Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Da li je neko imao "glitch" sa Monterey-om na MBP2019... naime problem je taj da pored otvorenog laptopa imam nakacena 2x24" monitora i namestio sam da mi se u 16:00h svaki dan ukljucuje "Night Shift"... u 16:00h kada dodje na sva tri ekrana se ukljuci i bude ok. Kada stavim racunar u sleep mode ili se ukljuci screensaver nakon povratka se desava "random thing", nekada samo mbp ima aktivan i dalje nightshift, nekada samo externi monitori, nekada nema ni jedan od tri. Za to vreme je opcija u podesavanjima za NightShift i dalje cekirana, i kada je iskljucim/ukljucim ona ponovo proradi.

Pocinje da mi ide na zivce polako... sa proslom verzijom OSX-a mi se ovaj problem nije javljao.
 
Novi sam korisnik macOS-a, i sve je super osim jedne stvari, notifikacije. Drzim dock na autohide, posto tako dobijem na prostoru. I sad recimo nisam za racunarom, vratim se, nemam naviku da otvaram notification centar i da gledam u dock. I cesto propustim notifikacije.

Da li postoji neki nacin da mogu da vidim notifikacije nekako. Recimo telegram aplikacija je super, posto ima ikonicu u meniju i tu onda lepo mogu da vidim. Primetio sam da neke aplikacije skakucu iz docka.

Meni je trenutno najbitnije Mail i Slack. Da li imate neki fazon?
Hvala
 
@zholinho odes na System Preferences -> Notification & Focus sa leve strane izaberes koju aplikaciju hoces da podesavas i sa desne strane dozvolis notifikacije i prebacis alert style na Alerts ispod toga iz dropdown menija za Show previews izaberes Always.

Ovo bi trebalo da ti resi problem.
 
Imam problem sa instalacijom autocad-a na m1 MacBook air. Pokrenem instaler skinut sa autodesk sajta (DMG format) i posle nekog vremena dobijem application not responding. Jel se neko susretao sa ovim problemom?
 
Imam problem sa instalacijom autocad-a na m1 MacBook air. Pokrenem instaler skinut sa autodesk sajta (DMG format) i posle nekog vremena dobijem application not responding. Jel se neko susretao sa ovim problemom?
Koliko je meni poznato Autocad nema verziju za M1 čipove, već samo Intel, i onda moraš da instaliraš, ako već nisi, i ideš preko Rosetta 2 moda. Ako se naravno nešto u međuvremenu nije promenilo.
 
Poslednja izmena:
Kako da izbacim Google Drive iz Exclude?

Pretpostavljam da je zbog toga što ga OS vidi kao eksterni uređaj (u istu rubriku idu i eksterni diskovi kada ih priključim preko USB-a), ali možda postoji caka da ga TM ne vidi kao eksterni uređaj.
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    140.5 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
Kako da izbacim Google Drive iz Exclude?

Pretpostavljam da je zbog toga što ga OS vidi kao eksterni uređaj (u istu rubriku idu i eksterni diskovi kada ih priključim preko USB-a), ali možda postoji caka da ga TM ne vidi kao eksterni uređaj.
Probaj editovanjem ovog config fajla:
/System/Library/CoreServices/backupd.bundle/Contents/Resources/StdExclusions.plist
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Nikako ne mogu da povezem audio interfejs. Steinberg UR44. Instalirah brdo drajevra za to, restartovao ovo ono i nista..i dalje ga nen vidi. Ima li neko ideju sta da radim, btw totalni sam pocetnik na macIos. U pitanju je m1 iMac Monterey
 
Nikako ne mogu da povezem audio interfejs. Steinberg UR44. Instalirah brdo drajevra za to, restartovao ovo ono i nista..i dalje ga nen vidi. Ima li neko ideju sta da radim, btw totalni sam pocetnik na macIos. U pitanju je m1 iMac Monterey
Kojih brdo drajvera? Pa valjda instaliraš poslednje zvaničena sa njihovog sajta.

Jesi li radio kako su napisali u zvaničnom upustvu:

 
Kojih brdo drajvera? Pa valjda instaliraš poslednje zvaničena sa njihovog sajta.

Jesi li radio kako su napisali u zvaničnom upustvu:

probao sam safe mod, alio mi nudi neke 4 opcije "select the volume on which you want to install the driver and click Next" i ja sad ne znam koji "volume" tu da izaberem..Probao sam prvi, neki backup, ali je tu krenuo da "searching" pola sata i nista..
 
ovo je uputstvo sa Steinberg sajta, za slucaj da mac ne vidi unterfejs i pored instalacije drajvera

  • Shut down your Mac
  • Press and hold the power button until you see "Loading startup options …"
    Your Mac will boot into Recovery mode
  • Click Options (gear icon), then click Continue
  • In macOS Recovery, select the volume on which you want to install the driver and click Next.
  • In macOS Recovery, choose your account and click Next. Enter the password and click Continue
  • In the top menu, go to Utilities → Startup Security Utility
  • Select the system on which you want to install the driver. If the disk is encrypted with FileVault, click Unlock, enter the password, and then click Unlock
  • Click Security Policy, choose Reduced Security and check the option to allow user management of kernel extensions from identified developers
  • Click OK. Enter the password for your account and click OK.
  • Restart your Mac from Apple menu
macos-monterey-recovery-reinstall-macos.png
ne znam sta od ovga da izaberem da bih uopste poceo da primenjujem savete sa Steinberg sajta..Kada kliknem prvu ikonu ne desava se nista osim "searching" pola sata..
 
