Šta je novo?

Letnje gume

5 godina star model ....
 
Pozdrav, dvoumim se tj troumim se izmedju sledećih guma. U pitanju je A6 3.0 tfsi 300 konja karavan. Imao sam Continental 255/35 R20 i sport contact 6 i ok su bile, malo se brže potrošile, ovo ostalo top čak i pred kraj života.
Elem ovo je izbor sada pa dajte svoj glas:

Continental sport contact 7: 23.000 din
Fulda sport control 2: 18.080 din
Sava Intensa UHP2: 15.700 din

Trenutno ne prelazim brdo km, oko 10.000 godišnje . Može i savet za neki drugi brend, tražim neki balans cene i kvaliteta. Sa Conti 7 neću pogrešiti sigurno ali ova dva jeftinija izbora su primamljiva. Hvala unapred!
Sava Intensa UHP2 "teram" na ovom i prethodnom autu.
Oba nisu ni mali ni slabi atumobili, trenutni Peugeot 508 (prethodne 3,5 godine), a pre toga Citroen C5. Nemam (nažalost) baš "laganu" nogu na gasu i zadovoljan sam ovim gumama.
 
Od vulkanizera sam čuo da im je opao kvalitet i da se brzo deformišu i maltene ne mogu da se balansiraju.
 
I veoma lako se klobuče
 
Zanimaju me gume (215/50/17) C4 picasso.
Na prethodnim kolima nisam imao problema sa Tigar,Riken gumama..
E sad ,da li nastaviti ili menjati.
Uglavnom je to gradska voznja,magistrala,2-3puta godisnje dalek put..
 
Zanimaju me gume (215/50/17) C4 picasso.
Na prethodnim kolima nisam imao problema sa Tigar,Riken gumama..
E sad ,da li nastaviti ili menjati.
Uglavnom je to gradska voznja,magistrala,2-3puta godisnje dalek put..
Zaboravio sam da napisem,da mi trebaju letnje 😁
 
Stavi premium klasu i vidi sta si do sada propustio u zivotu.
 
Drugar stavio Pireli letnje 2021 maja meseca DOT 2021. preso nepunih 20000km, period 15.maj 1 oktobar. \Skoro svakog vikenda Nis Sever Kosova preko Kopaonika i jesenas kada stvaljao zimski Pireli vulkanizer mu rekao mora novi set letnjih.
On u cudu pre njih imao savu letnje i bile mu ok.
 
Sto se tice kontrole gume u tigar tyresu evo sta kaze sindikat.
 

Prilozi

  • Screenshot 2024-03-16 162916.png
    Screenshot 2024-03-16 162916.png
    71.2 KB · Pregleda: 109
Ima li neko iskustva sa ovom gumom, trebao bih da ih pazarim za 3 dana pa da vidim kakve su. Prelazim oko 10k km godisnje.
 
Ima li neko iskustva sa ovom gumom, trebao bih da ih pazarim za 3 dana pa da vidim kakve su. Prelazim oko 10k km godisnje.
Kakva iskustva? Oduvek sam se "divio" ljudima koji za sebe misle da su neki Sumaheri i sl. pa nadugacko i nasiroko pricaju o gumama i kako se razlicite gume ponasaju u razlicitim situacijama. Maltene kao da su test vozaci u Mislenu ili Bridzestonu.. A tek kad pocnu pricu o akvaplaningu..kao da su prosli svaku baru i baricu na ovom svetu sa svim mogucim gumama. :D

Pa, evo moje "iskustvo" sa Lasa gumama.. Teram ih nekoliko godina. Jos imaju saru. Kraj iskustva. Uglavnom, za relativno nisku cenu dobijes srednju klasu.
 
Pa ja mogu da prenesem iskustva u vezi sa svakom gumom koju sam vozio. Neke se ponašaju dobro i to može da se prenese da nemaš zamerki i slično, a sa nekima umeš vrlo lepo da opišeš šta ne valja. Lično sam vozio Sava HP2 zimske (205/55 R16 na Astri K), i to je užasna guma, dok su je mnogi hvalili. Moguće da je bolja u većim dimenzijama. Prilikom menjanja traka na autoputu, kao da se uvijaju i da se auto zanjiše, ne umem bolje da opišem, ali je bilo loše iskustvo, bukvalno da usporim kada treba da menjam traku pri većim brzinama. Isto tako, sada vozim Conti PC6 i GY UG Performance +, i nemam nikakvih zamerki na njih, a vozim težak veliki auto. A Conti su tu već 4. sezonu (uskoro treba da ih stavim), prešle skoro 50kkm, i verujem da će i ovu sezonu izgurati, makar još 10kkm. Šara dobra, lepo drže u krivinama, nisu tvrde na dodir... Ali ih i skladištim dobro.

Najveći problem je nepoznanica kako će se neke gume ponašati nakon nekoliko sezona, testiraju se (logično) nove gume. Dobre gume i nakon nekoliko sezona imaju dobre performanse, a one druge se mnogo lošije ponašaju.
 
@nenadan sve se svodi na lično zadovoljstvo, koje nije univerzalno primenjivo. A ono zavisi od dimenzije guma, performansi automobila, stila vožnje...
 
Što se tiče ove Lase u baš navedenoj specifikaciji, par mojih prijatelja ih je koristilo i veoma su zadovoljni. Pređena je solidna kilometraža u svim uslovima.
Nisu Šumaheri u pitanju :) ali znaju da voze. Oktavia 3 i E91, btw.
 
Poslednja izmena:
@nenadan Ne radi se samo o stilu voznje - naleteces na neku situaciju u saobracaju koja trazi naglo kocenje (dete istrcava na put, prepreka, milion stvari moze da podje po zlu), u tom trenutku ti pola metra zaustavne duzine znaci sve, da li ces da zavrsis u necijem gepeku, da li ces udariti nekoga ili ne.
Imao sam situaciju sa Tigrom pre dosta godina kada me je zaneo zadnji kraj u krivini sa 40Km/h, izleteo sa puta. Posle toga sa Debicom, proklizala je po kisi kao da je led u pitanju, jedva sam se zaustavio. Od tada gadjam upper middle ili premium segment, gume ionako menjas na nekoliko godina, tih 100-200-300e razlike low end/premium ionako u danasnje vreme ispari jako brzo.
Da ne bude off-topic, Michellinom sam skoro uvek bio zadovoljan (Pilot 4S sam jako brzo potrosio jer je auto tezak a nisam ga mazio u tom periodu), Goodyear i Bridgestone takodje preporuka.
Ovih dana treba da uzmem Dunlop Sp Sport 01 pa cu preneti utiske. :)
 
@Xith mislim da sam sada pojasnio.

@nenadan sve se svodi na lično zadovoljstvo, koje nije univerzalno primenjivo. A ono zavisi od dimenzije guma, performansi automobila, stila vožnje...
Slazem se. Potpuno.. Pa ni jedan auto nije isti a kamoli sve ostalo sto utice na voznju, pocevsi od samih puteva pa do svega sto si napisao. Ono sto je, da kazem validno, to vec proizvodjaci navode.. Potrosnja, voznja po mokrom, buka i za koje brzine je predvidjena. Pogledati to, plus datum proizvodnje, i ja uvek gledam nosivost, jer mi je auto malo tezi. I to je to. Prilagoditi kupovinu sebi, valjda svako zna kako vozi i lako je kupiti odgovarajucu gumu.

Npr. penzionerska voznja - obavezno postovanje propisa... bez problema moze i niza klasa. Malo zustrija, ono sto ja nazivam "normalna" voznja, sa povremenim prekoracenjem brzine za nekih desetak posto, ali i obavezno pracenje saobracaja i svega ostalog, znaci usporavanje kada je magla i sl. srednja klasa je sasvim dovoljna. I naravno, onima koji gasiraju od semafora do semafora, koji ni po najjacem pljusku ne skidaju nogu sa gasa, pa posle kukaju kako gume ne valjaju kada ulete u barustinu..e, za njih je visa klasa.

Lasa, kada sam ih kupovao, cena je bila skoro kao Tigar. Sada je vec razlika.
 
@nenadan Ne radi se samo o stilu voznje - naleteces na neku situaciju u saobracaju koja trazi naglo kocenje (dete istrcava na put, prepreka, milion stvari moze da podje po zlu), u tom trenutku ti pola metra zaustavne duzine znaci sve, da li ces da zavrsis u necijem gepeku, da li ces udariti nekoga ili ne.
Imao sam situaciju sa Tigrom pre dosta godina kada me je zaneo zadnji kraj u krivini sa 40Km/h, izleteo sa puta. Posle toga sa Debicom, proklizala je po kisi kao da je led u pitanju, jedva sam se zaustavio. Od tada gadjam upper middle ili premium segment, gume ionako menjas na nekoliko godina, tih 100-200-300e razlike low end/premium ionako u danasnje vreme ispari jako brzo.
Da ne bude off-topic, Michellinom sam skoro uvek bio zadovoljan (Pilot 4S sam jako brzo potrosio jer je auto tezak a nisam ga mazio u tom periodu), Goodyear i Bridgestone takodje preporuka.
Ovih dana treba da uzmem Dunlop Sp Sport 01 pa cu preneti utiske. :)
Isto iskustvo sa MS Riken kao sa Tigrom,inace imao sam i MS Debica bila je bas dobra guma.
 
Za golf 7 karavan letnje 205 50 17?
1 Lassa
2 Matador
3 Altenzo
 
Od ponuđenih - Lassa
Mada za razliku u ceni (vidim da su mnogo poskupele te 17-ce), može i Altenzo.
 
Da pohvalim internt prodaju guma uzeo asymteric 6 245/40 18 decko iz call centra mi rekao ako mi DOT ne odogvara ne moram da preuzmem gume. DOT je stigao 43 nedelja 2023 godine.
Zdravo Drustvo !
Savet za kupovinu guma R20 275/35 ?
U pitanju je Audi a8 D3
Ne daje mi se neka velika lova ali opet da imam korektnu gumu …
Savet je da kupis drugi auto, na A8 se ne stedi da gumama pogotovu ako se vec nose te dimenzije.
 
Poslednja izmena:
sta ce da oseti po gradu? za to mu uglavnom treba..
Drug je stavio premium klasu ide svakog vikenda Nis-Sever Kosova preko Kopaonika, gume se voze od 15.05 ili kasnije do kraja septembra, za 2 godine i predjenih nepunih 20k km gume mora da se menjaju jer se potrosile, pre toga potpuno bio zadovoljan sa Savinim letnjim
Isti prozivodjac zimske jos nisu za menjanje vozi ih od 2020.
 
Juče stavio letnji set Riken UHP, pa da ponovim svoje mišljenje od prošle godine - za izbegavati u širokom luku. Guma je i na dodir plastična, a juče je bilo lepih 29 C.
 
Ja sam prošle godine uzeo Nexen i mogu vam reći da sam baš zadovoljan, mislim na odnos cena/kvalitet.
 
Pisem ja da je tigar za izegavanje u svim oblicima.:)
 
Nazad
Vrh Dno