Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Po sećanju od prošle sezone Vox iva 1 9btu kada radi defrost isključi turbinu skroz. A kada je dostigla temp, tada blago pirka. Ne sećam se da li se nešto menja na displeju dok je u DF. Ove sezone kod mene nema DF još uvek.

Inače retko kada spušta ispod 500w, 460-480w je neki minimum na ovim temperaturama. U oktobru sam je viđao i na 240w, ali tada je spoljna bila 15°C i više.
Evi ga prvi defrost, ako je to to. Unutrasnja se iskucila, podigla krilca na pola, pirka hladno, ali jako slabo. Trepce temperatura na displeju, spoljna jedinica zuji i pusta vodu.

Jel ovo defrost?
 
Noob pitanje... Polomio mi se originalni daljinski koji sam dobio uz klimu. Daljinski je RG10B(D)/BGEF.

Je l' ima negde da se prodaju isti takvi, originalni ili može i neki zamenski, vidim prodaju se neki STV univerzalci? Koliko je to dobro, mislim da li sam funkcionalno uskraćen sa drugim?
Gledam im slike, buni me jedino što ne vidim nigde ono Clean dugme za samočišćenje što ima na ovom.
 
Evo kako izgleda termalna slika spoljasnje instalacije sa k-flex inzolacijom
 

Prilozi

  • FLIR0094.jpg
    FLIR0094.jpg
    542.2 KB · Pregleda: 94
  • FLIR0095.jpg
    FLIR0095.jpg
    506.1 KB · Pregleda: 71
  • FLIR0096.jpg
    FLIR0096.jpg
    555.3 KB · Pregleda: 75
Sad se kajem sto i ja ovako nesto ne turih, umesto..ovo je taman za toplotnu pumpu od 16 kw
Ovo je neki mix tvrde gume, plastike, nisam ni ja siguran, znam samo da je extrem tesko presjeci. Morao sam malo skratiti, ali evo slika da vidis cemu to sluzi.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-11-19-14-26-16-379_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2023-11-19-14-26-16-379_com.google.android.apps.photos.jpg
    101.7 KB · Pregleda: 98
Da, jasno, mi je, ali sad, to joj je dok traje. Ima i sijaset drugih stvari mimo klime, koje je moglo drugacije, al eto. Ko cita temu, bar ce ovo nauciti.
 
I nosac
 

Prilozi

  • postolje za klimu.jpg
    postolje za klimu.jpg
    338.8 KB · Pregleda: 103
Ništa nisam pipkao, otvarao ili menjao. Dosta neobično jer se sve dešavalo u intervalu od 8h do npr 11h. Pre toga ne znam jer sam spavao, posle toga ništa, ceo dan sam pored i radila bez prekida. Sve se to dešavalo juče. Stabilizovala se i potrošnja kWh i nekako prati pad temperature. Po savetu sam skinuo i lulu sa spoljne jedinice. Pratim dalje.
 
Upravo tako, mislio sam da je preskup ali vredi, podigo bas koliko treba da vetar ne ubacuje lisce i sneg i trebalo bi jos nadstresnica montazna da ne napada sneg i to je to u fulu. Ne znam kolko vidis ali po meni jako je bitno izolovati cevi a to nije neka stavka, ovo sto tzv.montazeri (cast izuzecima) stavljaju, to je djubre za grejanje. Ja sam hteo jos sve ovo da ubacim u kanalicu al nije moglo da stane iako sam uzeo najvecu 75x65
 
Ako ti nije na juznoj strani nemas brige, to je to. Kod mene je juzno orijentisano, i kontam da ce ovo sto je spolja pogoreti od sunca za koju godinu. Ovo je tek prva godina, i nema promene, ali kontam da uzmem onu alu foliju, i uvijem sve ovo sto je spolja, mislim da bi to bilo najbolje resenje, pre no sto krene da se raspada od sunca.
Na ovaj deo mislim, nema to ni 1m.
 

Prilozi

  • 20221112_155021.jpg
    20221112_155021.jpg
    160.7 KB · Pregleda: 98
Poslednja izmena:
@Mr.Wolf prvo navuci jos jednu izolaciju na to parce sto ti je napolju, pa onda sve oblepi sa alu folijom. Meni je ovo severna strana. Vidis pojedine tacke na instalaciji da probija toplota na snimku, napolju je 7C a na tim tackama oko 10C znaci gubici. Mozes da zamislis koliko je sa ovim izolacijama koje montiraju one su za hladjenje al ni zato bas, za grejane ti treba svaki stepen, jos kad umotaju 2-3 kruga da dobiju 3m, dobijes grejac za livadu.
 
@Mr.Wolf prvo navuci jos jednu izolaciju na to parce sto ti je napolju, pa onda sve oblepi sa alu folijom. Meni je ovo severna strana. Vidis pojedine tacke na instalaciji da probija toplota na snimku, napolju je 7C a na tim tackama oko 10C znaci gubici. Mozes da zamislis koliko je sa ovim izolacijama koje montiraju one su za hladjenje al ni zato bas, za grejane ti treba svaki stepen, jos kad umotaju 2-3 kruga da dobiju 3m, dobijes grejac za livadu.
Tako mi je druga klima na severnoj strani namotana 3m instalacije, sve spolja. Dobar savet. uzecu onu izolaciju za cevi, koja je dzaba, i da to sve jednog lepog dana uvijem i sredim.
 
Pozdrav svima.Prvi put pisem a pratim vec dugo. Taman kada mislim da sam odlucio na osnovu komentara, procitam neki oprecan pa promenim misljenje a procitao sam vrv preko 300 strana starih i novih tema.
Potrebna mi je pomoc oko izbora klima za prostor velicine 48+12 m2. 48 su spojene prostorije poprilicno velikim prolazom (kuhinja+trpezarija+dnevna soba) a 12 je radna soba sa plakarima koja bi se povremeno koristila - znaci postoji opcija da budu otvorena vrata kako bi ona "pokupila" temperaturu. Stari deo kuce (crvena linije) je stiropor 5-ica, a na novom delu jos nije odradjena izolacija ali ce biti 10-ka min za par meseci. Stari deo kuce je takodje prizemlje i na spratu se zivi. Novi deo ima veliki 3x2 balkonac i na potkrovlju novog dela je postavljenja kamena vuna i moze po potrebi da se doda jos.Pozicije potencijalnih klima koje bas i nisu najidealnije su oznacene. E sada...ajd da krenemo od prve stavke ukoliko neko zeli da savetuje - koliko klima kojeg kapaciteta postaviti? ja sam razmisljao 2x12 kako bih ovu u kuhinji postavio da duva i prema ovoj maloj sobi od 12m2. Drugo pitanje naravno - sta izabrati? Neki granicni budzet nemam ali nisam siguran da bih bas isao na Mitsu 2xLN 35. Koliko sam citao i sta sada imam u glavi - to bi bilo KGTA/KMTA/LT, Amber(ali znacilo bi mi i koji - Premium ili Comfort), Mitsu/Mitsu Heavy neke... Uzeo bih 2 iste (gnjavilo bi me da se razlikuju
Grinning face with smiling eyes
) ako mi je uopste potrebno 2......I zaboravih - potpuno cu se grejati na njih i sva stolarija je novi PVC osim balkonca koji je novi ALU, lokacija - Srem. Ako treba jos bilo sta od informacija, tu sam.

Dakle da sumiram - 48+12 m2, izolacija (ce biti) ok, za grejanje, max budzet recimo 2,5K

Hvala unapred na svim savetima!
Slika prostra:

Pogledajte prilog 397172
Ja grejem prostor od oko 60-65m2 sa dve 12ice i to mi je glavno grejanje.vrata su mi otvorena na svim sobama pa samim ti gledao sam da postavim unutrasnje jedinice na zidu u pravcu vrata tj otvora da bi isla toplota i u drugim prostorijama.
Tako da bi ti preporucio ako imas mogucnosti da postavis unutrasnje jedinice na zidu koj se nalazi preko puta vrata u istom pravcu vrata.
Tu iz dnevne sobe ako mozes postaviti na onom drugom zidu preko puta vrata a ovu iz trpezarije da pomeris samo malo jos u stranu da bude bas u pravcu tih vrata od te radne sobe.
To bi ti bili idealni uslovi i bilo bi ti toplo u svim tim prostorijama.
Inace ja uvek drzim izduvavanje na naj jace da bi se grejao takav jedan prostor sa vise prostorija
 
Ako ti nije na juznoj strani nemas brige, to je to. Kod mene je juzno orijentisano, i kontam da ce ovo sto je spolja pogoreti od sunca za koju godinu. Ovo je tek prva godina, i nema promene, ali kontam da uzmem onu alu foliju, i uvijem sve ovo sto je spolja, mislim da bi to bilo najbolje resenje, pre no sto krene da se raspada od sunca.
Na ovaj deo mislim, nema to ni 1m.
Zašto bi uvijao ako možeš staviti neku konzolu i boju fasade preko. da onemogući direktno osunčanje plus će da popravi linije.
 
