Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Izbegavajte Trezor i Ledger jer su to shitcoin novcanici a gomila shitcoin aplikacija samo povecava rizik
Izbjegavajte sve sto je zatvorenog koda kao Ledger jer nikad ne znas sta je u firmwaru
Naprimer ledger je ranije tvrdio da niko ne moze da izveze seed recovery phrase iz novcanika da bi pre par meseci rekli da moze to znaci da mogu da vas pokradu i da koriste vasa sredstva bez vaseg pristanka
Imas blokstrim jade oko 60 usd kosta ili cold card malo je skuplji ili ovaj novi novcanik BitKey od Jacka Dorsija osnivaca tvitera

Isto je kod softverskih novcanika izbjegavajte sve to nije open surce i sto je shitcoin novcanik kao Exodus
Imas Electrum ili Sparow open surce jako pouzdani
fee odredis sam ako ti se ne zuri stavis manje ako zelis brze konfirmacije stavis veci fee zavisno od stanja na marketu mempoola
Za ove sitnije transakcije koristis lightning tu i prakticno nema fee a transakcije su instantne
Zasto po tebi nisu sigurni Trezor, Ledger, Exodus, imas li primer gde su nekom skinuli-ukrali nesto sa njih? Na Trezor i Exodus isto mozes da odredis-smanjis fee, ako ti se ne zuri, za Ledger ne znam, a verovatno da moze i na njemu. Ako cemo tako sta je sigurno, a sta nije (nista danas nije sigurno).
 
Da li neko kojim slucajem stejkuje Ethereum negde i da li je dobio airdrop koji se desio vezano za Starknet? Dobija se 1800 ili 3600 STRK tokena po validatoru zavisno od toga kada je krenuo stejk? Ako je u decembru 2020. godine ili ranije 3600 po validatoru a nakon toga 1800. Ne znam kako je to rasporedjeno ako neko stejkuje preko nekog pool-a manju kolicinu od 32 komada. Pretpostavljam procentualno.
 
Zavisi koji pool. Mislim da lido i stakewise nista ne dobijaju. Rocketpool nisam siguran. Mislim da su gadjali iskljucivo solo individualne stejkere za airdrop.
 
Lido nije dobio nista, imamo u firmi jedan od prvih 1000 validatora na lido-u, 0.
Sutra (odnosno danas) pada wormhole airdrop, ne pitajte kako znam ;)
 
Zasto po tebi nisu sigurni Trezor, Ledger, Exodus, imas li primer gde su nekom skinuli-ukrali nesto sa njih? Na Trezor i Exodus isto mozes da odredis-smanjis fee, ako ti se ne zuri, za Ledger ne znam, a verovatno da moze i na njemu. Ako cemo tako sta je sigurno, a sta nije (nista danas nije sigurno).
Vec sam objasnio
Ledger fremwer nije open surce a to znaci da niko ne moze da procita sta je unutra.To znaci da moras njima vjerovati da nece zloupotrebiti tvoje poverenje
Ledger je vec priznao da mogu da izvezu tvoj recovery seed,to znaci da bez tvoje saglasnosti mogu da se docepaju tvojih sredstava kao sto banaka moze da ti blokira racun i tu se gubi smisao

Sama ideja bitcoina je decentralizovani novac bez centralnih bankara koji mogu da printaju neograniceno ,bez posrednika ,bez banaka koje mogu da ti blokiraju ili ukradu sredstva ,bez da moras vjerovati nekoj drugoj strani ,posten i fer monetarni sistem

Postoji nesto sto se zove teorija igara bazirana na matematici ,U sustini proucava kako ce se ponasati osobe ako budu dovedene u razlicite situacije.Osobe ako mogu uvek zlupotrebe poverenje drugih osoba i povuku poteze u svoju korist a na stetu drugih

Vrlo malo ljudi zaista razumije sta je zapravo bitcoin i sta je novac sto privlaci prevarante da iskoriste to neznanje i uzmu pare od naivnih i neupucenih
Imas citavu lepezu prevara koje su se razvile oko bitcoina

