Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

@AmerX
Dve 18uce za dva sprata. Imam i pelet.
 
Isteklo mi je vreme za edit:

Ovako nesto, malo probija budžet ali isprsicu se ako vredi?

 
Ja bih za 1000e uzeo Fujitsu kmta18 direkt od uvoznika, moraš da odeš do magacina na Umci, ali isplati se za 2. To je verovatno najbolja klima za 1000e što se tiče hardvera i kulture rada.
Morao bi da ugradiš dodatno modul za wifi, to mislim da ima aftermarket jeftinije.
I nisam fujitsu bot, ali kapacitet i kompresor su mislim najbolji za 18ku do 1000e u KMTA
 
За те паре бих и ја гледао Мицубиши, или Фуђицу. И пре добру 12-цу него 18 из слабије серије.
 
Ja razmisljam da uzmem ovu 18, mislim da je najbolji izbor za ove pare

 
Зашто 18? Гледате ли проток ваздуха и ниво буке код тих клима?
 
60kv tesko da moze 12 a ne bi uzimao 2 klime. Zato gledam 18, a i ova cena mi deluje ok za ovu klimu. Jel ima neka bolja 18 do 100k?
 
Za tu cenu verujem da je ok klima, ali 60 kv grejati jednom klimom (18ticom) je moguće samo ako je raspored prostorija odličan, tj ako se greje jedna ili dve prostorije u nizu veće kvadrature.
 
Ok je raspored klima iz dnevne duva pravo u hodnik i jednu spavacu, malo teze ce dobaciti do druge spavace ali tu onako ja spavam pa i ne volim pretoplo, bitna mi je ova prva spavaca od klinca.
 
Pozdrav, treba mi savet koju inverter klimu uzeti za ovu kucu (kod majke), i gde postaviti unutrasnju i spoljasnju jedinicu?
Potrebna mi je iskljucivo za grejanje, i dolazi u obzir samo jedna jedinica.
Preko grejne sezone boravi u toj kuci samo 2 meseca. Spava u dnevnoj sobi, tako da se dodatna soba retko kad koristi (zatvorena je), ali bih hteo da i ona bude u opticaju da se nekad zagreje kad budemo svi skupa tamo.
 

Prilozi

  • IMG_20231104_123018.jpg
    IMG_20231104_123018.jpg
    162.3 KB · Pregleda: 31
Pozdrav, treba mi savet koju inverter klimu uzeti za ovu kucu (kod majke), i gde postaviti unutrasnju i spoljasnju jedinicu?
Potrebna mi je iskljucivo za grejanje, i dolazi u obzir samo jedna jedinica.
Preko grejne sezone boravi u toj kuci samo 2 meseca. Spava u dnevnoj sobi, tako da se dodatna soba retko kad koristi (zatvorena je), ali bih hteo da i ona bude u opticaju da se nekad zagreje kad budemo svi skupa tamo.
Jedini način da ta klima dobaci do spavaće sobe jeste da stoji naspram vrata od hodnika u dnevnoj, na zapadnoj strani.

Za grejanje je najbolje da spoljna bude na jugu jer kad ima sunca to malo znači za ređi defrost, ali neće joj ništa biti ni na zapadu, tu negde iza unutrašnje. Ako radi uveče klima, a trebala bi, možeš da je staviš na dalju stranu od kreveta jer zna da prenosi vibracije na zid. Poželjno je da ne duva direktno vetar u nju i da ne kisne, da je malo ušuškana.
Što se tiče klima, imaš dosta opcija, zavisi od budžeta i šta ti treba od dodatnih funkcija.
 
@aleksa.ue

Prizemlje i prvi sprat su identicni. Odlicna izolacija sa svih strana,
plus na prvom spratu stiropor na ploci odozgo 10cm zaliven nekim lepkom. Nebitno.

Klime bi bile u dnevnoj sobi i duvale bi u pravcu hodnika (poprecno) koji se na kraju racva na dve sobe, leva jedna, druga desno.
Nije mala kvadratura, oko 80kv, gde bi se efektivno grejalo i hladilo oko 65/70kvm. Podrazumeva se da se klime ne gase do proleca.
U ponedeljak dolaze da podele brojilo zbog potrosnje :)

Za sada mi se najvise svidja ta Bergen i Fujitsu kmta18 koju je preporucio @Stevcho. Nema wifi ali krastavac..
 