Ako ti nije na juznoj strani nemas brige, to je to. Kod mene je juzno orijentisano, i kontam da ce ovo sto je spolja pogoreti od sunca za koju godinu. Ovo je tek prva godina, i nema promene, ali kontam da uzmem onu alu foliju, i uvijem sve ovo sto je spolja, mislim da bi to bilo najbolje resenje, pre no sto krene da se raspada od sunca.
Na ovaj deo mislim, nema to ni 1m.
Neće bukvalno pogoreti ali će ih UV zraci napraviti poroznim, isto kao što sunce utiče na stiropor recimo, pa jedan jači dodir prstom učini da se sve razleti u parčiće.
Drugim rečima, izolacija izgubi svoju svrhu i termo svojstva.

Čime obložiti i umotati cevi da se zaštite od sunčevih uv zraka?
 
Neće bukvalno pogoreti ali će ih UV zraci napraviti poroznim, isto kao što sunce utiče na stiropor recimo, pa jedan jači dodir prstom učini da se sve razleti u parčiće.
Drugim rečima, izolacija izgubi svoju svrhu i termo svojstva.

Čime obložiti i umotati cevi da se zaštite od sunčevih uv zraka?
Nisam ni mislio bukvalno, upravo si lepo opisao sta se moze desiti, ako ne reagujem, recimo, do sledeceg leta.
Zašto bi uvijao ako možeš staviti neku konzolu i boju fasade preko. da onemogući direktno osunčanje plus će da popravi linije.
Konzola ? Ako mislis na kanalicu, onda jedino neka aluminijumska bi bila resenje, to mi ovako instant pada na pamet.
 
Poslednja izmena:
Kako Daikin radi defrost, da li treperi neka dioda, bilo šta? Jutros sam pomislio da radi defrost, ali nisam siguran. Kod Midee se zna, probudi celu kuću kad ispušta gas i ispiše na displeju dF, ovo sa Daikinom ako je jutros bio defrost gotovo je nečujan.
 
Kako Daikin radi defrost, da li treperi neka dioda, bilo šta? Jutros sam pomislio da radi defrost, ali nisam siguran. Kod Midee se zna, probudi celu kuću kad ispušta gas i ispiše na displeju dF, ovo sa Daikinom ako je jutros bio defrost gotovo je nečujan.
Nikako se ne zna. Niti diže krilca niti treperi. Samo ako vidiš napolju da radi kompresor a ventilator stoji, i turbina unutra stoji :). Baš napisah na postu juče kako ne bih ni skontao da je u dF da nisam slučajno prošao ispod klime i video da ne duva. Kod Daikina dugo traje pauza izmedju gašenja/paljenja četvorokrakog ventila pa nema onaj tipičan zvuk šištanja kada prebaci.
 
@Boy_81 kako vidis na Mici kad radi defrost. U uputstvu nasao kao blinkuje RUN i gasi ventove i spolja i unutra
Moja jutros odradila prvi (kako pričamo o klimama, ko dete kad prd... progovori prvi put...) defrost, ne bih ni skontao da ne sedim pored prozora ispod kojeg je spoljna i neka para se podizala oko prozora.
Unutrašnja digla onu lopatu, trepće plava led dioda, kao kad je ugašena zbog dostignute temperature i kreće da žubori nešto iz nje... gledam kroz prozor, para oko spoljne i onda u nekom trenutku upalila ventilator i radzuvala oblak pare od spoljne par metara i onda se čuje kompresor kako kreće da se vrti i toliko... plava lampica na unutrašnjoj prestala da trepće i ubrzo nastavila da duva toplo.
Sve zajedno oko 5-6 minuta trajalo, oko 7 jutros, spoljna temp je bila 2-3 stepena i sunčano.
 
Nazad
Vrh Dno