Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Evo danas po ovoj ladnoci 6°c, prosecna potrosnja po klimi VOX iva 1 btu 12 500w. Modulaciju ne znam jer ne mogu da izracunam, posto merim po satu jer nemam pametnu uticnicu za merenje potrosnje.

Grejem 82m2 sa 3 klime, raspored ne bas sjajan zato mora tri klime, nemam izolaciju, imam PVC i debele zidove.

inace primetio sam da klime u kontinuitetu fulaju za 2°c, tj. uvek greju 2°c vise nego sto zadam, pa rako ako stavim na 22 one greju na 24, ako stavim na 20 one greju na 22, gledam po daljincu.
 
  • Like
Reagovanja: Rio
Fala :)
Mrzelo me da bunarim, bukvalno sam sat pre posta čitao.
Aj sad kad si džomba i dr za tematiku, da li je ok da do jutros nisam video defrost, možda jednom, od jutros 4-5 puta ako je sve to defrost?
U uputstvu kaže da treperi dioda i da traje do 15min. Treperila prvi put duže, 10-15 posle sat i po oko 5min. Do malopre je prestajao vent još 3-4 puta na po par min ali bez treperenja. Inače temperaturu lagano i tačno održava u prostoru, luftirao jutros i nadoknadio bez powerful za manje od 10min. kWh sa jučerašnjih 350 otišli na 700-800.
Defrost zavisi od više faktora. Faktor sa najvećim udelom je vlažnost vazduha. Kad je oko nule, do nekih 5°C i velika vlažnost, to je najgore za klime. Manje se hvata inje na spoljašnjoj kad je temperatura -10°C, jer je vazduh ekstremno suv. Drugi faktor je opterećenje klime. Ako radi "na leru", neće odlaziti u dedrost, a ako se upinje da postigne temperaturu onda će uletati u defrost prilično često. Ova moja LT još nije videla defrost ove godine, a i kako bi lad trenutno održava 23°C sa samo 220W. TA peći još nisam palio, dakle JEDINO grejno telo u 60kvm. Izolacija je keva, ko ima odličnu izolaciju može da se greje na sveću. Ili prdež, dođe mu na slično.
EDIT: Zaboravio sam da napomenem da je najvažnije da izvadoš onu plastičnu lulu ispod spoljašnje jedinice, kao i da povadiš guđene čepove ako ih imaš, kako bi kondenzat nesmetano oticao.
 
Poslednja izmena:
Defrost zavisi od više faktora. Faktor sa najvećim udelom je vlažnost vazduha. Kad je oko nule, do nekih 5°C i velika vlažnost, to je najgore za klime. Manje se hvata inje na spoljašnjoj kad je temperatura -10°C, jer je vazduh ekstremno suv. Drugi faktor je opterećenje klime. Ako radi "na leru", neće odlaziti u dedrost, a ako se upinje da postigne temperaturu onda će uletati u defrost prilično često. Ova moja LT još nije videla defrost ove godine, a i kako bi lad trenutno održava 23°C sa samo 220W. TA peći još nisam palio, dakle JEDINO grejno telo u 60kvm. Izolacija je keva, ko ima odličnu izolaciju može da se greje na sveću. Ili prdež, dođe mu na slično.
EDIT: Zaboravio sam da napomenem da je najvažnije da izvadoš onu plastičnu lulu ispod spoljašnje jedinice, kao i da povadiš guđene čepove ako ih imaš, kako bi kondenzat nesmetano oticao.
To za izolaciju znamo, najbolje pasivna kuća i prdež što kažeš.
Za defrost mi je jasno osim zašto u lošijim uslovima ide u njuma više puta ali ne i kad postoje uslovi. Pratim spoljašnju temp. i vlagu i korektni su rezultati merenja, dakle nije do toga.
Lulu nisam dirao ali sam sinoć primetio blago curenje na spoju creva i račve ispod.
Odoh da primenim.
Hvala.
 
Samo da postavim koliko znaci izolacija. Jutros u 6 nestala struja, u stanu je bilo 24c. Dolazi u 18.

