Šta je novo?

MS Industrial Black Widow

Steta sto ovo kuciste nema bocno mesto za fan, pa da se stavi jedna 12ica na 600-800rpm, samo da malo promesa topao vazduh tu oko CPU/GPU...

Inace, interesantno zapazanje: otkad sam promenio kuciste sad je mnogo glasniji "klik" u zvucnicima prilikom ukljucenja racunara (zvucnike nikad ne gasim). Ranije ga nije ni bilo u 50% vremena, a drugih 50% je bilo primetno tise (za isto pojacane zvucnike). Ne tripujem, ali me cudi, posto ni prethodno kuciste nije imali ne znam kakva uzemljenja, ESD I EMI filtere itd...

Inace, batalio sam investicije u ne znam kakve ventilatore, uzeo obican F12 PWM, dodao ga privremeno napred, paralelno sa ovim sto vec imam I koji ima razdelnik na sebi.
Inace ovaj Arctic-ov jadan izgovor za kabl cu da iskomentarisem ovako: em je kratak, em je deblja dlaka iz kose od licne u kablu ovih F12 ventilatora.

U idle/laganom load-u je isto kao i ranije i temperatura i buka (ploca ih drzi tu na oko 900-1000rpm posto im se malo razlikuju brzine) I masina je poprilicno tiha (ne I necujna); u load je mozda stepen-dva hladnije na CPU I GPU, ali naustrb nesto vece buke koju ionako nadglasa CPU kuler. Nije losa fora, posto masina sama sebi dozira koliko joj treba hladjenja, a fan kontrolere sa kucista cu penzionisati skroz kad dodje krsten 4pin razdelnik iz Kine koji je dosta duzi i omogucava da se to lepo sakrije sve iza ploce.

@dejan87dex
Izvini, dzaba sam te cimao za vent, nego mi bilo mrsko da cekam vise.
 
Poslednja izmena:
Isprobao par varijanti, i ostavio jedan pozadi a dva gore, i dva ispred..
Samo mi malo nivo buke ne odgovara, pa ga podesavam na potenciometru.. kad opteretim komp onda na high, a u idle na low.
Imam pitanje, kako to mogu da podesavam automatski ? Jel ima neki program za to ?

Sent from mTalk
 
Isprobao par varijanti, i ostavio jedan pozadi a dva gore, i dva ispred..
Samo mi malo nivo buke ne odgovara, pa ga podesavam na potenciometru.. kad opteretim komp onda na high, a u idle na low.
Imam pitanje, kako to mogu da podesavam automatski ? Jel ima neki program za to ?

Sent from mTalk

Najjednostavniji nacin je da kupis ventilatore sa 4 pina, tzv. PWM. :)

Njima taj 4. pin sluzi za regulaciju obrtaja. Direktno ubodes na maticnu, i ukoliko ne prepozna automatski, podesis u BIOS-u "PWM mode" (Advanced ili neki treci naziv - zavisi od ploce). Nakon toga se ploca sama povecavati napon i regulisati obrtaje u zavisnosti od temperature.

E sad, tu je caka jer su ti PWM obicno skuplji od ventilatora sa 3 pina.

Citao sam da moze da se regulise i kod tropinskih, ali odavno je bilo i cini mi se da je trebao neki dodatni hardware.
 
@DeLarge
Probaj SpeedFan, on ti je univerzalan za kontrolu ventilatora. Za podesavanje odgledaj neki youtube tutorial, malo je komplikovan ako ga prvi put podesavas. A obicno I proizvodjaci maticnih imaju svoje programe za istu namenu, oni su obicno glomazniji ali graficki bolje odradjeni i laksi za pocetnike.
 
Stigle F14ice, tura iz Emi-a, ovi sa Ebaya ce u drugo kuciste koliko vidim i to kad stignu > uzas od shipping -a..

a240d2514bb5cff4b500e8c2b23791ee.jpg

2127869a2c47edee154b26a4d57f0ab4.jpg

ccd227c663184d8b77e535f2d60c31d2.jpg


Smorilo me ovo, samo ima 4 pin i ovaj PST prikljucak za siri dalje...
A gde je 3 pin kao na F12 Pro PWM???? Aaaaa jesu pilicari :-D
 
Za te pare (bw + 4 venta) mogao si fractala uzeti.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Za te pare (bw + 4 venta) mogao si fractala uzeti.

Sent from my D6603 using Tapatalk

Evo placem :D hhahhah btw 2x 14 arctic za udovicu a druga dva sa ebaya na drugo kuciste :)

Ljudi ovo se bas cuje pri 1200rpm :D moracu da ga oborim na 600 ili 800 , ali ne da hladi ubijaaaa :D
 
Evo placem :D hhahhah btw 2x 14 arctic za udovicu a druga dva sa ebaya na drugo kuciste :)

Ljudi ovo se bas cuje pri 1200rpm :D moracu da ga oborim na 600 ili 800 , ali ne da hladi ubijaaaa :D

Imam Aerocool Shark 14 napred na fan kontroleru kao na widowu, ako stavim na high ide na 1400rm. 4-5 takvih i mogu celu sobu da ohladim :D

Sent from mTalk
 
Bolesno :-D Evo sad su bukvalno bez suma na 600rpm

Edit: grafulja spustila temp u full loadu sa 64 na 54 gledam i ne verujem, ali testiracu jos.
Konacno adekvatno hladjenje za grafu.
 
Poslednja izmena:
Zdravo, obzirom da sam citao ovaj dio podforuma dugo prije nego sam uzeo ovo kuciste, da podijelim svoja iskustva na kraju builda za one koji se interesuju. Krenuo sam prvo od kucista ne znajuci sta ce na kraju zavrsiti u njemu. Prvobitno je bio stock, pa CM212 i na kraju Arctic Liquid Freezer 240. U principu sve je stalo s tim sto je sad nesto veci nivo buke i vibracija sto me zaista poremetilo planove. Logicno je da ne moze biti super silent, ali zvukovi koji se desavaju zbog prenosa vent vibracija na kuciste su bas bezveze. Nemam zamjerki na termale i generalnu kvalitetu izrade. Jedino sto planiram dodati dva F12 naprijed radi povecanja protoka zraka, ali to dok mi dodju poruceni safari za ebaya.

20161031_203634.jpg
 
Zdravo, obzirom da sam citao ovaj dio podforuma dugo prije nego sam uzeo ovo kuciste, da podijelim svoja iskustva na kraju builda za one koji se interesuju. Krenuo sam prvo od kucista ne znajuci sta ce na kraju zavrsiti u njemu. Prvobitno je bio stock, pa CM212 i na kraju Arctic Liquid Freezer 240. U principu sve je stalo s tim sto je sad nesto veci nivo buke i vibracija sto me zaista poremetilo planove. Logicno je da ne moze biti super silent, ali zvukovi koji se desavaju zbog prenosa vent vibracija na kuciste su bas bezveze. Nemam zamjerki na termale i generalnu kvalitetu izrade. Jedino sto planiram dodati dva F12 naprijed radi povecanja protoka zraka, ali to dok mi dodju poruceni safari za ebaya.

Pogledajte prilog 213948

Šteta što se ne mogu gumeni šrafovi namestiti napred zbog dugačkih otvora.
 
Samo kuciste je lagano, zato I prenosi vibraciju. Bocni poklopci imaju onu tesku tkaninu za ublazavanje vibracija, al dzaba kad nije stranica problematicna vec sam kostur.
Bivsi Zalman je bio tezak, ali su stranice bile lagane, pa je stranica vibrirala kad se stavi vent.
Probaj nekim gumenim podloskama izmedju kucista I vodenog. Znaci I dalje se srafi, samo da se ne nasloni vodeno direktno na kuciste nego na tu gumu. Npr ona penasta guma za dihtovanje prozora, zategnes sraf taman da pocne da gnjeci tu gumu ali ne dotezes do kraja. Trebalo bi da pomogne, a investicija nihe velika, kod nas to ima na buvljaku na metar da se kupi, kod vas tamo pretpostavljam da isto nije deficitarna roba...
 
Samo kuciste je lagano, zato I prenosi vibraciju. Bocni poklopci imaju onu tesku tkaninu za ublazavanje vibracija, al dzaba kad nije stranica problematicna vec sam kostur.
Bivsi Zalman je bio tezak, ali su stranice bile lagane, pa je stranica vibrirala kad se stavi vent.
Probaj nekim gumenim podloskama izmedju kucista I vodenog. Znaci I dalje se srafi, samo da se ne nasloni vodeno direktno na kuciste nego na tu gumu. Npr ona penasta guma za dihtovanje prozora, zategnes sraf taman da pocne da gnjeci tu gumu ali ne dotezes do kraja. Trebalo bi da pomogne, a investicija nihe velika, kod nas to ima na buvljaku na metar da se kupi, kod vas tamo pretpostavljam da isto nije deficitarna roba...

Da, tako nesto mi je palo na pamet. Imaju one male vodoinstalaterske gumice za dihtovanje slavina. Probacu i sa tim.
 
Mislim da nece biti toliko efektno, prilicno je to tvrdo. Ali ne kosta da se proba.
Na ovo sam mislio, samo nadji crno ili braon.

A mozes I obicnu pelikan gumicu da probas ako imas, sad se setih. Mazni nekom komsiji skolarcu :D.
Iseci na par listica pa podmetni u blizini srafova:).

nego... koliko si bolje temperature dobio sa vodom u odnosu na 212, a koja je razlika u buci (I sta je tise)? Moj neki reper je da mi je 212 Evo na preko 1200 vec pomalo bucan...
 
Poslednja izmena:
Mislim da nece biti toliko efektno, prilicno je to tvrdo. Ali ne kosta da se proba.
Na ovo sam mislio, samo nadji crno ili braon.

A mozes I obicnu pelikan gumicu da probas ako imas, sad se setih. Mazni nekom komsiji skolarcu :D.
Iseci na par listica pa podmetni u blizini srafova:).

nego... koliko si bolje temperature dobio sa vodom u odnosu na 212, a koja je razlika u buci (I sta je tise)? Moj neki reper je da mi je 212 Evo na preko 1200 vec pomalo bucan...

E da, ono za prozore i vrata :D vidis nije mi to palo na pamet. Probacu definitivno. Iako sad nesto razmisljam mozda ja tripujem nije to tako glasno, tacnije vratio sam pumpu na cpu tropinski header i stavio je na silent u biosu sve do 50 stepeni, a dva venta na radijatoru sam stavio na pwm 4 pinski i njega fajn tjunirao, vidjecemo.

A sto se tice termala, 20 stepeni razlike na sintetickim benchevima (Aida64 i sl), sa CM212 temp je isla i do 77, sad se to krece od 54 do 59. To je full load clockan cpu na 4,5 sa 1,275V. Kada je idle temperatura je ravna onoj u prostoriji. I recimo na CM212 si mogao da cujes kad pocne da se trudi da ohladi procesor, ovdje je to dosta ujednaceno. Vjerujem da bi mogao utisati citav racunar ako bi stavio naprijed AIO, ali otom potom.
 
Offtopic. Mislim da nema potrebe citirati post iznad jer tema postane nepregledna.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Ma kupi memorijsku penu, one čepiće za uši protiv buke (u radnjama opreme ih ima na kilo), iseci koliko ti treba i ušrafi.

Ako se ne možeš snaći daću ti ja, imam ih nekoliko.
 
Prelepi F14 [emoji4]

820c1cefe56211a6de5a19dede199491.jpg


Nego dosao sam do nekih no name ventova za malo para, ne znam koja je marka a ni model imam sada 2 kom, lepo se vrte i nisu nesto bucniji od f14 samo sto ima 3pin konektor i molex.

Zna li neko model dali mu je poznat ovaj logo?

5dd3dc6fe8edb2184dd38e7dc938bdc6.jpg


Kapiram da su stock obicni iz nekog kucista, zanimljivo ima 11 krilca.
 
Sharkoon je "lepilac nalepnice", mislim da idu uz njihova kucista.

Edit: ja sam moje f12 "debrendirao", tj poskidao nalepnice, lepse mi je tako iako u sustini I ne otvaram taj poklopac napred sem za ciscenje filtera. Posebno je efektno sto f12 ima dosta manji motor (onaj centralni "hub" iz kojih izlaze peraja) od fabrickih.
 
Poslednja izmena:
Meni jedino smeta sto nisu mogli da stave antivibracione podloske na nosace hdd. To je sitnica a znacilo bi jer hdd pravi vibracije na kucistu.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Koliko su ocajni kablovi na F14, to je strasno.. fabricki imaju oblozene, odlicne kablove, a ovima jeftini, bezveze.
 
Koliko su ocajni kablovi na F14, to je strasno.. fabricki imaju oblozene, odlicne kablove, a ovima jeftini, bezveze.
Totalno nebitno [emoji4] ta stnica bi npr samo dogurala cenu na +2e ;-) bas je povoljan f14 ovako ;-)

@Ostoja sta mislis koliko su losiji ti sharkon u odnosu na f14?!
 
Poslednja izmena:
Dobra stvar kod F12/F14 je sto navodno ima FDB lezaj, sto znaci da nece tako brzo propistati kad se montira horizontalno (npr na gornjoj stranici), sto je boljka sleeve lezajeva (drugaru skoro protandrkali fabricki ventovi na CM 690, ali samo oni koji su bili montirani horizontalno).
Cinjenica da je Arctic ustinuo gde god je mogao (tanki, jadni i kratki kablovi, na propeler mozes da se poseces koliko nije obradjen), ali je povoljan a solidan vent.
 
E ovako pre su bile stock 12ice napred i zamena je pala sa f14.

Najvise je dobila grafulja putem toga, ne toliko cpu.

Recimo oko 64c je bila u full loadu grafa sa stock 12 a sada ne prelazi 60 sa f14.

Za cpu je razlika stepen ili dva i to je to.
I da sa F14 bolje se hladi hdd cage :-D konacno, matori wd ne ide preko 35c.

Ssd je mrtav ladan na oko 23 - 25 ;-)
 
E ovako pre su bile stock 12ice napred i zamena je pala sa f14.

Najvise je dobila grafulja putem toga, ne toliko cpu.

Recimo oko 64c je bila u full loadu grafa sa stock 12 a sada ne prelazi 60 sa f14.

Za cpu je razlika stepen ili dva i to je to.
I da sa F14 bolje se hladi hdd cage :-D konacno, matori wd ne ide preko 35c.

Ssd je mrtav ladan na oko 23 - 25 ;-)

Odlično. A na kojim to brzinama si merio tempertature? Mislim, jel taj pad temperature ide uz smanjenje buke ili si išao na max brzine za testiranje?
 
Poslednja izmena:
Buka je tu negde od odprilike, f14 na oko 800rpm-a, dok je za stock 12ice bilo na high tj kontroler poresen na max.
Napomena na krovu nisu popaljeni ventovi, stavio sam one ploce.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno