Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

Ja koliko se sećam elektrotehnike snagu određuje otpor potrošača.
Grejač u TA peći ne može da povuče 11A na 200V, ako na 220V vuče 10 A. R=U/I=220/10=22 ohm
Ako grejač ima 22 ohm, onda kad je napon 200V može da povuče max I=U/R=200/22= 9.09 A

Pošto je P=IIR, u prvom slučaju snaga je 2200 W, a u drugom 1818 W, dakle 17.4 % manje snage na tom nižem naponu.
Odnosno ako bi TA peć 17.4 % duže radila potrošila bi istu količinu kWh.

E sad, pošto duže radi, ona duže i emituje toplotu u prostoriji, tako da je moguće da se duže "puni", ali i više greje sobu.
Potpuno si u pravu, ja sam nešto zabagovao očigledno... Sramota me :(
 
E sad, pošto duže radi, ona duže i emituje toplotu u prostoriji, tako da je moguće da se duže "puni", ali i više greje sobu.
Izgubio si me kod poslednje rečenice. Kako misliš više greje sobu? Misliš "više" kao duže vremena? Svakako ne ugreje sobu više. Ako odaje 5kW toplote treba joj recimo sat vremena da ugreje prostoriju na 20°C, a ako odaje 2,5kW, trebaće joj dva sata za isto to.

Jedno pitanje za one koji misle da niži napon povećava račun za struju: ako je napon 1V umesto 220V, znači da će račun biti milionski? Ako je napon nula, znači beskonačan račun?
 
Primer: napuniš TA peć i isključiš je. Za 1h će prostorija uzeti manje toplote iz nje nego za 1h i 10 minuta.
 
I dalje ne shvatam kako menja račun za struju ili potrošnju struje? Kad isključiš TA peć, više ne troši struju.
Koliko će prostorija uzeti toplote iz TA peći zavisi koje je temperatura TA peći, koja je temperatura sobe i koji su toplotni gubici sobe.
 
Ne moze da bude beskonacan racun ako je napon 0. Bice 0.

Ne moze da bude milionski racun ako je napon 1, sta moze da radi na 1? I da napravi racun...

Treba videti da li je napon svud 190 ili samo ta jedna na 190, jedna stvar, druga proveriti sa jos nekim uredjajem i utvrditi...
 
Malo ste zakomplikovali.
Ne menja račun. Dovoljno je ovo:
Pošto je P=IIR, u prvom slučaju snaga je 2200 W, a u drugom 1818 W, dakle 17.4 % manje snage na tom nižem naponu.
Odnosno ako bi TA peć 17.4 % duže radila potrošila bi istu količinu kWh.
Malo malo pa se ovaj mit ponavlja na raznim temama. Snaga je manja, pa za isti efekat uređaj radi duže. A pošto brojilo registruje energiju, E=Pt, energija je ista u oba slučaja
 
I dalje ne shvatam kako menja račun za struju ili potrošnju struje? Kad isključiš TA peć, više ne troši struju.
Koliko će prostorija uzeti toplote iz TA peći zavisi koje je temperatura TA peći, koja je temperatura sobe i koji su toplotni gubici sobe.
Ja i pišem ovo jer ne menja.
Samo kažem da što duže peć radi više toplote iz peći odlazi u sobu.
 
Da li se vise isplati jednotarifni ili dvotarifni sistem u slucaju da se nema TA peci, vec samo redovna potrosnja, a bojler ukljucen samo nocu?
 
Zavisi koliko koristiš jeftine a koliko skupe tarife. Mslim da se negde na 80% skupe i 20% jeftine jednotarifno i dvotarifno izjednačuju po računuu. Mi trošimo leti 75:25, a zimi 65:35.
Uneo sam nove cene i tarife i ovako izgleda grafik iznosa računa u zavisnosti od tarife (x osa su potrošeni kWh):
Stuja tarife grafik.png
Plava linija je jednotarifno, zelena niža tarifa 100%, crvena viša tarifa 100%. U realnosti, dvotarifni račun je negde na površini između zelene i crvene linije.
Ovo je za obračunsku snagu 11,04, ali nije velika razllika i ako je drugačije. Za 0 kWh plaćju se samo osnovni nameti što izosi oko 1200 dinara.
 
Meni juce stigao papirni,proslog meseca 3.236.93 dinara a sada ovaj 8.239.01dinara :(
Struju trosim "normalno" bojler se ukljucuje samo nocu po jeftinoj struji,kuva se na plinu i stvarno ne znam gde ode tolika struja?
Dug iz prethodnog obracunskog perioda 0.00dinara.
U obracun je uslo par dana vise ali je cena pa skoro trodupla u odnosu na prosli mesec a potrosnja ne znam kako je mogla da bude veca kada nista novo nije prikljuceno.
 
Da li se vise isplati jednotarifni ili dvotarifni sistem u slucaju da se nema TA peci, vec samo redovna potrosnja, a bojler ukljucen samo nocu?
Ne verujem da se ikako isplati jednotarifni sistem.
 
Стигао и мени данас папирни рачун (за децембар).
Уплата од 29.12 (за новембарски рачун) је прокњижена.

Потрошено децембра 1.332 kWh ~ 8.840 динара je рачун.

Ево и детаљније спецификације са рачуна:

WxZubP2.jpeg


Lnf6Ab2.jpeg
 
Znači nisu normalni.
Još mi nije stigao račun za decembar, ali za novembar bio je sličan tvom.
Potrošio sam nešto manje kW od tebe (1289), imam bolji odnos potrošene struje po nižoj tarifi, čisto gledano kroz cenu struje prvi međuračun je skoro 3k manji (7160), ali je finalni račun ~10,700, jer mi nisu obračunali nikakve "racionalne" popuste.
Znači realno sam potrošio manje struje od tebe za ~3000din, ali mi je račun za 2000 veći od tvog.
 
Poslednja izmena:
Meni se čini da su uzeli potrošnju od prošlog decembra 2022. i pomnožili sa novom cenom struje i to servirali kao račun za decembar
 
Стигао и мени данас папирни рачун (за децембар).
Уплата од 29.12 (за новембарски рачун) је прокњижена.

Потрошено децембра 1.332 kWh ~ 8.840 динара je рачун.

Ево и детаљније спецификације са рачуна:

WxZubP2.jpeg


Lnf6Ab2.jpeg
Meni 7.190 din račun na potrošenih 475kWh a tebi na 8.840din na 1332kWh.
Ti dobio umanjenje za racionalnu potrošnju, a ja ne, a potrošio si tri puta više struje nego ja.

Koja ludnica.
 
Zato što se umanjenje ne dobije za količinu potrošene struje, nego za razliku potrošnje od prošle ili pretprošle godine. Mi dobijamo popust, ni krivi ni dužni, zato što se grejemo na struju, a pretprošle je bila hladnija zima od prošle ili ove, pa smo se tada više grejali.
 
200 kwh vise skupe struje od antica, racun preko 17000...

Jeftina isto.
 

Prilozi

  • 20240124_083159.jpg
    20240124_083159.jpg
    180.1 KB · Pregleda: 46
Ti si imao pretpostavljam dosta veću potrošnju po višoj tarifi i nisi imao nikakav popust
Meni je upalo u oči da imamo skoro isti broj KWh, čak imam dosta više potrošeno u nižoj tarifi a manje u "skupljoj", a eto, razlike sam naveo.

Valjda tu njihovu matematiku razumeju samo oni, i pri tome su se dobro sračunali da uvek budu u debelom plusu.
 
Zato što se umanjenje ne dobije za količinu potrošene struje, nego za razliku potrošnje od prošle ili pretprošle godine. Mi dobijamo popust, ni krivi ni dužni, zato što se grejemo na struju, a pretprošle je bila hladnija zima od prošle ili ove, pa smo se tada više grejali.
Ima samo 6% manju potrošnju struje nego prethodnog decembra, ali zato 229.7% veću od prosečnog domaćinstva u Srbiji.
Ne znam kako iko 230% većom potrošnjom od proseka može biti racionalan potrošač.

EDIT:
@anticv ako ti šurnjaja radi u EPS Niš, kaži, da ne trošimo pero uzalud u raspravi kako je ovo moguće.
 
Ako vam je lakše, niko neće imati bilo kakve popuste od marta :)
 
A i to njihovo prosečno domaćinstvo nema nikakve veze sa mozgom. Gomila mrtvih priključaka, vikendice sa nula potrošnjom, stanovi sa povremenim potrošačima ...
Jedni kupus, drugi meso, u proseku sarma

daxyco

Šta to realno znači?
 
Znači nisu normalni.
Još mi nije stigao račun za decembar, ali za novembar bio je sličan tvom.
Potrošio sam nešto manje kW od tebe (1289), imam bolji odnos potrošene struje po nižoj tarifi, čisto gledano kroz cenu struje prvi međuračun je skoro 3k manji (7160), ali je finalni račun ~10,700, jer mi nisu obračunali nikakve "racionalne" popuste.
Znači realno sam potrošio manje struje od tebe za ~3000din, ali mi je račun za 2000 veći od tvog.
Ja prošle godine imao skoro identičnu potrošnju u KW kao vi - račun oko 12.xxx RSD.

Juče stigao račun za decembar 2023. - 1302KW, 14.442 RSD.
 
Po meni, da su hteli malo da zamažu oči da povećanja cene struje nije ni bilo davajući ove popuste tokom zimske sezone. Svakako su popusti bili ograničeni do marta, tako da nakon toga svi plaćamo pune račune. Ovo treba gledati kao poklon, ko je dobio, dobio, dok traje neka traje i to je to.

S druge strane, stvarno jeste motivacija da se uštedi, 6 meseci popusta od ~30% za nekoga ko se greje na struju može da bude fina ušteda, pa da se možda investira u izolaciju ili da se uzme neki ekonomičniji uređaj... Ovde su popusti uglavnom posledica toplije zime, ili ako je neko bio odsutan veći broj dana pa nije bilo potrošnje. Ali recimo, ako su nekome računi (bez popusta) 15.000 mesečno, tokom 6 meseci, 30% popusta bi bilo 27.000. Nemam sad orijentaciju oko cena, ali postavi neku izolaciju na krov za te pare. Ili zameni TA peć za klimu. Ko je planirao unapred (jer je poprilično davno objavljeno da će biti popusta za uštedu), mogao je fino da iskoristi da se malo modernizuje o trošku države.

Meni je račun za grejanje oko 110 hiljada godišnje, grejem se na "infostan". Da meni neko ponudi da mi bude grejanje jeftinije, itekako bih smanjio temeperaturu u stanu, neki radijator zatvorio i sl. Ali se ovakve stvari uglavnom rade preko leđa EPS-a, jer "to smo sve mi platili", "to je naše", "naš ugalj kopaju" itd. A sve ostale firme kojima plaćamo su uglavnom zaštićene od svega toga i to nam je svima normalno.
 
Ko je planirao unapred (jer je poprilično davno objavljeno da će biti popusta za uštedu), mogao je fino da iskoristi da se malo modernizuje o trošku države.
To bi možda funkcionisalo u nekoj normalnoj državi, ne kod nas.
Ograničen broj aplikanata (da ne pominjem kako se moglo doći do toga i ko), automatski skok cena svih usluga i materijala ... od uštede realno ništa, naprotiv.
Oni koji su došli do toga, tek kroz neku daleku godinu će im se isplatiti investicija.
Pravi podsitcaj bi bio da SVAKO može bilo kada da potraži i da mu se omogući. I da se ne ograničava cifra.
Pa makar i uz posredstvo banaka kroz prave jeftine kredite.

Ni meni nije normalno da u jednoj zgradi mogu da se skuvaju i sede u gaćama i otvaraju prozore, a u drugoj borave u džemperima.
Kada bi instalirali kalorifere za svaki stan i svako stvarno plaćao koliko potroši, mnogo bi drugačija priča bila.
Ali, za sada i u nedogled, sve to je utopija.
 
Poslednja izmena:
Po meni, da su hteli malo da zamažu oči da povećanja cene struje nije ni bilo davajući ove popuste tokom zimske sezone. Svakako su popusti bili ograničeni do marta, tako da nakon toga svi plaćamo pune račune. Ovo treba gledati kao poklon, ko je dobio, dobio, dok traje neka traje i to je to.

S druge strane, stvarno jeste motivacija da se uštedi, 6 meseci popusta od ~30% za nekoga ko se greje na struju može da bude fina ušteda, pa da se možda investira u izolaciju ili da se uzme neki ekonomičniji uređaj... Ovde su popusti uglavnom posledica toplije zime, ili ako je neko bio odsutan veći broj dana pa nije bilo potrošnje. Ali recimo, ako su nekome računi (bez popusta) 15.000 mesečno, tokom 6 meseci, 30% popusta bi bilo 27.000. Nemam sad orijentaciju oko cena, ali postavi neku izolaciju na krov za te pare. Ili zameni TA peć za klimu. Ko je planirao unapred (jer je poprilično davno objavljeno da će biti popusta za uštedu), mogao je fino da iskoristi da se malo modernizuje o trošku države.

Meni je račun za grejanje oko 110 hiljada godišnje, grejem se na "infostan". Da meni neko ponudi da mi bude grejanje jeftinije, itekako bih smanjio temeperaturu u stanu, neki radijator zatvorio i sl. Ali se ovakve stvari uglavnom rade preko leđa EPS-a, jer "to smo sve mi platili", "to je naše", "naš ugalj kopaju" itd. A sve ostale firme kojima plaćamo su uglavnom zaštićene od svega toga i to nam je svima normalno.
Pa ne bi trebao da dobije popust niko ko nema potrošnju ispod prosečne.
Ali vidimo da gospoda dobijaju iako troše struje ko Trepča.

Na stranu ovo što kaže @Boki.N da je računanje prosečne potrošnje nerealno.

EDIT: Sad ću pregledati sve račune u poslednjih godinu dana da vidim da li sam ijednom dobio taj popust, taman da pogledam da li su mi uopšte računali popuste za redovno plaćanje.
 
To bi možda funkcionisalo u nekoj normalnoj državi, ne kod nas.
Ograničen broj aplikanata (da nepominjem kako se moglo doći do toga i ko), automatski skok cena svih usluga i materijala ... od uštede realno ništa, naprotiv.
Oni koji su došli do toga, tek kroz neku godinu će im se isplatiti ivesticija.
Pravi podsitcaj bi bio da SVAKO može bilo kada da potraži i da mu se omogući. I da se ne ograničava cifra.
Pa makar i uz posredstvo banaka kroz prave jeftine kredite.
Nisam mislio na subvencije države već na to da ko smanji potrošnju dobija popust na račun za struju. Pa onda proračunaš i kupiš 100m2 kamene vune i staviš na krov i smanjiš potrošnju i država ti da popust na račun za struju narednih 6 meseci. Ili računaš na popust pa TA peć zameniš klima uređajem, smanjiš potrošnju, država da popust na račun za struju.

@Čika_Kure Zašto da ne dobije popust bilo ko ko troši više od proseka? Ako u kući od 200 kvadrata živi 8 ljudi, a ljudi se trude da smanje potrošnju i stvarno umanje svoju potrošnju, zašto to ne nagraditi? S druge strane imaš samca u garsonjeri i troši (po stanaru) više nego ljudi iz prethodnog primera, ali ispod tog proseka, njemu treba dati popust? Ili nekome ko potpuno neracionalno koristi recimo gas, ali ispod proseka je, njemu popust? Ako je tako, jedino bi pošteno bilo da se ovi popusti prenesu i na ostale kategorije potrošnje energije, recimo gorivo. Ja smanjim odlaske na posao kolima, idem busom ili radim od kuće, hoću i na to popust.
 
Nisam mislio na subvencije države već na to da ko smanji potrošnju dobija popust na račun za struju. Pa onda proračunaš i kupiš 100m2 kamene vune i staviš na krov i smanjiš potrošnju i država ti da popust na račun za struju narednih 6 meseci. Ili računaš na popust pa TA peć zameniš klima uređajem, smanjiš potrošnju, država da popust na račun za struju.

@Čika_Kure Zašto da ne dobije popust bilo ko ko troši više od proseka? Ako u kući od 200 kvadrata živi 8 ljudi, a ljudi se trude da smanje potrošnju i stvarno umanje svoju potrošnju, zašto to ne nagraditi? S druge strane imaš samca u garsonjeri i troši (po stanaru) više nego ljudi iz prethodnog primera, ali ispod tog proseka, njemu treba dati popust? Ili nekome ko potpuno neracionalno koristi recimo gas, ali ispod proseka je, njemu popust? Ako je tako, jedino bi pošteno bilo da se ovi popusti prenesu i na ostale kategorije potrošnje energije, recimo gorivo. Ja smanjim odlaske na posao kolima, idem busom ili radim od kuće, hoću i na to popust.
Nisam video da im broj članova domaćinstva i kvadratura igde ulazi u računicu, jer ne ulazi.
 
Nazad
Vrh Dno