Šta je novo?

Microlab Solo and Pro series (official thread)

Na it svetu sam pročitao mnoštvo negativnih komentara u vezi njih. Ljudi se žale da imaju problema sa wooferom, sa pojačalom, sa daljinskim i generalno da zvučnici crkavaju i da nisu istog kvaliteta kao prethodni modeli pa me to u sklopu sa time što su oni jedini dostupni na it svetu odvratilo od njih jer sam pomislio da postoji razlog zašto je tako ako je verovati iskustvima korisnika.

Zvučnike nameravam da uzmem za druga, ja lično imam solo 6C koje sam pre nekog vremena dampirao i ne mogu biti zadovljniji razlikom u kvalitetu zvuka i njima uopšte, pogotovo što sam ih uzeo kada su bili 65e(otprilike, moždai manje) a evro je bio slabiji nego sad. Vidim da je osetna razlika u ceni sada, a nažalost nisam na vreme video u oglasima na benchu pre par nedelja se pojavili solo 6c po ceni od 40e.
 
Poslednja izmena:
Citam raspravu o uticaju kablova i podseca me na jedan clanak koji sam procitao pre nekoliko godina.

http://www.hometheaterhifi.com/volume_11_4/feature-article-blind-test-power-cords-12-2004.html

Koga mrzi da cita evo i skracena verzija.

Ukratko: Okupili "audiofile" i iza paravana menjali strujni kabl. Oni su samo trebali da slusaju muziku i da pogode koji je kabl u pitanju tj. da kazu da li cuju razliku. Svi su naravno uvereni da su oni pozvani da cuju razliku i pricaju o tome (Twelve of the 15 participants gave themselves a 3 or better on the 1 to 5 scale of degree of audiophile dedication).
Rezultat: The total number of correct answers was 73 out of 149, which amounts to 49% accuracy. That is no more accurate than flipping a coin, and therefore, no statistically significant detection of power cable differences.
Naravno svi su imali "dobro" opravdanje za njihov neuspeh da pogode koji je kabl u pitanju.

Dakle u ovaj test je pokazao da su pobednici dve osobe: gospodjica Statistika i gospodin Placebo. ;)

Zakljucak: izvucite sami i dajte para koliko mislite da je potrebno za kablove.
 
Licno imam FC530 i (da cuknem vo drvo) rade kako treba. Zanimljivo, kada su dosli imali su slab bass i povucene srednje.... zamenio sam fabricke shit kablove bakarnim (nasao se tu neki Oehlbach obicni bakarni 2.5mm za satelite i 4mm za woofer) i zvuk se neverovatno promenio. Ako procita Nikk adsl moze reci da li mu se cini da je bass slab ili bas kako treba. Naravno, postoji verovatnoca da su ti ljudi ocekivali da se soba trese za 5k din ali to je nemoguce! Citao sam i ja te razne domace review-zalbe ali pravilo je da nema pravila kao i to kako se ko odnosi prema uredjajima. Najveci krivac su lose uzemljenje i veliki potrosaci na istom osiguracu sa uredjajima (ves masina npr).
Jos jedna opaska na kablove. Razlika u zvuku bila je primetna posle zamene fabrickih jer, realno to nisu ni pravi zvucnicki kablovi. I kao interkonekt zice bi prosle kao pretanke ali ajde.... Kasnija zamena obicnih bakarnih za neke skupe (brendirane) ne verujem da bi donela neku promenu. Sto se tice strujnih, bitnije je da sama struja nije "prljava" tj da nema velikih potrosaca nego sto sami kablovi pomazu.
 
Je l` ti nije palo na pamet da su zvucnici bili neusvirani kad su ti na pocetku imali malo bass-a? Ja sam ih cuo nakon promenjenih kablova i dampiranja satelita, i zvuce ok za te pare. Bass-a ima sasvim dovoljno za takav sistemcic, i naravno ne treba ocekivati cuda i traziti od njega nemoguce, mada bi verovatno pokrpio i neku kucnu zurkicu ako to nekog interesuje. Ono sto im zameram zvucno jesu nesto povuceniji visoki sto je naravno posledica nepostojanja pravog visokotonca, i mozda nesto mekaniji zvuk nego sto ja licno preferiram. Ostalo je poprilicno pristojno za tih 5000 ili koliko vec kostaju.
A inace Vlado, pocinjes vec da me zabrinjavas s tim kablovima... Sta god dohvatis pod ruku od zvucnika a da nema zvucnicke kablove, hvatas lemilicu, izolirke i cinceve. :D Prelazi ti to u maniju. :p
Btw, onaj TMN-1 mi se cini kao vrlo zahvalan sistemcic za te pare (30-tak evra valjda). Mislim da bih pre cak njega uzeo za drndanje na kompu... iako deluje plasticnije.
 