Ja bih za 1000e uzeo Fujitsu kmta18 direkt od uvoznika, moraš da odeš do magacina na Umci, ali isplati se za 2. To je verovatno najbolja klima za 1000e što se tiče hardvera i kulture rada.
Morao bi da ugradiš dodatno modul za wifi, to mislim da ima aftermarket jeftinije.
I nisam fujitsu bot, ali kapacitet i kompresor su mislim najbolji za 18ku do 1000e u KMTA
Ne može za 1000e da se uzme kmta 18.Ako imaš neku kombinaciju za te pare, napiši. Pogotovo kod uvoznika nema za tu cifru. Razmišljam dugo o toj klimi. Odakle da imaju magacin na Umci? Blizu Umke sam, nisam čuo da imaju tu magacin...
 
Pozdrav svima, kupio sam pre par meseci Gree Comfort Amber 12k, odlično radi, koristim je za grejanje i hlađenje istovremeno.

Pre dva dana sam iz zainteresovanosti upalio Dry mode (odvlaživanje(iako nemam vlage) i posle 15 minuta sam ugasio ali me je sutradan sačekalo neprijatno iznenađenje, prilikom paljenja Heat, cold, fan moda oseća se nesnosan miris koji se nikad do sada za ovih par meseci nije pojavio.

Filtere redovodno čistim, smatram da sam napravio grešku paljenjem odvlaživanja, iznesite svoje mišljenje ako smatrate suprotno.

Šta raditi… Da li da kupim neko sredstvo da isprskam unutrašnju jedinicu?
 
Ne može za 1000e da se uzme kmta 18.Ako imaš neku kombinaciju za te pare, napiši. Pogotovo kod uvoznika nema za tu cifru. Razmišljam dugo o toj klimi. Odakle da imaju magacin na Umci? Blizu Umke sam, nisam čuo da imaju tu magacin...
Uzmeš napišeš im mail direktno na [email protected]
Pitaš ih da ti daju ponudu za tu i tu klimu, uvek daju nižu od najpovoljnije maloprodajne cene, kad sam proveravao u januaru za drugara za KMTA davali su mi je za 122.000
Pre mesec dana sam tako kupio za 75.000 KMCC
Procedura ide ovako
pošalješ im mail, naoružaj se strpljenjem jer nisu baš brzi a ni ljubazni za fizička lica
kad dobiješ ponudu uplatiš im, kad legne uplata odeš do njihove kancelarije na NBG, tu ti izdaju račun i pošalju te direkt u magacin negde u Ostružnici mislim, tu odeš i pokupiš direkt. Za KMCC je bilo 5k razlike, i nije mi se isplatilo cimanje, ali vidi sad koju bi ti cenu dali za KMTA, na 2 se čoveku verovatno isplati.
 
Može naravno.
 
Pozdrav, treba mi savet koju inverter klimu uzeti za ovu kucu (kod majke), i gde postaviti unutrasnju i spoljasnju jedinicu?
Potrebna mi je iskljucivo za grejanje, i dolazi u obzir samo jedna jedinica.
Preko grejne sezone boravi u toj kuci samo 2 meseca. Spava u dnevnoj sobi, tako da se dodatna soba retko kad koristi (zatvorena je), ali bih hteo da i ona bude u opticaju da se nekad zagreje kad budemo svi skupa tamo.
Klima zavisi od budžeta za sada best buy je Hisense Nordic za grejanje.
Jeftinije od toga Vivax AERI, VOX IHD12.

Spoljna najbolje da ide gde je sklonjena od direktnog sunca, vetra tj gde nece navejavati sneg. To najbolje pitaj tu u kraju odakle duva najviše.. Pa je skloni da nw bude na udaru. Svaki kraj je drugaciji..
Idi na eponuda izaberi daikin 18, mislim da imas lep izbor za 1000e.
 
Pa slaze se sa ostalim, samo sto je dobro da je na suncu ako ce da greje :)
 
Klime ulaze u DF kada je toliko sunčano vreme u toku dana, da moze da pomogne u topljenju snega tj leda sa nje?
 