Jedna klima stan 70m2.
Znaci jako puno. Evo takodje primjer kuce sprat 80m2
Takodje da napomenem da su temp do -1c
Trenutno je 0c
Kao i sto slika polazuje unutra je 23c
Defrost zavisi od više faktora. Faktor sa najvećim udelom je vlažnost vazduha. Kad je oko nule, do nekih 5°C i velika vlažnost, to je najgore za klime. Manje se hvata inje na spoljašnjoj kad je temperatura -10°C, jer je vazduh ekstremno suv. Drugi faktor je opterećenje klime. Ako radi "na leru", neće odlaziti u dedrost, a ako se upinje da postigne temperaturu onda će uletati u defrost prilično često. Ova moja LT još nije videla defrost ove godine, a i kako bi lad trenutno održava 23°C sa samo 220W. TA peći još nisam palio, dakle JEDINO grejno telo u 60kvm. Izolacija je keva, ko ima odličnu izolaciju može da se greje na sveću. Ili prdež, dođe mu na slično.
EDIT: Zaboravio sam da napomenem da je najvažnije da izvadoš onu plastičnu lulu ispod spoljašnje jedinice, kao i da povadiš guđene čepove ako ih imaš, kako bi kondenzat nesmetano oticao.
Zavisi puno i od klime, kod mene na vikednici je sad cesto oko 0 jos Dunav na par metara sto znaci vlage koliko hoces. Df nisam ni jednom jos primjetio.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-11-18-21-05-47-813_com.coolkit.jpg
    Screenshot_2023-11-18-21-05-47-813_com.coolkit.jpg
    57.4 KB · Pregleda: 31
  • Screenshot_2023-11-18-21-06-12-814_mitsubishi.wifi.android.mitsubishiwifiapp.jpg
    Screenshot_2023-11-18-21-06-12-814_mitsubishi.wifi.android.mitsubishiwifiapp.jpg
    67.7 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
Daikin odradila prvi (kontrolni) defrost ove sezone. Temperatura -1°C i vlaznost ~99%. Ne bih ni skontao da je u defrostu da nisam slučajno prolazio ispod klime i primetio da ne duva. Nema pothlađivanja prostorije, defrost je bio dosta brz :)
 
upravo mi je prvi put uradio defrost ovaj vivax od kad ga koristim za grejanje. Pisalo umesto temperature df prvo nisam skapirao reko riknula. Trajalo sta znam 5-10 min
 
Ljudi a kako pouzdano/tacno znate da klima radi degrost?

Sta? ne greje? pani kada dostigne zadatau temperaturu prestane da greje, tj. podigne krilca na pola i tako stoji?

Jel se ugasu unustrasnja a radi spiljna jedinica? kako to znate? jel mora da se osluskuje?

Zanima me kako da tacno provalim da li klima radi defrost ili je samo dostigla zadatu temperaturu oa sada cilira dok opet ne pocne ga greje, tj. dok ne ocita pad temperature u prostoriji.
 
Daikin odradila prvi (kontrolni) defrost ove sezone. Temperatura -1°C i vlaznost ~99%. Ne bih ni skontao da je u defrostu da nisam slučajno prolazio ispod klime i primetio da ne duva. Nema pothlađivanja prostorije, defrost je bio dosta brz :)
Ja sam primjetio kako sam uradio izolaciju da su defrosti na daikinu dosta rijetki. Sinoć je bila temperatura vani -3°, odrađena su dva defrosta za cijelu noć.

Prije bi se dešavali svaka dva sata.
 
Mora da ti pise na onom.. umesto temperature tipa 28-30 ~ df samo nzm zasto ga radi kad nije bilo ni blizu minusa
 
Ljudi a kako pouzdano/tacno znate da klima radi degrost?

Sta? ne greje? pani kada dostigne zadatau temperaturu prestane da greje, tj. podigne krilca na pola i tako stoji?

Jel se ugasu unustrasnja a radi spiljna jedinica? kako to znate? jel mora da se osluskuje?

Zanima me kako da tacno provalim da li klima radi defrost ili je samo dostigla zadatu temperaturu oa sada cilira dok opet ne pocne ga greje, tj. dok ne ocita pad temperature u prostoriji.
Ne mozes ga promasiti. Krilo se podigne ravno da stoji, prestane da puse tj puse jako tiho, smanji brzinu. Na nekim klimama treperi displej ili pise DF. Kod nekih se cuje glasan zvuk ispustanja plina kao pod pritiskom da nesto procuri. Vanjska se cuje kako zuji i iz nje obicno curi voda u zavisnosti od količine mraza, vlage itd
 
Ne mozes ga promasiti. Krilo se podigne ravno da stoji, prestane da puse tj puse jako tiho, smanji brzinu. Na nekim klimama treperi displej ili pise DF. Kod nekih se cuje glasan zvuk ispustanja plina kao pod pritiskom da nesto procuri. Vanjska se cuje kako zuji i iz nje obicno curi voda u zavisnosti od količine mraza, vlage itd.
Meni kada dostigne klima temperaturu podigne krilca ravno, prestane da duva inutrasnja, ali se i ugasi spoljna. Oseca se malo kada se stavi ruka na izduv unitrasnje jedinice balg, jako blag, jedva primetan hladnjikav vazduh. Ne moguce da je to defrost, pritom do sada kada gode se ugasi unutrasnja jedinica, ugasi se i spoljna. Nema ovo sto ti kazes da unutrasnja podigne krilca, a spoljna radi ili zuji. Evo upravo se sada to desava, ugasila se unutrasnja podigla krilca ravno paralelno sa podom, spoljna jedinica isto ugasena, pa se posle 10-15 min upale obe i tako u krug na sve tri klime isto. Isto su tako funkcionisale kada sam ih palio na +15 °c napolju i sad akada je +4°c.

Jel sada ovo sto sam ja napisao DEFROST ili je to odrzavanje temperature???

Opet usradjen test potrosnje od juce u 10:32 do danas u 10:32, sve tri Vox klime zajedno potrosile 18kw za 24h. Spoljna temperatura bila od 4-7°c nije bilo kise ali je duvao vetar. To dodje potrosnja oko 250w po klimi na sat. Nastelovane na 20°c posto kako sam napisao u perethodnim postovima uvek fulaju za 2°c iz samo njima znanog razloga, tako da je u kuci 22°c.
 
Ja sam primjetio kako sam uradio izolaciju da su defrosti na daikinu dosta rijetki. Sinoć je bila temperatura vani -3°, odrađena su dva defrosta za cijelu noć.

Prije bi se dešavali svaka dva sata.
Ima taj nezgodni ciklus kada klima radi na 80+% stalno da bi pokrila toplotne gubitke ali to čini da ledi mnogo češće i troši više struje.

Ja to uspevam da prekinem ručna na fujitsu-u sa low noise outdoor, koji ograničava spoljnu na oko 50% i tako su mnogo ređi defrosti tu negde na blagom minusu, ako je pustim da se zaleti na 80% posle defrosta brzo zaledi spoljni izmenjivač pogotovu tad kad je mokar.

Suština je, klime su mnogo manje efikasne kada rade blizu 100%
 
Po sećanju od prošle sezone Vox iva 1 9btu kada radi defrost isključi turbinu skroz. A kada je dostigla temp, tada blago pirka. Ne sećam se da li se nešto menja na displeju dok je u DF. Ove sezone kod mene nema DF još uvek.

Inače retko kada spušta ispod 500w, 460-480w je neki minimum na ovim temperaturama. U oktobru sam je viđao i na 240w, ali tada je spoljna bila 15°C i više.
 
Kod mene jos ni jedan nije bio. Sinoc -1c podesena na 25c, fan 80% u stanu 25c

Bas sam zadovoljan kako odrzava temperaturu.

Merim sobnu na dva termometra u visini od 1.20m.

Onaj na klimi ne gledam jer ce uvek pokazivati vise.

Znam da je jos neko uzeo istu klimu kao ja pa neka napise iskustva.
 
Ja to uspevam da prekinem ručna na fujitsu-u sa low noise outdoor, koji ograničava spoljnu na oko 50% i tako su mnogo ređi defrosti tu negde na blagom minusu, ako je pustim da se zaleti na 80% posle defrosta brzo zaledi spoljni izmenjivač pogotovu tad kad je mokar.
Ne znam koja je fora kod Daikina, ali sinoc posle defrosta je otisla na 1000W i istog momenta krenula da spusta na frekvenciju na kojoj je radila odmah pre defrosta. Ali ako defrost bude duzi, radice prvo malo na vecoj snazi pa polako modulirati sve nize i nize. Izgleda da kad primeti da je defrost bio kratak i da nije bilo promena u sobnoj temperaturi, odmah vrati na proslu modulaciju. Kao da zapamti tok rada pre dF.

Inace zanimljivo kod Gree, ona uradi svega par defrosta tokom cele sezone. Radi ih iskljucivo kad se komplet zaledi napolju a kontrolne defroste sam video svega nekoliko puta da radi od kako je imamo i skoro da ih nema.

Dodatak vezano za Gree, i dalje brka brzine ventilatora. Radi kako potrefi. Umesto druge radi u trecoj, umesto trece radi u nekoj kvazi brzini izmedju 3 i 4..pa sam je svakako postavio sad na trecu da vidim hoce li biti kakvih promena u modulaciji mada manje vise nista.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi normalno da piše u uputstvu.
Za KMTA18 je blinkanje diode.
Međutim događa se i kratkotrajni prestanak izduva toplog i bez blinkanja.
Još mi nitko ne javlja o čemu se radi.

