Šta je novo?

MS Industrial Black Widow

Skupi bre ti 14 ventovi, malte ne pazaris 3 12 ice solodne za jednu 14icu [emoji33]
Ali videcu cim se pojave Artic da pazarim dva za napred, jedan pozadi i jedan na krovu su dovoljni za izbacivanje.
 
Koja je bila cena za Arctic F14 prosli put? Kad sam ja poslednji put gledao 890 din je bilo, ali je to bilo daaaaavno.

edit:
Svasta moze da se poruci sa one strane grane, ali im je skup shipping + nas harac = bubreg
 
Poslednja izmena:
Nije ni jeftino, kad uzmes u obzir da moze da stane 4 komada.

edit:
Javi ako nabavis Arctic pa hoces da se rastanes od jednog fabrickog venta
 
Poslednja izmena:
Kk mozda me nisi dobro razumeo, planiram samo napred da ubacim dve 14ice, pozadi i gore su 12ice i nema tu frke.
U svakom slucaju javicu. Nema frke :)
 
Ja sam u emmi pokupovao bili neki alexander weise 140mm za 300 kinte, jedan od njih radi a drugi u rezervi.

Inace sam kupio 2 led 140mm na kp polovne i jedan od njih tandrkao, covek mi vratio novac za jedan uredno.

Sent from mTalk
 
Sad je neka pustara po radnjama sto se tice 140mm fanova. Standardno, Noctua je uvek prisutna ali bas kosta

@ivanbass
Na koliko se vrti taj Aleksandar?
 
Alexandar Beli se okrece na 1000 ar pi ema otprilike, posto je airflow slican kao ovom drugom sto imam a on se vrti na 1000.

Za Belog nigde nisam mogo da nadjem zvanicnu informaciju za cfm,brzinu,decibele,etc.

Uglavnom je tih, ali s vremena na vreme pocne da ispusta neke cudne zvukice. Kol'ko para tol'ko muzike otprilike :D

Sent from mTalk
 
Jel mu se dosta poveca nivo buke kad se stave gore dva venta ?
Planiram dve 14-ice da stavim napred, a gore i pozadi ona 3 fabricka da izbacuju.. pa me zanima da li kuciste postaje znacajno bucnije.
 
Ja imam 2x12 gore I 2x12 napred. Ako su na low prilicno su priguseni, mozes da ih cujes nocu kad utihne zamor i buka od spolja i u kuci, u toku dana su bukvalno neprimetni. Jedino sto slabo duvaju na low, a sledeci stepenik na kontroleru je high koji je uzas glasan za moj ukus (bar sa ovim ventilatorima koji idu uz kuciste, a koji se zavrte do 1400-1500). Fali tu malo finog podesavanja da ih ubrzas malo iznad low kad su i dalje tihi, a bolje hlade (sad mi nedostaje kontroler sa Zalman-a).
Sa 14 ne verujem da je drasticno tise ili bucnije, samo je u stanju da pomeri malo vise vazduha.
 
Jel mu se dosta poveca nivo buke kad se stave gore dva venta ?
Planiram dve 14-ice da stavim napred, a gore i pozadi ona 3 fabricka da izbacuju.. pa me zanima da li kuciste postaje znacajno bucnije.

Pa zavisi koje ventove ubacis naravno.
14tice sa 900-1000 rpm nisu bucne, pogotovo ovi skuplji.
Obrati paznju sta pise za dB nivo kulera kad kupujes i njihov rpm. Solidna 14tica, ne najbolja i ne najgora, kada duva na standardnom rpm-u nece praviti buku.
Cuce se vise nego sto se cuje bez njih svakako, ali ne buka vec neko strujenje vazduha.

Sent from mTalk
 
Razmisljao sam o Arctic F14, dobio sam predlog bas u ovoj temi. Verujem da ce oni biti ok, za ispred, bice priguseni.. moje se pitanje odnosilo na gornje, kada bi tu stavio ove fabricke.
Kolega iznad mi je odgovorio, hvala.. ipak cu da isprobam, pa kako bude, nisu puno skupi.
Koliko su tise Arctic F12 od ovih fabrickih ? Ne znam da li vredi da se zamene ovim..
 
Neces dobiti mnogo sa artic f12.... Jesu bolji ali nisu bolji da se uzima pored postojecih koji su u kucistu.

Samo naci dve 14ice Artic za 2000 din je super deal, toliko kosta jedna Noktua 12.
Sad cu bas da trazim na ebayu ili mozda ali, mislim ne mora bas artic valjda ima slicni njemu za te pare... Licno mi je nebulozno da dajem vise od 1000 din za 14icu...
 
Poslednja izmena:
Radujem se ovom odgovoru :D .. ako ne dobijam puno, ne menjam ih.
A za F14 video sam kod nas ih nema.. Emi ih je imao, ne znam sta je sad.
Trebam da uzimam neki hdd i jos nesto kod Fante, pa ga mozda budem iscimao usput i za te ventove.
 