Jeste, bili neusvirani.... ljudi se zale na slab bass i posle vise meseci koriscenja. Taj slabi bass sam primetio kada je pre menjanja kablova moralo da se doda snage za bass a sada stoji na nuli. Inace, nisam dampirao samo satelite vec i woofer.
 
Jel ima poente dampirati FC-330 ili je to samo gubljenje vremena?

Sent using Tt.
 
Ne znam sta da ti kazem.... zvuk je prijatniji i bass kontrolisaniji. Po Nikk adsl meni se zvucnici usvirali cim sam ih dampirao i zamenio kablove pa verovatno nije zbog toga. Znaci, slabiji bass i povuceniji srednji deo... cim sam uradio taj upgrade druga prica ali ne.... tih sat vremena koliko je proslo za upgrade, membrane se usvirale i ja sam stekao, izgleda, pogresan utisak. Ako menjas zice, uzmi neke strujne kablove od stare lampe i sl pa stavi. Za to vreme dok menjas, membrane ce se usvirati i uzivanje moze da pocne.....
 
LiLa - Teško da se sada negde mogu naći. Na netu vidim da niko nema na stanju, što ne znači da neće biti. Iako svi kukaju da im se ne islati da uvoze, ne znam čime im je to opravdano ali ajde...
Najbolja varijanta, da pojuriš polovne.


A pitanje za sve ostale, da li im se dešava da zvučnici odjednom počnu da krčkaju/ šušte. To se često reši paljenjem gašenjem. Čini mi se da nije do kablova nego nešto do pojačala u zvučniku ili napona ili čega već može da bude?
Neki kažu da može da zeza potenciometar, ako se konstantno drži na istom levelu, a samo softverski smanjuje/pojačava.



P.S. Manhattan kabl i zvučnički stigao. Nemam trenutno vremena ih postavim i da slikam, oslobodiću se krajem nedelja obaveza malo, pa ću da uslikam i iznesem iskustva.
 
@Gvlada,
Samo razradjivanje membrana je najociglednih u prvih par sati, a ja nemam tacnu predstavu koliko si ti njih dugo slusao pre nego sto sam ja naisao da cujem, i dok si ih dampirao. Na to usviravanje sam mislio, jer i posle prvih par sati je vec drugacija situacija. E sad, ako ti tvrdis da je sve bilo u kablovima, ok, nisam cuo pre i posle pa da konstatujem bilo sta.

@Didi,
Desavalo se i meni da iznenada nastupi neko blago sustanje, ali to je rekao bih posledica losije filtracije napona. Kad se iskljuce i odmah upale, uglavnom ne prestaje sustanje, ali kad se kondenzatori isprazne ubrzo, prilikom ponovnog paljenja, uglavnom nestaje to blago sustanje. Nije cesto i ne smara dugo, ali se desi ponekad. Stvar je i struje, meni su direktno na instalaciju bez bilo kakvih filtera i stabilizatora napona.
 
Poslednja izmena:
Sve sto je ovde do sada spomenuto oko razlike u kablovima je prilicno dobro i dokumentovano tako da se necu truditi da ikoga ubedjujem u tacnost iznesenih tvrdjni ali vam svima skrecem paznju da je presudan faktor kod slusanja muzike vasa dosadasnja navika slusnog materijala. Ja se bavim muzickom produkcijom i audio inzenjeringom i sta kome "bolje" zvuci je jako siva zona. Ako ste poslednju deceniju proveli prateci slusajuci Mp3, imacete ozbiljnih problema da budete objektivni u diskusijama kavaliteta zvuka. Drugo, kvalitet zvuka ne raste linearno sa skupljom opremom, na zalost. Suptilne razlike (doduse mnogima cujne) se krvavo placaju. Najbanalniji primer je upravo taj monstruozni kabl od 500e koji zaista "zvuci" bolje (uglavnom u smislu da "cistije" sprovodi signal) od nekih klasicnijih marki. Da li opravdava svoju cenu ...? Kako kome.

Definitivno nemojte koristiti klasican strujni kabl za povezivanje zvucnika.
 
Poslednja izmena:
Postoji nesto sto se zove "blind test". Znaci, stavi se microlab zvucnik i stavi mu se prvo default zvucni kabl, pa neki bolji, a lik koji slusa ne vidi o kome se kablu radi. Na takvom testu sva lozenja padaju u vodu.

Bespredmetno je pricati da ce se na microlab pc racunarskom sistemu cuti razlika. Prvo, likovi koji sklapaju microlab nisu budale. Peter Larsen je iz vife i vrlo je dobro upucen u problematiku zvuka. Da postoji realan benefit u zvuku, covek bi rekao, zamenite te, stavite bolje kablove. To bi u mass proizvodnji zvucnik poskupelo za 0.2e a dobili bi razliku u zvuku "koju samo gluv ne bi cuo". No, lik ocigledno nema pojma, trebali su da uzmu Gvladu da mu objasni neke stvari.

http://www.microlab.com/?r=AboutMrPeterLarsen

Problem je sto svak treba da odgovorno stoji iza onoga sto napise. Ovo pisanje moze nagnati nekoga da se stvarno primi, po zimi se iscima da kupuje kablove, baci pare, izgubi ceo dan na zamenu testiranje, samo zato sto je nekome bilo dosadno, pa odlucio da expertuje u temi o racunarskim zvucnicima.
 
Ja sam recimo na Solo2 cuo jako primetnu razliku kad sam za zvucnicki stavio onaj satro Oehlbach Silver od 2,5mm2. Leva kutija je toliko dobila siktaviji i tanji zvuk, da samo gluvac ne bi cuo razliku izmedju leve i desne. Sa obicnim zvucnickim bakarnim od 2,5mm2, sa transparetnom izolacijom, razliku izmedju leve i desne nisam cuo, a da li je ta kombinacija bila bolja zvucno u odnosu na fabricku, nisam obratio paznju, niti mi je bilo vazno. Uglavnom, neki ekstremni kablovi se i na njima cuju. Isto sam cuo gotovo uvek razliku izmedju interkonekt kabla na njima. Tu su bili i Oehlbach NF-214 i NF-14, Qed Reference 1, AudioQuest Alpha Snake, Music Boy,... Nisu to astronomske razlike i blind test bi tu naravno u vecini slucajeva prevario, ali na duze slusanje svakako vise prija neki bolji kabl od obicnog fabrickog, pa kako ko voli da farba zvuk... Ne znam cemu to potenciranje uopste sa blind testovima od par minuta... pa sa tim dobijenim zvukom treba da se zivi i uziva u muzici, a najmanje da se naculjuju usi na blind testovima.
 
auh koliko stranih reči za sistem od 50e ...
 
Pro1 je 100 evra. :p

Ali si pravu. Ulagati velike pare u kablove za mikrolab je bezveze, kad oni zuje sami po sebi. Mislim na zvucnike. Otkacim kablove (od zvucne iz pojacala) i iz zvucnika se cuje zujanje i pistanje. China quality.
 
Proveri koje potrosace imas na istom osiguracu. Kod mene ni ja jednom MIcrolabu nema sustanja (da cuknem vo drvo) ali svi su iza APC zastite i regulatora napona.
Kuzma.... ko je ikada pomenuo ulaganje velikih para u kablove za Microlab?
 
Na istom osiguracu imam celu sobu prikacenu. Ali, ne bi smelo da se cuje nista jer bi napon u pojacalu morao zestoko da se filtrira od frekfencije 50hz. A i nemam nikakvog posebnog potrosaca na tom osiguracu. Ide ulaz 220v 50hz, pa trafo koji smanjuje voltazu na 30v 50hz, pa onda grecov spoj koji daje jednosmerni pulsirajuci napon na 50hz, pa na kraju veliki kondezator, paralelno vezan sa grecom koji eliminise tih 50hz. Toliko doseze moje znanje. Nije bas daleko...

Enivej, deluje mi kao da taj trafo indukuje sum u celom pojacalu, jer izgleda da je preblizu popstavljen do ostale elektronike. Kad budem slobodan pa cu ad se zezam malo sa pojcalom da probam da otkrijem uzrok suma. I da vidim koliko je dobra ta naponska jedinica. Neki su vadili trafo napolje i kazu da im je to eliminisalo sum. Procitao sam to negde, nemam pojma gde. A uskoro cu ad kupim i one APC kablove za komp. Ne znam samo da li oni imaju neki filter na sebi.

I da definisem to zujanje. Cuje se samo kad se pridje zvucniku na 20 centimetra. Dalje od toga se ne cuje. mada mi genius nije zujao nikako, a sve mi je bilo isto prikaceno od uredjaja. Genius je znao da susti kad se pojaca zbog kablova. Ali mikrolab zuji skroz iz drugog razloga.
 
Poslednja izmena:
niče, ja cenim tvoj entuzijazam , a i ljubav prema zvučnim komponentama . go for it !
 