Taj kratkotrajni prestanak izduva bi znacio da je dostigla zadatu temp, pa odlazi u pauzu. Ili, ako si provetravao, ili cackao daljinac, kalkulise sta da radi. Trece mi ne pada na pamet.
 
@Boy_81 kako vidis na Mici kad radi defrost. U uputstvu nasao kao blinkuje RUN i gasi ventove i spolja i unutra
 
Poslednja izmena:
Jos ga nisam primjetio, za sad df jos nema. Kod prosle Gree mi se cula kad radi, bilo je lako za prepoznati. Mada vecras napustam vikendicu pa cu biti u stanu, tako da do sledeci puta necu ni biti prisutan da bi mogao obratiti paznju.
 
Kod mene ga jos nije bilo, nije padala temp ispod 2c, a cekam ga, da spere spoljni izmenjivac, jel mi se tokom leta nakupila prljavstina. Klima mi je na podnom nosacu na terasi, par metara od prometne ulice, pa je nakupila pogani koliko hoces.
 
Na vecini japanskih klima se to i ne oznacava. Znam da je Fujitsu imao Defrost lampicu na nekim modelima. Mislim da sam procitao negde za Mitsu da trepere lampice dok je u df ali nisam siguran.
To sam i ja procitao ali u praksi za sada nisam primjetio. Na kuci imam neku system air 12ku i tu kad sam probudi me u toku noci kad odradi. Iako sam u kuci rijetko nesto razmisljam toplotnu pumpu uvesti i promjeniti radiatore klasicne koje su sada sa ulow-e2 pa to grijanje uraditi kako treba.
 
Morao si da je operes pre zime ili sad da uhvatis neko povoljno vreme, one koje sluze za grejanje treba obavezno prati ali to vazi i za hladjenje jer ce se spoljasnja mnogo bolje ponasati i opterecivati. Zato sam za podnu montazu gde god uslovi dozvoljavaju. Preporucuju i malu nadstresnicu gde moze i ne gusi ventilaciju spoljasnje
 
Poslednja izmena:
Morao si da je operes pre zime ili sad da uhvatis neko povoljno vreme, one koje sluze za grejanje treba obavezno prati ali to vazi i za hladjenje jer ce se spoljasnja mnogo bolje ponasati i opterecivati. Zato sam za podnu montazu gde god uslovi dozvoljavaju
Kod mene je na podu a iznad neki bor.... Blizu mi drvo od marile tako da je stalno puna svakog smeca. Posto cesto duva karaj dunava non stop je prljava od lisca iglica itd. mislim da ni to nije bas pametno rijesenje.
 
Sta znaci buljiti u klimu, dal se to vidi na dijagramu za potrosnju na Tapo ili Shelly.

@Boy_81 direktno si je stavio na zemlju ili imas podni nosac
 
Da li neko možda zna šta može da bude uzrok zujanja unutrašnje jedinice prilikom rada?
Imam dve Daikin FTXC35, jedna je nečujna, dok se na drugoj čuje ovaj zvuk mešalice 😩.
 

Prilozi

  • im1wj4.mp4
    139.4 KB
Aman druze, pa kako da je turi direks na zemlju-beton, bez ikakvih nosaca
 
Pa ima nekih tzv nosaca koji podizu samo 8-10 cm od zemlje, ozbiljni nosaci dizu na 30 cm od zemlje
 
Da li neko možda zna šta može da bude uzrok zujanja unutrašnje jedinice prilikom rada?
Imam dve Daikin FTXC35, jedna je nečujna, dok se na drugoj čuje ovaj zvuk mešalice 😩.
Ili se prenose vibracije sa spoljne jedinice ili vibrira mehanizam za podesavanje malih usmerivaca vazduha unutra. Probaj da ga procackas mozda prestane.
 
Pa ima nekih tzv nosaca koji podizu samo 8-10 cm od zemlje, ozbiljni nosaci dizu na 30 cm od zemlje
Da, sad je jasnije, i zanimljivo je za te podne nosace. Ja uzeo bas taj, sto kazes, ozbiljniji, i nakon cele prosle zime skontao, da sam mogao da prodjem i sa one dve stopice od po 10 cm. Brinulo me je da se led ne nakupi ispod, itd, al ko je mogao da zna kako ce biti.
 
Vrh Dno