Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

naopacke bih je okrenuo bas zbog hladjenja da ide vazduh put plafona...a ako ima neka unutrasnja jedinica koja moze vertikalno tj na gore vazduh da izbacuje to bi bila odlicna improvizacija....
svakako klima se krije imace masku preko drvenu uklopljeno u sobu
Krstene inverter klime ne smetaju pri hladjenju, nema ledenog "polivanja" kao on/off
 
okii a jos jedno čudno pitanje da li ima obicnih klima koje mogu da izbacuju vazduh ka plafonu
Jel ti nas ovde zaj**avas ili sta?
Dam ti parapetnu za istu cene te Muse klime, a ti i dalje pitas da obrces obicnu klimu?
Ili zaista i dalje nisi skontao da to ne moze?
 
Poslednja izmena:
Gde si uzeo? Koliko znam da je pozeljno da zbir svih unitrasnjih bude spoljasnja. Voleo bih i ja takav sistem samo su svi protiv multi sistema, a sad se i razmisljam sta ce biti ako stvarno zazivi ovaj zakon gde moraju da se uklanjaju klime, mada mi to prosto neverovatno, pocevsi od javnih zgrada gde je tako nesto neizvoljivo, jedino da skroz ostanu bez klimatizacije. Koja je cena ugradnje takvog sistema?
Zbir unutrašnjih ne mora da bude jednak jačini spoljne jedinice!
Uzeo sam je od lokalnog prodavca ovlašćenog za Mideu na ovom području.
Ako stavljaš multi, obavezno gledaj parapetne jedinice da staviš i nemoj da slušaš komentare onih koji nikada nisu imali takav sistem, da sam slušao njihove komentare verovatno bi kupio samo ono što oni promovišu!
 
Pošto sad imam i Daikin pored Midee Xtreme, mogu i da uporedim rad. Daikinova spoljna jedinica je nečujna u odnosu na Mideu Xtreme, bukvalno je ni na "power" modu uopšte ne čujem. Unutrašnja jedinica je takođe jako tiha i što je najbitnije ne pucketa. Ono što bih zamerio Daikinu je što je daljinski neosvetljen, a što se tiče nekih opcija, nema ih kao Midea Xtreme, ali to što radi radi savršeno, barem što se hlađenja tiče. Mnogo bolje kontroliše izduv od Midee kada je podešena na "auto fan".

Takođe, nemam dobra iskustva kada je u pitanju follow me funkcija na Midei jer maši temperaturu za 2-3 stepena, što je apsolutno nedopustivo.
Ne znam da li si probao SILENT mod kod Midee, zadrži se dugme ventilatora i tada je spoljna jedinica nečujna, moraš prići blizu da vidiš da li radi bukvalno, mada i ovako nije uopšte bučna.
Kod mene follow me kada podesim, daljinac meri apsolutno tačnu temperaturu i klima podešava rad po tome, nisam primetio ni pregrevanje ni prehlađenje tokom rada do sada.
 
Ne pratim temu, al da pitam, jel stvarno postoji neko ko bi se zajebavao i 30 minuta prije gasenja klime ubacivao u modus ventiliranja???
Ljudi kupili ste klimu, ne ona vas! I niste ju platili 5000 eura pa da joj titrate jajca.

Ono - ej, izenada trebamo odmah da izađemo nekud, ne smijem da ugasim klimu, stavicu na ventiliranje, pa cemo izaci za pola sata kad završi i ugasim ju propisno!
Ok, malo karikiram, ali dajte, realno, da pred svako gašenje (a nekad ju upalim samo po pola sata da malo rashladi), moram unaprijed misliti o tih 30 min za ventiliranje, to mie je baš baš previše, nema tu nikakvog komoditeta...
 
Ne znam da li si probao SILENT mod kod Midee, zadrži se dugme ventilatora i tada je spoljna jedinica nečujna, moraš prići blizu da vidiš da li radi bukvalno, mada i ovako nije uopšte bučna.
Kod mene follow me kada podesim, daljinac meri apsolutno tačnu temperaturu i klima podešava rad po tome, nisam primetio ni pregrevanje ni prehlađenje tokom rada do sada.
Probao sam silent mod, ali moram ti reći da se Daikin spoljna jedinica ne čuje uopšte, u kojem god modu da radi. Silent mod koristim noću (na grejanju), mada znaš i sam da je slaba korist od takvog moda hlađenja ili grejanja jer je izduv jako slab, pa ne može baš da održava temperaturu.

Kod mene daljinac maši temperaturu za 2-3 stepena. Ako je podešena temperatura na 24 stepena, često ode i na 26-27. Sve u svemu nisam zadovoljan.
 
Svaka klima moze da masi temperaturu u prostoru, a ni ceo prostor ne moze biti identicne temperature ako je iole veci, osim sa podnim grejanjem.
Sve one imaju da im se podesi offset.
Kod mene nekada gadja u stepen, nekada masi i do 4c.
Pa najjaci modeli Mitsubishija imaju 3d senzor koji mapira 750 zona u prostoru i svakom individualno meri temperaturu i usmerava vazduh da dogreva gde zatreba, a da obicne klime koje se ne mrdaju svuda odrzavaju identucnu temperaturu...ne znam ko to zaista ocekuje.

 
Evo jednog finog videa o najjacim brendovima za klime, to jest modelima, kao i zasto izbegavaju Fujitsu na kraju.

 
Mogu da mi pljunu pod prozor,engleski šitari 😂 Nisu ni oni ludi
 
Probao sam silent mod, ali moram ti reći da se Daikin spoljna jedinica ne čuje uopšte, u kojem god modu da radi. Silent mod koristim noću (na grejanju), mada znaš i sam da je slaba korist od takvog moda hlađenja ili grejanja jer je izduv jako slab, pa ne može baš da održava temperaturu.

Kod mene daljinac maši temperaturu za 2-3 stepena. Ako je podešena temperatura na 24 stepena, često ode i na 26-27. Sve u svemu nisam zadovoljan.
Ta klima loše radi ko bi znao o čemu se radi da li je senzor za temperaturu loš ili softver nije dobar ali ne bi trebala tako da radi.Kvalitetna klima lepo održava temperaturu bez oscilacija.
 
Ajde i ja da se ubacim... Cisto da pitam

Uzeo sam ovu


Posto cesto pazarim i korisnik sam odredjene banke, sa popustima izasla me 10000 manje nego sto kosta

U kuci sam u prizemlju, dobro izolovan, sprat se greje, ukupno 45 kvadrata, ali toliko treba da greje samo u nekom prelaznom periodu do 0. Cim ide ispod treba da mi greje samo prostorije gde se sedi, znaci dnevna i trpezarija, sto je mozda 18 kvadrata (nzm 100% ali je manje od pola stana hah)...

Po svemu sto sam cuo ok su za to, ali vidim da ovaj forum konkretno hvali samo neki IVA model, dok vecinu koja ima ove klime je uzimala i jeftinije varijante od ove moje i zadovoljni su. Takodje su mi oba majstora koja su mi radila vec klime u stanu kod mojih rekli da su ok za te potrebe...

Jos je nisam raspakovao, pa rekoh aj da pitam i ovde sta ljudi misle. Na papiru deluje dobro. Ako bas ode temperatura ispod -15 (sto se desilo mozda samo jedne godine) imam i pec na drva za neki dan nije smak sveta.
 
Do 0 nije prelazni period, prelazni period je do nekih 10ak stepeni spoljasnje.
Tu moze da dogreva, ali vec na 5c ces morati da se prebacujes u tih 18m2, mozda i ranije, ali to ces sam morati da istestiras, slabasna je to klima.
Takodje, nekome je ok da klima zagreje do 20c, neko voli 25c.
A i bilo bi lepo da nas se setis na zimu, pa i barem podelis kako ti je radila klima.

Ta klima loše radi ko bi znao o čemu se radi da li je senzor za temperaturu loš ili softver nije dobar ali ne bi trebala tako da radi.Kvalitetna klima lepo održava temperaturu bez oscilacija.
Nije rekao da mu oscilira, vec da mu masi temperaturu, sto mogu raditi sve klime.
A dodatno, kada obicna inverter klima radi defrost, logicno je da ce doci i do oscilacije temperature.
Takodje zavisi i do kruzenja vazduha u prostoru, kao i velicine i oblika prostora, a i pozicioniranja unutrasnje jedinice u samom prostoru.
Klime ne mogu 100% vremena da odrzavaju identicnu temperaturu, to je cista fizika i nema veze sa robnom markom klime.
 
Ajde i ja da se ubacim... Cisto da pitam

Uzeo sam ovu


Posto cesto pazarim i korisnik sam odredjene banke, sa popustima izasla me 10000 manje nego sto kosta

U kuci sam u prizemlju, dobro izolovan, sprat se greje, ukupno 45 kvadrata, ali toliko treba da greje samo u nekom prelaznom periodu do 0. Cim ide ispod treba da mi greje samo prostorije gde se sedi, znaci dnevna i trpezarija, sto je mozda 18 kvadrata (nzm 100% ali je manje od pola stana hah)...

Po svemu sto sam cuo ok su za to, ali vidim da ovaj forum konkretno hvali samo neki IVA model, dok vecinu koja ima ove klime je uzimala i jeftinije varijante od ove moje i zadovoljni su. Takodje su mi oba majstora koja su mi radila vec klime u stanu kod mojih rekli da su ok za te potrebe...

Jos je nisam raspakovao, pa rekoh aj da pitam i ovde sta ljudi misle. Na papiru deluje dobro. Ako bas ode temperatura ispod -15 (sto se desilo mozda samo jedne godine) imam i pec na drva za neki dan nije smak sveta.
Koje klime su kod tvojih?
 
Do 0 nije prelazni period, prelazni period je do nekih 10ak stepeni spoljasnje.
Tu moze da dogreva, ali vec na 5c ces morati da se prebacujes u tih 18m2, mozda i ranije, ali to ces sam morati da istestiras, slabasna je to klima.
Takodje, nekome je ok da klima zagreje do 20c, neko voli 25c.
A i bilo bi lepo da nas se setis na zimu, pa i barem podelis kako ti je radila klima.


Nije rekao da mu oscilira, vec da mu masi temperaturu, sto mogu raditi sve klime.
A dodatno, kada obicna inverter klima radi defrost, logicno je da ce doci i do oscilacije temperature.
Takodje zavisi i do kruzenja vazduha u prostoru, kao i velicine i oblika prostora, a i pozicioniranja unutrasnje jedinice u samom prostoru.
Klime ne mogu 100% vremena da odrzavaju identicnu temperaturu, to je cista fizika i nema veze sa robnom markom klime.
Problem sa lošim održavanjem zadate temperature je već lokalizovan na određene proizvođače klima uređaja i suviše često se događa.Zbog tih problema u održavanju temperature ljudi su skidali te klime i postavljali klima uređaje drugih proizvođača na istom mestu gde su bile prethodne.Naravno nove klime su odlično održavale zadatu temperaturu.
 
Do 0 nije prelazni period, prelazni period je do nekih 10ak stepeni spoljasnje.
Tu moze da dogreva, ali vec na 5c ces morati da se prebacujes u tih 18m2, mozda i ranije, ali to ces sam morati da istestiras, slabasna je to klima.
Takodje, nekome je ok da klima zagreje do 20c, neko voli 25c.
A i bilo bi lepo da nas se setis na zimu, pa i barem podelis kako ti je radila klima.


Nije rekao da mu oscilira, vec da mu masi temperaturu, sto mogu raditi sve klime.
A dodatno, kada obicna inverter klima radi defrost, logicno je da ce doci i do oscilacije temperature.
Takodje zavisi i do kruzenja vazduha u prostoru, kao i velicine i oblika prostora, a i pozicioniranja unutrasnje jedinice u samom prostoru.
Klime ne mogu 100% vremena da odrzavaju identicnu temperaturu, to je cista fizika i nema veze sa robnom markom klime.
Vodim se time kako se krecu temperature kod mene u stanu, zaista nisam imao potrebe mnogo da grejem, jednom TA peci sam grejao ceo stan bez problema i jos je tu za slucaj sa mi zatreba, a imam i pec na drva ako bas trena istog momenta sa se zagrejem. Generalno wc i manju sobu ne grejem nikada, spavacu jako retko jer ne volim da spavam u toplom i jedino sto uvek treba da mi bude toplo su dnevna i trpezarija, tu mi klinac sedi, ja, zena

Po svemu sto sam cuo ove Vox klime su odlicne i zavrsavaju posao do temperatura koje su im naznacene (ovaj model konkretno ide do -15)
Koje klime su kod tvojih?

Nisam siguran, neke Vivax, zadovoljni su za sada. Doduse starije su, ima 5 godina kako imaju.
 
Probao sam silent mod, ali moram ti reći da se Daikin spoljna jedinica ne čuje uopšte, u kojem god modu da radi. Silent mod koristim noću (na grejanju), mada znaš i sam da je slaba korist od takvog moda hlađenja ili grejanja jer je izduv jako slab, pa ne može baš da održava temperaturu.

Kod mene daljinac maši temperaturu za 2-3 stepena. Ako je podešena temperatura na 24 stepena, često ode i na 26-27. Sve u svemu nisam zadovoljan.
Proverio sam nekoliko puta i temperatura na daljincu se slaže sa ostalim mernim uređajima na zadatom mestu.
Kažem na zadatom mestu jer temperatura nije ista svuda u prostoriji, ali ono što meri daljinac, klima se trudi da održava i realno je u odnosu kada sama klima meri temperaturu.
Moje iskustvo sa Mideom je odlično, da nije ne bih imao 3 posebne i multisplit ugrađene.
Da postoje bolje verovatno postoje, ali za cenu koliko je sve to plaćeno, rezultati su odlični i zimi i leti.
 
