Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ajde i ja da se ubacim... Cisto da pitam

Uzeo sam ovu


Posto cesto pazarim i korisnik sam odredjene banke, sa popustima izasla me 10000 manje nego sto kosta

U kuci sam u prizemlju, dobro izolovan, sprat se greje, ukupno 45 kvadrata, ali toliko treba da greje samo u nekom prelaznom periodu do 0. Cim ide ispod treba da mi greje samo prostorije gde se sedi, znaci dnevna i trpezarija, sto je mozda 18 kvadrata (nzm 100% ali je manje od pola stana hah)...

Po svemu sto sam cuo ok su za to, ali vidim da ovaj forum konkretno hvali samo neki IVA model, dok vecinu koja ima ove klime je uzimala i jeftinije varijante od ove moje i zadovoljni su. Takodje su mi oba majstora koja su mi radila vec klime u stanu kod mojih rekli da su ok za te potrebe...

Jos je nisam raspakovao, pa rekoh aj da pitam i ovde sta ljudi misle. Na papiru deluje dobro. Ako bas ode temperatura ispod -15 (sto se desilo mozda samo jedne godine) imam i pec na drva za neki dan nije smak sveta.

Evo zima pocela, klima greje vec dva meseca, a ovih dana je nocu bas hladno bilo.

Obecao sam da cu preneti utiske. A s obzirom da je nocas bilo bas hladno da iskoristim priliku.

Za sada sam zadovoljan, otvorim ceo stan da greje i opet mi je u neposrednoj blizini vrucina. Drzim je na 20tak stepeni uglavnom, jedino pojacam ako treba sve da bude sve otvoreno.

Ima neke bagove rekao bih, zaglupi se kada prebacujes sa hladjenja na grejanje i treba mu dosta vremena.

Generalno kako je krenulo necu da se smrznem hah
 
Evo zima pocela, klima greje vec dva meseca, a ovih dana je nocu bas hladno bilo.

Obecao sam da cu preneti utiske. A s obzirom da je nocas bilo bas hladno da iskoristim priliku.

Za sada sam zadovoljan, otvorim ceo stan da greje i opet mi je u neposrednoj blizini vrucina. Drzim je na 20tak stepeni uglavnom, jedino pojacam ako treba sve da bude sve otvoreno.

Ima neke bagove rekao bih, zaglupi se kada prebacujes sa hladjenja na grejanje i treba mu dosta vremena.

Generalno kako je krenulo necu da se smrznem hah
Kakve bagove ima, kakvo prebacivanje sa hladjenja na grejanje kad je vec dva meseca grejna sezona?!
 
Kakve bagove ima, kakvo prebacivanje sa hladjenja na grejanje kad je vec dva meseca grejna sezona?!
U smislu da mi klinac nekad dohvati daljinski i pritisne cool, ja vratim na heat kao da nece da se pokrene da se zaglupi. Odredjene opcije kad se saltaju kao da se isto desava, ali uglavnom proradi posle par minuta pa ne znam da li feature ili bug.

Desava se kada se stavi na auto mod sa el. heat opcijom (valjda nesto kao ifeel nemam pojma), krene da pucketa i da se pali gasi, prebacis na brzinu samo i proradi. Doduse retko se desava

Generalno dok ne cackas opcije i stavis brzinu sam, temperaturu radi konstantno, a svejedno gasi kad dostigne trazenu (ovo ostalo su neke dodatne opcije koje ne znam sta su jer sam bacio uputstvo, pa je moguce da sam glup i da nema nikakvih bagova)
 
Pozdrav svima, pre nekih mesec, dva sam kupila klimu GREE MUSE Evo Wifi, klimu namestili, ja kupila digitalni merac sobne temperature i onu uticnicu sto meri potrosnju (merac snage), i tako sam ja gledala kako klima radi. Prostoriju koju grejem je jedna soba od 16m2. Prvi utisci sa klimom su bili sledeci: klima se pali, greje dok ne postigne zadatu temperaturu 22c vuce iz zida oko 1.2kw i polakao opada kako se soba zagreva, dodje do 600w i to je to, tako radi jos nekih 10 minuta i onda se ugasi, temperatura ako pamtim 23.8c, kada krene soba da se hladi tako do nekih 22c klima se ponovo pali, povuce nekih 800-900w nekih 3 - 4 minuta i onda ponovo dodje do 600w i tako radi nekih 10 - 20 minuta pa se ugasi ponovo jer je postigla zeljenu temperaturu. Tako je radila i posle nekoliko dana neprestanog rada, zidovi lepo zagrejani i sve ali tako kada se ugasi kada postigne tu temperaturu onda je onako neprijatno bez tog toplog vazuha koji pirka u sobi i pocinje da me nervira. Buka u sobi je bas losa cak i kada je na fix fan1, budila me je nocima dok se nisam navikla, spoljna jedinica pravi neke vibracije pa cela kuca rezonuje kao neka masina da radi u podrumu :D. Sad zalila sam se od pocetka i konacno sam dobila zamenu ili povracaj novca, to je bas duga prica sta sam sve morala da radim da bi to dobila, ali eto. Nadam se da vas nisam smorila jer ste se svi naslusali kako MUSE klime rade koliko vidim, ali eto ja da objasnim moju klimu.
Sad koju klimu da uzmem za taj novac, a mogu i da doplatim nekih 20k din. Dobila sam savet za LG s12eq, i preporuku da morad da uzmem neku klimu koja malo nize modulira kako nebi pregrevala sobu od 16m2. Dajte mi neke preporuke za klimu da mogu da se raspitam gde ih ima prenego mi skinu ovu klimu. Neko mi je isto rekao neki Daikin bi bio super.
Hvala unapred
 
U smislu da mi klinac nekad dohvati daljinski i pritisne cool, ja vratim na heat kao da nece da se pokrene da se zaglupi. Odredjene opcije kad se saltaju kao da se isto desava, ali uglavnom proradi posle par minuta pa ne znam da li feature ili bug.

Desava se kada se stavi na auto mod sa el. heat opcijom (valjda nesto kao ifeel nemam pojma), krene da pucketa i da se pali gasi, prebacis na brzinu samo i proradi. Doduse retko se desava

Generalno dok ne cackas opcije i stavis brzinu sam, temperaturu radi konstantno, a svejedno gasi kad dostigne trazenu (ovo ostalo su neke dodatne opcije koje ne znam sta su jer sam bacio uputstvo, pa je moguce da sam glup i da nema nikakvih bagova)
To je normalno da postoji pauza u radu kad menjas modove, tako treba. Ovo drugo?!?!?!?! ne znam bas sta i kako radis i sta se desava. Sakrij daljinac, ne menjaj modove samo temperaturu i radice kako treba
 
Generalno tako i radim i zadovoljan sam. Na ovim temperaturama kada je malo pojacam greje mi svih 48 kvadrata bez vecih problema, a ako zatvorim vrata ne moze da se dise ni na 20 stepeni.
 
U smislu da mi klinac nekad dohvati daljinski i pritisne cool, ja vratim na heat kao da nece da se pokrene da se zaglupi. Odredjene opcije kad se saltaju kao da se isto desava, ali uglavnom proradi posle par minuta pa ne znam da li feature ili bug.

Desava se kada se stavi na auto mod sa el. heat opcijom (valjda nesto kao ifeel nemam pojma), krene da pucketa i da se pali gasi, prebacis na brzinu samo i proradi. Doduse retko se desava

Generalno dok ne cackas opcije i stavis brzinu sam, temperaturu radi konstantno, a svejedno gasi kad dostigne trazenu (ovo ostalo su neke dodatne opcije koje ne znam sta su jer sam bacio uputstvo, pa je moguce da sam glup i da nema nikakvih bagova)
Kada sa heat prebacis na cool i obrnuto, ne možeš više zeznuti klimu, tj da joj zadaš gori posao i normalno je da kretanja rada traje.
Kada klima grije unutrašnja jedinica je zagrijana a vanjska hladna a kada prebacis na cool ona mora brzo vanjsku jeinicu zagrijati a unutrašnju ohladiti... znači poput defrosta samo još gore jer se promjena radi i na unutrašnjoj jedinici
 
A koju klimu rece da imas?

Ovu hah, citirao sam u prvom odgovoru svoje pitanje od tada da bi videli o kojoj se radi.

U pitanju je relativno nov model i po karakteristikama su ljudi pretpostavili da nece da bude savrsena.

E sad, jos nismo zagazili u debeli minus, ali jednu noc je bilo i -4, spavao sam otkriven.

Ali treba uzeti u obzir i da je meni kuca odlicno izolovana, i da se greje i gornji sprat gde zive moji, te cinimo jedni drugima uslugu sto se grejanja tice.
 
To je feature, da ograniči promene modova i opterećenja klime kako ne bi mogao da ga "zezaš" svaki sekund. Da ga nema, neko pametan bi spalio klimu ili pokvario (valjda) četvorokraki ventil od silnog otvaranja/zatvaranja. Tu promenu klima dozvoljava jednom u nekoliko minuta. Na stranu to što mora da prođe dovoljno vremena da se stvore uslovi da krene hlađenje posle grejanja (i obrnuto).
 
  • Like
Reagovanja: rtx
Znam, ali desava se da sama of sebe stane i vratanca krenu gore dole i samo cakce i nikako da krene da duva opet, a kada menjam sa toplog na hladno sam pretpostavio svakako, a za modove sam mislio da ne mora da stane sa radom.
 
Znam da mnogi, koji tek sad pocinju grejanje klimama, jure koliko ja trosi i uporedjumemo i ja isto tako sa skupljim japanskim klimama. A niko ne gleda u odnosu na TA pec ili norveskiradijatori ili slicna grejna tela. toplotna punmpa izvaci toplotu spolja idaje je unutra, e koliko je to efikasno... to zavisi od kvatitetna klime... ali kako god izracunas tas je na klimi....
 
Generalno tako i radim i zadovoljan sam. Na ovim temperaturama kada je malo pojacam greje mi svih 48 kvadrata bez vecih problema, a ako zatvorim vrata ne moze da se dise ni na 20 stepeni.
Jel to 20C u prostoriji mereno termometrom ili ono sto je setovano na klimi ? Nesto mi to cudno da na 20C ne moze da se dise to je po 90% ispitanika hladno :) Brate mili pa hladim leti na 25-26C :) na 20C kijam ocu da se prehladim :) Imas porodicu jel i njima tako toplo na 20C ? Pitam ovo je ne zato sto te zajebavam oko grejanja na 20C nego dal klima debelo prebacuje temp. daj izmeri negde u prostoriji gde klima ne duva direktno na termometar. Treba da uzmeme jeftiniju klimu a smekao sam i ovu pa mi sad nista nije jasno...
 
Jel to 20C u prostoriji mereno termometrom ili ono sto je setovano na klimi ? Nesto mi to cudno da na 20C ne moze da se dise to je po 90% ispitanika hladno :) Brate mili pa hladim leti na 25-26C :) na 20C kijam ocu da se prehladim :) Imas porodicu jel i njima tako toplo na 20C ? Pitam ovo je ne zato sto te zajebavam oko grejanja na 20C nego dal klima debelo prebacuje temp. daj izmeri negde u prostoriji gde klima ne duva direktno na termometar. Treba da uzmeme jeftiniju klimu a smekao sam i ovu pa mi sad

Jel to 20C u prostoriji mereno termometrom ili ono sto je setovano na klimi ? Nesto mi to cudno da na 20C ne moze da se dise to je po 90% ispitanika hladno :) Brate mili pa hladim leti na 25-26C :) na 20C kijam ocu da se prehladim :) Imas porodicu jel i njima tako toplo na 20C ? Pitam ovo je ne zato sto te zajebavam oko grejanja na 20C nego dal klima debelo prebacuje temp. daj izmeri negde u prostoriji gde klima ne duva direktno na termometar. Treba da uzmeme jeftiniju klimu a smekao sam i ovu pa mi sad nista nije jasno...
Ta klima u dobro izolovanim prostorima prebacuje min. 2 stepena, 20 je 22*c
 
Jel to 20C u prostoriji mereno termometrom ili ono sto je setovano na klimi ? Nesto mi to cudno da na 20C ne moze da se dise to je po 90% ispitanika hladno :) Brate mili pa hladim leti na 25-26C :) na 20C kijam ocu da se prehladim :) Imas porodicu jel i njima tako toplo na 20C ? Pitam ovo je ne zato sto te zajebavam oko grejanja na 20C nego dal klima debelo prebacuje temp. daj izmeri negde u prostoriji gde klima ne duva direktno na termometar. Treba da uzmeme jeftiniju klimu a smekao sam i ovu pa mi sad nista nije jasno...
20 stepeni je podeseno, termometar, koji se nalazi udlajen od klime pokazuje 22-23 stepena. E sad ja to i malo drugacije radim, ujutro je podesim na 24-5 jer nema nikog kuci i otvorim sve, posle spustim na 20 i odrzavam temperaturu, koja je generalno visa od onoga sto pise na klimi.

E sad i da meri koliko pise da greje meni je to toplo, ja sam zimski covek i mrzim vrucine.

Edit: Isto tako, napisao sam kada se zatvore vrata, pricamo o dobro izolovanoj prostoriji od nekih 20 kvadrata, sa jednim dvokrilnim prozorom i jednim maleckim prozorcicem kod kuhinje, gde se greje i na spratu iznad, i generalno su i oko mene kuce sve vise, pa sam i dobro zasticen od elemenata
 
Ukoliko se inverter ugradi sa manje od neophodnih 3m instalacije, da li to moze znacajno da utice na performanse grijanja? Koliko sam upucen, taj "visak" crijeva sluzi kao "rezervoar" za visak gasa da spoljna ne bi mrzla pri grijanju, ali kako se to manifestuje u praksi ukoliko se ne ispostuje procedura?

Po mojoj nekoj logici, vjerovatno ce tjerati klimu cesce u defrost, sto ce indirektno uticati i na grijanje, ali je li to sve? I da li mi je uopste dobra logika?
 
Razlike u performansama će biti minorne. Većinom se odnosi na buku u radu.
 
Ukoliko se inverter ugradi sa manje od neophodnih 3m instalacije, da li to moze znacajno da utice na performanse grijanja? Koliko sam upucen, taj "visak" crijeva sluzi kao "rezervoar" za visak gasa da spoljna ne bi mrzla pri grijanju, ali kako se to manifestuje u praksi ukoliko se ne ispostuje procedura?

Po mojoj nekoj logici, vjerovatno ce tjerati klimu cesce u defrost, sto ce indirektno uticati i na grijanje, ali je li to sve? I da li mi je uopste dobra logika?
Ovdje ces sad cuti razne i razlicite teorije o tome....
Ja nisam strucnjak da znam bas precizno da kazem ali mislim da neke stvarne razlike bas nema. Jer po skoro svim uputstvima se preporučuje 3m cijevi ali do 5m cijevi ne treba dodavati gas, samo preko pet. Tako da mislim da ako imas 1 ili 3 m isto nema prevelike razlike niti utice negativno na sistem.
Moja jedna klima ima 2.5m a druga 1.5m i obe rade normalno i slično...

Mislim da to vise pomaze u smanjenju prenosa vibracija sa kompresora
 
Razlog zasto pitam su performanse neke 12-ke kod komsija (znaci, ista zgrada kao moja, izolacija, slicni uslovi), bukvalno je drze na 30 stepeni i ne mogu propisno da zagriju dnevni boravak sa trpezarijom, kuhinjom i hodnikom (bez pregradnih zidova, znaci sve otvoreno, samo jedan manji dio hodnika ima dzep), sve ukupno nekih 27 m^2.

Iako je 12-ka u pitanju (Midea, ne znam koji model tacno), i iako ja nemam iskustva sa grijanjem na klimu, rekao bih da nesto nije u redu sa ovom klimom, posto ja grijem veci prostor (doduse sa 18-kom, takodje Midea) i temperatura je daleko prijatnija (klima mi uglavnom radi na nekih 24-25, ja nekad oborim i do 22, ljepsa polovina je ponekad digne na 26).
 
Razlog zasto pitam su performanse neke 12-ke kod komsija (znaci, ista zgrada kao moja, izolacija, slicni uslovi), bukvalno je drze na 30 stepeni i ne mogu propisno da zagriju dnevni boravak sa trpezarijom, kuhinjom i hodnikom (bez pregradnih zidova, znaci sve otvoreno, samo jedan manji dio hodnika ima dzep), sve ukupno nekih 27 m^2.

Iako je 12-ka u pitanju (Midea, ne znam koji model tacno), i iako ja nemam iskustva sa grijanjem na klimu, rekao bih da nesto nije u redu sa ovom klimom, posto ja grijem veci prostor (doduse sa 18-kom, takodje Midea) i temperatura je daleko prijatnija (klima mi uglavnom radi na nekih 24-25, ja nekad oborim i do 22, ljepsa polovina je ponekad digne na 26).
Nema to veze.
Mi na poslu imamo Vivax odma prikacenu na ulaz-izlaz i grije i hladi odlicno. I tiha necujna. Spoljna drnda pod opterecenjem.

Citao sam ali sam zaboravio tacno da je minimum ta duzina jer za toliko gasa ubaceno, ako je manje dolazi do preopterecenja necega tamo i moze da crkne isto tamo nesto. Kad se potiskuje gas...Mrsko mi sad da citam o tome.
 
Meni su rekli ako ne produzim cijevi necu imati garanciju. Sad je oko 1m tako da trebam dodati jos 2m. Na pitanje sto, rekli su mi da je pritisak preveliki i prevsie opterecuje kompresor kao i slabije podmazivanje. U praksi moja sadasnja klima radi vec par godina bez ikakvih problema. Sad.... Vjetovatno ima ima istine kad svi to traze.
 
Nece vise nista da naplati, oni saradjuju sa tim monterima, monter kaze da nije do njega nego do klime, sumnja da je parče te plastike zapalo u ventilator, dolazi druga ekipa da vidi u cemu je problem i da mi zameni plastiku sto je pukla. Videcu da mi daju drugu spoljasnju kada dodju, jer stalno menja zvukove. Mislim da je kompresor.
Zvuk sada trenutno, ja mislim da je ovo bucno i da ne treba tako da se cuje

Sta bi na kraju? Jesu li popravili klimu?
 
Poslednja izmena:
Sad koju klimu da uzmem za taj novac, a mogu i da doplatim nekih 20k din. Dobila sam savet za LG s12eq, i preporuku da morad da uzmem neku klimu koja malo nize modulira kako nebi pregrevala sobu od 16m2. Dajte mi neke preporuke za klimu da mogu da se raspitam gde ih ima prenego mi skinu ovu klimu. Neko mi je isto rekao neki Daikin bi bio super.
Hvala unapred
Ja sam kupio Daikin FTXF35D (92000+5000 wifi modul). Ugradili ga u subotu. Posle sat vremena je počeo ventilator da se čuje, u nedelju došli utvrdili, neka fabrička greška, doći će da mi zamene verovatno sutra, cekaju ventilator. Rekli mi da mogu slobodno da koristim. Upalio sam negde predveče u nedelju, prostorija 16 kvadrata kuhinja + 10 kvadrata soba + 3 kvadrata kupatilo, sve bilo otvoreno. Dole podrumi, neizolovano, gore ploča neizolovana, poluotvoren prostor iznad, ispod isto. Zadao sam 23c ventilator na maksimum, prvih dva sata vukla 1500w, onda spustila na 600 i tako radila do jutra, u kuhinji stigla do 25c, i sobi 20. Vratim na 21c, zatvorim sobu i prebacim na autofan, potrosnja pala na 200w i ceo dan 16 kvadrata drzi na 200-250w stalno duva 34c na izduvu, zadata 21c, u prostoriji termometar na 5 metra od klime kaze 23c, termometar klime isto kaze 23c. Uglavnom toplo, u kratkim rukavima sam. Najbolje radi na autofan. Osim tog ventilatora koji se čuje napolju, i čekam da ga zamene, samim radom klime i potrošnjom sam prezadovoljan. Nisam očekivao da će baš na 200w da mi radi, očekivao sam 400-600w ali ovo je super. Evo i sad radi na 225w. Od ponoci potrosila 500w, odnosno 250w po satu. Wi fi kontroler ima i merač potrošnje, ali imam i onaj za utičnicu, pokazuju dosta slično. Ovo je grafikon potrosnje za ponedeljak, sinoc je bilo oko 0c do -3c kod mene, od 10 sati prepodne je spustio na 200 w i tako modulira, vidi grafikon, jako retko se gasi. Za sad je testiram u tih 16+3 kvadrata. Ako ovako nastavi planiram jos jednu za dnevni boravak isto 16 kvadrata. 9.3 kw je potrošnja za ponedeljak, što je 387w prosek po satu, bila prostorija hladna, sad se ugrejali zidovi. Videcu za utorak ali sa ovakvom potrosnjom i grejanjem sam zadovoljan. Svakako planiram izolaciju plafona sa 10 cm vune. Sinoc od ponoci do 2 ujutru, za 2 sata potrosila 1700w, a veceras samo 500w. Kuhinja se nije grejala ranije.
 

Prilozi

  • IMG_20231219_015616.jpg
    IMG_20231219_015616.jpg
    46.4 KB · Pregleda: 32
  • IMG_20231219_012715.jpg
    IMG_20231219_012715.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 32
  • IMG_20231219_011319.jpg
    IMG_20231219_011319.jpg
    64.1 KB · Pregleda: 32
I grejanje klimama postade nauka,treba prelistati forum nazad 3 godine,cini mi se da su klime bolje radile a manje trosile nego sad,verovatno je do klimatskih priomena.
 
Sta bi na kraju? Jesu li popravili klimu?
Nisu jos, cekam ventilator da im stigne.
I grejanje klimama postade nauka,treba prelistati forum nazad 3 godine,cini mi se da su klime bolje radile a manje trosile nego sad,verovatno je do klimatskih priomena.
Pročitao sam ovu temu od početka do kraja kao i Fujitsu i Jeftine klime, skoro sve teme o klimama, trebalo mi je dosta vremena. Mislio sam da ce mi pomoći da lakše odaberem klimu, ali mi je u stvari bilo samo još teže. Pre čitanja foruma sam hteo da uzmem Fujitsu, negde na pola sam razmišljao o Mitsubishi (oba), kad sam skoro sve pročitao sam ipak više bio za Daikin. Sto sam više čitao, sve mi je manje bilo jasno. Verujem da ne bih pogrešio bilo šta da sam odabrao. Mitsubishi nisam odabrao zbog jače cene, a nisam bio siguran da li će mi trebati 2 ili 3 klime, pa sam uzeo jednu Daikin da testiram taj način grejanja. Možda sledeća bude i Mitsubishi. Najgore je sto nema ljudi u okolini koji se greju na klime pa da odem da vidim i cujem kako neka klima radi. Ovde na forumu svako zastupa neko svoje misljenje za svoj model klime. Ja sam preneo svoje iskustvo za ovih par dana. Mogu da poredim samo sa Carrier klimama koje imam na poslu. One se češće gase i ne idu ipod 400w ali mu na kraju dodje na isto ili slično. I ono sto sam ovde u suštini naučio da ne troši klima, nego objekat, zato pre ugradnje sledeće će ići najverovatnije izolacija plafona, mada sam i sad zadovoljan. 🙂
 
Poslednja izmena:
Mitsubishi je generalno jeftiniji od Daikina ako se gledaju iste klase uredjaja.
 
Nazad
Vrh Dno