Ma to ti je sve zaludjivanje, ja kad ti kazem... Nije to zivot. Bas kad omatoris i nemas sta da radis u zivotu, pa ajde, neki hobi... Inace, ovako je to sve dosta tracenje vremena i para, realno...
 
Na istom osiguracu imam celu sobu prikacenu. Ali, ne bi smelo da se cuje nista jer bi napon u pojacalu morao zestoko da se filtrira od frekfencije 50hz. A i nemam nikakvog posebnog potrosaca na tom osiguracu. Ide ulaz 220v 50hz, pa trafo koji smanjuje voltazu na 30v 50hz, pa onda grecov spoj koji daje jednosmerni pulsirajuci napon na 50hz, pa na kraju veliki kondezator, paralelno vezan sa grecom koji eliminise tih 50hz. Toliko doseze moje znanje. Nije bas daleko...

Enivej, deluje mi kao da taj trafo indukuje sum u celom pojacalu, jer izgleda da je preblizu popstavljen do ostale elektronike. Kad budem slobodan pa cu ad se zezam malo sa pojcalom da probam da otkrijem uzrok suma. I da vidim koliko je dobra ta naponska jedinica. Neki su vadili trafo napolje i kazu da im je to eliminisalo sum. Procitao sam to negde, nemam pojma gde. A uskoro cu ad kupim i one APC kablove za komp. Ne znam samo da li oni imaju neki filter na sebi.

I da definisem to zujanje. Cuje se samo kad se pridje zvucniku na 20 centimetra. Dalje od toga se ne cuje. mada mi genius nije zujao nikako, a sve mi je bilo isto prikaceno od uredjaja. Genius je znao da susti kad se pojaca zbog kablova. Ali mikrolab zuji skroz iz drugog razloga.

Iza Greca ti je 100Hz pulsirajući napon koji se filtrira elektrolitima (grec radi kao f doubler, množi frekvenciju sa 2 ;) )
 
Juče sam primetio da su moji solo 6 zvučnici počeli da bruje. Nakon toga sam odlučio da ih otvorim da vidim o čemu se radi i imao sam i šta da vidim.

Ceo ćošak štampane pločice je stradao oko dela gde dolazi struja iz trafoa i istopio je ht35 materijal kojim sam obložio zvučnike u unutrašnjosti. Kako su ovih dana bili česti nestanci struje verujem da je ili došlo do strujnog udara ili je neka komponenta postala neispravna i počela da vuče previše struje usled čega je nastalo prekomerno zagrevanje na tom delu pločice. Lično ne verujem da je uzrok bio damping materijal koji bio relativno blizu ali šteta je načinjena iako zvučnici još uvek rade ali uz brujanje.

Da li neko može da mi preporuči servis koji bi pokušao da ustanovi u čemu je problem i sanira stanje ako je i koliko je to moguće ?

Slike su u prilogu.
 

Prilozi

  • DSC05383.JPG
    DSC05383.JPG
    403.1 KB · Pregleda: 104
  • IMG_09091.jpg
    IMG_09091.jpg
    240.5 KB · Pregleda: 100
  • DSC05381.JPG
    DSC05381.JPG
    305.6 KB · Pregleda: 105
  • DSC05384.JPG
    DSC05384.JPG
    434.7 KB · Pregleda: 106
Poslednja izmena:
Imas odmah iza neke fuze (male osigurace). Na ploci bi trebala da pise oznaka koju snagu trebaju imati. Proveri pa zameni.
 
Evo da se javim da sam danas otvorio zvučlnike ponovo i video da je jedan od dva velika(35v 6800µF) bio nabubreo zbog čega verovatno nije mogao da pegla napon adekvatno. Pošto unimer nije mogao da meri toliko kako bi proverio da li je i drugi ispravan odlučio sam da ih zamenim oba. Nakon toga kad sam vratio sve na svoje mesto brujanje je prestalo i sada rade normalno. Skoro sam siguran da se ovo desilo usled nekog strujnog udara prilikom menjanja brojila ili nekog od nestanaka struje zbog radova koji su bili učestali protekle dve nedelje. Možda sam trebao staviti kondezator sa malko više rezerve ali ostala su tri adekvatna u gradu pa se nadam da neće više biti problema.
 
Uf nikako da nađem vremena da okačim slike, novih kablova koje sam kupio.

To izgleda ovako:









Kupio sam 3m ovog 2RCA na 3.5mm i 5 metara ovog zvučničkog 2.5mm2 i sasvim se lepo uklopilo.
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno