Šta je novo?

MITSUBISHI Heavy Industries klime

Polomise se ljudi da osvetlaju obraz japancu, a sve mi se citi da smo dosli do onog trenutra kada u teoriji sve znaš, a nista ne radi....
Takodje.... U teoriji, praksa i teorija su isto, u praksi i nije bas tako...
 
Nemam sta da opravdavam i svetlam obraz da li je japanac ili ne. Jednostavno nije logično da pored klime bude ista temp kao i u sobi. Kod mene je npr zadata 25 u sobi 23,24. Ko očekuje da mu je u svakoj tački u sobi ista temp i šeta termometar po sobi to jednostavno ne može. Klimom sam zadovoljan da greje greje, da modulira modulira, da održava temp održava... da li bi neka jeftinija ili skuplja radila isto to čak i efikasnije verujem da da. Kupio sam je za prelazni period da greje 40m2 do sada lepo zagreva i sobe u kojima se spava. Kotao na drva još nisam založio, ako ovako nastavi uzimam još jednu i ne pada mi na pamet da lošim više.
 
A sta cemo sa tim sto kod mene u 45 kvm sa Vox-etom 18-ticom na zadatih 22 na klimi, tempereura na dig.termometru 2.5 m udaljenom od klime u desno, nije na direktnom udaru klime, bude izmedju 21*C i 23*C, zavisno od spoljne temperature. Na 0*C bude oko 21 u sobi a na 15*C bude 23 i to po ceo dan, ne oscilira ni pola stepena izuzev kad se otvore vrata na terasi pa temperatura padne 2 stepena i treba dva sata minimum da se temperatura stabilizuje. A eto, nije japanac nego kinac oridjidji!
 
Grejanje klima uredjajem KUCE bez izolacije (zidovi, tavan/ploca,pod) je bas bas zajebano.. toplotni gubici su veliki, jednostavno "zraci" hladnoca zidova...
 
Pre 5 godina nisam imao izolaciju kuce. Grejao sam se na TA peci. Struja me sasipala, bila je relativno hadna zima, a peci su duvale non stop da odrze temperaturu i non stop su se punile. Sledece godine uradim izolaciju i predihtujem i ovako dobru stolariju. Rezultat cele sledece zime ta peci odrzavale temp. zracenjem i nisu duvale. Usteda za struju mnooogo.
Cim nema izolacije samo peci na suva drva i cepaj.
 
Kod mene Mitsu zs-w zadata 24 a u sobi od 27kv se vrti temperatura od 23-23.5.
Klima je kupljena sa prvobitnom namerom da greje u prelaznom periodu jer je matori bio protiv te novatorije u njegovoj sobi. Danas godinu dana nakon upotrebe klime, hteo sam da malo naložim, ipak da šporet malo radi i ođak da dobije temperaturu....matori izbacio i mene i drva i kofu sve u krastavac i rekao da neće da vidi više ništa osim daljinskog. E šta su ti matorci iz jedne krajnosti u drugu....
 
Stigla uticnica pa da javim sta se desava.

Drzao sam je od kako sam pisao zadnji put konstantno na 24 i max izduv. Na klimi samoj je 25 C. Na tv-u (dok je ugasen, recimo neka 2 metra u stranu i 40 cm na dole je ta pozicija) termometar pokazuje oko 24. To je znaci ok. Na polici ispod tv-a, recimo metar neki od ove pozicije na TV-u pokazuje oko 23. Na fotelji, aj da kazem blizu centra sobe 5x5.5 pokazuje 21.8.
Znaci njen senzor bi trebalo da je u redu.

Na 10-ak C koliko je kod mene, ona zadnja 2 sata trosi 700-800 W. Sada je izduv topao, prijatno kako bih rekao, znaci nije vruc kamoli vreo. Pricam o onoj u dnevnoj sobi.
U kuhinji, koja ima jedan spoljni zid izolovan i 2 unutrasnja koje deli sa sobama koje se ne greju, klima je setovana na 23 i nju nisam merio ali auto fan je konstantno na 1 ili 2, nisam siguran i duva skoro pa hladno. Vise puta se gasila danas.

Takodje, ova u dnevnoj zadnja 2 dana kada bude oko nule ide u dF na 60-70 min.
Ni jednom se nije ugasila (cak i kod 15-16 C napolju), smanjivala temp izduva jeste.

Da napomenem opet-27m2 , 3 spoljna zida i 2x3 balkonac bez izolacije, jedan deljeni sa kuhinjom gde je druga zsw25, krovna izolacija 10-ka knauf kamena, pod plocice.
U kuhinji nisam obratio paznju, jednom sam je video da je otisla i tada je duvala isto skoro pa hladno ali je odradila dF.


Ako bilo ko moze da izvuce nesto pametno iz ovog, molim da napise.
Za izolaciju sam vec svesan koliko znaci ali opet malo mi je ovo cudno da je sve do nje.
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da u prostoriji koja nema izolaciju klima ni ne može da se gasi. Uvek postoji potreba za dodatnom toplotom.
Ali postoji još nešto a to građevinari bolje znaju da objasne a to je vreme potrebno da temperatura prođe kroz materijal. Nemoj da misliš da ako je napolje minus i odjednom dođe +10 na par sati da se to bitnije oseti u radu klime. Ne, jer treba vreme da bi ta temperatura obuzela ceo zid a zimi to vreme nema.
 
Tu je problem sto je ta 9-ka slaba za taj prostor. Ili izolacija ili jaca klima resava problem.
 
Ja mislim da u prostoriji koja nema izolaciju klima ni ne može da se gasi. Uvek postoji potreba za dodatnom toplotom.
Ali postoji još nešto a to građevinari bolje znaju da objasne a to je vreme potrebno da temperatura prođe kroz materijal. Nemoj da misliš da ako je napolje minus i odjednom dođe +10 na par sati da se to bitnije oseti u radu klime. Ne, jer treba vreme da bi ta temperatura obuzela ceo zid a zimi to vreme nema.
Ima smisla naravno. A cini mi se da sam dobio manje-vise dokaz za to: Defrost 5-6 min - temperatura padne za 0.5. Posle jos 2 recimo minuta dok vazduh opet ne procirkulise kako treba, padne za jos 0.2. Znaci za 7-8 minuta temperatura padne za 0.7 tako da izgleda da su gubici bas veliki.

Rekoh da potvrdim sa ostalim ovde da nije do senzora temperature, sta znam, mozda gas iscurio ali sve upucuje da je izolacije odnosno nedostatak iste uzrocnik.

Hvala ljudi!
 
Kao sto rekoh vise je do tebe nego do klime, svi mi u pocetku gledamo sa nevjericom u nesto sto nam je strano i nepoznato. Po meni bez izolacije budi sretan ako ista ugrijes, sto bi ja reko kao da kabrio grijes, nikako ugrijati🤣🤣 ( mislim na otvoren krov )
To je malo kvadrata i sa dobrom izolacijom ce to sve biti ok. Ja sam isto uzeo slabiju klimu u odnosu na potrebnu kvadraturu jer mi je ljepse da stalno radi i odrzava temp neko da radi kao on/of ... Kako sam je jos u 9mj upalio radi do sada bez i jednog prestanka a i nisam na vikendici. Lakse je odrzavati temp nego sve ponovo zagrijati.
 
Ma da. Ja rekoh samo da proverim sa vama ovde da li klima radi kako treba, tj. da se ne ponasa cudno jer nisam imao prethodnih iskustava Bog zna koliko. Kada sam se odlucio za 9-ke (nekih 100 e je bila razlika za 12-icu, znaci ne preterano), i ja sam imao na umu da ce kada se odradi izolacija 12 biti previse. Vrv cu posle praznika pojacati izolaciju plafona jer cemo to matori i ja moci sami nadam se za neke manje pare da izvedemo, na jesen idu zidovi.
 
Skinuo lulicu pošto zamrzne pa curi na sve strane. Kako ste rešili odvoda ove vode koja uopšte nije mala, ako ovako nastavi ima vlagu na kuću da navučem. Mora ovo da rešim.
 
