv mi bio nekih 30 sec.Prešao sam na zigbee sensore.
 
Za local tuya moraš na njihovom sajtu dodati.Davno sam radio al ima na YouTube kako se radi.Ja sam imao neki no name tuya wifi senzor za vrata i senzor pokreta.Nisam bio zadovoljan odziv mi bio nekih 30 sec.Prešao sam na zigbee sensore.
Ako misliš na Tuya IoT Platform, to imam, preko toga uzimam device info. Meni konkretno treba da uzimam power consuption od pametne utičnice i napravim graph. Kad ide preko njihove cloud integracije, neće da refreshuje uopšte, sve dok ne uđem u Smart Life app na telefonu. Pa kontam da bi ovo u lokalu rešilo problem.

Šta koristiš za povezivanje zigbee sa HA? Imam i par utičnica na tom protokolu.
 
Od Zigbee hardvera, Sonoff pravi odličan USB dongle (sad postoji u dve varijante, nećeš pogrešiti ni sa jednim):

Zigbee2MQTT i Mosquitto za komunikaciju sa HA.

Za graph potrošnje i generalno dugoročne istorijske podatke, razmisli da koristiš neki drugi vid čuvanja ovih podataka od čuvanja u samoj HA bazi. Ako želiš da čuvaš podatke duži vremenski period i podesiš npr. da se u HA bazi čuva poslednjih 30 dana, svi eventovi u HA bazi će se čuvati zadati period što može da reuzultuje ogromnom HA bazom. Ako radiš backup samo lokalno, to ti možda i nije problem ali ako bekapuješ i online na GDrive recimo, vrlo brzo ti baza može prerasti par GB.

Kod mene se u HA bazi čuvaju podaci samo za poslednjih 7 dana ali se podaci za graphs čuvaju u zasebnoj InfluxDB bazi (Grafana za vizualizaciju), i tu se eksplicitno dodaju samo željeni senzori. Na ovaj način se drži pod kontrolom veličina i rast baza.
 
Ovaj "e" je kao bolji od "p" a, a jeftiniji je..? :unsure:

Kod grafikona sam se izgubio :) ni ne znam koliko mi je sad podešeno da čuva, neki default jeste, jer nisam ništa dirao. To sve u config yaml radim?
 
Hteo bi malo da ispratim potrošnju klima po kući pa me zanima neki predlog šta uzeti sa ima dobru app i radi lepo na wifi.
Do sad sam imao Sonoff ali mora kabl da se seče.
Imam opciju i sa Amazon.de da naručim ako su nešto bolji uređaji ili app
 
Ovaj "e" je kao bolji od "p" a, a jeftiniji je..? :unsure:

Kod grafikona sam se izgubio :) ni ne znam koliko mi je sad podešeno da čuva, neki default jeste, jer nisam ništa dirao. To sve u config yaml radim?
P verzija obavezno kao koordinator, E mozes koristiti sa router firmware-om.Preporuka je da koristis zigbee2mqtt(postoji zigbee2mqtt edge varijanta ako imas problema sa nekim uredjajem, edge je kao dev varijanta za razliku od stable).Izabrati kanal za zigbee prema wifi kanalu da bi sprecio interferenciju.
E varijanta je direktno podrzana u HA.
Ako planiras da koristis ove zigbee usb stickove, obavezno koristi kabl, ne direkto u USB port(kada se narucuje imas opciju sa kablom)

Postoje i zgodne varijante zigstar sa poe napajanjem ko vec ima poe switch, https://zig-star.com

btw.Shelly je izbacio uredjaje sa Zwave podrskom.
 
P verzija obavezno kao koordinator, E mozes koristiti sa router firmware-om.Preporuka je da koristis zigbee2mqtt(postoji zigbee2mqtt edge varijanta ako imas problema sa nekim uredjajem, edge je kao dev varijanta za razliku od stable).Izabrati kanal za zigbee prema wifi kanalu da bi sprecio interferenciju.
E varijanta je direktno podrzana u HA.
Ako planiras da koristis ove zigbee usb stickove, obavezno koristi kabl, ne direkto u USB port(kada se narucuje imas opciju sa kablom)

Znači E u mom slučaju, pogotovu što je podržan u HA.
Kada stick ide direkt u port, bude problema sa kontaktom posle nekog vremena?

Ima li neko ideju zašto ne mogu da povežem ništa od Tuye lokalno? Radim li nešto pogrešno?

asdasd.jpg
 
Ne, nije zbog porta, vec zigbee konekcija sa nekim uredjajima nije stabilna.To vidis u logovima, uredjaj postane nedostupan.
Ako vec nemas koordinator i tek pocinjes da gradis zigbee mrežu, onda uzmi P i podigni zigbee2mqtt preko docker kontejnera.
E kupi ako ako ti treba zigbee router, mada mozes i E da koristis kao koordinator, zavisi kolika ti je mreza, kuca, stan, koje zigbee edge uredjaje planiras da integrises.Zigbee2mqtt podrzava i E ali je u eksperimentalnoj fazi.
 
Ne, nije zbog porta, vec zigbee konekcija sa nekim uredjajima nije stabilna.To vidis u logovima, uredjaj postane nedostupan.
Ako vec nemas koordinator i tek pocinjes da gradis zigbee mrežu, onda uzmi P i podigni zigbee2mqtt preko docker kontejnera.
E kupi ako ako ti treba zigbee router, mada mozes i E da koristis kao koordinator, zavisi kolika ti je mreza, kuca, stan, koje zigbee edge uredjaje planiras da integrises.Zigbee2mqtt podrzava i E ali je u eksperimentalnoj fazi.

Nemam još mrežu. Imam neki tuyin zigbee hub na koji su mi nakačene utičnice. Rade vrlo stabilno za sada, ali me nervira što mi taj graph za potrošnju ne radi kako treba kad ide preko servera (očita potrošnju samo kada uđem u app), zato bih želeo direkt u HA da ih ubacim da rade u lokalu preko zigbee2mqtt.
 
Setih se da već imam kući jedan taj smart socket sa merenjem potrošnje.
Ono što je zanimljivo da mi pali Fujitsu klimu iz app Ewelink, a sa Sonoff S26 nije radilo on/off kao neki hub se morao uzimati.
Možda nekom bitna info za klime bez wifi
Još su pale cene ima i 20A verzija ista cena
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €4.42 53%OFF | eWelink 16A,20A Smart Plug WiFi Socket EU Power Monitoring Timing Function Works With Alexa, Google Home, Alice, SmartThimgs
 
Setih se da već imam kući jedan taj smart socket sa merenjem potrošnje.
Ono što je zanimljivo da mi pali Fujitsu klimu iz app Ewelink, a sa Sonoff S26 nije radilo on/off kao neki hub se morao uzimati.
Možda nekom bitna info za klime bez wifi
Još su pale cene ima i 20A verzija ista cena
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €4.42 53%OFF | eWelink 16A,20A Smart Plug WiFi Socket EU Power Monitoring Timing Function Works With Alexa, Google Home, Alice, SmartThimgs
Za klime je najbolji ir remote sa senzorom za temperaturu i vlagu, gde se podesi u apk na kojoj temperaturi ili procentu vlaznosti se pali klima, brzina, odvlazivanje itd, a ne treba ti dodatni hub, niti senzor.
 
Da li neko ima iskustva sa kontrolisanjem Somfy motora kroz Home Assistant (ako je moguće sa lokalnom kontrolom).
Planiram da uzmem pergolu sa motorom, i izvođač ugrađuje Somfy, pa bih hteo da u startu izaberem motore koje ću najjednostavnije moći da kontrolišem iz HA.
Ponuđen mi motor Somfy Sunlius IO.

Ako sam dobro skontao, da bih ga kontrolisao sa HA treba mi i hub.
Na HA sajtu za lokalnu kontrolu pominju varijantu da TaHoma hub može da se lokalno kontroliše preko HomeKit integracije.
Takođe se spominje i varijanta da se koristi Velux KLF200 hub koji ima podršku za IO protokol i lokalnu kontrolu, mada po komentarima deluje da ima bubica.
 
Da li postoji opcija da se ugradi "glup" motor: do njega ide jedna nula i dve faze, i u zavisnosti od toga kroz koju fazu dobija napon, on otvara ili zatvara dok god ne dođe do kraja (graničnika)? Onda takav motor kontrolišeš zigbee tasterom ili modulom (pun ih je Ali, samo prvo pogledaj koji je podržan u zigbee2mqtt ili ZHA i koja je maksimalna snaga). Nakon kalibracije, moguće je naravno i delimično otvaranje kroz HA. Ja tako kontrolišem roletne i radi solidno.
 
Uzmi samo obican motor sto kvalitetniji bez njihovih tih sistema .. i onda imas siroku lepezu smart switch-eva (shelly, fibaro, sonoff .. ) koji mogu direktno u doznu da se ubace i time dobijes remote kontrolu + rade ti uobicajeno i tasteri na zidu. Ja licno imam 8 roletni koje su na shelly 2PM i rade savrseno. Kod drugara sam postavljao fibaro i takodje mogu da kazem da su odlicni (fibaro je malo skuplja opcija). Za one koji nece puno da se cimaju sa HA, Shelly sa njihovim cloud servisom je skroz ok
 
Poslednja izmena:
Sonoff dual R3 je isto dobar za roletne. Imam 6 komada, bez greske. Doduse, uz ESPHome firmver sa current based cover komponentom, ali koliko se secam, probao sam i originalni i isto radi fino.
 
Preskočio bih direktnu kontrolu dumb rešenja pošto tu nemam dvosmernu komunikaciju. Tj sistem ne zna da li je pergola otvorena ili zatvorena i u kom procentu.
 
Da upadnem da pitam da li je neko uzimao Xiaomi Smart Fan 2 Lite i povezao sa Alexom? Uzeo sam ga iskljucivo sto podrzava Alexu i nema sanse da ga dodam, jednostavno ga ne vidi Alexa. Probao sam na 2 mobilna. Ostalih 10 uredjaja mi radi sa Alexom bez problema, vecinu i automatski dodavao.
 
Vrh Dno