Poenta moje poruke je da koliko sam video na planu kuce nemoguce je da klima bude ušuškana i da bude osunčana. Pre bi gledao da se skloni od vetra a ako se osunča super ako ne, nije toliko važno.
 
Uzmeš napišeš im mail direktno na [email protected]
Pitaš ih da ti daju ponudu za tu i tu klimu, uvek daju nižu od najpovoljnije maloprodajne cene, kad sam proveravao u januaru za drugara za KMTA davali su mi je za 122.000
Pre mesec dana sam tako kupio za 75.000 KMCC
Procedura ide ovako
pošalješ im mail, naoružaj se strpljenjem jer nisu baš brzi a ni ljubazni za fizička lica
kad dobiješ ponudu uplatiš im, kad legne uplata odeš do njihove kancelarije na NBG, tu ti izdaju račun i pošalju te direkt u magacin negde u Ostružnici mislim, tu odeš i pokupiš direkt. Za KMCC je bilo 5k razlike, i nije mi se isplatilo cimanje, ali vidi sad koju bi ti cenu dali za KMTA, na 2 se čoveku verovatno isplati.
Pisao za ltca 12 pre mesec dana, posle par dana odgovorili 950e bez pdv-a. 950+20%=1140e(133000 din.). Tada u Cool shopu bila 124000.Time sam se vodio, pa im nisam ni pisao za kmta 18...
 
Сунце не помаже малтене ништа око дефрост, кад је време сунчано и ведро климе у сваком случају ретко иду у дефрост. Више ће да смета лети при хлађењу.
 
Dva onako vjerovatnoo laicka pitanja.

1. Smeta li jaak vjetar radu vanjske jedinice (zbog ventilatora) ?
2. Koliko su dugotrajni motori koji pokrecu turbinu ? Ono ako klima radi cesto 24h moze li se desiti da taj motor ode ? Cetkice, lezajevi (lupam!) ?
 
"Uticaj ambijentalnog vetra na performanse jedinice za klimatizaciju je eksperimentalno testiran na osnovu ISO standarda 5151 (2017). Test je sproveden na temperaturi okoline od 35°C po suvom (db) i 24°C po vlažnom (vb), dok je unutrašnja temperatura 27°C db i 19°C vb. Razdvojena klima jedinica je testirana u normalnim uslovima i vetrovitim uslovima. U normalnim uslovima, spoljna jedinica je testirana kao da nema vetra u ambijentalnom vazduhu. U uslovima vetra, konstantan vetar brzine 6,5 m/s bio je usmeren 30°, 45°, 60° i 90° od izlazne strane kondenzatora. Rezultati eksperimenta su pokazali povećanje temperature ispuštanja rashladnog sredstva i temperature kondenzacije kada je kondenzator bio izložen vetru. Takođe je pokazano da se temperatura dovodnog vazduha povećava sa prisustvom vetra. Za vetrovite uslove utvrđeno je smanjenje rashladnog kapaciteta za 7,9%, dok je potrošnja energije povećana za 10,2%. Ovo daje pad odnosa energetske efikasnosti za 16,5%. Sve u svemu, frontalni vetar (smer od 90°) ima najrazorniji efekat na performanse klima uređaja."

Ovo je na hladjenju.. ko zna koliko unisti efikasnost kada je grejanje u pitanju.
 
За грејање је проблем залеђен измењивач и клима која је завејана снегом. Ако је суво и ветровито вероватно неће бити проблема, осим при великим минусима када хладан ветар брзо хлади објекат.
Генерално спољну јединицу треба заштитити од директних утицаја ветра, Сунца и снега колико је могуће.

Турбина у унутрашњој, ако има керамичке лагере какви се користе данас, може да траје 'вечно'.
 
Poslednja izmena:
Da li se ikome dešavalo da vetar duva kroz kondenz odvod? Juce i danas od kako siba ovaj vetar, kad udari ono najjace, klima se cuje ko vuvuzela. Ugasena.

Bilo je vetra od kad je ugradjena letos, prvi put sada cujem. Logican test, zapusi crevo pa vidi da li se desva, nije moguc, bar ne lako, zato i pitam. :)
 
Nazad
Vrh Dno