Šta je novo?

Letnje gume

Asy 6 ili Michelin Pilot Sport 5.
 
Drtugari tragam za letnjom gumom 225-55-R17 ! 2 komada :] Budjet je do 9h din po komadu! Sta vi mislite ?
 
samo da dodam, prošle sezone sam se isprsio za Michelin Primacy 4+, 225/55/17 - malo je reći da sam oduševljen, pogotovu kako se ponašaju na mokrom kolovozu i prilikom prelaska preko bare, topla preporuka ko može da priušti
 
Sadf gledah nešto cene za jednog drugara. I naravno, iznervirah se. Ovaj novi hvaljeni Kumho kod komšija u Sloveniji, u dimenziji 205/55/16, od 61-66€ (i kod Bugara, Bosanaca, Hrvata sličan rang).... Kod nas skoro pa duplo.
BF G je 68€, ajd kod nas nije mogo skuplji
 
Poslednja izmena:
Kakav je sada legendarni brend GOODYEAR?.....da li su još uvek dobre kao nekada?....vidim da se prave u Sloveniji

I koji nešto "sportskiji" model gume (i goodyera ali i drugih premium proizvodjača) bi bio preporuka u dimenziji 215/50/17 ili 225/45/17 za auto od 200ks?.....ono brzi startovi,dobro držanje pri većim brzinama i ako je moguće da je što tiša guma i udobnija guma?
Michelin Primacy, veoma tiha guma.
 
Nema vise LL Grip master 4s u mnogim dimenzijama koje su pre bile kod Kemo..

Ostale su samo manje dimenzije
 
Pogledajte prilog 429820


Obrati paznju po mokrom je losa.
Sta to tacno znaci losa, kakav je to stil voznje potreban da mora da se obrati paznja?
Licno ja kada vozim prilagodjavam se uslovima puta, nisam lud kao pjedini da udjem sa 80 u krivinu, kruzni pa da mi auto plese po putu.
U Nisu kada padne kisa zna se, katastrofa je oko Doma zradvlja, ako je jaci pljusak ulica Zetska se izbegava jer se tamo pravi Zetsko jezero, mora da se obrati paznja i na rupe jer nisu uocljive od kise.

Jel se misli nije dobr apo mokrom kada se ide na auto put?
Ja vozim Skodu Scout 4x4, sta za mene znaci losa po mokrom?
 
Nisam imao prilike da vidim kako se ponaša dotična guma, ovo je izveštaj sa testova, ali itekako znam šta znači loša po mokrom.
Kad već pominješ Niš, ono okretanje na bulevaru kod OŠ Ćeče Kula. Svojevremeno, davno, kupio ja nove tigrice (TG621) i po kiši tu pravio polukružno. Ušao sam istom brzinom kao sa svojim prethodnim već ćelavim gumama ... sledilo je neprijatno okretanje i klizanje. Narednih dana sam ih prodao. Od tada isključivo kupujem gume koje su odlične u tom aspektu.
I po autoputu npr, kad udari pljusak a ti voziš 130 (ili više) itekako se oseti razlika u gumama. Pa još ako naletiš na baru jednim točkom ... a naši putevi daobog ravni ko staklo :D
 
Sta to tacno znaci losa, kakav je to stil voznje potreban da mora da se obrati paznja?
Licno ja kada vozim prilagodjavam se uslovima puta, nisam lud kao pjedini da udjem sa 80 u krivinu, kruzni pa da mi auto plese po putu.
U Nisu kada padne kisa zna se, katastrofa je oko Doma zradvlja, ako je jaci pljusak ulica Zetska se izbegava jer se tamo pravi Zetsko jezero, mora da se obrati paznja i na rupe jer nisu uocljive od kise.

Jel se misli nije dobr apo mokrom kada se ide na auto put?
Ja vozim Skodu Scout 4x4, sta za mene znaci losa po mokrom?
Samo akcentujem sto je navedeno u testu, meni bi inace prioritet za gumu bio ponasanje na mokrom putu, kada je lepo vreme i ako vozis normlano, svaka guma je ok, vreme reakcije je brze jer sve vidis. Po vlaznom / morkom ili kada pada kisa je uglavnom smanjena vidljivost.
 
Mene to zanima sta znaci lose kakva su iskustva?
Ja sam se okretao samo tako akda sam 2012 kupio Fiata sa nekim Trajalovim gumama, na ravno u sred leta isao 80 i poceo da mi bezi zadnji kraj jedva sam ga iskontrolisao kod sadasnje Cica Dica kafane.
Takodje, jednom sam tog leta u kivinu usao i presao preko zakrpe a pala kisa i odo ka steni.
Ali to su bile Trajalke lose u tri lepe
 
Gledajući silne testove, došao sam do zaključka da su jaaako "šareni" :rolleyes:

Moj doprinos temi.
Laufenn S FIT EQ+, 2022. uzeta na brzaka kao zamena za Toyo koja se "uplastičila" nakon 5-te godine (a na prvu deluje TOP), vožena jednu sezonu (4-5K km) što lokal, što Grčka + "potop" na autoputu a natovareni k`o mazga. Ne vozim brzo, ali vozim poprilično oštro. Moj zaključak, guma je i više nego dobra za ovaj srednji cenovni segment, kako po suvom i vrelom tako i po vlažnom ili mokrom asfaltu, solidno tiha. Kakvih je performansi nakon prve sezone ne znam, prodata sa autom. Sad da uzimam letnje, sigurno bi ih ponovo uzeo.

Da ne bude priča komšinicina sestra ima šuraka koji je čuo, foto u prilogu... :giggle:
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    574.3 KB · Pregleda: 46
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 45
Poslednja izmena:
Nisu testovi uopšte šareni, ako ih dovoljno dugo pratiš. Poprilično su usaglašeni, ako pažljivo ispratiš kako tačno rade, a ne samo na krajnji rang. Jedina razlika je što različito ponderišu kriterijume, ali to je manje bitno koja guma je prva, a koja peta na testu od 50 guma, već kojih 30 da ne kupiš. Tu su testovi uglavnom veoma usaglašeni, iako dolaze iz raznih krajeva sveta, agencija i redakcija.
 
Mene to zanima sta znaci lose kakva su iskustva?
Ja sam se okretao samo tako akda sam 2012 kupio Fiata sa nekim Trajalovim gumama, na ravno u sred leta isao 80 i poceo da mi bezi zadnji kraj jedva sam ga iskontrolisao kod sadasnje Cica Dica kafane.
Takodje, jednom sam tog leta u kivinu usao i presao preko zakrpe a pala kisa i odo ka steni.
Ali to su bile Trajalke lose u tri lepe
Dobro trajal je bas bila plastika.. Trajal jedino su valjale za kolica 😁

Tigar je bio pojam kvaliteta za trajal.
 
Trajal sam vidjao na traktorima ali to je ko zna kad pravljeno
 
:D



 
Ja samo da javim da sam na kraju uzeo Laufenn G FIT EQ+ 195/65/R15, 4kom za 5300din po gumi u Kemoimpexu, za Mazdu 3 1.6 benz taman, nisam ih jos montirao, ali ovako na prvi pogled deluju ok, a kakve ce biti na putu videcemo, garancija je 4god tako da i to je skroz ok 😊
 
Vozim vec par godina kako sam uzeo auto na zimskim, i sve odlazem kupovinu letnjih guma, a kako imam samo jedan set alu felni, vise sam tezio ka all season gumama, da se manje cimam a i ne prelazim godisnje puno, 7-8K km uglavnom. Ovo leto planiram na more autom, pa bas na 40 stepeni ne bih na put sa full zimskim, i mislim da je vreme za kupovinu.

Da li ici na full letnje i ako moze preporuka 195/55/R16 ili na all season, i da li je preporucljivo?

Auto je Corsa D.
 
Ja sam se za drugi auto odlučio za all season.
 
Po meni Hankook za all season, sasvim dobre. Jer se vode kao premium klasa ali jeftinije od drugih. A i mnogi imaju dobra iskustva sa njima.
 
Gde ih nađeš najpovoljnije
 
Uglavnom se odnosi na samu strukturu materijala pneumatika. Ako guma počne da se roni, da puca, ili uopšteno pokaže neki defekt koji očigledno nije mogao nastati na putu za tako kratko vreme i fizičkim dejstvom.
Znam da su uvažavali takve slučajeve.

Ali nisu uvažavali klobuk na gumi koji nije nastao pogađanjem udarne rupe isl jer upravo to. Lako može nastati na taj način (i za tako nešto su zapravo krivi iz održavanja puteva).
Npr bilo je nekih serija Sava pneumatika koje su se klobučile na "prelazak preko graška".
I to se u dobro organizovanim državama priznaje i rešava, kod nas malo teže ...
 
Nazad
Vrh Dno