Proverio sam nekoliko puta i temperatura na daljincu se slaže sa ostalim mernim uređajima na zadatom mestu.
Kažem na zadatom mestu jer temperatura nije ista svuda u prostoriji, ali ono što meri daljinac, klima se trudi da održava i realno je u odnosu kada sama klima meri temperaturu.
Moje iskustvo sa Mideom je odlično, da nije ne bih imao 3 posebne i multisplit ugrađene.
Da postoje bolje verovatno postoje, ali za cenu koliko je sve to plaćeno, rezultati su odlični i zimi i leti.
Kako ih kontrolišeš?
Da li za svaku imaš daljinac ili imas neki centralizovani?

Nesto ovog tipa.
 

Prilozi

  • final-controller.jpg
    final-controller.jpg
    37.3 KB · Pregleda: 68
Idealno, leti kad je visoka vlaznost dodatno da povecas vlaznost i da se onesvestis 😁
 
Jel probao neko ovaj InstaChill i kakva su iskustva, dal vredi kao zamena za klimu?

Imam ja 2 komada ovih: https://nano-tc.com/2020/06/22/coolair-p-050-s/
Rade super, ali su poprilicno skupi i veliki uredjaji i sluze za otvorene prostore. Ali takodje trose po oko 5l vode po satu da bi zajedno rashladili 80ak m2 terasu za oko 10ak stepeni, a u zatvorenom prostoru ne vidim kako je to pametno i pogotovo ne znam sta ce da rashladi ako po satu trosi manje od 1l vode.
A imas mobilne klime za manje od 30k, ako vec nemas uslova za split.
 
Proverio sam nekoliko puta i temperatura na daljincu se slaže sa ostalim mernim uređajima na zadatom mestu.
Kažem na zadatom mestu jer temperatura nije ista svuda u prostoriji, ali ono što meri daljinac, klima se trudi da održava i realno je u odnosu kada sama klima meri temperaturu.
Moje iskustvo sa Mideom je odlično, da nije ne bih imao 3 posebne i multisplit ugrađene.
Da postoje bolje verovatno postoje, ali za cenu koliko je sve to plaćeno, rezultati su odlični i zimi i leti.
Znaš kako, možda ja nisam relevantan po tom pitanju, jer mi klima leti ne radi non stop, tako da je po vrućinama uključujem ujutru i gasim uveče. Možda nema dovoljno vremena da rashladi zidove pa se zato javlja ta razlika u temperaturi koju postavim. Jednostavno mi klima ne prija da radi 24 sata, tako da je uključujem u krajnjoj nuždi i gasim uveče. Rashladi ona prilično brzo prostor sa 31 na 25 stepeni, ali se kasnije u toku rada javlja taj problem sa neodržavanjem zadate temperature. Na primer, uključim je, podesim na 24 stepena, vidim da je trenutna temperatura koju klima pokazuje 31, i ona krene polako da spušta temperaturu, dođe do 25 stepeni i onda polako usporava kompresor, smanjuje izduv i posle nekog vremena temperatura ode na 26 stepeni. Posle nekog vremena opet pokaže npr. 25, da bi nakon nekog vremena otišla na 27 stepeni. Nakon toga opet kao krene da duva i smanji na 25, ali nikako da ga precizno ubode i održava na zadatih 24 stepena, na primer.
 
Je l imas ti termometar ili samo ocitavas temp preko senzora klime?
 
Kako ih kontrolišeš?
Da li za svaku imaš daljinac ili imas neki centralizovani?

Nesto ovog tipa
Za svaku imam poseban daljinac jer svaka radi u posebnoj prostoriji i nemoguće je da sa jednim kontrolišeš više njih, nisu sve prostorije iste, ne treba ti ista temperatura svuda!
Znaš kako, možda ja nisam relevantan po tom pitanju, jer mi klima leti ne radi non stop, tako da je po vrućinama uključujem ujutru i gasim uveče. Možda nema dovoljno vremena da rashladi zidove pa se zato javlja ta razlika u temperaturi koju postavim. Jednostavno mi klima ne prija da radi 24 sata, tako da je uključujem u krajnjoj nuždi i gasim uveče. Rashladi ona prilično brzo prostor sa 31 na 25 stepeni, ali se kasnije u toku rada javlja taj problem sa neodržavanjem zadate temperature. Na primer, uključim je, podesim na 24 stepena, vidim da je trenutna temperatura koju klima pokazuje 31, i ona krene polako da spušta temperaturu, dođe do 25 stepeni i onda polako usporava kompresor, smanjuje izduv i posle nekog vremena temperatura ode na 26 stepeni. Posle nekog vremena opet pokaže npr. 25, da bi nakon nekog vremena otišla na 27 stepeni. Nakon toga opet kao krene da duva i smanji na 25, ali nikako da ga precizno ubode i održava na zadatih 24 stepena, na primer.
Pa takav sam i ja, ne volim da mi ista duva dok spavam ili kad duze vreme nisam tu, ali to i jeste problem jer se zidovi previse ugreju ili ohlade i teško je klimi da postigne istu temperaturu u celoj prostoriji. Zato se i preporučuje da inverteri rade 24h, da bi ujednačili temperaturu preko celog dana i kasnije samo modulacija.
 
