Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Instalirah upravo app na drugom telefonu,skenirao bar kod,i sve se pojavilo podešeno,onako kako je bilo na drugom telefonu.
Ikea nema Cloud,mislim nema nikakvog logovanja,usera ili passa.Sve je lokalno u gejtveju.
Čak je pisalo,da prvi vlasnik koji je uradio inicijalna podešavanja,nije prihvatio neke Ikea uslove,i da ja to mogu da prihvatim ako želim.
 
ПОздрав људи. Радим капију па бих поставио расвету на платно и ограду али желим да се расвета пали само рецимо од 8 до 6 ујутру да ради. На који начин могу то да одрадим и како? Хвала.

U principu treba kada padne mrak pretpostavljam?
Ja ne bih komplikovao, imaju jednostavni senzori za dvorisno svetlo koji bi po meni najbolje odradili posao posto rade kada padne mrak a to nije isto vreme ui toku godine.
 
To zovu foto ćelija dan-noć.

Naravno treba smisliti override i za on i za off.

Ali kad već radiš iz početka, ja bih postavio neke switch reley u kutiju sa osiguračama.

Ako je rasveta sa promenljivim intezitetom ili možda čak RGB onda treba i neki kontroler.

Od brendova ja prvo gledam da li Shelly ima to što mi treba.
 
Ne mogu da verifikuje shelly aplikaciju na tel. ne stize mi mail od shelly sa kodom sta to zeza
 
Ovako drugari interesuje me neki smart home varijanta sa aliexpresa prikidaci touch i aktivacija preko smart tva i andorida ! Sta predlazete , da li neko ima kod svoje kuce nesto sa alija a da je zadoboljan! Hvala
 
Ovo je 1100 din jedan prekidan ako dobro razumem ? Da li treba uz to neki poseban ruter ili uredjaj ?
 
Iskreno, ja ne bih išao na ewelink, već isključivo ako podržava tuya ili smart home app. Dodaćeš sutra neki termostat i moraćeš da imaš više aplikacija. Tuya je univerzalna.
Ovaj predloženi ti je wifi pa se kači na bilo koji ruter, a za zigbee je potreban hub

Je l' poručivao neko nekad ovako nešto? Izbacuje mi prilično nelogične brojke, nemam ideju zbog čega.
Da nisi slučajno stavio oko celog kabla, odnosno, faze i nule zajedno? Ovi senzori ideu samo preko jednog provodnika.
 
Ja imam 50 uredjaja preko ewelink apk od toga preko 20 je zigbee, i sve radi savrseno preko 3 godine
Ovde imas i hub
Ovo je 1100 din jedan prekidan ako dobro razumem ? Da li treba uz to neki poseban ruter ili uredjaj ?
Ovde ti je 7 evra sa popustom (coins) ali moras da udjes sa stranice coins
 
Poslednja izmena:
Ovako drugari interesuje me neki smart home varijanta sa aliexpresa prikidaci touch i aktivacija preko smart tva i andorida ! Sta predlazete , da li neko ima kod svoje kuce nesto sa alija a da je zadoboljan! Hvala
Da ne shvatis pogresno, predlozio sam ti ono sto koristim, neozbiljno bi bilo da preporucim nesto sa cim nemam iskustva. To ne znaci da je ewelink apk najbolja, vecini ce odgovarati, a za one naprednije korisnike njene mogucnosti nece biti dovoljne, pa ce se vecina opredeliti za home assistant. Ali moram se sloziti sa TwistedMind da je tuya univerzalnija po pitanju izbora uredjaja, a u to ces se lako uveriti odlaskom na sajt aliexpress-a, gde imas daleko vise uredjaja razlicitih proizvodjaca koji podrzavaju tuya apk u odnosu na one koji podrzavaju ewelink. Kucaj u pretrazi ''no neutral smart switch wifi'' i biraj sta ti odgovara.
 
Kreće sezona grejanja pa čuveno pitanje da li je nekako moguće kontrolisati centralno grejanje preko termostata centralnog ili preko pametnih termo glava? Šta je najbolje rešenje
 
Kombinacija.
Termostat u sobu koja se najsporije zagreva/najlošije drži temperaturu.
Termoglave u sve ostale, po potrebi. Naravno, ni slučajno termoglave na sve radijatore.

Video sam prošle godine neke smart thermoglave, ali ovo gore mi dovoljno dobro radi. Samo cu uzeti neki bolji termostat, jer ovaj wifi smart Prosto, što sada imam hoće da se zaglupi.
Na poslu imam dva njihova, žičana veza sa kotlom, i nisu pravili problem u radu, ali kad se resetuje wifi ruter, neće da se rekonektuju, već mora ručno.
 
  • Like
Reagovanja: Ira
Zašto ne termoglavu na sve?
Ja sam hteo da uzmem Shelly TRV, ali nikako da se odvojim od nekih 4x80e u tu namenu :D
 
Ali kako ću termostat da povežem kad je daljinsko grejanje?
 
Ali kako ću termostat da povežem kad je daljinsko grejanje?
Naravno da ne mozes, ostaje kontrola sa pametnim termo glavama, recimo ovakvim:
https://a.aliexpress.com/_mrJQZb4 , ili
Treba ti hub:
 
Zašto ne termoglavu na sve?
Ja sam hteo da uzmem Shelly TRV, ali nikako da se odvojim od nekih 4x80e u tu namenu :D
Zbog nesmetane cirkulacije vode. Ako bi se u jednom trenutku zatvorile sve termo glave, onda ne bi postojao protok vode, a kotao bi nastavio da greje vodu, pa onda mozes zamisliti kakve posledice bi mogle da nastupe posebno kod zatvorenog sistema. Obicno se na radijatoru u kupatilu ili na susacu ne stavljaju termo glave, kao ni na onima u hodnicima.
 
Da, tako je, na kucu se i mislilo. U zgradama a posebno tamo gde se grejanje placa po potrosnji, ima smisla staviti termo glave na sva grejna tela.
 
Imam ispred vrata kućište sa ventilima gde postoji i glavni ventil
Pa sam pomislio da može i preko tog glavnog ventila i termostata da se upravlja količinom isporučene toplote.

BTW, jeste mi grejanje po potrošnji ali je fiksni deo 70% ukupnog godišnjeg računa pa je osim manjeg računa zapravo pravi motiv da ne dođe do suviše visoke temperature u stanu.
 
Evo koga interesuju pametne termo glave.
Tuya zigbee termo glave
Kada udjete sa stranice coins izadje 18.44 evra
A ove 18.35, isto preko coins
 
Ima neko da je instalirao ovakve stvari?
Piše da dolazi sa adapterima RA/RAVL/RAV, a nisam baš siguran da bi moglo to kod mene..
Gledajući listu za Shelly TRV, ovaj moj mi izgleda kao Danfoss RTD, i on nije kompatibilan, tj nema adaptera za njega..
 

Prilozi

  • PXL_20230114_141711089.jpg
    PXL_20230114_141711089.jpg
    49.2 KB · Pregleda: 34
Hvala, stvarno izgleda kao RA. Kontam da naručim ovaj sa Alija da probam. Dosta je jeftiniji od shelly-a koji je 65e.
 
I mene interesuje kako rade wifi glave, posebno sto bi se kontrola vrsila tuya apk, a ne nekom posebnom apk, a sto je od posebnog znacaja za sve one koji tu apk koriste za pametno upravljanje kucom, posto bi jednom aplikacijom imali kontrolu nad svim uredjajima. Medjutim posto sam tada kada sam se odlucivao za ugradnju termo glava, imao ceste prekide interneta, nisam zeleo da mi grejanje zavisi od kvaliteta i stabilnosti mreze, pa sam se odlucio za elektronske glave. Sada koliko vidim, izbor na Aliju je daleko veci, a pri tom su i cene znatno nize, u odnosu na period od pre 2-3 godine, kada je cena sa troskovima transporta bila oko 30 evra.
 
U principu treba kada padne mrak pretpostavljam?
Ja ne bih komplikovao, imaju jednostavni senzori za dvorisno svetlo koji bi po meni najbolje odradili posao posto rade kada padne mrak a to nije isto vreme ui toku godine.
Najjednostavnije i najjeftnije resenje je WIFI tuya prekidac (ali onaj ugradni koji ide u kutiju), kada njega povezes imas onda brdo opcija = sunrise, sunset, vreme, dan, lokacija dal si kuci ili nisi, leto, zima, bukvalno sve vrste izbora. Jednom kada isprogramiras radice perfektno sve dok imas internet i wifi signala. Plus ti uvek ostaje opcija rucnog paljenja preko klasicnog prekidaca koji se povezuje na TUYA prekidac (ostavljena dva kontakta za klasican prekidac)
Cena im je bila tipa 3e kada sam ih uzimao za sebe na Aliju.
 
Vrh Dno