Šta je novo?

Mac - Kako da...?

To sam takodje iskopao, uspeo sam da odstampam neki pdf.. za razliku od drugih shitova od sajtova to zaista radi.

Problem se javlja jer nema nikakva podesavanja.. samo plain paper i to je to. Dok meni treba da tipa setting za matte photo paper.

Najcrnje od svega sto sam stampac kupio pre mesec dana pa onda kupio mbp.. i sad je jedina solucija izgleda, prodati nesto od ta dva :D

Mislio sam da postoji neki aftermarket za apps za macos.. mozda.. ne znam, lupam.
 
Pokušaj i starije drajvere sa Apple sajta. Mogli su da se skinu paketi sa drajverima.
Lista podržanih štampača:
 
Pokušaj i starije drajvere sa Apple sajta. Mogli su da se skinu paketi sa drajverima.
Lista podržanih štampača:
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-12-12 at 11.01.25.png
    Screenshot 2021-12-12 at 11.01.25.png
    433.4 KB · Pregleda: 53
Zato i neće, piše ti dole na kraju linka: "System Requirements: Not compatible with macOS v12 and newer."

Ne vredi ti ovo ovoliko mučenje. Prodaj taj štampač i kupi neki koji ima punu podršku za macOS.
 
ha.. hvala na pomoci, ali nisam bas toliko poludeo za ovim smecem.
Treba sutra opet da se mlatim da jurim driver za nesto trece..

probacu jos danas sutra da ga namestim, ali mislim da ce ipak ici na dobos..

Hvala jos jednom na trudu
 
Prerano donosiš zaključak u vezi OS-a. Koji je bio razlog kupovine Mac-a?

Na primer, ja više nemam na kućnom laptopu (imam ih dva, ProBook i MacBook) ni jedan instaliran Windows, niti Linux (Mint, Ubuntu i sl.).

Mac koristim zbog macOS-a. Da igram igre koristio bih Windows ali da se vratim na Windows zbog drajvera za štampač nema šanse. Možeš da kreiraš jednu malu particiju i instaliraš verziju koja je kompatibilna da bi štampač radio, možeš da podigneš virtuelno Windows pa da štampaš https://www.parallels.com
 
Poslednja izmena:
Ja kad sam kupovao stampac gledao sam da obavezno bude airprint da radi sa svim uredjajima. Zao mi je sto se toliko mucis i nadam se da ce biti resenja ipak. M1 je odlican.
 
Jasno je da nije baš najisplativije rešenje,kupiš rpi pa napraviš od njega print server, provereno radi na macOS?
 
Prerano donosiš zaključak u vezi OS-a. Koji je bio razlog kupovine Mac-a?

Mac koristim zbog macOS-a. Da igram igre koristio bih Windows ali da se vratim na Windows zbog drajvera za štampač nema šanse. Možeš da kreiraš jednu malu particiju i instaliraš verziju koja je kompatibilna da bi štampač radio, možeš da podigneš virtuelno Windows pa da štampaš https://www.parallels.com
Uzeo sam najvise zbog neke stabilnost u radu.. svi ga hvale da ne baguje kao win. Cuh da je brza ka munja nebeska :D

Kao sto mi ime kaze, radim dizajn najvise.. ali mi je neophodan ovaj stampac. Veci cu magarac sebi da ispadnem ako prodam stampac nego MBP.
Stampac platio 200e, star mesec dana.. tesko da mogu da ga prodam za 100e.
MBP m1 16/512 mogu da prodam kad god i necu verovatno izgubiti neke pare.. mada je to manje bitno.

Nego ovo deluje interesantno ako stvarno radi.. ovaj Parallels
Znaci sve sa Windowsa radi najnormalnije preko njega?

Sad cu da vidim da li ima trial da probam..

Hvala PUNOOOO :D noob sam za ovaj macos

Jasno je da nije baš najisplativije rešenje,kupiš rpi pa napraviš od njega print server, provereno radi na macOS?
Prvo cu da probam sa ovim paralelom.. ako to nece, napravicu server na desktopu
Imam desktop na kome sad radim, ali sam mislio da ga maknem od stola i stavim mbp na 2x dell 27 preko displaylinka
 
Radi Parallels odlicno, moram da koristim win zbog softvera za posao inace ga nikad ne bih instalirao na mac.
Program ne pravi nikakve particije, podize ga kao virtuelnu masinu i radi bez greske. Jednim klikom mozes i da obrises ceo windows kao da ga nikad nije bilo. Skuplji je ali je najbolje resenje.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Radi Parallels odlicno, moram da koristim win zbog softvera za posao inace ga nikad ne bih instalirao na mac.
Ja koristim Win na MacOS, isključivo zbog Office paketa.
Kako loše radi na MacOs, to je sramotno pogotovo Excel, preko virtualnog Wina leti po terenu, a po MacOs kao zatvorenik sa kuglom oko noge.
 
@vatrogasac53
Ja koristim word, excel i pdf svakodnevno i meni je office za macOS skroz ok. Ali svakako brze radi na winu koji mi je na glavnom PC-ju.
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-12-13 at 09.00.32.png
    Screenshot 2021-12-13 at 09.00.32.png
    1.9 MB · Pregleda: 42
Mislim da tu nesto drugo nije kako treba i da nije do macOS-a cim i na windowsu ne radi.
 
Da li ti je vec radio stampac na win 11?
Mozes li da probas sa win 10?
 
