Šta je novo?

Microlab Solo and Pro series (official thread)

Mozes da probas i da posebnom zicom povezes mase oba uredjaja i vidis da li ce problem da se umanji ili nestane. Samo pricvrsti za cist lim, a ne za ofarbane delove, sto bolje, da ne bude prelaznog otpora. Najbolje preko nekog srafa koji se srafi za masivan deo kucista jednog i drugog uredjaja. Ako se problem umanji onda trazi te kvalitetnije kablove, a ako nestane skroz, mozes i tako da ostavis. Poenta je da izjednacis potencijale izmedju ta dva uredjaja, ali je problem ako taj visak ide pola po tom kablu, a druga polovina po onome za prenos signala, opet ce biti suma, ali manje.
 
Imaš nekoliko važnih faktora vezanih za šum zvučnika, moje mišljenje da je najbitnije ono na šta priključuješ(zvučna), preko čega priključuješ(kablovi) i naravno tvoja osteljivost tj. na kojoj razdaljini ili koji nivo šuma je za tebe prihvatljiv.


Pitanje za ostale: Šta nam je činiti ukoliko, ne daj Bože, crke visokotonac( oni su skloni tome generalno). Verovatno većini zvučnici nisu više u garanciji, pa sada kako i ko popravlja? Šta je za rezervne delove?
 
Čitao sam neki ruski test ovih mojih Junglerex AF31, koji se u Rusiji prodaju pod imenom Sven, i oni kažu da su isto primetili šum iz zvučnika i da je uzrok što su stavljeni preslabi kondenzatori pa se čuje šum od naizmenične struje iz mreže.
http://www.ferra.ru/ru/digihome/s25617/
Фильтрующие конденсаторы же маленькие, всего ничего две емкости по 4700 мкФ х 35 В. Этого не совсем достаточно для усилителя такой мощности. Да и сетевой фон слышен очень хорошо.
U prevodu:
Филтрирајући кондензатори су мали, само два, сваки капацитета од 4700 uF к 35 V. Није сасвим довољно за појачало. Да, и мрежни шум у позадини чује се врло добро.
Tako da sam odustao od menjanja kablova jer ne verujem da bih nešto popravio.
 
Poslednja izmena:
Nije to neka nauka, ali trazi barem osnovno poznavenje elektronike da bi se shvatilo. Onaj ko ga ima njemu se i ne treba objasnjavati (sam shvati), a onome ko nema nema svrhe objasnjavati, jer sutinski ne razume sta se desava. Poenta je da treba i krsteno pojacalo i kablovi i izvor zvuka. Kada se problem pojavi kontaktirati nekoga ko ima znanje da utvrdi do cega je problem i moze li se srediti. Ovako na slici gledano ispravljacki deo je stvarno jadno odradjen, ali to se moze srediti sa ulaganjem ispod 1000 dinara, mada ne znam da li je problem samo do toga. Ono sto sam ti preporucio da probas te nista ne kosta, osim 5 minuta vremena, a moze da pomogne.
 
Pitanje za ostale: Šta nam je činiti ukoliko, ne daj Bože, crke visokotonac( oni su skloni tome generalno). Verovatno većini zvučnici nisu više u garanciji, pa sada kako i ko popravlja? Šta je za rezervne delove?

Trenutno ih uvozi Asbis, pa je kod njih verovatno i servis
 
Oce li biti neka zamena ili naslednik Solo 7C zvucnika?
Zasto ih vise nema na trzistu?
Asbis je bash odvalio cene za zvucnike koje imaju na stanju.
 
I Solo modeli imaju isto kondenzatore od 4700mF, i imaju vrlo blag sum kada se bas pridje na 10-20cm od njih u totalnoj tisini, pod uslovom da su uzemljeni i prikaceni kako treba sa ostatkom sistema. Ali posto mi se desavalo da se stvori i onaj pomenuti jaci brum, to je izazvano ground loop-om koji sam gore pominjao. Razlika izmedju tog jasnog bruma i sitnog sustanja na leru je veoma upecatljiva i razlicita. Predlozio sam promenu kablova koji ce povezivati i masu kompa sa zvucnicima, ali ako smatras da je to sustanje na leru ceo problem, tj. da veceg bruma i nema, onda ok, ne trazi druge kablove, mada u svakom slucaju ti je bolje da zamenis te fabricke jer su najgori moguci, i to se i cuje. Sto se tice upgrade-a svih tih aktivnih zvucnika, izvodljivo je naravno stavljanjem kvalitetnijeg trafoa za pocetak i vecim vrednostima kondenzatora koji filtriraju napon.
 
Koristim one kablove sto sam dobio uz zvucnike. Zvao sam danas servis i oni kazu da tako zuji ugradjeno pojacalo kad ne dobija signal i da je to normalno.

Dobro pojacalo ne sme da zuji. Ali sta da se radi, i moj microlab zuji. Ako je stvarno problem u kondezatorima to je najlakse da se proba. Samo dolemi jos jedan kondezator paralelno sa ovim sto je vec zalemljen. Tako im se sabira kapacitet.
 
I Solo modeli imaju isto kondenzatore od 4700mF, i imaju vrlo blag sum kada se bas pridje na 10-20cm od njih u totalnoj tisini, pod uslovom da su uzemljeni i prikaceni kako treba sa ostatkom sistema. Ali posto mi se desavalo da se stvori i onaj pomenuti jaci brum, to je izazvano ground loop-om koji sam gore pominjao. Razlika izmedju tog jasnog bruma i sitnog sustanja na leru je veoma upecatljiva i razlicita. Predlozio sam promenu kablova koji ce povezivati i masu kompa sa zvucnicima, ali ako smatras da je to sustanje na leru ceo problem, tj. da veceg bruma i nema, onda ok, ne trazi druge kablove, mada u svakom slucaju ti je bolje da zamenis te fabricke jer su najgori moguci, i to se i cuje. Sto se tice upgrade-a svih tih aktivnih zvucnika, izvodljivo je naravno stavljanjem kvalitetnijeg trafoa za pocetak i vecim vrednostima kondenzatora koji filtriraju napon.
Zvucnici zuje i bez kablova, sami od sebe. Ne znam kako pomaze promena kablova kad oni zuje i kad ne stavis kablove. Osim toga, ja imam prilicno dobre kablove, pa opet zuji. Bolji trafo mu ne treba, samo jaci kondezator. Moze i nekoliko paralelno da se postave ako ima mesta.
 
Dobro pojacalo ne kosta 50 ili 100e :D
A inace, svaki sum prvo potice od samog izvora (u ovom slucaju obicno zvucna karta), pa onda i od losih kablova koji su izlozeni obicno razlicitim interferencijama iz okoline. Tek posle svega toga dolazi na red pojacalo i njegov sum koji ima usled lose i jeftine izrade. Primera radi, velika je razlika u sveukupnom sumu izmedju integruse + pijacarski ili fabricki kablic na jednoj strani, i dobre zvucne i vrlo kvalitetnog interkonekta, s druge strane.

P.S A ako bi terali mak na konac sa doticnim aktivnim primercima, tipa da nam neko da samo te odredjene drivere i kaze napravi sto bolji aktivni zvucnik uz takvo ogranicenje da najbolje iskoristis date drivere, naravno da nista od onoga sto Kinezi stavljaju u njima, se ne bi tu naslo, pa ni taj trafo...
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li me razumes, ima sum i kad nisu prikaceni nikakvi kablovi. Nema kartice, nema izvora. Samo pojacalo ukljuceno u struju i prikaceni zvucnici. Nisu prikaceni kablovi za izvor zvuka.

Trafo vise manje, on samo smanjuje voltazu. Mnogo je bitniji ispravljacki deo. Grec i kondenzator za peglanje napona. Uglavnom kondenzator. Trafo sam treba da ima dovoljnu snagu da ne trokira kad se pojacava. Mada verujem da su do sad izmislili bolji sistem za napajanje od klasicnih trafoa. E sad, verovatno da ima i problema sto je trafo preblizu ostalim komponentama pa i u njima idukuje neku malu struju koju mi posle cujemo kao sum. Plus los kondezator i eto zabave.

Ali tu je najmanje bitan trafo. O ne radi nista osim sto smanuje voltazu i daje dovoljnu snagu. Ostatak elektronike je bitniji. Ja mogu da nabavim vrhunske trafoe za nista. I jos bolje kondezatore. Radim u velikoj firmi gde se bacaju stare masine, odnosno celi elektro ormani. Tako da kad bas budem zaludan, zamenicu naponski deo na mom pojacalu. Pa ce da vidimo.

I jos jedna napomena sto se tice kineza i nekvaliteta pojacala. Nisi bas u pravu da sve jeftino kinesko mora da zuju i da susti. Imao sam genius 5.1, onaj veliki drveni sistem. Nije ni zujao ni sustao. Mogao sam uvo da prislonim pored satelita i ne cuje se nista. A posle sam nabavio neki svajcarski sistem, daleko bolji i skuplji, pa je zujao i sustao.

Uglavnom kad budem dokon, videcu da se zezam malo sa time. Pa cu da vam resim tu famu. :p
 
Poslednja izmena:
Znam da moze da susti i kad nije nista prikaceno...
Grec i kondenzator jesu bitni u ispravljackom delu, ali ne moze da se kaze da je svaki trafo isti po kvalitetu i da je dovoljno samo da smanjuje napon, kako ti rece. Ne znam na kakve bolje sisteme od trafoa za napajanje pojacala mislis... Onaj u microlab-ovima ili bilo kojim PC plastikama je smesan po kvalitetu i ceni.
A sto se tice pomenutog genius-a, znam tacno sta je unutra, imao sam ga i otvarao sam ga vise puta, cak morao i da menjam ponesto unutra (ispao upgrade). Nista posebno, cist Kinez iz onih ranijih dana, dok jos taj genius nije bio u totalnoj fazi fusarenja, posle su usledile one serije sto su kod neizivljenih klinaca crkavali kao blesavi. Nije sustao niti zujao. Kod nekog je eventualno mogao da zvecka trafo na podu woofera ako se malo razlabavio usled treskanja. Ali generalno, kvalitet ugradjenih komponenti unutar woofera je bio cist kineski prosek za tu klasu uredjaja. Jedan bass driver od 6,5", dve stampane plocice prisrafljene na spoljasnji hladnjak, sa lepkom na sve strane, trafo na podu, i mizerni sundjerasti dumping unutar woofera, a sateliti i bez pravih skretnica i imitacija od visokotonaca. Za 8000-1000din, koliko su kostali tada, bolje i ne moze da se ocekuje od 5.1 PC sistema... Drugi su bili i znatno gori, i tada, a tek sada i da ne pricamo, ako se pogledaju razni plasticni Logitech-i, Altec-i i sl. "brendovi".
Mislim da je besmisleno ocekivati od aktivnih PC sistema za te pare da nista ne susti, i da je sve kvalitetno i idealno. Tek kad se krene u upgrade takvih jeftinih sistema, moze da se ispravi ono sto je namerno moralo biti izostavljeno i isfuraseno fabricki, usled srezivanja troskova proizvodnje.
 
Poslednja izmena:
Hoce biti Solo serije ponovo u prodaji? Vec duze vreme ne mogu da nadjem 6c i 7c...
 
Ma to ti je sve zaludjivanje, ja kad ti kazem... Nije to zivot. Bas kad omatoris i nemas sta da radis u zivotu, pa ajde, neki hobi... Inace, ovako je to sve dosta tracenje vremena i para, realno...

welcome to the club!!!!!!
i ja to kazem, isto...
 
Zbog čega ova cijena?
 
Pa oni nisu normalni, za ove pare bolje kupiti polovno pojačalo i zvučnike=mnogo bolji zvuk od od ova dva zvučnika.
 
Bahate cene. . Drug je pre par dana kupio polovne solere 6c za 170e. Ne verujem!
 
h aha ha FC 330 88 eura :D
ja naleteo kod nekog privatnika pre par meseci, ostalo od starog uvoza za 40 E...h ah aha
 
mislim da je trenutno bolja kupovina nesto tipa Behringer ili M-audio, bar sto se zvuka tice??
 
Nazad
Vrh Dno