Pa probaj kao što piše na ovom uputstvu što sam ti dao link. To ti je za m1 uputstvo obzirom da m1 nije zvaničnio podrža već ide preko rosetta emulatora.
 
Probao sam sinoć to i izgleda da je upalilo. Prepoznao je interfejs konačno i danas popodne ću videti dalje kako ide.
 
@zholinho odes na System Preferences -> Notification & Focus sa leve strane izaberes koju aplikaciju hoces da podesavas i sa desne strane dozvolis notifikacije i prebacis alert style na Alerts ispod toga iz dropdown menija za Show previews izaberes Always.

Ovo bi trebalo da ti resi problem.
Sad sam tek video. Probao sam, ali nema promena, nigde mi se ne pokazuje notifikacija.

edit: Izgleda da ipak radi. Potvrdicu.
 
Poslednja izmena:
Bukvalno stoji dok je ne "iksiras" :) Barem meni tako stoji notif za mejl i slack.
 
E isto i meni treba za mail i slack :) Sad sam probao sa slack i stoji gore dok je ne obrises.
Hvala ti, ovo me je bas mucilo, hteo sam da ga bacim :)
 
Kako da prebacim fajlove sa MacBook-a 2010 na MacBook Pro 2011 (ima različite komponente, počevši od grafike pa nadalje)?
 
samo prebaciš ceo disk, radi to bez problema (ako nije neki dosdude1 hack), mach kernel i kextovi rade drugojačije od Windowsa i drajvera. meni isti SSD sa El Capitan radi na 2008 17-ici, 2011 15 i Core 2 Quad hackintosh sa Opencore. alternativno, kloniraj ceo disk sa SuperDuper (free je) i dobiješ butabilan disk.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Nije mi problem za Brave koliko za Google Drive, GD koristim non stop. Ima li rešenja?

Pogledajte prilog 339061

Mislio sam da koristim "Integrated Only", možda da stavim "Dynamic Switching"?
uf što me nervira kad mi moja imovina određuje šta i kako ima da se radi... elem, treba da ga prebaciš na internal pre nego se startuje to smetalo. te aplikacije imaju u svom Info.plist preferenciju da forsiraju diskretnu grafiku ali će naravno raditi i sa integrisanom.

daklem, možeš da ugasiš smetače, prebaciš na "internal only", upališ smetače - launchctl stop/start com.evilcorp.drive, ne znam koji je url ne koristim to. budući da se macOS retko rebootuje ovo uradiš jednom posle cold boot-a i miran si, nije rđava opcija.

alternativno da prebaciš da se taj evildrive manuelno startuje umesto automatski, onda možeš da prebaciš na "internal only" pa onda tek da ga startuješ.

onda kad si sve sredio, upališ dve baklje i vičeš na komp ČIJI BRE KOMP a ukućani iza terciraju TVOJ CARE dok se megbuk oseća neprijatno.
 
Ekran na MacBook Pro je superiška ali kada gledam mkv film tada je film mračan, ni osvetljenje na 100% ne pomaže. Donekle pomogne kada boje stavim na "Display P3" umesto "Color LCD" ali ne bih svaki put da prebacujem boje kada pustim film/seriju. Vidim da se i na netu žale na ovaj problem da su serije previše tamne kada gledaju Netflix i sl. Gledam preko IINA player-a, MBP 15" 2011, High Sierra.
 
Za snimanje Zoom sastanaka koristim OBS. Ima li nešto jednostavnije za snimanje pošto ću od večeras koristiti preko brauzera: canvas.instructure.com

Bitno je da snimi i sliku i zvuk kao što radi Zoom.
 
quicktime player, new screen recording. snima deo ekrana ili ceo, sa/bez audio.

smor što to snima kao glomazan .mov. ako treba da se čuva na dulje, instaliraj ffmpeg preko brew i onda ffmpeg -i snimanije.mov snimanije.mp4.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Kako se sa Preview.app radi skrolovanje kada nema scrolbar-a kao na Adobe DC (koristim i njega).
Tj kada hoću da preskočim 100str knjige, trenutno moram da klizam točkićenm miša ili tastaturom. Ne mogu kao kod Adobe DC da kliknem na klizač i da preskočim opseg strana.
Ako može pomoć oko ovoga :)
 
Kako se sa Preview.app radi skrolovanje kada nema scrolbar-a kao na Adobe DC (koristim i njega).
Tj kada hoću da preskočim 100str knjige, trenutno moram da klizam točkićenm miša ili tastaturom. Ne mogu kao kod Adobe DC da kliknem na klizač i da preskočim opseg strana.
Ako može pomoć oko ovoga :)
Kada nema?
 
Nazad
Vrh Dno