Ma imam ja desktop..
win 11, 3700x, x570.. radi na njemu sve, ukljucujuci i stampac i kater i svasta nesto..

Uzeo sam m1 u nadi posto ne igram igre, i realno mi je desktop i jaci nego sto treba. Da napravim dual monitor setup..

Medjutim od starta, sve nesto nece :D

Radi ovaj driver na pravom win11, ali na VM nece..


ELEM.. hteo sam da se prebacim da radim na MACOS. Medjutim, instaliranje windowsa na mbp samo da bih mogao da stampam.. j* ti onda na laptop od 2k eura, i canon takodje. okacio sam ga na KP pa lagano..
Neki XPS 13 ce bolje raditi..
 
Slazem se, nekome macOS ne odgovara. Meni se recimo ne svidja stancanje novog sistema svake godine.
Uvek su kuburili sa podrskom za stampace, mada tu su ipak krivi proizvodjaci koji ne izbacuju drajvere.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Instalirao.. kad mu zadam print, samo bude busy i ama bas nista ne uradi.. kao i kod predhodnih drivera koje sam probao, nema nikakva podesavanja za stampac.

Parallels.. stavio sam trial verziju naravno.. dok ne vidim sta i kako.
Prebacio instalaciju za win11 koji imam na desktopu.. i gle cuda, nista :D
Kod mene radi ovaj drajver, stari MBP 2011. Catalina, Canon G3411 stampac
 
Instalirao.. kad mu zadam print, samo bude busy i ama bas nista ne uradi.. kao i kod predhodnih drivera koje sam probao, nema nikakva podesavanja za stampac.

Parallels.. stavio sam trial verziju naravno.. dok ne vidim sta i kako.
Prebacio instalaciju za win11 koji imam na desktopu.. i gle cuda, nista :D



Znas koji Win moze :)

win 10 arm od decembarskog builda emulira x64 aplikacije bez problema


Samo Parallels Desktop 17 i to radi perfektno, koristim baš Windows 11 for ARM i Ubuntu 20.04 for ARM preko njega. Radi i Fedora 35 for ARM, ako te interesuje.
 
Instalirao.. kad mu zadam print, samo bude busy i ama bas nista ne uradi.. kao i kod predhodnih drivera koje sam probao, nema nikakva podesavanja za stampac.

Parallels.. stavio sam trial verziju naravno.. dok ne vidim sta i kako.
Prebacio instalaciju za win11 koji imam na desktopu.. i gle cuda, nista :D


Na Windowsu 11 u toj VM ne radi jer je Win ARMv8, a drajver je x86-64. Ako na štampaču imaš UTP port ili Wi-Fi, spoji ga na mrežu i nećeš zavisiti od drajvera i operativnih sistema.
 
@Logo Guru

Ako baš, baš želiš da se vratiš na Windows, instaliraj Boot Camp :)


Ovo radi samo sa Intel based Mac-ovima.

Ako na štampaču imaš UTP port ili Wi-Fi, spoji ga na mrežu i nećeš zavisiti od drajvera i operativnih sistema.
Ovo je možda najbolje rješenje, zato što štampač ima WiFi ugrađen. Problem je što specifikacija kaže da je podržan samo Windows (Windows 10 , Windows 8.1, Windows 7 SP1) plus dodatak na skupoću je .Net (Potreban je .NET Framework 4.5.2 ili 4.6).
Link: https://www.canon.rs/printers/pixma-g3411/specifications/

Imaš dve opcije:
1. Nakači ga na WiFi (ukoliko ovo nije samo Direct Print AP) ili
2. Pokušaj da ga nakačiš preko USB-a i share-uješ sa Windows-a ili direktno sa rutera, trebalo bi da radi onda sa generičkim PS drajverom.

Dakle, nije kriv Apple i macOS što je čisto Windows štampač...
 
MacBook A1342. Pustim preko IINA MKV epizodu serije (1.73 GB 1080p.WEB.H264) i slika secka, probao u video opcijama da štikliram Force dedicated GPU, menjao hardware decoder i ništa. Mislio sam da je do slabe konfiguracije ali sam zatim instalirao Elmedia Player i sve radi fluidno (isti MKV).

Ima li neka caka da se podesi IINA da slika ne secka/ne koči pri gledanju?
Sredio. Na 10.12 brljavi, na 10.15 radi kako treba.
 
Od ranije imam u App Store-u pod Purchased: Pages I Numbers

Screenshot 2021-12-24 at 00.12.32.png

Hteo sam dodam i Keynote i prvo instaliram na Big Sur

Screenshot 2021-12-24 at 00.18.28.png

Ali ne prikazuje pod Purchased. Postoji li caka da se doda Keynote tako da zauvek ostane na nalogu kao što od ranije imam Pages i Numbers?
 
Od ranije imam u App Store-u pod Purchased: Pages I Numbers

Pogledajte prilog 328978

Hteo sam dodam i Keynote i prvo instaliram na Big Sur

Pogledajte prilog 328979

Ali ne prikazuje pod Purchased. Postoji li caka da se doda Keynote tako da zauvek ostane na nalogu kao što od ranije imam Pages i Numbers?

Najverovarnije ti ne prikazuje u kupljene stvar jer si je možda slučajno sakrio i nalazi se u sakrivene kupovine. Uđi na nalog, pa sakrivene kupovine i vrati da ti bude vidljivo.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
To je to. Hvala!
 
Nazad
Vrh Dno