Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

U NS salteri ne rade i dalje.
 
ED Ruma su ok racuni, a ED Novi Sad nisu proknjizene uplate posle NG. Pa su mi duplirani racuni i nije obracunat 5% popust.
Napisao reklamaciju, al pitanje je da li citaju mailove.
 

Prilozi

  • obavestenje eps placanja1 Novo Obaveštenje.pdf
    283.9 KB · Pregleda: 10
  • obavestenje eps placanja2.pdf
    1.3 MB · Pregleda: 6
Tebi se ne vraca mail? meni danima nece da deliveruje, call centar niko se ne javlja, a licno te sacheka portir na ulazu koji kaze da ne rade.

Ostaje golub pismonosa :) Bas merkam jednog u dvorishtu da mu atachujem reklamaciju :)
 
ED Ruma su ok racuni, a ED Novi Sad nisu proknjizene uplate posle NG. Pa su mi duplirani racuni i nije obracunat 5% popust.
Napisao reklamaciju, al pitanje je da li citaju mailove.
Uplate posle NG će biti proknjižene na januarskom računu, nikako ne mogu biti proknjižene na decembarskom. Tako je uvek bilo, tako i piše na poleđini računa (uplate zaključno sa poslednjim danom u mesecu).
 
Uplate posle NG će biti proknjižene na januarskom računu, nikako ne mogu biti proknjižene na decembarskom. Tako je uvek bilo, tako i piše na poleđini računa (uplate zaključno sa poslednjim danom u mesecu).
A da procitas i prilog sto sam prilozio? Kako je ed Ruma proknjizila?
Tebi se ne vraca mail? meni danima nece da deliveruje, call centar niko se ne javlja, a licno te sacheka portir na ulazu koji kaze da ne rade.
Jutros sam poslao, nije se vratio.
 
Pročitao sam oba priloga, ne vidim šta u njima piše o knjiženjima uplata u januaru na decembarskom računu?
Ako je ED Ruma proknjižila, to je pre izuzetak nego pravilo. Za 25 godina koliko plaćam EPS račune mi nikad uplata iz sledećeg meseca nije bila proknjižena na računu za prethodni mesec.

Uostalom, žališ se da ti nije obračunato 5% popusta na novembarski račun, a platio si posle NG, što znači da nisi pažljivo pročitao prilog koji si sam okačio.
 
Poslednja izmena:
Pročitao sam oba priloga, ne vidim šta u njima piše o knjiženjima uplata u januaru na decembarskom računu?
"Vanrednim angažovanjem svih zaposlenih, uspeli smo da taj posao završimo do kraja. Znajući da posao na vreme nije završen, došlo je do pomeranja roka za plaćanje", navodi Stanić.
Stanić navodi da je EPS u ovom trenutku doneo novu odluku da se rok za plaćanje novembarskog računa pomera na 29. januar, kada je rok za plaćanje i decembarskog računa za struju.
"Svi kupci koji do tada izmire račune, moći će da ostvare popust od pet odsto. Smatramo da na taj način izlazimo kupcima u susret, jer ne smeju trpeti zbog naših problema, koji su uzrokovani hakerskim napadom", ističe Stanić, dodajući da će decembarski račun stići na vreme.
 
Uplate posle NG će biti proknjižene na januarskom računu, nikako ne mogu biti proknjižene na decembarskom. Tako je uvek bilo, tako i piše na poleđini računa (uplate zaključno sa poslednjim danom u mesecu).

Ja sam u novembru uplatio dva puta račun za oktobar, jer mi je uplata preko QR koda tada kao odbijena, a zapravo je prošla.
Onda sam krajem decembra, bez pristiglog računa, uplatio za novembar nešto više nego za oktobar, zaokružio. Ono kao, da ne budem dužan. :cautious:
Tek tada sam se malo zadubio i video na ebank svoje banke da sam onomad u novembru 2x platio oktobar. :(

Ajd' kao, nema veze, biće pretplata.

Sada gledan portal "uvid u račun", i sve te uplate se vide. Dve za oktobar i jedna za novembar. Sve je plaćeno do kraja decembra.
Ali na novom računu za decembar koji takođe vidim na portalu, u dugu sam ceo decembar, kao da nije bilo duple uplate za nov.

Na onom dijagramu uplata se lepo vidi jedna dupla uplata. Čak se i na .pdf računu za decembar pod "УПЛАТЕ И ФИНАНСИЈСКЕ ПРОМЕНЕ ПО ОБРАЧУНУ ЗА ЕЛЕКТРИЧНУ ЕНЕРГИЈУ" vide dve uplate sa istim datumom u decembru. Ali to nije obračunato kao pretplata za sledeći mesec. Ta jedna uplata viška, evidentirana je kao uplata, ali nema je u ukupnoj sumi.

Bla.bla.truć, trebaće njima vremena da se presaberu.

... ... ...

Oduvek mi je na EPS računima malo bzvz. što nema neki trag po kojem računu i za koji mesec je konkretna uplata.
Poziv na broj je uvek isti i ne možemo znati po kojem računu plaćamo određenu uplatu.
 
Poslednja izmena:
@joojant200
Tu samo piše da je rok za plaćanje novembarskog računa pomeren na 29.01.2024. godine, i da će svi koji račun plate do tad dobiti 5% popusta.
Ništa o tome da će tvoje uplate iz januara biti proknjižene u decembru.

U drugom prilogu koji si okačio piše (ukratko, da ne prekucavam):
Ko plati novembarski račun do 29.01.2024. dobiće 5% popusta za novembar, iskazan na JANUARSKOM računu (tvoj slučaj).
Ko do 30.12.2023. za novembar plati iznos jednak oktobarskom računu, dobiće 5% popusta za novembar, iskazan na decembarskom računu.

Prema tome ja ne vidim razlog za nerviranje niti reklamaciju računa.
Uplatio si početkom januara račun iz novembra, dobićeš 5% popusta za novembar, do kraja januara uplatiš još razliku za decembarski račun, dobićeš i 5% popusta za decembar.
Oba obračunata na JANUARSKOM računu.

Ako je ED Ruma odradila drugačije od onoga što su poslali kao zvanično obaveštenje, to je kao što rekoh izuzetak a ne pravilo.

@NShappy To je već klasična brljotina, za nerviranje i hitnu reklamaciju (ako ima kome u ovom haosu kod njih).
 

Prilozi

  • EPS.jpg
    EPS.jpg
    270.3 KB · Pregleda: 18
Poslednja izmena:
bio sam šokiran pristiglom cenom struje pa sam uporedio sa starim računima (čuvam svašta), cena struje u Beogradu od dec 21 do dec 22 poskupela za ~0.50din a od dec 22 do dec 23 za ~3.30din. potrošnja mi je manja nego prošle godine a račun mi je došao bar 2k veći. nisam ispratio istoriju posta pa ne znam dal znate šta se dešava, ali evo moja dva centa. već godinama mi dolazi struja zimi od 12-16k, ali grejem se na struju pa rekoh hajde, ali ovaj mesec smo se skoro pa smrzavali i opet mi je došao 12k račun, ne kapiram na osnovu čega ovo prolazi haha (smejem se a plakao bih)
 
@joojant200
Tu samo piše da je rok za plaćanje novembarskog računa pomeren na 29.01.2024. godine, i da će svi koji račun plate do tad dobiti 5% popusta.
Ništa o tome da će tvoje uplate iz januara biti proknjižene u decembru.

U drugom prilogu koji si okačio piše (ukratko, da ne prekucavam):
Ko plati novembarski račun do 29.01.2024. dobiće 5% popusta za novembar, iskazan na JANUARSKOM računu (tvoj slučaj).
Ko do 30.12.2023. za novembar plati iznos jednak oktobarskom računu, dobiće 5% popusta za novembar, iskazan na decembarskom računu.

Prema tome ja ne vidim razlog za nerviranje niti reklamaciju računa.
Uplatio si početkom januara račun iz novembra, dobićeš 5% popusta za novembar, do kraja januara uplatiš još razliku za decembarski račun, dobićeš i 5% popusta za decembar.
Oba obračunata na JANUARSKOM računu.

Ako je ED Ruma odradila drugačije od onoga što su poslali kao zvanično obaveštenje, to je kao što rekoh izuzetak a ne pravilo.
Kad vec imas zelju da mi crtas, reci mi molim te i koliko sada da uplatim i da li ce mi na sledecem racunu vratiti 5% obracunato na ovom racunu ako ne reklamiram?
r.1. decembar: 4994,23. - zaduzenje za obracunski period bez 5% popusta 3010,44, za uplatu iz prethodnom perioda 1983,79 (novembar: placeno 5.1 1984 koje nije proknjizeno).
r2. decembar: 4928,33. - zaduzenje za obracunski period bez 5% popusta 2162,63, za uplatu iz prethodnom perioda 2466,7 (novembar: placeno 5.1 2467 koje nije proknjizeno).

Po meni, racun, platis, ne mislis.
 
Račun za decembar '23 je toliki jer je bez dodatnih popusta zbog toga što je potrošnja veća od prethodnih računa.
skuplja je struja po kilovatu, što se vidi iz priloženog, kao što sam rekao za oko 3din u odnosu na prethodne dve godine
 
Decembar 2021 - cena struje bez ikakvih popusta je oko 10 dinara po kWh (računajući krajni iznos računa).
Decembar 2023 - cena struje bez ikakvih popusta je oko 14 dinara po kWh (računajući krajni iznos računa).
 
Šta ja tek da kažem? Grejem se na daljinsko grejanje pa mi je decembarski račun 10200, 745kwh ukupno, katastrofa. Ubi me bojler (uvek uključen bar na 2,3/3) i kuvanje minimum 3-4 x nedeljno. Žena, troje dece i ja, stan 75m2. Pre poskupljenja računi su mi bili od 5500 do 6500, trošilo se oko 600kwh i to mi je bilo ok, šta se u novembru i decembru desilo pa imam preko 700 kwh, pojma nemam.
 
Šta ja tek da kažem? Grejem se na daljinsko grejanje pa mi je decembarski račun 10200, 745kwh ukupno, katastrofa. Ubi me bojler (uvek uključen bar na 2,3/3) i kuvanje minimum 3-4 x nedeljno. Žena, troje dece i ja, stan 75m2. Pre poskupljenja računi su mi bili od 5500 do 6500, trošilo se oko 600kwh i to mi je bilo ok, šta se u novembru i decembru desilo pa imam preko 700 kwh, pojma nemam.
Ništa mi više nije jasno.
Pišem po novom cenovniku.
Ja sam potrošio 475 kWh (od čega je 60 jeftina ostalo skupa tarifa) i za to platio 7190 din (zajedničku struju, tj. grejanje na toplotnu pumpu ne računam).
Kod mene ispada da je 1 kWh 15,14 dinara.

Kod tebe je 1 kWh 13,69 din (10.200 din plaćeno za potrošenih 745 kWh).
Jedino ako imaš više jeftine struje od mene.
 
Ništa mi više nije jasno.
Pišem po novom cenovniku.
Ja sam potrošio 475 kWh (od čega je 60 jeftina ostalo skupa tarifa) i za to platio 7190 din (zajedničku struju, tj. grejanje na toplotnu pumpu ne računam).
Kod mene ispada da je 1 kWh 15,14 dinara.

Kod tebe je 1 kWh 13,69 din (10.200 din plaćeno za potrošenih 745 kWh).
Jedino ako imaš više jeftine struje od mene.
konačni račun je uz sve poreze itd, osnovica ti je upisana na računu pre takse za javni servis itd
tj prvo ti obračunaju struju total (u ovom slučaju npr potrošnja u kWh puta 13.69) pa ti na struju naplate porez po procentu, pa na to dodaju sve ostale neke kvantne fizike i dobiješ konačni račun
u tvom slučaju ti je potrošnja verovatno oko 5500 din a ostalo su porezi i takse, piše ti na računu
bolje da su nas u školi učili kako da obračunavamo sopstvene račune nego logaritme, možda ne bi mogli da nam uteruju ovako kao što sad rade, krastavac
 
Poslednja izmena:
konačni račun je uz sve poreze itd, osnovica ti je upisana na računu pre takse za javni servis itd
bolje da su nas u školi učili kako da obračunavamo sopstvene račune nego logaritme, možda ne bi mogli da nam uteruju ovako kao što sad rade, krastavac
I?
Osnovica je 5.742,74 dinara na to dodaju akcizu i PDV i dobijamo 7.190, 29 dinara. Valjda i član @Zoza plaća akcizu i PDV.

Sad vidim da na mom računu piše da je prosečna cena energije za dec 10,43 din po KWh.
 
I?
Osnovica je 5.742,74 dinara na to dodaju akcizu i PDV i dobijamo 7.190, 29 dinara. Valjda i član @Zoza plaća akcizu i PDV.

Sad vidim da na mom računu piše da je prosečna cena energije za dec 10,43 din po KWh.
editovao sam post, nije mi učitalo odgovor
Sad vidim da na mom računu piše da je prosečna cena energije za dec 10,43 din po KWh.
to je kada se sabere kompletna potrošnja (skupa/jeftina, zelena/plava zona), prosečna ti je tolika
 
Sad vidim da na mom računu piše da je prosečna cena energije za dec 10,43 din po KWh.

To što piše 10,43 najbolje da ne gledaš. Tu su uračunate samo prve 3 stavke (od 19 koliko ih ima). Kao da možemo da biramo da ne platimo akcizu, namete, porez (koji se iz nekog razloga obračunava i na akcizu i naknade... verovao ili ne: plaćamo porez na porez), TV pretplatu... Samo podeli ono što plaćaš sa onim koliko si potrošio. To bi trebalo da je između 13,5 i 14 dinara po kWh.
 
Kad vec imas zelju da mi crtas, reci mi molim te i koliko sada da uplatim i da li ce mi na sledecem racunu vratiti 5% obracunato na ovom racunu ako ne reklamiram?
r.1. decembar: 4994,23. - zaduzenje za obracunski period bez 5% popusta 3010,44, za uplatu iz prethodnom perioda 1983,79 (novembar: placeno 5.1 1984 koje nije proknjizeno).
r2. decembar: 4928,33. - zaduzenje za obracunski period bez 5% popusta 2162,63, za uplatu iz prethodnom perioda 2466,7 (novembar: placeno 5.1 2467 koje nije proknjizeno).

Po meni, racun, platis, ne mislis.

Platiš do 29.01. još 4.994,23 - 1.984 koje si platio 05.01. = 3.110,23 din. Obe uplate će biti iskazane na januarskom računu.
Dobićeš na januarskom računu 5% popusta za novembar (ne 99,18 din koliko je 5% na ceo račun, nego 5% na stavku 4.ZADUŽENJE ZA ELEKTRIČNU ENERGIJU U OBRAČUNSKOM PERIODU iz tvog novembarski računa - recimo oko 90 din), i 5% popusta za decembar (oko 130 din).
Isto tako i za račun br. 2.

Slažem se, platiš račun i ne misliš.
Platio si u januaru, uplata je iskazana na računu za januar. Logično zar ne?
 
Poslednja izmena:
To što piše 10,43 najbolje da ne gledaš. Tu su uračunate samo prve 3 stavke (od 19 koliko ih ima). Kao da možemo da biramo da ne platimo akcizu, namete, porez (koji se iz nekog razloga obračunava i na akcizu i naknade... verovao ili ne: plaćamo porez na porez), TV pretplatu... Samo podeli ono što plaćaš sa onim koliko si potrošio. To bi trebalo da je između 13,5 i 14 dinara po kWh.
Napisao sam, kod mene je 15,14 din po 1kWh konačna cifra.
 
Vi se grejete na struju, a ja koji imam CG je 8000 :-D skocilo sa 4000 ;-D Ovo nikako nema nikakve logike skala za potrosnju duplirana, a bukvalno sve isto radim kao i svaki mesec :-D Moracu da se zalim jer ovo nije realno.
 
Dobio 35e racun za dva meseca, kad se nisam slogirao. Irci nadmasili sebe.
 

@igor88

Na šta da se žališ? Na skupu struju ili na malu platu? Imali smo prilike da se žalimo 17.decembra i očigledno nam je dobro. Da li su seljaci zadovoljni? Jesu. Da li su poštari zadovolljni. Jesu. Da li smo mi sa strujom zadovoljni? Jesmo.

Rizikujem da ispadnem snob, ali račun za struju nama ne predstavlja značajan trošak. A koristimo struju za sve. Na mojoj adresi plaćam samo 3 računa:
1. struja
2. voda+kanalizacija+odnošenje smeća
3. kablovska sa internetom.
Sva tri računa zajedno su nam ispod 20.000 din i to kad najviše trošimo. Mnogo veći trošak nam je hrana, kućne potrebštine, vrtić,...
 
Ne razumes nerealno je visoka sa 4000 je skocila na 8000 to nije normalno , jer se ja niti grejem na struju niti ima razloga da bi bilo vise nego prethonih meseci ok poskupljenje nije duplo s toga ne znam sta si hteo reci? Jednostavno smatram da je nerealan racun za struju. Pritom meni racun nije ni bio 4000 vec 3600 ali ajde zaokruzio sam…
 
Sve što možete da uradite je da što više trošite jeftiniju tarifu i eventualno smanjite potrošnju, kome je to glupo ili nema kad, plaća cenu.
 
I bez da vidim stari ili novi račun, mogu da ti kažem da jeste normalno. Nije da se kriju cene ili da na računu za struju ne pišu neke stavke. Plaćamo tačno kako je propisano.
Sećam se kada sam sipao gorivo za 120 dinara litar. Ili kada sam kupovao građu za 18.000 dinara m3. Bilo pa prošlo. Bio ti je nekada račun 4000 dinara. Sada je 8000. Sve je to normalno i deo života. Što pre pređeš iz faze poricanja u fazu prihvatanja, biće ti lakše.
 
Nazad
Vrh Dno