Najveca prevara su altcoini
Altcoini su poput fiat novca ,kontrolise ih mala skupina ljudi koja sama sebi printa kolicine tog novca to je poput fiat sistema sto je protiv ideje i duha bitcoina ,jedina svrha zasto imamo hiperprodukciju altcoina je da se ti koji su ih osnovali da istresu svoje shitcoine nad naivnim i onim koji nista ne razumiju a zele samo brzu zaradu

Closed source novcanici a narocitio kad vidis da imaju gomilu altcoin aplikacija kao ledger gotovo sigurno je da se radi o prverantima i nedobronamjernim ljudima i samo je pitanje vremena kad ce zloupotrebiti poverenje
 
Da li je neko (iz inostranstva) probao n26 crypto (https://n26.com/en-de/crypto) ?
Imam racun kod njih od kad sam se preselio u Nemacku i kolega me skoro zaintrigirao sa kriptovalutama, pa mi se ova opcija kroz njihovu app cini kao idealna za pocetnika.
 
Vec sam objasnio
Ledger fremwer nije open surce a to znaci da niko ne moze da procita sta je unutra.To znaci da moras njima vjerovati da nece zloupotrebiti tvoje poverenje
Ledger je vec priznao da mogu da izvezu tvoj recovery seed,to znaci da bez tvoje saglasnosti mogu da se docepaju tvojih sredstava kao sto banaka moze da ti blokira racun i tu se gubi smisao

Sama ideja bitcoina je decentralizovani novac bez centralnih bankara koji mogu da printaju neograniceno ,bez posrednika ,bez banaka koje mogu da ti blokiraju ili ukradu sredstva ,bez da moras vjerovati nekoj drugoj strani ,posten i fer monetarni sistem

Postoji nesto sto se zove teorija igara bazirana na matematici ,U sustini proucava kako ce se ponasati osobe ako budu dovedene u razlicite situacije.Osobe ako mogu uvek zlupotrebe poverenje drugih osoba i povuku poteze u svoju korist a na stetu drugih

Vrlo malo ljudi zaista razumije sta je zapravo bitcoin i sta je novac sto privlaci prevarante da iskoriste to neznanje i uzmu pare od naivnih i neupucenih
Imas citavu lepezu prevara koje su se razvile oko bitcoina

Najveca prevara su altcoini
Altcoini su poput fiat novca ,kontrolise ih mala skupina ljudi koja sama sebi printa kolicine tog novca to je poput fiat sistema sto je protiv ideje i duha bitcoina ,jedina svrha zasto imamo hiperprodukciju altcoina je da se ti koji su ih osnovali da istresu svoje shitcoine nad naivnim i onim koji nista ne razumiju a zele samo brzu zaradu

Closed source novcanici a narocitio kad vidis da imaju gomilu altcoin aplikacija kao ledger gotovo sigurno je da se radi o prverantima i nedobronamjernim ljudima i samo je pitanje vremena kad ce zloupotrebiti poverenje
Toliko toga si napisao, a nisi odgovorio na ono sto sam pitao, a to je, na koji nacin mogu da mi skinu sredsva sa Trezor, Ledger, Exodus, novcanika, kada moram fizicki da potvrdim transakciju, i opet, imas li primer neki da se nekome to desilo, a da sam nije kriv?
 
Mislim da on hoce da kaze da oni mogu da ti uzmu seed hteo ti to ili ne, znao ti za to ili ne, razlog za to je closed source za firmware.
Potvrdjivanje transakcije tada nije bitno.
Tom logikom ne bi trebalo maltene nista koristiti, jer recimo bilo sta sto se radi u Windows ili Mac OS, moze se pretpostaviti da se SVE salje tamo negde nekome, svaki keystroke, sva dokumenta, SVE.
Cak i da OS nije closed source, hardver jeste, ko ti garantuje da i pored otvorenog koda i sve zastite moguce koju ti preduzmes, hardver nece slati negde sve sto se radi.
Ali to je neka druga tema, za kripto i ultra paranoidne osobe, postoje resenja, komplikovana, ali postoje.
 
Mislim da on hoce da kaze da oni mogu da ti uzmu seed hteo ti to ili ne, znao ti za to ili ne, razlog za to je closed source za firmware.
Potvrdjivanje transakcije tada nije bitno.
Tom logikom ne bi trebalo maltene nista koristiti, jer recimo bilo sta sto se radi u Windows ili Mac OS, moze se pretpostaviti da se SVE salje tamo negde nekome, svaki keystroke, sva dokumenta, SVE.
Cak i da OS nije closed source, hardver jeste, ko ti garantuje da i pored otvorenog koda i sve zastite moguce koju ti preduzmes, hardver nece slati negde sve sto se radi.
Ali to je neka druga tema, za kripto i ultra paranoidne osobe, postoje resenja, komplikovana, ali postoje.
Sve ja to razumem, cak i u kablu kojim se povezuju kripto novcanici (koji nije original, tj. koji nije dosao uz novcanik, nego se koristi neki dr.) moze biti ubaceno neko spijunsko g.... Gledao sam ranije neke klipove na YT u kojima covek objasnjava. Nego samo kazem da bi se do sada neko vec pozalio i na sva vrata objavljivao da je pokraden.
 
Mali update sto se tice airdropa Starknet-a. Od mogucih 3600 ili 1800 smo dobili po 360 komada na staked-u. Imam validatore koji su bili napravljeni i pre 20.12.2020 ili kako oni racunaju u Genesis-u ali posto nisam solo staker nego sam izabrao non-custodial provajdera, mosa. Vidim da je Binance listovao Starknet i da je cena oko 2$ trenutno tako da je neki plan da se to odmah utopi kada stigne u wallet. Sam proces claim-ovanja je zahtevao ETH adresu koja se koristi za claim nagrada + Kraken public adresu da bi dokazali da niste US Citizen jer oni ne mogu da dobiju airdrop. Ne znam kako Kraken adresa to moze da dokaze ali ajde. Sva sreca imao sam neki praistorijski nalog pa nisam morao da se zezam sa verifikacijama i slicno.
 
www.ecd.rs

Najlaski nacin da kupis. Za tu kolicinu i provozija je smešna.

Nece sa foruma niko trgovati sa nekim ko je danas otvorio nalog.
 
Hvala na informacijama,nov sam u ovome,među prvima sam u Srbiji radio sa exchange kladionicama,sad pokusavam da uhvatim korak sa ovim kripto...hvala jos jednom
 
USDT/USDC nisu shitcoini, negde moras i njih da drzis.
Nije bas tako rekao Ledger, rekli su da moze ako pristanes na to, sto ne mozes slucajno svakako jer moras i da platis za tu uslugu.
Bitcoin je izmisljen da se zastitis od prevare sa dolarom,evrom i ostalim fiat valutama
Nema logike nikakve da drzis USDT .Zasto bi drzao USDT koji nista drugo do iou americkog dolara
Kad imas visak fiat novca konvertujes u bitcoin kad ti treba fiat kovertujes bitcoin u fiat i to je to

Ako drzis usd ili bilo koju drugu fiat valutu gubis 10% godisnje zbog inflacije
Naprimjer ti drzis 10 000 usd ali mozes kupiti sve manje i manje roba i usluga iako zivis u iluziji da imas stalno stabilnih nominalno 10 000 taj novac sve manje i manje vredi
,to je inflacija jer centralni bankari printaju novi novac koji obezvredje tvoj novac

Ako drzis bitcoin kupovna moc ti stalno raste iako ti se na izgled cini da je cena volatilna pada i skace ona zapravo ide samo ka gore
Bitcoin ce zauvek da raste zato jer fiat novac nema dno odnosno nikad nece prestati da printaju fiat i obezvrdjuju ga
Moras da trazis nacine kako da se zastitis,sacuvas taj novac koji si ustedio i pobjedis inflaciju a nacina nema puno akcije,obaveznice,plemeniti metali,nekretnine i sve je to velika kocka
Zato je izmisljen bitcoin kao superiornija deflatorna valuta

Kod fiat valuta kao dolar ili evro postoji velika sansa das sve izmakne kontroli i da udjemo u nesto sto se naziva hiperinflacija to inflacija koja se brzo, progresivno razvija i koja se, cak i nasuprot energicnim pokusajima zadrzavanja, zavrsi potpunom katastrofom fiat novca

Pitaj nekog starijeg oca ili djeda kako je billo osamdesetih i devedesetih u Jugoslaviji
Fiat novac je preko noci gubio vrednost ,ljudi su zurili da dinar konvertuju u neke stabilnije valute kao njemacku marku ,e danas ti je bitcoin njemacka marka ,mogo bolja i stabilnija valuta
 
Kad stane BTC i krene ETH na gore, sta predlazete da se uradi? Navodno altovi ce posle njega da krenu, mene sve nesto vuce jer sam sve u altovima, da u nekom trenutku prodam sve, jer ovaj dca sporo ide, uglavnom sam na nestom sitnom oko x2, a na vecim ulozima 20% u plusu, u nadi da ce kad altovi krenu da to ode malo vise. Do sad sve cuvao i uglavnom bio zelen, pa crven i tako u krug, verujem da prodajom u zelenom, treba otici u dolare i cekati crveno pa kupovina postepeno, ili je pametnije nesto drugo uraditi? Mislim da sam pohlepan jer me mrzi da cekam neki zamisljeni x5 minimum u altovima, jer je to bila zamisao u pocetku, ali nisam ocekivao da ce BTC ovako brzo skoro do ATH-a, mislio sam da ce da se vuce jos godinu dana, da koliko toliko skupim jos coina, da steknem neki kapital, pa onda da se gruva sve u BTC/ETH, i ceka sigurnih x2-x3.
 
Bitcoin je izmisljen da se zastitis od prevare sa dolarom,evrom i ostalim fiat valutama
Nema logike nikakve da drzis USDT .Zasto bi drzao USDT koji nista drugo do iou americkog dolara
Kad imas visak fiat novca konvertujes u bitcoin kad ti treba fiat kovertujes bitcoin u fiat i to je to

Ako drzis usd ili bilo koju drugu fiat valutu gubis 10% godisnje zbog inflacije
Naprimjer ti drzis 10 000 usd ali mozes kupiti sve manje i manje roba i usluga iako zivis u iluziji da imas stalno stabilnih nominalno 10 000 taj novac sve manje i manje vredi
,to je inflacija jer centralni bankari printaju novi novac koji obezvredje tvoj novac

Ako drzis bitcoin kupovna moc ti stalno raste iako ti se na izgled cini da je cena volatilna pada i skace ona zapravo ide samo ka gore
Bitcoin ce zauvek da raste zato jer fiat novac nema dno odnosno nikad nece prestati da printaju fiat i obezvrdjuju ga
Moras da trazis nacine kako da se zastitis,sacuvas taj novac koji si ustedio i pobjedis inflaciju a nacina nema puno akcije,obaveznice,plemeniti metali,nekretnine i sve je to velika kocka
Zato je izmisljen bitcoin kao superiornija deflatorna valuta

Kod fiat valuta kao dolar ili evro postoji velika sansa das sve izmakne kontroli i da udjemo u nesto sto se naziva hiperinflacija to inflacija koja se brzo, progresivno razvija i koja se, cak i nasuprot energicnim pokusajima zadrzavanja, zavrsi potpunom katastrofom fiat novca

Pitaj nekog starijeg oca ili djeda kako je billo osamdesetih i devedesetih u Jugoslaviji
Fiat novac je preko noci gubio vrednost ,ljudi su zurili da dinar konvertuju u neke stabilnije valute kao njemacku marku ,e danas ti je bitcoin njemacka marka ,mogo bolja i stabilnija valuta
Logika u mom slucaju je da sa njim kupujem bitcoin kad mislim da je momenat i prodam kada takodje mislim da je dobar momenat, profit prebacim u fiat i cekam sledeci krug gde ponavljam isti taj postupak.
U tom cekanju taj USDT negde mora da stoji, ne vidim bolji nacin od HW novcanika, sledeci bolji bi bio da se drzi na nekoj menjacnici.
Imam inace bitcoin koji ne diram, kada sam izlazio iz shitcoina negde u oktobru prosle godine, uzeo sam ga za 8k po 27k, evo sad tih 0.29 btc je nekih skoro 18k, razmisljam zadnjih par dana da ga prodam ali nema potrebe, neka ga, videcu na 100k
Drugo je Michael Saylor sa svojim tvitom od juce "You don't sell Bitcoin" , on ima toliko para da i kad bi sutra izgubio sav bitcoin , ziveo bi kao kralj do kraja zivota, bez ikakvih briga.
Treba po meni da si pokriven na vise mesta a ne sve u jedan asset, ne mislim na kripto ovde.
Da Saylor zivi samo na bitcoinu i da ne koristi fiat uopste, to bi vec bila druga dimenzija.
Uzeo sam njega kao primer zbog te izjave juce, ali treba uzimati profite.
 
Izvinjavam se ukoliko preusmeravam temu, ali imam pitanje vezano za NFT. Bavim se likovnom umetniošću i imam prezentacije svojih radova na nekoliko umetničkih portala. Dešavalo mi se i ranije da mi se jave zainteresovani za kupovinu NFT s mojim radovima, ali sam takva pisma ignorisao. Poslednji koji mi se javio tim povodom ima konkretnu ponudu za nekoliko mojih radova na kojima bi po njegovom mišljenju mogao da profitira. Naravno, ne radi se o milionskim sumama, ali ono što nudi nije zanemarljivo. Da li je posredi još jedna obmana poput mejlova iz daleke ali prijateljske Afrike u kojima traže broj našeg računa da bi prosledili velike pare? Ovaj za sada ništa ne traži već nudi jer "...believe that this is a fair price, and I am confident that they would do well in the NFT marketplace."
Da li ste upoznati s nekom prevarom ovog tipa ili vredi porazgovarati s čovekom. Pošto vidim da ste svi upućeniji u kriptovalute od mene, imate li bilo kakav savet?
Unapred zahvalan
 
Izvinjavam se ukoliko preusmeravam temu, ali imam pitanje vezano za NFT. Bavim se likovnom umetniošću i imam prezentacije svojih radova na nekoliko umetničkih portala. Dešavalo mi se i ranije da mi se jave zainteresovani za kupovinu NFT s mojim radovima, ali sam takva pisma ignorisao. Poslednji koji mi se javio tim povodom ima konkretnu ponudu za nekoliko mojih radova na kojima bi po njegovom mišljenju mogao da profitira. Naravno, ne radi se o milionskim sumama, ali ono što nudi nije zanemarljivo. Da li je posredi još jedna obmana poput mejlova iz daleke ali prijateljske Afrike u kojima traže broj našeg računa da bi prosledili velike pare? Ovaj za sada ništa ne traži već nudi jer "...believe that this is a fair price, and I am confident that they would do well in the NFT marketplace."
Da li ste upoznati s nekom prevarom ovog tipa ili vredi porazgovarati s čovekom. Pošto vidim da ste svi upućeniji u kriptovalute od mene, imate li bilo kakav savet?
Unapred zahvalan
Moguce je da imas takve ponude ako se bavis crtanjem/likovnom umetnoscu.NFT kreatori/developeri uglavnom traze "potpisane umetnike" da bi napravili svoju kolekciju i profitirali od toga.Naravno moras da znas ko ti tacno prilazi, koji background ima, ko su ti ljudi, da budes siguran da ces biti isplacen, i na kraju da ne naprave prosto scam, tj da se napravi projekat, izbaci NFT kolekcija i da zapale s parama tj ugase discord/twitter/telegram kanal pa da nestanu.
Da ne bude "trust me bro you will get xx % as artist".Naravno nikakve radove ne salji niti bilo sta potpisuj(kao umetnik)dok ne budes siguran ko su i sta rade.
Ispitaj zasto bas ja, gde ste me nasli, na koji nacin.Ako ti kazu nesto tipa "E znas vrteli smo DevianArt' pa nam se svidja tvoj artwork batali instant. (y)
Na kraju zakaci se s njima na neki voice, pa "popricajte" vidi dal imaju africki/indijski naglasak, ako ga imaju isto batali :)
 
Moguce je da imas takve ponude ako se bavis crtanjem/likovnom umetnoscu.NFT kreatori/developeri uglavnom traze "potpisane umetnike" da bi napravili svoju kolekciju i profitirali od toga.Naravno moras da znas ko ti tacno prilazi, koji background ima, ko su ti ljudi, da budes siguran da ces biti isplacen, i na kraju da ne naprave prosto scam, tj da se napravi projekat, izbaci NFT kolekcija i da zapale s parama tj ugase discord/twitter/telegram kanal pa da nestanu.
Da ne bude "trust me bro you will get xx % as artist".Naravno nikakve radove ne salji niti bilo sta potpisuj(kao umetnik)dok ne budes siguran ko su i sta rade.
Ispitaj zasto bas ja, gde ste me nasli, na koji nacin.Ako ti kazu nesto tipa "E znas vrteli smo DevianArt' pa nam se svidja tvoj artwork batali instant. (y)
Na kraju zakaci se s njima na neki voice, pa "popricajte" vidi dal imaju africki/indijski naglasak, ako ga imaju isto batali :)
Nisi daleko od istine što se tiče DeviantArta. Bavim se ilustrovanjem i prilično sam etabliran u poslu. Poslao mi je linkove s ArtStation-a s radovima koje želi da kupi. Ruku na srce, izbor mu nije loš. U prvi mah, pomislio sam da je posredi robot pa sam mu postavio par pitanja o njemu i o plaćanju i evo odgovora:
"I pay with my NFT Marketplace wallet that would be sent to your cryptowallet and withdraw straight to your bank. Not in tokens or PayPal.This is obviously the best because the marketplace would only release the artwork to me until you've confirmed payment and it wouldn't release my money to you if you don't release the artwork.
So I'm very assured to work with the Marketplace."
Da li ste se sretali s ovakvim slučajevima? Šta mislite, da li je posredi Ai ili realan čovek s nerealnom ponudom?
Nije isključeno ni da se radi o nekom malicioznom zafrkavanju od strane nekog ko me zna, ali to ću već da proverim kad ga pozovem na video chat...
 
Poslednja izmena:
Tražiće ti da uplatiš neku sumu, pošto si novi na platformi preko koje će da ti otkupi slike. Imao sam prijatelja sa sličnim iskustvom. Jednostavno, ako traži bilo kakav kripto ili novac da prvo ti uplatiš njemu, 100% je prevara. Ponudi mu da ti odbije od cene i plati za tebe i sve će ti biti jasno.
 
Nisi daleko od istine što se tiče DeviantArta. Bavim se ilustrovanjem i prilično sam etabliran u poslu. Poslao mi je linkove s ArtStation-a s radovima koje želi da kupi. Ruku na srce, izbor mu nije loš. U prvi mah, pomislio sam da je posredi robot pa sam mu postavio par pitanja o njemu i o plaćanju i evo odgovora:
"I pay with my NFT Marketplace wallet that would be sent to your cryptowallet and withdraw straight to your bank. Not in tokens or PayPal.This is obviously the best because the marketplace would only release the artwork to me until you've confirmed payment and it wouldn't release my money to you if you don't release the artwork.
So I'm very assured to work with the Marketplace."
Da li ste se sretali s ovakvim slučajevima? Šta mislite, da li je posredi Ai ili realan čovek s nerealnom ponudom?
Nije isključeno ni da se radi o nekom malicioznom zafrkavanju od strane nekog ko me zna, ali to ću već da proverim kad g pozovem na video chat...
Ma ovo su gluposti ciste.Oce da te obari za artove pa da ako i koliko mu prodju NFT-ovi tvojim art-workom putem Marketplace-a dobijes svoj deo kao "kreator/artist" koji je jako mali tj ja mislim 5% .Ako ne uspe prodaja njemu ostaju "prava" na te artwork-ove, a ti ne budes isplacen nista, jer ti mora da odobris kao creator/artist te NFT-ove prethodno da bi izasli u prodaju.
To su id*oti klasicni, navlace te na foru.Kazi mu lepo da ti plati artwork-ove kostaju tamo odakle bi da ih kupi i da ti lepo daprocenat koji ti sleduje od marketplace-a kao artist/creator.Jer on moze da zaradi x10 a ti skoro nista.
Pravi od tebe coveka koji isporucuje "robu" a on bi da uzme vecinu para, svakako je ovo noooouuu :)
Vidis da bezi od bilo koje vrste klasicnog placanja i kriptom i paypal-om.Ima red flags gomila, samo ga posalji u __________ (sta god ti padne napamet).
 
Poslednja izmena:
Tražiće ti da uplatiš neku sumu, pošto si novi na platformi preko koje će da ti otkupi slike. Imao sam prijatelja sa sličnim iskustvom. Jednostavno, ako traži bilo kakav kripto ili novac da prvo ti uplatiš njemu, 100% je prevara. Ponudi mu da ti odbije od cene i plati za tebe i sve će ti biti jasno.
Odličan savet.
Zapravo, od prvog renutka je bilo sumnjivo budući da nisam pravio nikakve NFT kolekcije a ne biva često da se neko pojavi niotkuda i nudi pare. Evo šta je napisao da namerava: "I plan on purchasing them in a digital format and digital artworks makes use of a very active marketplace for the buying and selling of artworks for the community."
Ako dođe do toga da treba bilo šta da uplatim pre transakcije, uradiću kao što si rekao. Ako krene da zavlači, znači da je još jedna u moru prevara...
Ma ovo su gluposti ciste.Oce da te obari za artove pa da ako i koliko mu prodju NFT-ovi tvojim art-workom putem Marketplace-a dobijes svoj deo kao "kreator/artist" koji je jako mali tj ja mislim 5% .Ako ne uspe prodaja njemu ostaju "prava" na te artwork-ove, a ti ne budes isplacen nista, jer ti mora da odobris kao creator/artist te NFT-ove prethodno da bi izasli u prodaju.
To su id*oti klasicni, navlace te na foru.Kazi mu lepo da ti plati artwork-ove kostaju tamo odakle bi da ih kupi i da ti lepo daprocenat koji ti sleduje od marketplace-a kao artist/creator.Jer on moze da zaradi x10 a ti skoro nista.
Pravi od tebe pravi coveka koji isporucuje "robu" a on bi da uzme vecinu para, svakako je ovo noooouuu :)
Vidis da bezi od bilo koje vrste klasicnog placanja i kriptom i paypal-om.Ima red flags gomila, samo ga posalji u __________ (sta god ti padne napamet).
Hvala na savetu :)
Ja sam razumeo da on želi da plati unapred jer je u prvom pismu ponudio konkretnu sumu:
"Here are the pieces of which i'm very much interested in, they are so unique.
I am willing to offer $xxxx each artwork if you would consider selling them to me as NFTs. I believe that this is a fair price, and I am confident that they would do well in the NFT marketplace."
 
Poslednja izmena:
Odličan savet.
Zapravo, od prvog renutka je bilo sumnjivo budući da nisam pravio nikakve NFT kolekcije a ne biva često da se neko pojavi niotkuda i nudi pare. Evo šta je napisao da namerava: "I plan on purchasing them in a digital format and digital artworks makes use of a very active marketplace for the buying and selling of artworks for the community."
Ako dođe do toga da treba bilo šta da uplatim pre transakcije, uradiću kao što si rekao. Ako krene da zavlači, znači da je još jedna u moru prevara...

Hvala na savetu :)
Ja sam razumeo da on želi da plati unapred jer je u prvom pismu ponudio konkretnu sumu:
"Here are the pieces of which i'm very much interested in, they are so unique.
I am willing to offer $xxxx each artwork if you would consider selling them to me as NFTs. I believe that this is a fair price, and I am confident that they would do well in the NFT marketplace."
Okej onda je malo drugacija situacija.On ako zeli da ih plati u napred, poslao bi ti kripto za njih ili paypal i zavrsili bi pricu.On te tera da se ti drdnas da pravis naloge na OpenSea da napravis svoju "kolekciju" pa da ti on plati iz marketplace wallet-a, gde kad on kupi tvoje NFT-ove Opensea(recimo kao najpoznatiji marketplace), tebi kao prodavcu da uzmu procenat, pa posle troskovi dok ti prebacis sa marketplace-a.Ako se secam ti moras i da platis "listovanje" tj kacenje tih NFT-ova na marketplace da bi u opste on mogao da ih kupi od tebe.Sto znaci da ti mora da platis u napred da bi dobio svoje pare.Tako je generalno stanje sa tom ponudom.
Opet nepovoljna situacija za tebe..
 
Okej onda je malo drugacija situacija.On ako zeli da ih plati u napred, poslao bi ti kripto za njih ili paypal i zavrsili bi pricu.On te tera da se ti drdnas da pravis naloge na OpenSea da napravis svoju "kolekciju" pa da ti on plati iz marketplace wallet-a, gde kad on kupi tvoje NFT-ove Opensea(recimo kao najpoznatiji marketplace), tebi kao prodavcu da uzmu procenat, pa posle troskovi dok ti prebacis sa marketplace-a.Ako se secam ti moras i da platis "listovanje" tj kacenje tih NFT-ova na marketplace da bi u opste on mogao da ih kupi od tebe.Sto znaci da ti mora da platis u napred da bi dobio svoje pare.Tako je generalno stanje sa tom ponudom.
Opet nepovoljna situacija za tebe..
Da, mislim da se kačenje slika na OpenSea inicijalno plaća za prvu sliku (ostale su bespatne) + procenat od eventualne prodaje. To po sebi ne bi bilo problem ukoliko bih bio siguran da cela akcija nije oko toga da ja uplatim "ufur" na OpenSea a onda "kupac" ispari.... Pokušaću, kao što je savetovao vlayza, da prebacim taj trošak na njega. Ako odbije onda je sve jasno...
 
Upravo sam dobio novo pismo kao odgovor na moje pitanje:
"I don't make use of Opensea....."
"Well, It's an opportunity you should consider getting into as it's pretty lucrative, NFTs are digital certificate of ownership that represents a unique item or piece of content, usually using blockchain technology. NFTs are used to verify the authenticity and ownership of digital assets like art, music, videos, collectibles, and more. The benefits of NFTs include providing creators with new ways to monetize their digital creations.
In order to convert your artworks into NFTs, you have to mint them on a marketplace.
Minting is the process of converting physical or picture artworks into digital artworks that are valuable as NFTs using smart contract execution on the blockchain technology.
Keep in mind the minting process requires a little charge amount.
And also everytime your artwork is resold to another buyer on the NFT marketplace, you will receive a 20% commission over the NFT value.
This means that your art continues to be appreciated and sought after, your success will be reflected in both financial and increased visibility.
I'm a professional NFT collector and this is a field I'm really into. I could guide you through the process, if that's the problem. "
There is a NFT marketplace I use and that would be very much easy and understandable to you also."

Šta biste mu vi odgovorili?
 
Nazad
Vrh Dno