Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

To da je pelet najekonomicniji su ciste dezinformacije.
Ako zelis da dokazes suprotno onda mozemo pitati 20, 30 ili vise clanova sa foruma koji koriste pelet i koji koriste T.Pumpu/Klimu i onda neka pokazu koliko su im sezone kostale sa peletom i koliko sa T.Pumpom/Klimom, naravno uz to da su ti clanovi ispravni i ne tvoji prijatelji.

Mozemo se i kladiti ako zelis da pelet nije vise ekonomicniji za razliku od T.Pumpe/Klime.
Pozdrav.

Nisam dobro posložio rečenicu. Ako ložiš pelet najekonomičnije je ..........
Pelet je najveca prevar ja to pricam vec 5-6 godina od kad sam istestirao jednu smed pec, tu je taj dozator neka prednost al i njega mora neko da napuni, zenska ruka da cisti takvu pec nema sile. da je cena po toni 100 evra pa jos nekako, sve ostalo obmana.
Nije najveća prevara svakako. Nisam se dobro izrazio. Već sam na par mesta baš pisao o tome zašto klima umesto peleta, ovde sam brzinski opisujući svoje iskustvo kako pelet učiniti ekonomičnijim jednim načinom loženja napravio nesporazum.




A sad nešto pozitivno.
Jutros pripalim KMTA18 u 4:00 na 22h, vent na 3/4 i pogledam sat jutros oko 9:30. Potrošnja do 8h je bila prosečno 0,85kwh, od 8-9:30 0,4kwh. Pored sitnih potrošača gde cenim da udeo nije veći od 0,05kwh. Dakle 350 na ove uslove i anomalije prostora čije gubitke klima krpi.
Sada ostaje da se vidi kako će to izgledati kad spoljna padne ispod 0.
 
Poslednja izmena:
Nisam dobro posložio rečenicu. Ako ložiš pelet najekonomičnije je ..........

Nije najveća prevara svakako. Nisam se dobro izrazio. Već sam na par mesta baš pisao o tome zašto klima umesto peleta, ovde sam brzinski opisujući svoje iskustvo kako pelet učiniti ekonomičnijim jednim načinom loženja napravio nesporazum.




A sad nešto pozitivno.
Jutros pripalim KMTA18 u 4:00 na 22h, vent na 3/4 i pogledam sat jutros oko 9:30. Potrošnja do 8h je bila prosečno 0,85kwh, od 8-9:30 0,4kwh. Pored sitnih potrošača gde cenim da udeo nije veći od 0,05kwh. Dakle 350 na ove uslove i anomalije prostora čije gubitke klima krpi.
Sada ostaje da se vidi kako će to izgledati kad spoljna padne ispod 0.
Ostavi to non stop upaljeno, kad se ugrije prostor manje trosi, ovako samo eskimi izlaze iz ladice 🤣🤣
 
A što tu krmačicu (18 KMTA) ne ostaviš stalno upaljenu? Smanji/povećaj temp ako treba, al' ne mora da se pali-gasi svaki dan, nije to šporet
To će da i bude. Samo moram da proverim kakav je tok operacije. Dok je napolju još ovako kilavo. Kako radi u startu, koliko troši, koliko vremena joj treba da dostigne temp., kako modulira itd..
Ostavi to non stop upaljeno, kad se ugrije prostor manje trosi, ovako samo eskimi izlaze iz ladice 🤣🤣
Pa bila je tako 10 dana i na ovakvim temp posrkala kw jer sam povezao dve greške. Zato sam ovde, da skratim vreme postizanja optimuma tako što će iskusni i upućeni da ukazuju. Početnici poput mene da iskoriste diskusiju.
 
Čak i sa LOW NOISE opcijom toplotni gubici kod mene uglavnom su još uvek isuviše mali da bi moje dve klime radile u kontinuitetu i sa minimalnom mogućom modulacijom, već brzo dostignu zadatu temperaturu i kreću često da se isključuju i ubrzo opet uključuju.
Sa isključenom LOW NOISE opcijom situacija je mnogo gora. Kreću da greju još većom polaznom snagom, ne mogu da moduliraju tako nisko, pa se zato isključuju/uključuju mnogo češće.
Sve dok su toplotni gubici ovako niski ja ću klime ipak držati na LOW NOISE i AUTO FAN, jer sa ovako mizernom potrošnjom (14 kWh u prvoj polovini novembra) mislim da to ima najviše smisla.
 
Koliko nisko idu u grejanju? I kakvo je to EHeater dugme na daljincu? Klima ima PTC grejač???
Nemam merac, ne mogu da odgovorim.
Nisam jos uspeo da povezem WiFi, mada cisto sumnjam da i tu postoji merenje potrosnje.
Ono sto stoji na Bugarskom sajtu je da ide najnize na grejanju do 230W, ali to dok se ne proveri u praksi racunaj kao da je bajka.

Nema grejac spoljne tacne, mislim da je ovo VOX univerzalni daljinski.

 

Prilozi

  • Screenshot_20231116_223501.png
    Screenshot_20231116_223501.png
    173.4 KB · Pregleda: 119
Ta unutrašnja deluje veliko..

Kako radi SJ? Bučna?

Koliko je bucna unutrašnja na minimum, da li bi mogla u spavaću po tebi?
 
Ono sto sam pricao da Daikin ftxc50 u pola stepena odrzava temperaturu. Neizolovani prostor, napolju tokom noci oko 10 stepeni i 100% vlaznost, ukljucen tihi rezim. Pri temperaturi od blizu 5 stepeni radi minimalnom snagom (±30w) u neizolovanih 25 kvadrata.
Koliko ti je vremenski uključena klima preko dana?
 
Došlo je vreme da i ja uključim obe klime (Midea Xtreme 12 i Daikin FTXC25). Daikin se bukvalno ne čuje dok radi, sad održava temperaturu ili što bi rekli stručno "modulira". Nemam pojma koliko struje troši, bitno mi je da lepo radi. Ne izduvava mi prohladan vazduh kao Midea već gasi turbinu kad postigne temperaturu. To mi se najviše sviđa. Inače se nalazi u sobi od oko 10ak kvadrata, ali su vrata sobe otvorena često preko dana, tako da dogreva i sobu pored koja nema klimu.

Prošle godine, a i početkom ove godine, muku sam mučio sa Mideom Xtreme 9 koja je po ovakvom vremenu non stop palila defrost. Kod Daikina toga, naravno nema.
 
Najnovije iz test zone.

Klima se po zadatom weekly programu upalila u 4:00 podešena da greje na 21,5C, fan na 3/4.
Sva krilca pod 90. Nikakve druge opcije, ni economy ni silent.
Spoljna temp. 6-7, vlaga 70-80.

Period od 13h pa do poslednje provere, spolja 9-10c, vlaga preko 90% i solidan vetar.
u 14h pogasio skoro sve potrošače osim kompa, monitora, fiksnog tel, rutera i jednog digitalnog sata.
U 15h taksimetar uvećao potrošnju u odnosu na 14h 0,360kWh
Sledeći sat 0,350kWh.

Na crtežu su crvenom obeležene temperature u različitim delovima stana.
Najstabilnije merenje zabeleženo na direktnom udaru 6m od KMTA18. Bez ikakvih oscilacija.
Po ćoškovima Od 20,2-20,8.
Po džepovima bočno minimalna oscilacija.

Dakle, sad već dosta bolja situacija u odnosu na početak praćenja od pre neki dan. Deluje mi dosta realno obzirom na nedostatke u građevinskom delu priče.
Koga ne mrzi može se vratiti i uporediti.
Pretpostavljam da će ljudima koji se opredeljuju, da li za određeni klima uređaj, proizvođača, snagu uređaja, podešavanje istog ili uopšte za način grejanja ovo biti od neke koristi.
Neko reče da više i ne gleda šta mu aparat radi i koliko troši
, bavi se drugim stvarima. Valjda sam na tom putu samo da i na kijametu Džicu položi ispit.
 

Prilozi

  • test 21 5C.jpg
    test 21 5C.jpg
    73.1 KB · Pregleda: 96
Dosao kum kod mene posle par meseci od renoviranja kuce i stavljanja Daikin Perfera.Sedi on i kaze kume pa na sta se grejete?Reko na klime kume,kaze pa gde je?Reko tebi iza glave,kaze nemoguce,ne osecam da duva uopste,eeeeee kume moj Japanac je to... 😄😄😄😄
 
Najnovije iz test zone.

Klima se po zadatom weekly programu upalila u 4:00 podešena da greje na 21,5C, fan na 3/4.
Sva krilca pod 90. Nikakve druge opcije, ni economy ni silent.
Spoljna temp. 6-7, vlaga 70-80.

Period od 13h pa do poslednje provere, spolja 9-10c, vlaga preko 90% i solidan vetar.
u 14h pogasio skoro sve potrošače osim kompa, monitora, fiksnog tel, rutera i jednog digitalnog sata.
U 15h taksimetar uvećao potrošnju u odnosu na 14h 0,360kWh
Sledeći sat 0,350kWh.

Na crtežu su crvenom obeležene temperature u različitim delovima stana.
Najstabilnije merenje zabeleženo na direktnom udaru 6m od KMTA18. Bez ikakvih oscilacija.
Po ćoškovima Od 20,2-20,8.
Po džepovima bočno minimalna oscilacija.

Dakle, sad već dosta bolja situacija u odnosu na početak praćenja od pre neki dan. Deluje mi dosta realno obzirom na nedostatke u građevinskom delu priče.
Koga ne mrzi može se vratiti i uporediti.
Pretpostavljam da će ljudima koji se opredeljuju, da li za određeni klima uređaj, proizvođača, snagu uređaja, podešavanje istog ili uopšte za način grejanja ovo biti od neke koristi.
Neko reče da više i ne gleda šta mu aparat radi i koliko troši
, bavi se drugim stvarima. Valjda sam na tom putu samo da i na kijametu Džicu položi ispit.
Sto manje gledas to bolje radi 🤣
Ja nikako negasim, samo spustim par stepeni, cak i kad nisam duze na vikendici, klima stalno radi. To kad ugasis ohlade se zidovi, namjestaj, ladice budu hladne, treba duze vremena da se zagrije, neisplati se.
 
Sto manje gledas to bolje radi 🤣
Ja nikako negasim, samo spustim par stepeni, cak i kad nisam duze na vikendici, klima stalno radi. To kad ugasis ohlade se zidovi, namjestaj, ladice budu hladne, treba duze vremena da se zagrije, neisplati se.
Znam druže, da je radila kao danas od početka novembra ne bih imao onolike kwh utroška.

Još jedna stvar se desila a to se tiče i ostatka ljudi nevezano za klima uređaje.
Pretpostavka je da sam nekim greškama masirao klimu i smanjio joj efikasnost. Upoređujući današnje merenje i ono od pre 5 dana zaključujem da nikako nisam spucao onolike kwh klimom. Prošlomesečni račun je bo neobično nizak u odnosu na prosek i prošlogodišnji utrošak. A to mi je potvrdio i jedan drugar da mu se isto dogodilo.
Ladno su upisivali manje kilovata za mesec pre poskupljenja i pretovarili višak u ovaj. Nemoguće je dokazati s ovim brojilima. Ne znam čuvaju li snimke na dan očitavanja.
 
Prošle godine, a i početkom ove godine, muku sam mučio sa Mideom Xtreme 9 koja je po ovakvom vremenu non stop palila defrost. Kod Daikina toga, naravno nema.
Već sam komentarisao u vezi midea extreme 9-ke sa fatzom, ali evo danas je radila nekih 13 sati u staroj kući i potrošila 3.9kwh u dvadesetak kvadrata. Za to vreme jednom je imala kontrolni defrost u trajanju od jednog minuta.
Ono što može da smeta jeste da turbina nastavlja da radi i kad ugasi kompresor, ali pošto spušta do 250w to nije često...
Verujem da je daikin iz posta dosta bolji ali je i 50% skuplji, pre mi deluje da je taj primerak midee bio faličan nego da je to pravilo sa tim modelom....
 
Ta unutrašnja deluje veliko..

Kako radi SJ? Bučna?

Koliko je bucna unutrašnja na minimum, da li bi mogla u spavaću po tebi?
Jeste veća dimenzija nego neki standard koji je do 80cm, ova je 88cm.
Što se buke tiče, nije tiha, mislim da je to zbog jačine ventilatora, koji je propisan da moze da izbaci i 650m3/1h vazduha na maximumu, pa joj je logično low brzina jača od ostalih.
Ali nije neprijatan zvuk, lep je to šum, i ne smeta naravno.
Za nijansu se više čuje od stare on/off Midea koju sam imao.
Za spavaću ne mogu da dam sud, jer je to relativno.
Nekom može da smeta, neko bi obožavao jer uspavljuje.
 
IVA7 vs IHD12, mislim da se jasno vidi da postoji razlika u dimenzijama spoljne jedinice.
 

Prilozi

  • IVA7 vs IHD12.png
    IVA7 vs IHD12.png
    977.3 KB · Pregleda: 87
  • IMG_20231118_103046_MK PF3 VIP LMC8.4 V1.2.3.2.jpg
    IMG_20231118_103046_MK PF3 VIP LMC8.4 V1.2.3.2.jpg
    166.5 KB · Pregleda: 85
  • IMG_20231118_103055_MK PF3 VIP LMC8.4 V1.2.3.2.jpg
    IMG_20231118_103055_MK PF3 VIP LMC8.4 V1.2.3.2.jpg
    340.5 KB · Pregleda: 100
Taj sam. Dobrodošao u Fujitsu sektu 😁
Fala :)
Mrzelo me da bunarim, bukvalno sam sat pre posta čitao.
Aj sad kad si džomba i dr za tematiku, da li je ok da do jutros nisam video defrost, možda jednom, od jutros 4-5 puta ako je sve to defrost?
U uputstvu kaže da treperi dioda i da traje do 15min. Treperila prvi put duže, 10-15 posle sat i po oko 5min. Do malopre je prestajao vent još 3-4 puta na po par min ali bez treperenja. Inače temperaturu lagano i tačno održava u prostoru, luftirao jutros i nadoknadio bez powerful za manje od 10min. kWh sa jučerašnjih 350 otišli na 700-800.
 
