Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Zdravo svima, malopre sam razgovarao sa mts centrom u vezi dostpupnosti optike za moju lokaciju (nema optike) pa su mi rekli da se obratim putem [email protected] sa podacima da sam zainteresovan te bi oni razmatrali isplativost i plan sprovodjena opreme kroz taj deo ulice. Optika postoji u sporednoj ulici koja je udaljena 200m. Kakva su vasa iskustva i da li da saljem taj zahtev ili ne? Hvala!
Ja imam iskustvo na vikendici. Isto je optika bila na 150-200m od mene, u susednoj ulici. Nagovorio par komšija da podnesu zahtev preko promotera i dobili smo optiku relativno brzo
 
I meni su takođe predložili da se angažujem komšiluk, ali kad se osvrnem uokolo sami penzioneri tako da, od toga ništa.
 
da li je blzu kalemegdana moguce dobiti optiku i kako. neki drugi nacin osim saglasnosti suseda, upravnika i sl.

(post iznad
ja jos uvek nemam optiku u zgradi u centru samo sa SBB. Upravnik se glupira iz ko zna kog razloga (verovatno besplatan SBB) a i neki stanari. A nisu ni svi penzioneri. Neki stanovi su prazni. Ne znam kako da nadjem vlasnike.
Kad bih nekako nasao motivisanog akvizitera iz MTS, mozda.
A dosta susednih zgrada ima)
 
Jel vredi 4000 din. više (ukupno za 2 god. ugovor) za 400/200 u odnosu na 200/100? Nisam imao optiku, pa ne znam kako je u praksi.
 
zavisi.. ako to treba brzina veca od 200/100, onda vredi. ako ti i tih 200/100 zjapi neiskorisceno, sto bi placao vise
 
Zavisi koliko podataka razmenjujes preko interneta. Evo neke tabele.

Is 100Mbps fast enough for you?
Download Time it takes with 100 Mbps
Small PDF (50 KB) Less than a second
Ebook (2.5 MB) Less than a second
ZIP file of .jpgs (425 MB) 34 seconds
HD video file (2 GB) 2.7 minutes
Video game (30 GB) 40 minutes
iPhone backup (256GB) 5.7 hours
Terabyte cloud drive (1 TB) 22 hours
 
Sto kazu, sve zavisi da li ti treba, mozda ti je i ovih 200/100 overkill.
Ali opet, s druge strane, za samo 166 dinara vise mesecno imas duplo brzi net. Pa vidi, odluci sam.
 
Pozdrav svima, da li je ovde dobro mesto za pisanje problema koji imam sa MTS-om, inače sam veliki protivnik njih ali sam morao da pređem zbog ponude i finansija.

Imam sledeći problem, portovi deluju kao da su deaktivirani na modemu, da li neko ima iskustva sa ovime:

1709818907932.png

Device Name G-2425GB
Vendor Nokia
Serial Number ALCLB42E21DE
Hardware Version 3FE48296BGAB
Boot VersionBootbase 1.1-Aug-17-2022--16:09:05
Software Version FE49026IJJK06(1.2203.406)
Chipset MTK7528
 
Pa nisi stiklirao enable kada si pravio port forward pravila, izbriši ih sve i napravi ponovo sa stikliranim enable
 
Optička šahta od Telekom-a, verujem da će kod nekih većih padavina biti i bazenčić za žabice😃
IMG_20240308_173546.jpg
 
Pa šaht se i tako pravi. Betonska oplata, dole propusno, poklopac koji ne pušta mnogo...
Bakar je milion godina bio u takvim šahtovima.
Godinama unazad imaš da kupiš napravljene šahte od betona. Tebi je logičnije da se kopa ulica za svaki prekid:
 
Znam ja da se šaht tako pravi i koje dve vodeće firme u Srbiji ih prave.
Naravno da neće kopati ulicu za svako oštećenje kabla i postavljaju se na propisanom rastojanju (šaht od šahta), problem je što se sve fušerski radi.
Ovaj je imao vode unutra pre nego što su uduvali prvi kabal, optička distibutivna kutija pored njega na par mesta ima naprsnuća na kućištu (poliester) i sav je izguljen, ko zna koliko tumbanja je imao pre postavljanja.
I ima tu još primera da pri postavljanju okiten creva ista se ne smeju zatrpavati iskopanom zemljom u kojoj ima i krupnog kamena i svakakvog krša, zna se šta ide kao prvi sloj......
 
Evo nameštaju mi sad MTS optiku, ali neko drkanje oko signala, koji je opseg u okviru kog treba da je ok?
 
Hvala, koja je očekivana brzina na wifi, pošto nemam prikačen komp direktno? 400/200 je paket, ali mi pokazuje nešto mnogo slabo na testu, na tabletu, fazon duplo slabije
 
Ističe mi ugovor Box 3, net 400/200 sad 26 marta. Račun mi trenutno nesto manje od 3500 din. Zvao za produženje, za isti paket mi nude 6 meseci 50% a 18 meseci za 3800 din. Znam da kad istekne moze da se dobije više, pa me zanima sta je max što može da se izvuče, da bih uporedio sa Yettelom, jer od njih imam ponudu 12m za dinar, plus 18 meseci za 3000 din.
Hvala, koja je očekivana brzina na wifi, pošto nemam prikačen komp direktno? 400/200 je paket, ali mi pokazuje nešto mnogo slabo na testu, na tabletu, fazon duplo slabije
Ovo je na 5Ghz, na 2,4Ghz ne ide vise od 100Mbit DL.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240309_170553_Speedtest.jpg
    Screenshot_20240309_170553_Speedtest.jpg
    93.9 KB · Pregleda: 87
Hvala, koja je očekivana brzina na wifi, pošto nemam prikačen komp direktno? 400/200 je paket, ali mi pokazuje nešto mnogo slabo na testu, na tabletu, fazon duplo slabije
Ako tablet ima WiFi 4, max što ćeš videti je oko 40 ili 80Mbps u zavisnosti od toga da li ima MIMO ili ne. Ako ima WiFi 5 i povežeš se na mrežu na 5GHz radiće ili oko 250Mbps ili puna brzina. Ako imaš WiFi 6 na tabletu, trebalo bi da radi punom brzinom. Naravno, sve ovo je pod pretpostavkom da se nalaziš u istoj prostoriji.
 
Znam ja da se šaht tako pravi i koje dve vodeće firme u Srbiji ih prave.
Naravno da neće kopati ulicu za svako oštećenje kabla i postavljaju se na propisanom rastojanju (šaht od šahta), problem je što se sve fušerski radi.
Ovaj je imao vode unutra pre nego što su uduvali prvi kabal, optička distibutivna kutija pored njega na par mesta ima naprsnuća na kućištu (poliester) i sav je izguljen, ko zna koliko tumbanja je imao pre postavljanja.
I ima tu još primera da pri postavljanju okiten creva ista se ne smeju zatrpavati iskopanom zemljom u kojoj ima i krupnog kamena i svakakvog krša, zna se šta ide kao prvi sloj......
Ja nisam razumeo uopšte razlog pisanja tvog posta osim da nešto nije u redu sa šahtom.
Pošto vidim da si kontrolor radova podizvođača bezveze sam prokomentarisao, pa se izvinjavam :)

Laptop i5 četvrte generacije, WiFi 5:
Maxthon Snap20240309181840.jpg
iPhone ima oko 360/190.
Jedan zid između da se mrdam mnogo dok gledam fudbal :)
 
Ističe mi ugovor Box 3, net 400/200 sad 26 marta. Račun mi trenutno nesto manje od 3500 din. Zvao za produženje, za isti paket mi nude 6 meseci 50% a 18 meseci za 3800 din. Znam da kad istekne moze da se dobije više, pa me zanima sta je max što može da se izvuče, da bih uporedio sa Yettelom, jer od njih imam ponudu 12m za dinar, plus 18 meseci za 3000 din.

Ovo je na 5Ghz, na 2,4Ghz ne ide vise od 100Mbit DL.
Za sada još uvek radi 24x50% uz traženje idp broja nakon isteka UO. Da li će tako biti 26.3. niko ne zna
 
Je l' uspeo neko na kraju da ubaci svoj ONU umesto lelekom modema?
 
Poslednja izmena:
Raskopaše ceo Železnik, opština Čukarica, Beograd i postaviše bužire za MTS optiku. Telekom centrala je u istoj ulici nekih 700 metara od mene. Zanima me zna li neko iz iskustva ili profesionalno koliko vremena treba da prođe da sve bude operativno? SBB mi ističe u decembru 24 a mts mobilni u januaru 25 pa da znam šta mi je činiti. Hvala unapred,
 
Pitanje:

Majka je prevremeno raskinula ugovor zbog selidbe, bilo je ostalo dva i po meseca možda, nisu joj naplatili neku veću sumu nego što bi bila preostala dugovanja...
Imala je Box 3

E sad šta me zanima - stigao joj je mesečni račun i sa njim fakturisan trošak za raskid ugovora zajedno i to je sve ok...

Međutim, ja iz znatiželje uđem na njen Mts nalog kad tamo vidim još jedan račun od 60 i kusur dinara tarifiran na ime fiksnog telefona koji je u Boxu...

Pa se pitam: Ona taj račun nije dobila redovno na mejl, zašto je uopšte to odvojeno kad se fiksni uvek tarifirao u okviru računa za Box, ko što je normalno... Da ja nisam ušao u nalog ona ne bi znala ni da tih neplaćenih 60 i nešto dinara stoji, pa mi je prvo palo na pamet kako bi se na to taložila kamata sve do jednom...

Pa ako neko zna, u čemu može biti fora, ako već nije neki gilipterski potez?

Ne kažem, dostupno je to na Moj MTS nalogu, ali ona je starija žena koja se ne bakće previše imternetom, plati račune kako joj stignu uredno.
 
kada se raskida ugovor prevremeno ili preko dobijenog idp broja svi servisi krenu da se naplacuju posebno, i to ne meescno nego iznos za onoliko dana koliko je korisceno
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje ali ne znam da li je prava tema. Prešao sam na Telekom optiku, sa brzinom 400/200. Što se tiče rada sve je ok. Međutim, brzine jako variraju, konkretno download nije ni blizu 400. Obično ide od 200 do 280. Vrlo retko ode preko 300. U čemu je problem? Ovo jeste preko wi-fi, ali je to na 2-3 metra od rutera.
 
^ Jedino merodavno merenje brzine je preko kabla. Ako imaš na kablu približno 400/200, to je ok.
Sve sa wifi je dosta upitno i zavisi od milion parametara: vrsta uređaja, opterećenost etra drugim mrežama, frekvenicija i tip wifi mreže, prepreke između, itd., itd.
Inače 3 metra nije malo posebo ako je etar preopterećen drugim signalima. Još ako koristiš njihov ruter i nemaš svoj ...
 
Dobar dan, da li neko ima informaciju koje sve rutere mts daje za optiku. Uskoro bi trebali da mi je instaliraju pa me takođe zanima da li mogu da im naznačim koji model da mi priključe?
 
Nazad
Vrh Dno