Ja razmisljam da napravim nesto ispod, kao neka posuda pa lulica u nju, a na dnu posude grijac kao na klimi dole sto ima koji bi se palio po potrebi. Inace ima da mi fasadu unisti, kad radi df extrem curi voda.
 
Vece nosace stavite, odaljite klimu od kuce.
Ako ce neko da stavlja grejac, onda ostavis lulu i sprovedes grejac kroz odvodno crevo i nemas problema.
 
Taj grejač jel se pali samo kad ide u df ili stalno radi? Gde da je udaljim udaljena je već 20, 30 cm kad ode u df lom. Čak ni minusi nisu ozbiljni -4 maksimum.
 
Taj grejač jel se pali samo kad ide u df ili stalno radi? Gde da je udaljim udaljena je već 20, 30 cm kad ode u df lom. Čak ni minusi nisu ozbiljni -4 maksimum.
Ne, pokrenuo bih ga ja po potrebi. Kad zaledi bas ona preko tel npr pokrenem.
@ribolovacr
Nebi to nikako uradio, ruzno je i nakaradno sto bi se reklo. Klima je visoko tako da nebi ni kantu pogodilo a svakako su cijevi u fasadi pa i od kondenza.
 
Ja sam imao tu lulicu skinuo prošle godine kad je počeo minus odmah problemi. Lepo sam poslušao savete dobijene na forumu i skinuo tu lulicu i od tad nema problema sa ledom. Kad se montira SJ se stavi pola metra do metar niže od UJ da voda ne pada na sve strane po vetru. Ako možeš kupi bure od 120 litara i iseci ga na vrhu da voda može lepo da upada unutra. To je japanska klima i njoj u našim područijima ne trebaju grejači, njena glavna rupa je dovoljno velika plus ima pomoćne.
Sve ovo važi za klime koje su na kućama gde postoji mogućnost takve izvedbe. Na zgradama je mislim drugačije zbog vertikala...
 
Ja sam imao tu lulicu skinuo prošle godine kad je počeo minus odmah problemi. Lepo sam poslušao savete dobijene na forumu i skinuo tu lulicu i od tad nema problema sa ledom. Kad se montira SJ se stavi pola metra do metar niže od UJ da voda ne pada na sve strane po vetru. Ako možeš kupi bure od 120 litara i iseci ga na vrhu da voda može lepo da upada unutra. To je japanska klima i njoj u našim područijima ne trebaju grejači, njena glavna rupa je dovoljno velika plus ima pomoćne.
Sve ovo važi za klime koje su na kućama gde postoji mogućnost takve izvedbe. Na zgradama je mislim drugačije zbog vertikala...
Druze moj forumacki, pa zar te nebi to bure smetalo da ga gledas??
 
Vidi, to bure je kod Fujitsu, kod Mitsu kofa. Zašto? Zato jer Mitsu tako malo vode pravi da je to čudo jedno, svega nekoliko litara dnevno. Onih dana kad je bilo malo ispod nule i veoma visoka vlaga pravio je svega 5-6 litara vode na dan.
A Fujitsu....na vodovod da ga priključim kao prosumer i pare da namlatim. Onih 10 kila više na Mitsu pravi veliku razliku kad su teški uslovi...Mitsu ♥️
 
Vidi, to bure je kod Fujitsu, kod Mitsu kofa. Zašto? Zato jer Mitsu tako malo vode pravi da je to čudo jedno, svega nekoliko litara dnevno. Onih dana kad je bilo malo ispod nule i veoma visoka vlaga pravio je svega 5-6 litara vode na dan.
A Fujitsu....na vodovod da ga priključim kao prosumer i pare da namlatim. Onih 10 kila više na Mitsu pravi veliku razliku kad su teški uslovi...Mitsu ♥️
Ok, razumio sam razlog ali bure uz kucu, estetika.... Mozda sam ja ( nije mozda vec je ) zivco koji nevoli smece oko kuce pa radije ruke zasukati i zaraditi da se to uradi kako treba.
 
E to kako treba će da te košta. I ne mislim na ugradnju već na potrošnju struje. Znam da misliš: Ulica , crevo ili cev, grejač. E pa vidiš taj grejač troši struju. Možda nije problem na jednoj klimi al to puta 4 (ako greješ celu kuću) pa ti vidi. Ode pola kilovata do kilovat na sat samo na grejače.
 
E to kako treba će da te košta. I ne mislim na ugradnju već na potrošnju struje. Znam da misliš: Ulica , crevo ili cev, grejač. E pa vidiš taj grejač troši struju. Možda nije problem na jednoj klimi al to puta 4 (ako greješ celu kuću) pa ti vidi. Ode pola kilovata do kilovat na sat samo na grejače.
Ne, ja cu staviti tacnu ispod klime ( dao sam napraviti vec ) gdje ce biti grijac. Taj grijac ce se upalit samo kad zatreba, znaci ja cu ga kroz app paliti, dodacu ga uz Smart home nor, tako da nece raditi kao na klimi kad vanjska pane ispod nule. Takodje cijevi su svakako u fasadi i idu u odvod, sve je planski napravljeno. Kako god ovo je jedan period a poslije cu dici parket i staviti podno grijanje. Grijanje na klimu je skroz bezveze, to je ok za mozda za vikendice ili neke manje prostore gdje se ne boravi svaki dan.
 
  • Like
Reagovanja: Ira
Kako god, samo napred. Izvini nisam ispratio koji model Mitsubishija imaš i koja kvadratura, izolacija?
 
Kako god, samo napred. Izvini nisam ispratio koji model Mitsubishija imaš i koja kvadratura, izolacija?
msz-ln35vgv muz-ln35vghz r32
Jedna je u 80m2 ( kuca ) " novogradnja " 15cm stiropor troslojni prozori otvoren prostor dosta, ista klima na vikendici u 60m2 5cm stiropor, srrednja zalos sto se tice izolacije i jednu sam dao roditeljima u takodje nekih 60m2 prostora ali nikako da se odluce zamjeniti postojecu. Svakako u kuci imam centralno sa onim elektro blokom ali mislim to izbaciti.
 
Klime vrh, izolacija dobra pogotovo na prvim objektu. Ali kvadrature su ogromne za jednu klimu.
Moj kum ima sličnu kvadraturu kao ti, problem grejanja je rešio tako što je odradio centralno grejanje na pelet + klima 18-ca. Zašto tako pojma nemam ali kaže da mu peć troši duplo manje peleta zbog klime, stvarno mu je vrh toplo. Isto ima parket kao i ti i nije hteo da pravi haos po sobi da radi podno nego dodao još par radijatora na broj koji je već bio projektovan i dobio niskotemperaturno radijatorsko grejanje. Stvarno im je super...
 
Klime vrh, izolacija dobra pogotovo na prvim objektu. Ali kvadrature su ogromne za jednu klimu.
Moj kum ima sličnu kvadraturu kao ti, problem grejanja je rešio tako što je odradio centralno grejanje na pelet + klima 18-ca. Zašto tako pojma nemam ali kaže da mu peć troši duplo manje peleta zbog klime, stvarno mu je vrh toplo. Isto ima parket kao i ti i nije hteo da pravi haos po sobi da radi podno nego dodao još par radijatora na broj koji je već bio projektovan i dobio niskotemperaturno radijatorsko grejanje. Stvarno im je super...
Neces vjerovati ali zbog dobrog prostora i izolacije radijatori nisu nikako jos paljeni.
Recimo kod mene na vikendici je nedavno bilo -16 i uspijela je odrzati temp. Dole je sve otvoreno sem kupatila i gore ima samo jedna soba.
Klime su predobre, spustaju se do 100w u grijanju i totalno su tihe, cak i kad df radi ako nevidim da radi ni ne primjetim ju.
Evo pogledaj za Decembar koliko je potrosila u tih 80m2 ali kao sto rekoh izolacija je top.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-12-22-12-27-17-505_com.coolkit.jpg
    Screenshot_2023-12-22-12-27-17-505_com.coolkit.jpg
    52.4 KB · Pregleda: 34
Izolacija je mama
 
Nazad
Vrh Dno