Šta je novo?

Narucivanje iz inostranstva!

Carinik koji ne zna sta je graficka :d :d :d A inace kakve ima veze da li ti nju placas 350 ili samo 50€ ako on izvuce neki njegov katalog i vidi da ta kartica vredi 400€? Svasta, sredio si 200 posiljki za poznanike a ne mozes sebi jednu :d :cigar:
 
CAR je napisao(la):
Hoces da ti kazem tacno koliko? ;)


Pre Nove godine, cena je bila 50 hiljada dinara... i jos nesto preko (stotinjak... sto je beznacajno na ovu sumu, zaista)

You do the math! ;)

Strasno nisam ni znao da je bas tolko. Ej 625 eura :smash: :smash: :smash:
 
Alias je napisao(la):
Carinik koji ne zna sta je graficka :d :d :d A inace kakve ima veze da li ti nju placas 350 ili samo 50€ ako on izvuce neki njegov katalog i vidi da ta kartica vredi 400€? Svasta, sredio si 200 posiljki za poznanike a ne mozes sebi jednu :d :cigar:
Alias fino sam rekao da se prvi put susrecem s tom carinom prenaupucenja,i zato graficka ne moze doci iz Beograda za Podgoricu...Jedno pitanje za tebe.Platis graficku 280e + transport 37e.Treba da platis pdv 18% + carinu 1% :D i povrs svega toga troska treba da platis prenaupucenje koje kosta 80e i to te sve zajedno dodje cirka 450e! :S: da li bi ti platio tu sumu ili bi za te pare kupio mozda Gainward 6800Ultra Extreme Edition sto rece Car :d
 
face je napisao(la):
Strasno nisam ni znao da je bas tolko. Ej 625 eura :smash: :smash: :smash:
Ma, klasican lopovluk... :mad:


P.S. Onaj Gainward je dobrano preko 450€... ;)
Naleteo sam na neku cifru od cak 899€, koja se bogami cesto ponavlja :D... sto je za model "CoolFX PowerPack Ultra/2600 “Golden Sample”" ("obicna" Ultra, hladjena vodom).

Mada, moze to i jeftinije, vidim da se cifre krecu u rangu od 830 do tih magicnih 900€, pa cak ponekad malo i prebaci :D
(ipak, nista cudno, njihova Ultra - normalno hladjena :) - je u rangu 600-700€)
 
@Zorro: Covek, bez ljutnje ali ni ti nam nisi bas nesto pomogao sa svojim komentarima. Podeli svoje bogato iskustvo sa nama, nemoj da se stidis. Znaci koliko je carina i kako to sve ide. Please :)
 
gx-x je napisao(la):
@Zorro: Covek, bez ljutnje ali ni ti nam nisi bas nesto pomogao sa svojim komentarima. Podeli svoje bogato iskustvo sa nama, nemoj da se stidis. Znaci koliko je carina i kako to sve ide. Please :)

Ne vidim da tu ima bilo sta vise da se kaze, a da vec nije receno u ovom threadu. Carina, retko sam je placao, a i kad jesam - odes u postu, platis koliko treba i nosis kuci. Kada su posiljke kabastije, verovatno moras da ides u luku ili na aerodrom. Ukupne dazbine su ispadale oko 30-35%, ne secam se vise koliko je koja stavka bila, a i to se od Nove godine donekle izmenilo - pogledati http://www.fcs.yu/. Ali uvek imati u vidu da je sve to relativno, i stvar licne procene/namere/tumacenja carinika. Ako ti je tata politicar, mozes i Porshe da uvezes bez placanja carine, zavesce ga kao "sportski rekvizit". Ako nije, onda platis koliko ti odrape, cutis i plivas dalje...
 
hvala
znaci 30-35% i PDV pretpostavljam...
 
gx-x je napisao(la):
hvala
znaci 30-35% i PDV pretpostavljam...

30-35% ukljucujuci i ondasnji porez. Mozda je bilo i do 40%, stvarno se ne secam tacno, ali ne vise od te cifre. Imaj u vidu da ni u jednom od tih slucajeva kada sam platio carinu roba nije bila "hardware", vec DVD box-setovi ili medicinski pribor. Tj. ova "ocena" carinskih dazbina ne mora da vazi i za narucivanje grafickih kartica i slicnog...
 
@Zorro:
1. Koliko je sigurno da se išta naruči preko neta? Mislim sigurno je da će oni da pošalju, ali koliko je sigurno da će to stići do mojih ruku?
2. U proseku koliko vremena treba da nešto stigne npr. iz V. Britanije ili Nemačke?
3. Da li transport zavisi od mase ili se fiksno naplaćuje po paketu? (ako ne budem našao ovde Creative MuVo TX FM 256MB, planiram da ga naručim, a on nije mnogo težak, samo player je 43 gr :))
4. Ako im, kao što je rekao Bitate, kažem da na paket napišu 95e, ovi na carini provale da to vredi više od napisanog, šta će se desiti sa paketom? Vraćaju ga nazad, zovu pošiljaoca telefonom, kontaktiraju primaoca ili jednostavno isqliraju?
5. A može li neko iz inostranstva da mi pošalje paket, kao "kupio sam novo i ovo poklanjam bratu", kako ide onda carinjenje, plaća li se PDV? ipak je polovno, makar on i ne koristio to, samo da otvori, malo ga u ćošku izgrebe i to je to.

Pozdrav :wave:

Edit: rekao si da si naručivao stoine paketa u zadnje 2 godine. Koju karticu koristiš i sa kojih sajtova?
 
Poslednja izmena:
ovo pod 5 i mene interesuje, treba neke slushke da mi stignu iz USA, pa da se ne "opechem" :p
 
Još uvek nisam u fazi naručivanja, ali nek mi neko pojasni:
http://www.e-ducan.com/partner.aspx?&pID=2 je napisao(la):
Obaveštenje!

Dobrodošli kod našeg Privilegovanog Partnera. Pri direktnom naručivanju Vi preuzimate odgovornost za organizaciju transporta robe. Takođe, može se desiti da porudžbina bude odbijena. U tom slučaju dođite direktno u e-dućan, jer kod nas NEMA DA NEMA.
6. Da li ovo "direktno naručivanje" podrazumeva da ja odem na Amazon.com i naručim, a ako naručim preko njih, sve oko transporta je sređeno? I kako to misle "odbijena", odbijena od Amazona ili od njih(vlasnika sajta i firme e-dućan)?
 
Da li preko ducana moze samo da se narucuje sa vec odabranih sajtova ili sa bilo kojih ( kad oni narucuju ) ? jel na amazonu itd. cene nisu bas prihvatljive ali na primer za ipaq hx4705 dajes 340$ ali je polovan, bog zna sta se njemu desilo ?
 
Šta sve može da se kupi u e-dućanu?
U principu sve što se nalazi u prodaji na Internetu i što je zakonski dozvoljeno uvoziti.

U principu se na cenu istaknutu na sajtu plaća 10% za manipulativne troškove, ukoliko se kupuje kod « Privilegovanog Partnera » (20% za sve druge)...

Šta je to « Privilegovani Partner » e-dućana?
e-dućan je sklopio sporazume sa najvećim igračima na Internetu : amazon.com, overstock.com, expedia.com, universaldrugstore.com, cabelas.com itd. Naručujući kod njih, e-dućan je u situaciji da može da garantuje poreklo roba, kvalitet, isporuku (tracking), garantni rok itd. Naši kupci takođe profitiraju od svih promocionih aktivnosti naših Privilegovanih Partnera. Naručujući kod prodavaca koji nisu Privilegovani Partneri e-dućana prihvataju se svi rizici vezani za Internet kupovinu.
 
Izgleda da je dore navedeni ipaq nov i pod garancijom ( kod nas kosta preko 600e a kod njih 260 ) ali izgleda da to prodaju neki likovi preko tog sajta, amozon kaze da garantuje za njih!!! da li da im verujemo ?
 
A sta bude ako stigne neispravna?Saljes nazad koliko se tu ceka?Ako je kao kod nas "u roku od 45 dana ako se ne ukloni kvar....."!
Malo je rizicno to narucivanje,evo ja se dvoumim da li da mi burazer donosi iz Amerike neke graficke nesto za nas a nesto za prodaju,npr 6600gt kosta od 199$ do 249$,6800 299$,6800gt 399$,ali sta ako ne rade?Ne znam nisam pametan!?
 
SurvivoR je napisao(la):
@Zorro:
1. Koliko je sigurno da se išta naruči preko neta? Mislim sigurno je da će oni da pošalju, ali koliko je sigurno da će to stići do mojih ruku?
2. U proseku koliko vremena treba da nešto stigne npr. iz V. Britanije ili Nemačke?
3. Da li transport zavisi od mase ili se fiksno naplaćuje po paketu? (ako ne budem našao ovde Creative MuVo TX FM 256MB, planiram da ga naručim, a on nije mnogo težak, samo player je 43 gr :))
4. Ako im, kao što je rekao Bitate, kažem da na paket napišu 95e, ovi na carini provale da to vredi više od napisanog, šta će se desiti sa paketom? Vraćaju ga nazad, zovu pošiljaoca telefonom, kontaktiraju primaoca ili jednostavno isqliraju?
5. A može li neko iz inostranstva da mi pošalje paket, kao "kupio sam novo i ovo poklanjam bratu", kako ide onda carinjenje, plaća li se PDV? ipak je polovno, makar on i ne koristio to, samo da otvori, malo ga u ćošku izgrebe i to je to.

Pozdrav :wave:

Edit: rekao si da si naručivao stoine paketa u zadnje 2 godine. Koju karticu koristiš i sa kojih sajtova?

1.Meni su svi naruceni paketi stigli (tih ~40, ne 200, to je Bitrate rekao)
2.U proseku 7-10 dana, od trenutka slanja, ako ide regularnom postom, avionski. Desavalo se ponekad da interval bude i duzi, ali pretpostavljam da je to islo na dusu carini ili posti.
3. To zavisi od samog sajta sa kojeg narucujes, i od konkretne robe. Sigurno tu informaciju mozes da nadjes negde na shopu, ili ce ti biti "saopstena" pre finalizacije narudzbine.
4. Ocarinice ti ga, na osnovu svoje procene vrednosti
5. Nisam tako nesto radio, ali ne verujem da iz ugla carinika tu ima neke bitnije razlike, u odnosu na "novo"

Edit: od domacih kartica, samo Raiffeisenov Virtuon. Prolazi na mnogo mesta, ali ne svuda. Kupovao uglavnom na Amazonima, svim postojecim (osim JP i CA).

Od kupovine skuplje "elektronike" (u cenovnom rangu iznad tog limita od 100 eura) sam poodavno odustao, iako imam mogucnost da placam i karticama iz EU, a koje nemaju problema sa prihvatanjem. Takva roba se ovamo skoro iskljucivo salje DHL-om i slicnim servisima, a koji prilicno kostaju. Dodajte carinu & ostale dazbine, i veci deo ustede na pocetnoj ceni se uglavnom istopi. Tako da cu pre nesto da platim ovde (recimo) 10% vise, ali da ne razmisljam o garanciji. I vama sugerisem isto, ali boze moj, svako najbolje zna sta ce da radi sa svojim parama...
 
Jel narucivao neko preko e-ducana ? posto mi mirise na prevaru
 
Zorro je napisao(la):
1.Meni su svi naruceni paketi stigli (tih ~40, ne 200, to je Bitrate rekao)
2.U proseku 7-10 dana, od trenutka slanja, ako ide regularnom postom, avionski. Desavalo se ponekad da interval bude i duzi, ali pretpostavljam da je to islo na dusu carini ili posti.
3. To zavisi od samog sajta sa kojeg narucujes, i od konkretne robe. Sigurno tu informaciju mozes da nadjes negde na shopu, ili ce ti biti "saopstena" pre finalizacije narudzbine.
4. Ocarinice ti ga, na osnovu svoje procene vrednosti
5. Nisam tako nesto radio, ali ne verujem da iz ugla carinika tu ima neke bitnije razlike, u odnosu na "novo"

Gde je najbolje narucivati DVD-ove? Analizirajuci sve amazone ispada da je USA najbolji. Da li si koristio i neke druge sajtove? Za koliko obicno stize ako se koristi onaj standard international delivery? Na USA amazonu su svi region 1. Da li ima neki sajt sa slicnim cenama koji prodaje region 2 (sa cro ili ser titlovima) ? UK ima pristojno vece cene... DVDsoon (kanadski) ima dobre cene i shipping troskove ali ne isporucuje ovde...
 
blaza je napisao(la):
Gde je najbolje narucivati DVD-ove? Analizirajuci sve amazone ispada da je USA najbolji. Da li si koristio i neke druge sajtove? Za koliko obicno stize ako se koristi onaj standard international delivery? Na USA amazonu su svi region 1. Da li ima neki sajt sa slicnim cenama koji prodaje region 2 (sa cro ili ser titlovima) ? UK ima pristojno vece cene... DVDsoon (kanadski) ima dobre cene i shipping troskove ali ne isporucuje ovde...

A sto pitas kad si vec sam odgovorio? ;)

Ja sam narucivao sa mnogo sajtova, ali sam vremenom, za muziku i DVD, skoro iskljucivo presao na Amazone. Pristojne, cesto i najnize cene, i sve funkcionise k`o Doxa. Ako bunaris, mozda neki od naslova nadjes i nesto jeftinije na drugom mestu, ali licno meni ne pada na pamet da zbog eura-dva ustede pretrazujem gomilu shopova i razmisljam kada/da li ce mi paket stici. Nekoliko klikova i gotovo, time is money...

Paketi sa USA Amazona putuju duze, 2-3 nedelje u proseku, ali moze to da ispadne i 40 dana, grrr. Inicijalno jeste jeftiniji od evropskih Amazona, ali ne zaboravi da je postarina nesto skuplja nego kod UK Amazona. Takodje, nisu edicije uvek identicne, neretko se desava da evropsko izdanje ima vise dodataka od USA izdanja, ili bolji transfer slike/audio. Sve to treba ispitati pre narucivanja.

Ne postoje za sve filmove edicije sa srpskim/hrvatskim titlovima, svaki naslov je posebna prica, i to zavisi od politike i procene vlasnika prava na film. Pa cak sta vise, cesto se desava da jedan film ima nama odgovarajuce titlove samo u nemackom izdanju, drugi u holandskom, treci u australijskom, cetvrti u britanskom... Uglavnom vise od 90% uopste postojecih DVD izdanja koja imaju srpski/hrvatski titl, moze se nabaviti na nasem trzistu.
 
E sad pazite ovo:
hoću ja da naručim prijateljici, koja je u USA, da mi kupi i donese kad se vrati digitalac canon pro1, koji košta tamo nekih 500€ (tj oko 650$).
Ono što ne znam je koliko će ona da plati carinu, pdv i šta-već-ne kada ga bude donosila u SCG-Bgd?
Išao sam na sajt uprave carine i skinuo sam carinsku tarifu, gde piše (odeljak XVI, glava 85, strana 292.) da je za fotoaparate (tarifni broj 85.25, tarifna oznaka 8525.40 11 00, "video aparati za snimanje nepokretnih slika: digitalni") carinska stopa 10. A šta mu uopšte dođe ta carinska stopa, da li je to 10 % na vrednost/cenu robe, to ne razumem... :wall: Jel` zna neko?
Uglavnom, moram da znam koliko bi to tačno iznosilo, pa da šaljem tačan iznos $ prijateljici...
Tako da ako je neko imao ličnih iskustava sa tim, voleo bih da to i podeli ovde samnom/sa nama.....
Pozdrav,
spheX.
 
evo ti prakticno resenje: Nek prijateljica okaci fotoaparat oko vrata i otarasi se kutije i prenece aparat kao da je njen licni, koriscen.
 
i zamoli tu prijateljicu da ne nosi jos neki drugi fotoaparat, neka taj bude jedini koji nosi
 
ma cak ni to ne mora :d Dovoljno je da kaze da je reporterka za neke studentske novine i da joj je jedan aparat za profile, drugi je zoom, treci je za panoramu... :)
 
Ja bih mozda isao uskoro na varijantu da mi neki Amer posalje paket sa nekim stvarcicama za vodeno hladjenje (2-3 waterblock-a, pumpa, rezervoar...) i jos koju sitnicu.

Ne znam koliko ce realno carinici da ocene da kostaju ta 2-3 parceta bakra, pumpa i ostalo. Mislim nije elektronika u pitanju, al opet je svaka stvar izmedju 40$ i 80$. Znaci mozda me ukupno izadje oko 300$ BEZ shippinga dovde i carine i pdv-a...

Koliko mislite da bi trebalo da ocekujem da me opeljeshe ovde? 50% na ukupnu cenu ili...?

Edit:

Verovatno bih isao na to da mi ortak salje preko USPS Global Express Mail, sto bi me kostalo oko 50-tak $. Dakle, zanima me koliko bi mi nasi uzeli (ako neko mozda zna otprilike ko je imao s tim iskustva)
 
Poslednja izmena:
Broz je napisao(la):
i zamoli tu prijateljicu da ne nosi jos neki drugi fotoaparat, neka taj bude jedini koji nosi


i nek ubaci SD karticu od 32MB sa slikama svog rodnog grada
(pozeljno reg tablice) kao dokaz :D :D
 
To je sve super, naravno hvala na savetima, i ja sam razmišljao u tom smeru - da ga prijavi kao svoj i sl. Međutim postoji realna mogućnost da (pošto ona živi u USA) joj traže da se aparat "obeleži" kao lična svojina, te isti mora pri povratku da prijavi i skine tu privremenu oznaku......
Tako da bih stvarno voleo da saznam "šta ako" i naplate carinu, koliko to može da me košta i šta se sve plaća. Ipak ne bih voleo da je opteretim da mora da "švercuje" i da se znoji kada stigne!

p.s. ovo sa karticom i slikama "rodnog" grada nije loše : )
 
Stvari se na aerodoromu carine po tzv. skracenom postupku ako je vrednost robe manja od 3000 dolara (i veca od 100 dolara). Znaci, 10% carine na (procenjenu) vrednost robe (napomena: u vrednost robe ulazi i postarina ako je u pitanju slanje postom, UPSom, DHLom i sl.). Zbir carine i vrednosti robe predstavlja poresku osnovicu na koju ide porez od 18%. Uz sve to idu i neki administrativni troskovi tako da grubo receno sve dazbine zajedno iznose oko 30-35% vrednosti robe (opet, postarina ulazi u vrednost robe!)

Ukoliko smatras da ces bolje proci sa tzv. potpunim carinskim postupkom (npr. unosis robu cija je carina znatno manja od 10%), mozes da ga zahtevas. U tom slucaju se carinjenje vrsi drugacije. Ne znam detalje ali svodi se da vam treba spediter za popunjavanje formulara (to kosta!) i to zna da potraje nedelju dve ili vise, zavisi od volje carinika i speditera... Generalno, tesko da je isplativo.

spheX, ako joj upisu aparat u pasos, ona moze pre izlaska iz zemlje da prijavi da je odlucila da ga ostavi u ovde ("znate onaj moj brat je bio mnogo dosadan pa sam mu ostavila aparat") i da tada plati carinu (npr. u Luci Beograd). Znaci, moze da pokusa da prodje na foru, pa ako ne upisu u pasos, super. Ako upisu, nazovete carinu objasnite da bi ona htela da ostavi aparat i resite to placanjem carine. Mislim da je nekada moglo na aerodromu pri izlasku da se to regulise ali nisam siguran.

Inace, ja sam uneo SLR sa dva objektiva u rucnoj torbi (sa velikim Nikon slovima i na torbi i na kaisu) koja mi je visila na ramenu i niko me nista nije pitao pre nekih tri godine.
 
Ima dobre sanse da uspe da unese jedan foto bez problema...
ali bolje izaberi neki manji |>
 
Da, cisco, hvala. Znači carina bi bila na 500€ (10%) = 50€, pa 18% na 550€ je 99€ i još adm. troškovi (10, 15ak €)= cca 650-675€......hmmm. Na kraju se razmišljam da naručim preko oglasa kod nas... videću. Ili na foru...
Originally Posted by danijel00:
...ali bolje izaberi neki manji |>
...sad je gotovo za promenu, pečen sam! ;)

Pozdrav,
spheX.
 
spheX je napisao(la):
To je sve super, naravno hvala na savetima, i ja sam razmišljao u tom smeru - da ga prijavi kao svoj i sl. Međutim postoji realna mogućnost da (pošto ona živi u USA) joj traže da se aparat "obeleži" kao lična svojina, te isti mora pri povratku da prijavi i skine tu privremenu oznaku......
Tako da bih stvarno voleo da saznam "šta ako" i naplate carinu, koliko to može da me košta i šta se sve plaća. Ipak ne bih voleo da je opteretim da mora da "švercuje" i da se znoji kada stigne!

p.s. ovo sa karticom i slikama "rodnog" grada nije loše : )
ja sam letos prosao carinu sa a70 i nisam platio carinu.
digitalac mi je bio u ruksaku (mada je i on prosao skener).
 
Nazad
Vrh Dno