Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Pamti samo poslednje što si kopirao (koristi se taster Command umesto Ctrl) ako želiš da vidiš više stavki koje si kopirao moraš da instaliraš neku aplikaciju za to tipa CopyClip ili PasteBot ili nešto slični.
 
Preporuka za neku aplikaciju koja bi sprečila mac os da upisuje ds_store i slične fajlove na usb, SD karticu...? Dam nekome fotografije, oni ubace fleš u windows, i svi me redom zovu "kakvi su ti ovo virusi" :)
 
BlueHarvest
 
Kako na Mac-u da napravim nekoliko slika u jednoj? To sam video u oglasima za automobile i super izgleda kada spoje u jednu sliku na primer pet slika na kojoj su ključevi, dokumentacija i sl. ali da ne bi gomilali u oglasu slike onda stave sve u jednu.
 
Kako na Mac-u da napravim nekoliko slika u jednoj? To sam video u oglasima za automobile i super izgleda kada spoje u jednu sliku na primer pet slika na kojoj su ključevi, dokumentacija i sl. ali da ne bi gomilali u oglasu slike onda stave sve u jednu.
Nije ti potreno ništa sve možeš u macu da odradiš preko Preview programa, proguglaj kako da spojiš slike. A ja sam za to koristio trik u Pages programu za pisanje. Otvorim prazan list, ubacim slike koje želim, namestim kako mi treba i onda to sačuvam ili ako hoću da bude u png ili jpg formatu napravim screenshot i to je to.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Samo continuous scroll nudi klizac.
Ovo je zapravo super jer desni klik nudi opciju dve strane sa klizačem.
Ono što ne postoji je opcija da ovo bude default podešavanje.

Da li vam je SIP isključen? Imam par aplikacija koje ne rade kako treba ili ne rade uopšte ako je SIP uključen.
 
Drugari, koji je najlakši način za uninstall softvera na macOS-u, rekao bih da se tu najviše razlikuje u odnosu na Win, i nisam do sad uspeo da pohvatam kako i šta. Znači, najbolje rešenje za brisanje app+data?
 
Drugari, koji je najlakši način za uninstall softvera na macOS-u, rekao bih da se tu najviše razlikuje u odnosu na Win, i nisam do sad uspeo da pohvatam kako i šta. Znači, najbolje rešenje za brisanje app+data?

Pa dovoljno je da odeš u Aplikacije, desni klik na ono što želiš da obrišeš i opcija "Move to Bin".

E sad ako ti smeti što tu i tamo ostane ponešto nebitno od obrisanih aplikacija, onda moraš neki softver. Recimo probaj CCLeaner.

 
Pišite ako znate za neki jednostavan softver za brisanje praznih foldera (da skenira ceo disk i pronađe prazne foldere i po mogućnosti da je free).
 
Pišite ako znate za neki jednostavan softver za brisanje praznih foldera (da skenira ceo disk i pronađe prazne foldere i po mogućnosti da je free).

Pa to može preko terminala, ne treba ti program. Za home folder komande su ti (naravno umesto AAA staviš naziv tvog home foldera):

Komanda da nađe prazne foldere:
Kod:
find /Users/AAA -type d -empty
Komanda da ih izbrišeš:
Kod:
find /Users/AAA -type d -empty -delete

Ovde ti je samo problem što neke foldere, i ako su u tom trenutku prazni, možda koristi neki program, pa ćeš posle imati problema. Tako da bi pre toga trebao da napraviš rezervnu kopiju.

A ako misliš da nađeš i brišeš sa nekog određenog diska onda:
Kod:
find /Volumes/AAA -type d -empty
Kod:
find /Volumes/AAA -type d -empty -delete

Umesto AAA staviš ime tog diska ili ti particije.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Ovo je zapravo super jer desni klik nudi opciju dve strane sa klizačem.
Ono što ne postoji je opcija da ovo bude default podešavanje.

Da li vam je SIP isključen? Imam par aplikacija koje ne rade kako treba ili ne rade uopšte ako je SIP uključen.
csrutil disable je prvo sto uradim, jer ne mozes prakticno nista da radis bez toga, meni najbitnije
da promenim compressor mode :p
 
Nisam 100% siguran ali mislim da je na relaciji baterija-punjač.

Kada ispraznim bateriju i priključim punjač dešava se da spusti CPU Frequency na samo 800 MHz.

Posle nekog vremena sve se vrati u normalu. Kada je non-stop na punjaču sve je u redu ali kada praznim bateriju pa punim tada se ovo dešava. Da li je baterija za zamenu?
 

Prilozi

  • Screenshot 2022-07-21 at 18.48.32.png
    Screenshot 2022-07-21 at 18.48.32.png
    1.5 MB · Pregleda: 106
Ništa nisam dirao, samo od sebe se vratilo u normalu i iz tog razloga ne mogu da utvrdim o čemu se tačno radi.
 

Prilozi

  • Screenshot 2022-07-21 at 19.27.56.png
    Screenshot 2022-07-21 at 19.27.56.png
    1.5 MB · Pregleda: 102
Nisam 100% siguran ali mislim da je na relaciji baterija-punjač.

Kada ispraznim bateriju i priključim punjač dešava se da spusti CPU Frequency na samo 800 MHz.

Posle nekog vremena sve se vrati u normalu. Kada je non-stop na punjaču sve je u redu ali kada praznim bateriju pa punim tada se ovo dešava. Da li je baterija za zamenu?

Kada baterija padne ispod 10 ili 5 %, cpu se usporava radi uštede energije, kada napuniš bateriju cpu se vraća u normalu.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Pozdrav svima, imam par nekih pitanja vezanih za Apple operativni sistem.

Pošto ne mogu da se odreknem Windows desktop mašine sa dve RTX 3080 za rad u 3D softveru zbog ogromne dugogodišnje optimizacije za nVidia kartice koje brišu patos sa bilo čime što im stane na put, želeo bih da za rad iz kafića i sa nekih remote lokacija za jednostavnije stvari i video produkciju uzmem sebi neki Macbook Pro.

Moja dva pitanja su sledeća:
  1. Da li ima korisnika koji imaju kombinaciju Windows Desktop i Apple Laptop i da li je moguće funkcionisati u takvom sistemu, jer je na primer Adobe paket cross-platform, da li će mi pristup Dropbox-u biti normalan, i da li će se fajlovi sinhronizovati sa obe platforme?
  2. Koliko će mi trebati vremena da se kao Windows "power user" (koristim sve moguće i nemoguće prečice) naviknem na macOS i da li je uopšte moguće da pored toliko muscle memory-ja radim uporedo i efektivno na obe platforme?
Hvala!
 
1. Dropbox ce ti sigurno raditi sasvim okej, kao i svi svi ostali cloud servisi (Ne znam kako, ali OneDrive u mom slucaju i bolje radi na Macu. Na Win-u ponekad moram da ga restartujem da bi automatski uploadovao foldere). Za Adobe ne znam, ali verujem da nema problema.

2.Sto se precica tice, meni nije nikakav problem da se naviknem, jer su precice na Winu sve na tastaturi, dok Mac vise ima akcenat na trackpad. Npr, na macu stalno koristim mission control i koristeci swipe sa tri prsta menjas desktope, kod na winu to nikada nisam radio. Takodje, postoji i gomila aplikacija koja simulira upravo Win precice i trikove, ja npr koristim Magnet ("lepi" prozore levo, desno, fullscreeen bas kao Win) i Alttab (ocigledno).

Za mene je najveca razlika bila u File systemu, i trebalo najvise vremena da se priviknem na to. I dalje mislim da je Win dosta bolji po tom pitanju. Na primer, mac nema ctrl-x; ctrl-v za fajlove, vec moras da koristis cmd-c; option-cmd-v.

Postoje razlike i u nekim komandama izmedju command prompta i terminala.

Niti mi je bio neki problem da se priviknem na meka niti mi je problem da se prebacim na win (mada nista intenzivno ne radim u winu).
 
Relativno sam nov u Mac svetu. Imam pitanje, kako otkucati @ na tastaturi sa srpskim latiničnim rasporedom? Kad mi treba, prebacujem sa na US raspored , pa se vraćam sa srpski, malo mi je nepraktično.
 
shift-alt-2

edit: isto ako ti treba uglaste/vitičaste zagrade i sl, alt+taster po us rasporedu. npr alt+š je "[", alt+shift-š je "{". upali keyboard viewer pa gledaj kako se menjaju oznake uz stiskanje modifier tastera.
 
Poslednja izmena:
Hvala puno. Još otkrivam neke osnovne stvari, ali sam za sada jako zadovoljan kako sve funkcioniše.
 
Da se upisem u druzinu, ekosistem (skoro) zaokruzen, pre koji dan stigao iMac 24" M1 (2021).
Posle par godina ponovo na macOS, ovaj put bi trebalo da bude daily driver za home office.
Ima dosta stvari da naucim, ali verujem da je dosta predjeno-spomenuto ovde vec.
 

Prilozi

  • IMG_4263.jpeg
    IMG_4263.jpeg
    152.8 KB · Pregleda: 92
Koliko vam zauzima WindowServer?

Pošto nisam zahtevan korisnik, sledeća mašina će verovatno biti M1 ili M2 sa 8GB rama ali meni već sada zauzima preko 8GB (imam 16GB na starom MBPro-u) a videh da je mnogima 8GB dovoljno na M1 pa da pitam koliko vam je zauzeće rama?
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-01-28 at 12.40.12.png
    Screenshot 2023-01-28 at 12.40.12.png
    407.6 KB · Pregleda: 43
  • Screenshot 2023-01-28 at 12.43.34.png
    Screenshot 2023-01-28 at 12.43.34.png
    503.1 KB · Pregleda: 29
  • Screenshot 2023-01-28 at 12.44.47.png
    Screenshot 2023-01-28 at 12.44.47.png
    261.7 KB · Pregleda: 37
Trenutno je na 487 MB, ali to zna da bude mnogo više i nije uvek identično. Ako kupuješ na duže vreme, kao što je logično, kupi, koliko god 8 GB bilo dovoljno, model sa 16 GB memorije 😃
 
Nakon restarta se drastično smanjio WindowServer:
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-01-29 at 10.37.30.png
    Screenshot 2023-01-29 at 10.37.30.png
    390.4 KB · Pregleda: 30
Ekipa, jel se moze nekako totalno ugasiti animacija priliiko max-minimiziranja prozora iz docka?
U tim podesavanjima je animacija ugasena, probao sam neke komande preko terminala ali bezuspesno.
Kad je stage manager ukljucen onda je dosta dobro, ali kad ga iskljucim, animacije su tu. Ventura 13.2 je u pitanju.
 
Nazad
Vrh Dno