Sa ebay-a ih ubije shipping, ja vec gledao kad nisam nasao u radnjama.
Cekajte da se pojave kod nas, periodicno ih uvoze. Nece sad biti neke paklene vrucine da ne moze da se trpi...
Ima ih u ugarskoj, ali mislim da se nece cimati "dobavljaci", mala zarada a zauzima mesto.
 
Opet ponavljam, sigurno moze f14 da stane i pozadi, mozda ce nekom znaciti :)

Ово је послао 6п!
 
ti samo ponavljas :D

Ljudi ovo nije los deal, poljski ventovi - 14 ice :) nisam bas siguran da su nesto gori od artica, 2 komada za 15e sa shipingom (1800din)

http://www.ebay.com/itm/AAB-Cooling...552471?hash=item25c5287357:g:t24AAOSw8gVX7SMa

140 x 140 x 25 mm
Weight:105g
material:plastic, high-gloss blades
Power supply:12 VDC, 0.13
Power Connector:3 Pin
Rotation speed:600 rpm. ± 10%
Air flow:80 m3 / h
Noise:8.6 dB
Thermal resistance:0.29 C / W
Hole Spacing:125 x 125 mm

http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-Super-Silent-Fan-14/1737

Ovo da radi na HIGH pa da se necuje :) 600 obrtaja :)
 
Kako misliš da podešavaš brzinu ta 3 ventilatora kada nisu PWM?

Ovaj poljski ima 3 pina i kacio bi ga na kontroler od udovice mesto ova dva sto su napred stock ... Znaci 2 moda rada low i high.
Pozadi je PWM 12 pro Artic koji sa LC CC120 radi na istim obrtajima, ta dva su na jednoj grani - PST , a ostalo sve ide na kontroler od udovice.
BTW preko voltaze ide kontrola obrtaja kod 2 i 3pinaca... npr 5,7,9 i 12v ..
 
Poslednja izmena:
Kako misliš da podešavaš brzinu ta 3 ventilatora kada nisu PWM?

U zabludi si ako mislis da samo PWM moze da regulise brzinu. PWM radi tako sto ventilator konstantno dobije 12V a pulsno se salje signal koji kada je prisutan ventilator vuce struju sa tih 12V. Variranjem sirine i ucestalosti pulsa ti ustvari ubrzavas ili usporavas ventilator.
Kod 3 pin ventilatora maticna ploca preko nekog kontrolera daje varijabilan napon napajanja u nekom rasponu od recimo 8-12V I time regulise brzinu ventilatora. Cak i 2 pin ventilatori ovako mogu da se usporavaju i ubrzavaju samo sto nemas nikakvu povratnu informacijiu koliko se brzo vrti. Ovo se cesto koristi kod jeftinijih grafickih npr.
 
Poslednja izmena:
Nisam znao, zato pitam.
Hvala ma objašnjenju :)
Da li to može na svakoj ploči ili mora da ima tu neku opciju?
 
ti samo ponavljas :D

Ljudi ovo nije los deal, poljski ventovi - 14 ice :) nisam bas siguran da su nesto gori od artica, 2 komada za 15e sa shipingom (1800din)

http://www.ebay.com/itm/AAB-Cooling...552471?hash=item25c5287357:g:t24AAOSw8gVX7SMa

140 x 140 x 25 mm
Weight:105g
material:plastic, high-gloss blades
Power supply:12 VDC, 0.13
Power Connector:3 Pin
Rotation speed:600 rpm. ± 10%
Air flow:80 m3 / h
Noise:8.6 dB
Thermal resistance:0.29 C / W
Hole Spacing:125 x 125 mm

http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-Super-Silent-Fan-14/1737

Ovo da radi na HIGH pa da se necuje :) 600 obrtaja :)
Pa vidim da ljudi nesto sumnjaju :D Ako stignem danas, bas cu otvoriti kuciste i fotografisati opet.

Ово је послао 6п!
 
Nevernici :D

Pozadi mora da se stavi dal to bila 12 ili 14 ali mora :) Gore leti obavezno otvoriti krov i staviti mrezu :)

Ja ovu azdaju drzim pozadi, lepo cupa vruc vetar , i uvek je tu na oko 800, 900rpm-a

ac-f12propwm-large.jpg
 
@nemanja123

Za novije ploce nisam siguran, slabo mi hardware prolazi kroz ruke, ali evo ti neki primer iz mog iskustva:

Na Gigabyte 880 ili bese 780 ploci sam za fan header mogao da kazem da li koristi PWM ili Voltage. Ako omasis i kazes PWM, a koristis 3 pin fan nema neke stete; jedino sto se vrti na punim obrtajima, nema regulacije. A ako kazes voltage za taj header, oba tipa ventilatora (3pin I 4pin) usporavaju samo sto nije toiliko precizno kao kad za PWM fan koristis PWM opciju.
Na sadasnjem MSI samo ubodes ventilator, ploca sama skonta sta je zakaceno (ni ne nudi opciju). Evo na SYSFAN1 mi je PWM Arctic Cooling F12, na SYSFAN2 mi je jedan od ovih sto dolaze uz kuciste (3pin) i oba imaju regulaciju. A oba headera su za 4pin (tj PWM ventilatore). Najbolje da nekog pitas za konkretnu plocu koja te zanima ili da procitas manual.

@dejan87dex
Zamisli kad 600 rpm prebacis na low, pa to ces golim okom da vidis kako rotira :). Promaja = 0. To samo na high/full moze da radi, a da ima smisla.
Ovi su po meni malo bolji, al hebe shipping: https://www.quietpc.com/gel-silent14. Mada na 4 komada izadje oko 1100din komad sa shippingom. Na low bi trebao da bude kao ovaj poljak, a na high podnosljiv do umereno bucan.
 
Poslednja izmena:
@nemanja123

Za novije ploce nisam siguran, slabo mi hardware prolazi kroz ruke, ali evo ti neki primer iz mog iskustva:

Na Gigabyte 880 ili bese 780 ploci sam za fan header mogao da kazem da li koristi PWM ili Voltage. Ako omasis i kazes PWM, a koristis 3 pin fan nema neke stete; jedino sto se vrti na punim obrtajima, nema regulacije. A ako kazes voltage za taj header, oba tipa ventilatora (3pin I 4pin) usporavaju samo sto nije toiliko precizno kao kad za PWM fan koristis PWM opciju.
Na sadasnjem MSI samo ubodes ventilator, ploca sama skonta sta je zakaceno (ni ne nudi opciju). Evo na SYSFAN1 mi je PWM Arctic Cooling F12, na SYSFAN2 mi je jedan od ovih sto dolaze uz kuciste (3pin) i oba imaju regulaciju. A oba headera su za 4pin (tj PWM ventilatore). Najbolje da nekog pitas za konkretnu plocu koja te zanima ili da procitas manual.

@dejan87dex
Zamisli kad 600 rpm prebacis na low, pa to ces golim okom da vidis kako rotira :). Promaja = 0. To samo na high/full moze da radi, a da ima smisla.
Ovi su po meni malo bolji, al hebe shipping: https://www.quietpc.com/gel-silent14. Mada na 4 komada izadje oko 1100din komad sa shippingom. Na low bi trebao da bude kao ovaj poljak, a na high podnosljiv do umereno bucan.
Poljaka bi drzao non stop na high, naravno :)
Videcu ako nebude ovde za nekih mesec dana nista od Artica 14 do 1000din onda moram poljaka ili nesto slicno.
 
Meni je ideja da uzmem 2 Y splitera, pa po dva fana da vezem na 1 header na maticnoj i ostavim joj da automatski regulise promaju kako njoj zatreba ili u nekom programcetu da definisem opsege temperatura I brzina, kao sto Afterburner radi za grafiku.
Za ovo moraju dve stvari da se ispostuju: da ventilatori budu male nazivne snage (reda oko 2W po komadu) da ne pregori header na maticnoj I da na max brzini ne budu previs bucni (Arctic F12 je bucan za moj ukus, F14 nisam cuo ali ne moze biti daleko). Tako imas najbolje od oba sveta, tihu masinu veci deo vremena, a kad joj zaista zatreba hladjenje sama ubrza koliko joj treba.

edit:
Evo sad npr mi automatika vozi ona dva ventilatora na rasponu 900-1000 za F12 I 950-1100 za ovaj sto je dosao uz kuciste, zavisi koliko sam napanjio masinu. U trenutku kad ventilatori i krenu da se vrte na 1000+ obrtaja kuler na procesoru je vec odavno na 1500+ I najbucnija je komponenta u kucistu u tom trenutku. Kad je na leru ovi za kuciste malo kasnije krenu da obaraju brzinu u odnosu na CPU (dok izduvaju vrucinu napolje), pa mozes da ih cujes kako usporavaju ako se bas koncentrises.

Ja nesto racunam da je 1300 obrtaja na 12cm ventialtoru I 1000 obrtaja na 14cm ventilatoru tu negde sto se tice kolicine vazduha, a da je buka nesto malo na strani 14cm, par decibela mozda. Taman mi ovaj 14cm sa 1000rpm malo izlazi iz komfor zone, ali ne verujem da ce ga automatika poterati preko 850 ikad (sem mozda kad se zapali kuciste) :D
 
Poslednja izmena:
600 obrtaja je premalo.

Ovi moji 14 se krecu na oko hiljadu i da su neki kvalitetniji, da sami ne proizvode neki minimalan zvuk njihiva buka bi bila zanemarljiva.
Sad kako kome, ako neko hoce apsolutnu tisinu u sobi nek kupuje 600rpm, ali vazduh koji oni bacaju sa tih 600 i nije nesto..


Sent from mTalk
 
Vazduh koji 14 na tom poljaku sa 600 rpm je slican onome na koji 12ica gura na high eto npr ti stock ventovi, a pritom ta 14 nema sanse da se cuje ;-)
Meni je i to bitno, posto ova dva stock urlaju na high.
Mislim ko hoce moze i trecu 12icu da ubode napred :-D to bi bila prava stvar ta direktno tuce na Cpu hladnjak.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno