Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

Ne razumes nerealno je visoka sa 4000 je skocila na 8000 to nije normalno , jer se ja niti grejem na struju niti ima razloga da bi bilo vise nego prethonih meseci ok poskupljenje nije duplo s toga ne znam sta si hteo reci? Jednostavno smatram da je nerealan racun za struju. Pritom meni racun nije ni bio 4000 vec 3600 ali ajde zaokruzio sam…
Lepo ti je napisao čovek.
Imali smo priliku da pokažemo nezadovljstvo.
Sad ne vredi kukati, otiće sve još 500% jer drugačije ovi ne mogu funkcionisati.
Sve što možete da uradite je da što više trošite jeftiniju tarifu i eventualno smanjite potrošnju, kome je to glupo ili nema kad, plaća cenu.
Ne znam gde živiš, ali u NS i BG su jeftinu tarifu potpuno obesmislili (u NS posle 23, u BG posle 24č), neću valjda da drndam komšijama celu noć za par stotina dinara uštede...
 
Opet se ne razumemo ljudi prethodni mesec je 3600 ovaj 7970 razumete? Ne trosim vise cak sam i manje u kuci :)

Dakle da ponovim niti se grejem na struju niti bilo sta bojler ukljucim kad mi treba ( isto kao i pre mesec-2-3-4-5-6 sve isto) jedino sto radi non stop je frizider :D i to je to nista novo nista staro. Ja niti kuvam niti bilo sta :-D i ja evo ne razumem sta je tu 8000 dinara :D
 
Proradio je i meni portal ali su računi pogrešni(za novembar i za decembar). Poslao sam mejl jutros i za sada se nije vratio a i odštampao sam prigovor pa ću probati da predam na šalteru.
Za 13god u ovom stanu nikada nisam potrošio više od 470kwh. Potrošnja mi ne zavisi od vremenskih prilika i umesto 2 računa po 4500din imam račun za novembar od 1600din i racun za decembar od 9700din. Uzeli su mi oko 2500 što su prebacili potrošnju u plavu tarifu.
1705925580346.png
 
Opet se ne razumemo ljudi prethodni mesec je 3600 ovaj 7970 razumete? Ne trosim vise cak sam i manje u kuci :)
Nisu ti proknjižili uplatu od prethodnog meseca.
Pogledaj na računu "dug iz prethodnog perioda".
Ako tu nije nula, a platio si, onda nisu proknjižili.

Tako je kod mene.
 
Provericu to nisam gledao 🙃 jesam platio sam bez racuna isto kao prethodni mesec
 
Tako je ja sam to vec platio ali hocu da vidim u cemu je problem. Ako moze kontakt mail da posaljem i ja, samo da dodjem kuci veceras jer racun nije kod mene😁
 
Šta ja tek da kažem? Grejem se na daljinsko grejanje pa mi je decembarski račun 10200, 745kwh ukupno, katastrofa. Ubi me bojler (uvek uključen bar na 2,3/3) i kuvanje minimum 3-4 x nedeljno. Žena, troje dece i ja, stan 75m2. Pre poskupljenja računi su mi bili od 5500 do 6500, trošilo se oko 600kwh i to mi je bilo ok, šta se u novembru i decembru desilo pa imam preko 700 kwh, pojma nemam.
Obicno je zimi slabiji napon, evo kod mene jutros:
IMG_20240122_100348~2.jpg

Odmah je i potrosnja veca pogotovo ako grejes sa strujom.
Meni je decembar 14200, prosle godine je bio 11000. Ovaj decembar je bio i hladniji.
Na portalu stoji zaduzenje ali racuna nema za decembar.
Edit: pojavio se racun na portal.
 
Poslednja izmena:
Nocu je jos slabiji 😁 tako da jeftina struja gubi smisao
 
Ček malo... voltaža nema veze sa iznosom računa za struju. Plaćaš kWh. Niska ili visoka voltaža može da ti zezne električni uređaj, ali neće naterati sat da se vrti brže ili sporije.
Isto kao kada bi rekao da je pritisak u vodovodu manji (V) i zato više plaćaš liltar vode (kWh).
 
Ali brojilo ne meri koliko sati radi neki potrošač, nego koliko energije potroši. Brojilo meri i napon i struju, pa određuje potrošnju, tako da i sa nižim naponom (a većom strujom) potrošnja u energiji je ista kao i kada je viši napon a niža struja. Neki ovde misle da brojilo meri samo struju (koja se povećava kada opada napon), pa se onda povećava i potrošnja koju meri brojilo, ali to nije tačno.
 
Ako se dobro razumem matematiku, TA od 5kw kad je napon 220v se zagreje do max za 5 casova (5 x 2kw = 10kw), a kad je napon 180v treba joj 7 casova (7 x 2kw = 14kw). Brojke su proizvoljne, cisto zbog primera..
Brojke su iste (potrosnja koju meri brojilo) samo kad TA akumulira isti vremenski period, ali nije ista i temperatura na koju se zagrejala pecka.
 
^ nisam u materiji al iznam da je pre par godina bila ozbiljna tuzba ljudi iz oklnog niskog Sela gde su dokazivali da kad je napon manji ( u njihovom slucaju bas nesto lose bilo tipa ispod 170v) brojilo (staro analongno ) brze vrti i da su im racuni i po 2.5x veci nego sto bi trebalo. Ako se dobro secan nakon toga je eps definisao ugovorom da napon moze da varira +10 % do -10 % kao normlana pojava.

Edit: evo naso sam i vest na tu temu: https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/veci-troskovi-zbog-niskog-napona-450718
 
Stan u Valjevu od 60 kvadrata,troškovi prenosa i distribucije energije do kupaca u ovom mesecu 3.395,38...plus rts preplata i svetlo u zgradi,znači oko 4500 din a da nisam ni ušao u stan ovaj mesec,jel to mnogo ili sam ja blesav?
 
^aj bacite pogled na racune kolki je peirod citanja.
Posto je ortaku kuci ocitano 19.01.. obracunski peierod 48 dana.
 
^ nisam u materiji al iznam da je pre par godina bila ozbiljna tuzba ljudi iz oklnog niskog Sela gde su dokazivali da kad je napon manji ( u njihovom slucaju bas nesto lose bilo tipa ispod 170v) brojilo (staro analongno ) brze vrti i da su im racuni i po 2.5x veci nego sto bi trebalo. Ako se dobro secan nakon toga je eps definisao ugovorom da napon moze da varira +10 % do -10 % kao normlana pojava.

Edit: evo naso sam i vest na tu temu: https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/veci-troskovi-zbog-niskog-napona-450718
Zakon propisuje napon koji treba da se kreće u nekim okvirima, i to je sasvim realan razlog za tužbu. Međutim, fizika je nešto sasvim drugo, i niži napon ne znači da će uređaj trošiti više energije, a naročito ne 2.5 puta više energije zbog napona (kako piše u ovom tekstu). Moguće je da postoji neko sitno odstupanje zbog neke elektronike koja zbog drugog napona radi malo "više" i potroši koji Wh više, ali ni govora o nekom značajnom povećanju potrošnje za uređaje koji ionako nisu veliki potrošači. Za termogenu potrošnju (šporeti, grejalice, bojleri) snaga je direktno srazmerna naponu, pa će sa opadanjem napona pasti i potrošnja tog uređaja, ali i količina toplote koju daju. Za isto zagrevanje će uređaj raditi duže, i pritom potrošiti istu količinu električne energije kao da je napon bio jednak nominalnom.

Jednostavno, brojilo u sebi ima dva kruga, jedan meri napon, drugi meri struju, zajedno daju potrošnju energije. Ako ijedno od za dva ne radi, brojilo je neispravno.
 
Stigao račun za decembar, papirni…opet oko 3.000 RSD, potrošnja u skladu sa onom prošle godine.
Inače, ne grejem se na struju i nemam bojler (plaćam toplu vodu), najveći potrošač je šporet.
 
Ali brojilo ne meri koliko sati radi neki potrošač, nego koliko energije potroši. Brojilo meri i napon i struju, pa određuje potrošnju, tako da i sa nižim naponom (a većom strujom) potrošnja u energiji je ista kao i kada je viši napon a niža struja. Neki ovde misle da brojilo meri samo struju (koja se povećava kada opada napon), pa se onda povećava i potrošnja koju meri brojilo, ali to nije tačno.
Jedino ako merac laze, ne znam.
 
Noup, drugačija je računica.

U prvom slučaju 5h x 220V x 10A (radi lakšeg računa) = 11kWh
U drugom slučaju 5h x 200V x 11 A = 11kWh.

Okvirno.
Ja koliko se sećam elektrotehnike snagu određuje otpor potrošača.
Grejač u TA peći ne može da povuče 11A na 200V, ako na 220V vuče 10 A. R=U/I=220/10=22 ohm
Ako grejač ima 22 ohm, onda kad je napon 200V može da povuče max I=U/R=200/22= 9.09 A

Pošto je P=IIR, u prvom slučaju snaga je 2200 W, a u drugom 1818 W, dakle 17.4 % manje snage na tom nižem naponu.
Odnosno ako bi TA peć 17.4 % duže radila potrošila bi istu količinu kWh.

E sad, pošto duže radi, ona duže i emituje toplotu u prostoriji, tako da je moguće da se duže "puni", ali i više greje sobu.
 
Koji su parametri oko iznosa za troškove prenosa i distribucije energije do kupaca u tom mesecu?u oktobru 2500 din a u decembru 3400 din?
 
Da li radi onaj njihov kalkulator racuna? Nesto ne mogu da ga nadjem.
 
Vrh Dno