Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Jesu ti zatvorili rupu sa spoljasnje strane kad su busili i provukli creva? ako ti stvarno siba kroz kondenz onda imas debelu promaju u objektu
 
I ja sam juce cuo kod mene, kao da se nekako blago prenosi zvizduk. Zadnjih par dana su udari vjetra po 80kmh
 
Na poslu su kupili prošle godine tri invertera Carrier Infinity Supreme 42QHB012D8SN/ 38QHG012D8SN dva komada i jednu
Carrier Infinity Supreme 42QHB018D8SN/38QHG018D8SN. Dve dvanaestice su u 8, odnosno 10 kvadrata, a 18 je u 22 kvadrata. To su kancelarije u magacinu. Ova od 10 kvadrata je sa tri strane u staklu, obicni pvc prozori. Dva zida su i hali koja se ne greje, a dva su spoljna, izolacija samo na spoljnim 5 cm stiropor. Ta kancelarija se najčešće koristi i greje. Pre ove klime bila Midea obična i nije mogla da zagreje nikako. Ovaj inverter greje lepo, ovo je prvi inverter sa kojim se susrecem pa ne mogu da uporedim osim sa običnom klimom. Minimum potrosnja mu je 400w, ispod toga ne ide. Obično krene od 800w pa obori na 600w pa onda dugo drzi na 440w pre nego sto ugasi. Prosečno je trošila oko 450w do 0 stepeni. Ova zima je bila uglavnom u plusu. Radi neke cudne kratke defroste od svega 45 sekundi, ugasi unutrasnju, digne krilca, napise df na displeju, spoljna taman krene da se otapa da izlazi voda on ugasi df, spusti krilca i posle 2-3 minuta pali ventilator. To radi oko nule na 3-4 sata ili ako na daljinskom dignem temperaturu za stepen on prvo to odradi pa nastavi. Obično do +10cq držimo na 23c, ispod toga podizemo na 25c da bi u prostoriji bilo bar 23, kancelarija je, otvara se cesto i dosta staklenih površina. Noću se gasi klima pa onda ujutru dva tri-sata treba da se zagreje, tada radi na 1200w, najviše sto sam zabeležio da je povukla je 1200w. Tihe su. Merio sam potrosnju i Midee obicne, ona je trosila neznatno vise, prosečno 500w ali nije mogla da ugreje isti prostor, u proseku pola sata radi a pola odmara. Ne vidim ove klime nigde u ponudi kod nas i ne znam odakle su ih nabavili, nemam način da saznam, iz direkcije su poslali, a nisam bio kad su montirali. Tačne specifikacije nemam, na stranim sajtovima pise različito za 12, tezina 23kg spoljne a na drugom sajtu 28kg pa ne znam sta je tacno. Nisam pročitao da se spominju na forumu pa eto da napišem. Klima ima wi-fi, daljinski ima osvetljen displej, follow me opciju.

IMG_20230502_171211.jpgIMG_20230502_171243.jpgIMG_20230502_171549.jpgIMG_20231104_210028.jpgIMG_20230502_171154.jpgPogledajte prilog 411942
 

Prilozi

  • IMG_20231105_100542.jpg
    IMG_20231105_100542.jpg
    60.8 KB · Pregleda: 99
Jesu ti zatvorili rupu sa spoljasnje strane kad su busili i provukli creva? ako ti stvarno siba kroz kondenz onda imas debelu promaju u objektu
Zatvorio ja pur penom, obilno, nabubrilo sve napolje pa sam ga isekao. Al da je vetrovita pozicija, vetrovita je maksimalno.

Bas je zvuk kao kada duva kroz cev, cilindar. Da je neka rupica pored instalacije bio bi vise genericki fijuk.
 
Takođe imam "taj problem" sa zviždanjem vazduha. Popunjena mi je rupa i sve urađeno propisno ali mi je zgrada na brdu i prosto kada duva jak vetar oseti blagi vazduh kroz klimu i minimalan zvuk duvanja vetra. Mislim da je to prosto neizbežno. Ne znam da li postoji rešenje toga.
 
Pa nema kondenza unutrasnje pri grejanju, ako ti je crevo blizu kao sto meni nije, zapusi ga necim i stavi podsetnik za mart da otpusis. :)
 
Pozdrav!Molim za mišljenje o Bergen klimama generalno jer ne znam koji je konkretno model u pitanju ta koja mi je ponuđena.Neka osamnaestica,nema wi fi,do -15 greje.Inače nemam s klimama generalno nikakvo iskustvo,malo se informisala po netu,forumima i sl.Vidim da su Bergen i Gree u nekakvoj vezi ,Bergen nekakva jeftinija,lošija verzija?Inače ,treba mi za grejanje nekih 46m2.Klima bi bila postavljena u dnevni boravak površine 32m2,naspram vrata dnevnog boravka,odakle bi trebalo da greje,naravno,slabije,predsoblje i kupatilo,koji zajedno imaju 14m2.U pitanju je kuća bez izolacije,stolarija drvena,starija.Da li ima šanse da se sa osamnaesticom to postigne?Hisense možda bolja?Tu imam za istu cenu neku koja greje do -20.Šta znači to da greje do -20 ,tj. -15,da će ako napolju bude -21,tj. -16 da prestane da radi?Molim ako može neko mišljenje,savet,jer je poslednji trenutak da odlučim,ono,bukvalno sutra moram za jednu od ove dve da se odlučim,a ja što više čitam,sve više shvatam kako blage veze nemam
 
Klima zavisi od budžeta za sada best buy je Hisense Nordic za grejanje.
Jeftinije od toga Vivax AERI, VOX IHD12.

Spoljna najbolje da ide gde je sklonjena od direktnog sunca, vetra tj gde nece navejavati sneg. To najbolje pitaj tu u kraju odakle duva najviše.. Pa je skloni da nw bude na udaru. Svaki kraj je drugaciji..

Idi na eponuda izaberi daikin 18, mislim da imas lep izbor za 1000e.
Skontao sam da hisense ima najveci scop 5.1, zatim vivax 4.6, pa vox 4.3, doduse tako im je rasporedjena i cena, scop je najbitnija stavka za grejanje, kao sto meni treba?
Jedno laicko pitanje, s tim da ce se koristiti svega 2 meseca u celoj godini, koliko ce biti razlika u racunu za struju 5.1 vs 4.6 vs 4.3 ? Da li su to realno male razlike, pa za 2 meseca godisnje je to razlika od npr 20ak eura, pa je onda logicnije da uzmem jeftiniju klimu, jer je ne koristim cele sezone, tj samo 2 meseca.
Ako ima neki kalkulator oko scopa i potrosnje, moze da se podeli ovde...
 
Skontao sam da hisense ima najveci scop 5.1, zatim vivax 4.6, pa vox 4.3, doduse tako im je rasporedjena i cena, scop je najbitnija stavka za grejanje, kao sto meni treba?
Jedno laicko pitanje, s tim da ce se koristiti svega 2 meseca u celoj godini, koliko ce biti razlika u racunu za struju 5.1 vs 4.6 vs 4.3 ? Da li su to realno male razlike, pa za 2 meseca godisnje je to razlika od npr 20ak eura, pa je onda logicnije da uzmem jeftiniju klimu, jer je ne koristim cele sezone, tj samo 2 meseca.
Ako ima neki kalkulator oko scopa i potrosnje, moze da se podeli ovde...
Nema šanse da se to izračuna.. Ali isplativost većeg scop je ko zna za koliko godina ako ikada uopšte bude.

Nor vox vs hisense.. Pitanje da li ce ikada dostići tih 20k din razlike zbog efikasnosti..

Hisense je proverena klima, vox jos nije prošao nijednu zimu.. Nova klima.
 
Pa to ti kazem. Za koriscenje 2 meseca godisnje, dal cu kroz zivotni vek klime ustedeti/potrositi tih 20k din. 😀
Hisense je proverena , a vox i vivax nisu?
 
Vidim da ima hisense nordic 12 za 57k-58k dinara po ovim online sopovima. Ima li je neko?
 
Pa to ti kazem. Za koriscenje 2 meseca godisnje, dal cu kroz zivotni vek klime ustedeti/potrositi tih 20k din. 😀
Hisense je proverena , a vox i vivax nisu?
Sigurno neces.
Vivax AERI je ok klima, kopija MDV Aurora 1:1 izgled i spacifikacije, Aurora je solidna klima za grejanje.
Vox je kopija AUX HALO klime koja je oko 550e.
Sve te kopije u sustini uvek rade ok.
Hisense je tu najjaci.
Za dva meseca godisnje isao bi na VOX za 35k, za taj novac neces naci tu specifikaciju.
Vidim da ima hisense nordic 12 za 57k-58k dinara po ovim online sopovima. Ima li je neko?

Nordic je samo malo pojacana Pro Plus
 
Zatvorio ja pur penom, obilno, nabubrilo sve napolje pa sam ga isekao. Al da je vetrovita pozicija, vetrovita je maksimalno.

Bas je zvuk kao kada duva kroz cev, cilindar. Da je neka rupica pored instalacije bio bi vise genericki fijuk.
Duva kroz crevo za kondenz
 
Da li se ikome dešavalo da vetar duva kroz kondenz odvod? Juce i danas od kako siba ovaj vetar, kad udari ono najjace, klima se cuje ko vuvuzela. Ugasena.

Bilo je vetra od kad je ugradjena letos, prvi put sada cujem. Logican test, zapusi crevo pa vidi da li se desva, nije moguc, bar ne lako, zato i pitam. :)
Meni se čuje neko grebuckanje kroz taj otvor gde izlazi crevo za kondenz i to samo ujutru. 😁 Kao da uđe vrabac ili nešto sitno u rupicu i krene da grebe. Majstor koji mi je prvobitno montirao klimu zatvorio je rupu, a diletanti iz Elcomtrade su ostavili rupu da zjapi i sad ko zna šta ulazi unutra. 😡🤬
 
Pozdrav ljudi. 😃🙂 Evo mene poslije nekog vremena da vam javim utiske o radu najjeftinijeg Daikin FTXC50-D o kome sam vec pisao. Radi super i u 25 kvadrata, nece pregrijati i pored malog prostora i toplog vremena, a kad se ugasi poslije 5 minuta ponovo se ukljucuje. Najniza modulacija mu je oko 330w. Spusti kratko i nize ali odrzava rad na 330-350w nakon sto ugrije prostor. Otvorim vrata od dnevnog boravka i na spoljnih 11 stepeni radi na oko 350w grijuci cijelu neizolavanu kucu od 60 kvadrata na auto fan i radeci najmanjom brzinom 90% vremena. Super cirkulise vazduh kroz kucu. Klima gotovo neprimjetna u radu, a kad radi na najjacoj brzini nekako salje vazduh bez zvukova vibracija i slicno sto mi se posebno dopada.
U mom slucaju najbolje se pokazao na auto fan, jer tu odrzava temperaturu 100% u pola stepena maksimalno. Ako temperatura opadne za npr 0,3 stepena ukljucuje jaci stepen duvanja i brzo doda okvirno 0,5 stepena i onda nastavi da radi pola sata - sat - dva na najnizem izduvu i tako odrzava temperaturu. Na fix fan 1 ne odrzava temperaturu a da se ne primijetiti promjena, rekao bih i da ne moze na fix fan 1 da prati hod gubitka toplote objekta.
Jedina mana koju sam primijetio je da krilca u smjeru grijanja ka podu vjerovatno ogranicavaju protok vazduha i time stvarajuci zvuk poput udara vjetra na svakih par sekundi. Kada podignem 2-3 cm taj zvuk nestaje. Mada meni licno odgovara najnizi polozaj krilca koji dozvoljava u rezimu hladjenja, tako da taj drzim i na grijanje jer time nema pregrijavanja senzora koji se nalazi gledajuci ka podu (a ne ka plafonu), a i ovako vazduh direktno struji od vrata dnevnog boravka ka hodniku i sobama. Zaista sam zadovoljan. Ukljucim je ujutro i ugasim navece. U prvih sat vremena uveca potrosnju za 100w dok postigne 23.5 stepena i to je to. Potrosi manje od 5kw dnevno za nekih 15 sati rada.
Brzinski nacrtah skicu dje se nalazi klima (zelena boja) i kako dobro salje vazduh ka hodniku iako je u losem uglu u odnosu na hodnik. Vec sam pominjao i na hladjenju da radi mnogo bolje nego prethodna Gree klima.
 

Prilozi

  • IMG_20231105_225020.jpg
    IMG_20231105_225020.jpg
    10.3 KB · Pregleda: 291
Poslednja izmena:
17500 ugradnja, a i nosaci se doplacuju 1500 😭

Od kada nosaci ne idu u cenu ugradnje?...Kako ugraditi bez nosaca?
 
Cak iako vec ima rupe od prethodne klime 17k?? :rolleyes:
 
Vox Iva-7: Dobra klima sa 5 godina garancije cena 30.000 dinara
Montaza te klime 20.000 dinara. 😂


Inace, set za ugradnju klime sa 2x3 metara izlovanih cevi, i ostalim priborom kosta 2700 dinara + nosaci 1000-1500 neka je max 5000din.
 

Prilozi

  • set za montazu.jpg
    set za montazu.jpg
    127.7 KB · Pregleda: 61
Pozdrav ljudi. 😃🙂 Evo mene poslije nekog vremena da vam javim utiske o radu najjeftinijeg Daikin FTXC50-D o kome sam vec pisao. Radi super i u 25 kvadrata, nece pregrijati i pored malog prostora i toplog vremena, a kad se ugasi poslije 5 minuta ponovo se ukljucuje. Najniza modulacija mu je oko 330w. Spusti kratko i nize ali odrzava rad na 330-350w nakon sto ugrije prostor. Otvorim vrata od dnevnog boravka i na spoljnih 11 stepeni radi na oko 350w grijuci cijelu neizolavanu kucu od 60 kvadrata na auto fan i radeci najmanjom brzinom 90% vremena. Super cirkulise vazduh kroz kucu. Klima gotovo neprimjetna u radu, a kad radi na najjacoj brzini nekako salje vazduh bez zvukova vibracija i slicno sto mi se posebno dopada.
U mom slucaju najbolje se pokazao na auto fan, jer tu odrzava temperaturu 100% u pola stepena maksimalno. Ako temperatura opadne za npr 0,3 stepena ukljucuje jaci stepen duvanja i brzo doda okvirno 0,5 stepena i onda nastavi da radi pola sata - sat - dva na najnizem izduvu i tako odrzava temperaturu. Na fix fan 1 ne odrzava temperaturu a da se ne primijetiti promjena, rekao bih i da ne moze na fix fan 1 da prati hod gubitka toplote objekta.
Jedina mana koju sam primijetio je da krilca u smjeru grijanja ka podu vjerovatno ogranicavaju protok vazduha i time stvarajuci zvuk poput udara vjetra na svakih par sekundi. Kada podignem 2-3 cm taj zvuk nestaje. Mada meni licno odgovara najnizi polozaj krilca koji dozvoljava u rezimu hladjenja, tako da taj drzim i na grijanje jer time nema pregrijavanja senzora koji se nalazi gledajuci ka podu (a ne ka plafonu), a i ovako vazduh direktno struji od vrata dnevnog boravka ka hodniku i sobama. Zaista sam zadovoljan. Ukljucim je ujutro i ugasim navece. U prvih sat vremena uveca potrosnju za 100w dok postigne 23.5 stepena i to je to. Potrosi manje od 5kw dnevno za nekih 15 sati rada.
Brzinski nacrtah skicu dje se nalazi klima (zelena boja) i kako dobro salje vazduh ka hodniku iako je u losem uglu u odnosu na hodnik. Vec sam pominjao i na hladjenju da radi mnogo bolje nego prethodna Gree klima.
Odlicna klima
imam Daikina 18cu u dnevnom boravku od cca 60m2 i greje ko doxa. Modulacija 330 W najnizeali zna da povuce i 2,1 KW kada pogura na max.

sve u svemu extra klima
imam i dvanaestice u hodniku i gore i one su super samo su slabije od 18ce koja mi je top jer ide bas nisko i ima rezervu snage da povuce kad treba
kultura rada.... Daikin
 
Kuća 56m2, I sprat, visina 2.5m, izolacija 10cm stiropor, PVC prozori, obično staklo, dole podrumi, gore sprat gde niko ne zivi. Planiram plafon da spustim i izolujem sa vunom 10cm i gips. Dnevnu sobu greje smederevac 9 a spavacu 1 panelni radijator 2 kw. Planiram da ubacim dve inverter klime u te dve prostorije pa sledeće godine mozda i u drugu spavacu da greju i hodnik. Los je raspored pa se hodnik-kuhinja slabo greje, druga spavaca nikako. Sta bi ste mi preporučili za 1000€ po klimi sa ugradnjom od prilike, nisam ograničen, može i malo više. Pročitao sam ceo forum od početka i stekao utisak da mi najviše odgovara Daikin ili Mitsubishi ali se dvoumim izmedu ovih modela, koja im je razlika, sta je bolje ili neki drugi predlog. Crveno je gde sam planirao unutrasnje i gde spoljašnje, isle bi jedna iznad druge, istočna strana. Zeleno je gde planiram treću klimu ali ne sad. Isključivo za grejanje. Postavljam plan kuće. Sta je bolje i u cemu je razlika ili nesto drugo.

Daikin FTXF35D/RXF35D Sensira 92.000 din.
Spoljna 28 kg unutrasnja 9 SCOP 4.06

Daikin FTXC35C/RXC35C 84.000 din.
Spoljna 26 kg, unutrasnja 9.5 kg SCOP 4.28

Daikin FTXG25JA/RXG25J Emura I 98.000 din Spoljna 38 kg unutrasnja 12 kg SCOP 4.34
IMG_20231107_155828.jpg
 
Palite li klime, grijete li se? Ove sezone ima dosta novih korisnika, jeste li zadovoljni izborom? Moja za sada jos uvijek fino radi, mada nema jos neke zime ali je dovoljno hladno da moram stalno grijati.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-11-07-18-32-56-590_com.miui.weather2.jpg
    Screenshot_2023-11-07-18-32-56-590_com.miui.weather2.jpg
    38.3 KB · Pregleda: 36
  • Screenshot_2023-11-07-18-32-32-898_com.coolkit.jpg
    Screenshot_2023-11-07-18-32-32-898_com.coolkit.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 62
Pozdrav ljudi. 😃🙂 Evo mene poslije nekog vremena da vam javim utiske o radu najjeftinijeg Daikin FTXC50-D o kome sam vec pisao. Radi super i u 25 kvadrata, nece pregrijati i pored malog prostora i toplog vremena, a kad se ugasi poslije 5 minuta ponovo se ukljucuje. Najniza modulacija mu je oko 330w. Spusti kratko i nize ali odrzava rad na 330-350w nakon sto ugrije prostor. Otvorim vrata od dnevnog boravka i na spoljnih 11 stepeni radi na oko 350w grijuci cijelu neizolavanu kucu od 60 kvadrata na auto fan i radeci najmanjom brzinom 90% vremena. Super cirkulise vazduh kroz kucu. Klima gotovo neprimjetna u radu, a kad radi na najjacoj brzini nekako salje vazduh bez zvukova vibracija i slicno sto mi se posebno dopada.
U mom slucaju najbolje se pokazao na auto fan, jer tu odrzava temperaturu 100% u pola stepena maksimalno. Ako temperatura opadne za npr 0,3 stepena ukljucuje jaci stepen duvanja i brzo doda okvirno 0,5 stepena i onda nastavi da radi pola sata - sat - dva na najnizem izduvu i tako odrzava temperaturu. Na fix fan 1 ne odrzava temperaturu a da se ne primijetiti promjena, rekao bih i da ne moze na fix fan 1 da prati hod gubitka toplote objekta.
Jedina mana koju sam primijetio je da krilca u smjeru grijanja ka podu vjerovatno ogranicavaju protok vazduha i time stvarajuci zvuk poput udara vjetra na svakih par sekundi. Kada podignem 2-3 cm taj zvuk nestaje. Mada meni licno odgovara najnizi polozaj krilca koji dozvoljava u rezimu hladjenja, tako da taj drzim i na grijanje jer time nema pregrijavanja senzora koji se nalazi gledajuci ka podu (a ne ka plafonu), a i ovako vazduh direktno struji od vrata dnevnog boravka ka hodniku i sobama. Zaista sam zadovoljan. Ukljucim je ujutro i ugasim navece. U prvih sat vremena uveca potrosnju za 100w dok postigne 23.5 stepena i to je to. Potrosi manje od 5kw dnevno za nekih 15 sati rada.
Brzinski nacrtah skicu dje se nalazi klima (zelena boja) i kako dobro salje vazduh ka hodniku iako je u losem uglu u odnosu na hodnik. Vec sam pominjao i na hladjenju da radi mnogo bolje nego prethodna Gree klima.
ZIVEO DAIKIN! 😂😂😂😂
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-11-07-16-13-21-006_com.daikineurope.online.controller-edit.jpg
    Screenshot_2023-11-07-16-13-21-006_com.daikineurope.online.controller-edit.jpg
    66 KB · Pregleda: 70
Kad se vec hvalite da ja pohvalim svoj hisense energy pro Plus
Posto nije mnogo hladno radi samo po danu, grije oko 30 kvadrata na 24 stepena, dnevno za sad trosi 1.5kw
Screenshot_2023-11-07-19-58-02-594_com.tuya.smart.jpg
 
Dobra izolacija, dnevna južno orijentisana sa dosta prozora pa sunce malo pomogne u toku dana.
Evo korpus delikates, što bi rekao prijatelj Žika:
 

Prilozi

  • IMG_20231107_224319929.jpg
    IMG_20231107_224319929.jpg
    181.6 KB · Pregleda: 89
Nazad
Vrh Dno