Nas mentalitet je takav da je sve preko 7500 previse za struju jer ljudi nisu navikli da placaju malo vece racune za struju jer su navikli na drugi nacin grejanja, a sad kad se predje na struju i racuni malo veci onda mrka kapa. Nekako se zaboravi usteda od 75000 za drva/pelet/ugalj/ ko zna sta se ave lozi
Kao dugogodišnji potrošač drva pa pelet, evo poslednje računice za pelet.
Za nekih 100+m2 trošim oko 3t peleta, što je 750€ po sezoni, što je oko 125€ prosečno mesečno, ako računamo da se grejemo 6 meseci.
Ovo je računica po sadašnjim cenama negde prosečno, inače u kombinaciji sa klimama sada potrošim 0,5-1t peleta i mnogo je komfornije naravno.
Ipak ne treba odbacivati ni drva ni pelet kao obnovljivo gorivo i ono čega imamo dovoljno u zemlji, struja je još uvek socijalna kategorija, a do kada videćemo!? (i nemamo je dovoljno).
 
Već sam komentarisao u vezi midea extreme 9-ke sa fatzom, ali evo danas je radila nekih 13 sati u staroj kući i potrošila 3.9kwh u dvadesetak kvadrata. Za to vreme jednom je imala kontrolni defrost u trajanju od jednog minuta.
Ono što može da smeta jeste da turbina nastavlja da radi i kad ugasi kompresor, ali pošto spušta do 250w to nije često...
Verujem da je daikin iz posta dosta bolji ali je i 50% skuplji, pre mi deluje da je taj primerak midee bio faličan nego da je to pravilo sa tim modelom....
Imaš isto devetku ili dvanaesticu? Meni je u drugoj sobi Midea Xtreme 12 i ona radi bez problema. Hoće nekad random da ode u defrost bezveze, ali jako, jako retko. Moj problem se odnosio na devetku i izgleda im je to neka serijska greška jer su mi donosili komplet novu spoljnu jedinicu i elektroniku unutrašnje i ništa nije pomoglo. Tada sam i tražio da mi zamene klimu Daikinom, uz doplatu, tako da sam sad napokon miran. 😂
 
Došlo je vreme da i ja uključim obe klime (Midea Xtreme 12 i Daikin FTXC25). Daikin se bukvalno ne čuje dok radi, sad održava temperaturu ili što bi rekli stručno "modulira". Nemam pojma koliko struje troši, bitno mi je da lepo radi. Ne izduvava mi prohladan vazduh kao Midea već gasi turbinu kad postigne temperaturu. To mi se najviše sviđa. Inače se nalazi u sobi od oko 10ak kvadrata, ali su vrata sobe otvorena često preko dana, tako da dogreva i sobu pored koja nema klimu.

Prošle godine, a i početkom ove godine, muku sam mučio sa Mideom Xtreme 9 koja je po ovakvom vremenu non stop palila defrost. Kod Daikina toga, naravno nema.
Pisao sam već o ovome, ali da ponovim nije na odmet za one koji ne žele da im se čuje duvanje i da im se ugasi ventilator kad dostigne temeperaturu.
Ko želi da instalira više od jedne klime, neka uzme slobodno Multisplit i parapetne jedinice obavezno, pričam za Mideu jer nju imam.
Parapetna ima dva izduva, jedan u noge i drugi u visine jedinice koja se postavlja na visinu radijatora.
Klima se ne čuje dok duva, toplije je u nogama i gasi se kad dostigne temperaturu, jednom rečju daleko bolje od bilo koje zidne jedinice!
 
Samo da postavim koliko znaci izolacija. Jutros u 6 nestala struja, u stanu je bilo 24c. Dolazi u 18.

Jedna klima stan 70m2.
 

Prilozi

  • IMG_3257.jpeg
    IMG_3257.jpeg
    106.7 KB · Pregleda: 72
Imaš isto devetku ili dvanaesticu? Meni je u drugoj sobi Midea Xtreme 12 i ona radi bez problema. Hoće nekad random da ode u defrost bezveze, ali jako, jako retko. Moj problem se odnosio na devetku i izgleda im je to neka serijska greška jer su mi donosili komplet novu spoljnu jedinicu i elektroniku unutrašnje i ništa nije pomoglo. Tada sam i tražio da mi zamene klimu Daikinom, uz doplatu, tako da sam sad napokon miran. 😂
Isto je devetka u pitanju, ali se ponaša kao tvoja dvanaestica, jedan ili dva random kontrolna defrosta dnevno od po minut. Čisto da istaknem da nisu sve devetke problematične iako znam da si ti svašta pokušavao pa odustao...
 
Nazad
Vrh Dno