Imam problem sa klimom, komsija mi se zali da mu kaplje na njegov prozor sa spoljne jedinice kroz ova otvor na slici.

To je sa ove strane gde su kablovi. (Druga slika)
Takodje kao sto vidite na slici, imam i crevo iz spoljne jedinice u oluk, a drugo crevo koje visi.
Sta bi moglo da bude? Majstor kaze da je to normalno zbog kondenzacije. Ali bas curi i vlazno je na tom mestu. Hvala
 

Prilozi

  • IMG_4888.jpeg
    IMG_4888.jpeg
    94.8 KB · Pregleda: 59
  • IMG_4848.jpeg
    IMG_4848.jpeg
    69.9 KB · Pregleda: 59
Zanimljiv mi je taj predlog za mobilne klime, dal su one iste ko prave klime, samo sto su mobilne... mislim dal podjednako dobro hlade?
Hlade ok, bucnije su i manje ekonomicne, ali svakako bolje od te tvoje varijante.
Ako imas mogucnosti, split je uvek najbolja opcija.

Racunaj za obe varijante, kada izadju iz garancije, tesko ces naci nekoga ko ce da se drnda da ih popravlja, tako da juri sa sto duzom garancijom ako ih uopste i ima van standardnih 2 godine.
 
Poslednja izmena:
Ajde i ja da se ubacim... Cisto da pitam

Uzeo sam ovu


Posto cesto pazarim i korisnik sam odredjene banke, sa popustima izasla me 10000 manje nego sto kosta

U kuci sam u prizemlju, dobro izolovan, sprat se greje, ukupno 45 kvadrata, ali toliko treba da greje samo u nekom prelaznom periodu do 0. Cim ide ispod treba da mi greje samo prostorije gde se sedi, znaci dnevna i trpezarija, sto je mozda 18 kvadrata (nzm 100% ali je manje od pola stana hah)...

Po svemu sto sam cuo ok su za to, ali vidim da ovaj forum konkretno hvali samo neki IVA model, dok vecinu koja ima ove klime je uzimala i jeftinije varijante od ove moje i zadovoljni su. Takodje su mi oba majstora koja su mi radila vec klime u stanu kod mojih rekli da su ok za te potrebe...

Jos je nisam raspakovao, pa rekoh aj da pitam i ovde sta ljudi misle. Na papiru deluje dobro. Ako bas ode temperatura ispod -15 (sto se desilo mozda samo jedne godine) imam i pec na drva za neki dan nije smak sveta.
Sa samo 18kg spoljašnje jedinice, ova klima je realno 7-ca. Japanske 7-ce imaju masivniju spoljašnju jedinicu. Lakša spoljašnja znači češći defrost, tako da "na papiru" i nije za grejanje. IVA7 na papiru deluje potentnije.
EDIT: Klima VOX IHD12-SIPMW deluje mnogo bolje za grejanje, 10kg/26kg hardver, u odnosu na tvojih 8/18
 
ali nikako da ga precizno ubode i održava na zadatih 24 stepena, na primer.
Ironija.. Ovo kao da si opisao klasican gree sindrom 😅 Oni su kroz zadnjih par godina stekli negativnu reputaciju sto se tice nekih modela iz nizeg i srednjeg cenovnog ranga a istu manu su preneli i na mnogo drugih brendova sa kojim imaju saradnju po principu gree uredjaj ali sa drugom nalepnicom...
Imam dve Bergen klime (koje proizvodi gree) u dve razlicite prostorije i isto tako nemogu precizno da odrzavaju temp... Na hladjenju jos i kako tako, ne oseti se toliko.. Ali na grejanju kad uredjaj ugreje sobu pa se ugasi narednih pola sata-sat i pusti da se prostor skroz rashladi, oseti se itekako...
 
Vrh Dno