Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pozdrav za sve. Moze li mi ko iskusniji reci razliku izmedju dvije klime. Osim ovog breezless moda ima li sta drugo ? Iscitao sam temu o Breezlessu, ali nema komparacija izmedju njih a imam izbor za sad samo njih dvije, posto sam u procesu reklamacije pa da mijenjam ako odobre. Razlika je oko 100e izmedju 2 pomenute klime.
Midea Wik 12 Extreme Save vs Midea Breezeless 12

Probaj po broju modela izgooglati više info i kopmarirati ,mozda uočiš razliku zbog čega je 100e skuplja a konkretno mislim da je ova breezeless jedan od zadnjih modela pa zato i skuplji a vjerovatno i poboljšan u nekim specifikacijama.
 
Meni Mitsubishi LN dize krilca i isto tako jako sporo duva.
Fujitsu Luca bas tako, nije dizala krilca.
Gree Viola i Gree Amber dizu.
Haier Flexis Plus takodje dize.
Midea Mission takodje dize.

Kao sto rekoh, sve u tom kontrolnom modu jako lagano duvaju i ne osecam0, moze se osetiti samo ako sedis na manje od 2m ispred klime.
Viola ne vrti turbinu kada podigne krilca
 
Meni Mitsubishi LN dize krilca i isto tako jako sporo duva.
Fujitsu Luca bas tako, nije dizala krilca.
Gree Viola i Gree Amber dizu.
Haier Flexis Plus takodje dize.
Midea Mission takodje dize.

Kao sto rekoh, sve u tom kontrolnom modu jako lagano duvaju i ne osecam0, moze se osetiti samo ako sedis na manje od 2m ispred klime.
Btw, kako si zadovoljan sa Haierom Flexisom? Ima li kod nje više podvarijanti? Vidim na eponuda da je cena u rangu Fujitsu 12 KMCC, na papiru su tu negde... Na proleće će mi trebati dve takve...
 
Ne znam nista o njima, osim kada odem da posedim na kafi u kafe-restoranu gde su montirane :)
Imas stariji Flexis i noviji Flexis Plus valjda, imam 12 Flexis i ja mislim da su u pitanju 18ice Flexis Plus.
Niko se nije bunio do sada, Flexis radi nekoliko godina u stanu, grejali se i hladili sa njom i Midea Mission, zadovoljni.
Ako se budes odlucio za Haier, javi mi se obavezno pre kupovine.
 
Moze li neko da mi posalje na PM kontakt proverenog servisa za montazu klime u Novom Sadu?

Hvala.
 
Zna li neko od kojih cevi najbolje da napravim cevovod za odvod kondenzata? Trebaju da budu bele zbog fasade, i da mogu da se sklope na licu mesta
 
Treba mi savet gde i kakve klime da stavimo za hladjenje stana. Problem je sto je stan u potkrovlju, sve su kosine osim u dnevnoj.

Jednu smo mislili da stavimo u dnevnu na spoljasnji zid (desna strana na crtezu) da duva ka kuhinji, verovatno 12 ili 18. Inacen dnevna ima oko 25 m2, kuhinja oko 9 m2.

Problem je kako klimatizovati spavace sobe (svaka ima oko 11-12 m2). Da li jednu vecu klimu u hodnik, ali u tom slucaju gde? Iznad ulaza ne moze, tu su osiguraci i mreza/kablovska. Moze iznad spavace sobe broj 1 da gleda ka ulazu ali onda je pitanje da li ce dovoljno hladiti spavacu 1, a i pitanje da li staje jer je relativno uzak hodnik, oko 110cm. Razmisljao sam mozda u sredinu jednu kasetnu u plafon ali su mi rekli da ce biti problem da ce duvati sa strane u zidove, vracati hladan vazduh u termostat i ugasice se pre nego sto uspe sve da ohladi. Inace skoro svuda je gips plafon, tu kod hodnika ima 50-60 cm izmedju plafona i betonske ploce. Druga ideja je kanalska klima (onaj americki ducted fazon) gde bi stavili jedan ugradni inverter negde iznad plafona i razvukli kanale u svaku spavacu, tu bi bile bukvalno samo resetke na plafonu, ali kako sam gledao cena takvog sistema je 3500e pa na vise (em je klima skupa em moraju da se razvuku ti termo kanali koji su skupi a i nije mali posao), to mi svuci previse za klimatizovanje spavacih soba. Alternativa je po jedna 7k ili 9k klima u svaku sobu sto je ok kod spavace br 1 jer ima spojasnji zid ali br 2 i 3 su pod kosinama, najveci problem je kondenz za sta bismo morali da busimo krov, betonsku plocu i hidroizolaciju a plasim se da majstori nesto ne zajebu pa da procuri negde a i nova je zgrada pa zbog garancije.

Svaka ideja je dobrodosla :)


Screen Shot 2023-11-01 at 23.15.31.png
 
Treba mi savet gde i kakve klime da stavimo za hladjenje stana. Problem je sto je stan u potkrovlju, sve su kosine osim u dnevnoj.

Jednu smo mislili da stavimo u dnevnu na spoljasnji zid (desna strana na crtezu) da duva ka kuhinji, verovatno 12 ili 18. Inacen dnevna ima oko 25 m2, kuhinja oko 9 m2.

Problem je kako klimatizovati spavace sobe (svaka ima oko 11-12 m2). Da li jednu vecu klimu u hodnik, ali u tom slucaju gde? Iznad ulaza ne moze, tu su osiguraci i mreza/kablovska. Moze iznad spavace sobe broj 1 da gleda ka ulazu ali onda je pitanje da li ce dovoljno hladiti spavacu 1, a i pitanje da li staje jer je relativno uzak hodnik, oko 110cm. Razmisljao sam mozda u sredinu jednu kasetnu u plafon ali su mi rekli da ce biti problem da ce duvati sa strane u zidove, vracati hladan vazduh u termostat i ugasice se pre nego sto uspe sve da ohladi. Inace skoro svuda je gips plafon, tu kod hodnika ima 50-60 cm izmedju plafona i betonske ploce. Druga ideja je kanalska klima (onaj americki ducted fazon) gde bi stavili jedan ugradni inverter negde iznad plafona i razvukli kanale u svaku spavacu, tu bi bile bukvalno samo resetke na plafonu, ali kako sam gledao cena takvog sistema je 3500e pa na vise (em je klima skupa em moraju da se razvuku ti termo kanali koji su skupi a i nije mali posao), to mi svuci previse za klimatizovanje spavacih soba. Alternativa je po jedna 7k ili 9k klima u svaku sobu sto je ok kod spavace br 1 jer ima spojasnji zid ali br 2 i 3 su pod kosinama, najveci problem je kondenz za sta bismo morali da busimo krov, betonsku plocu i hidroizolaciju a plasim se da majstori nesto ne zajebu pa da procuri negde a i nova je zgrada pa zbog garancije.

Svaka ideja je dobrodosla :)


Pogledajte prilog 411528
Najjeftinija opcija po meni ta kod spavace 1 veca 18ka(nor Daikin FTX50D) prema ulazu okrenuta i na spavacim 2+3 ugraditi zidnu ventilaciju da uvlace zrak iz hodnika i kad su zatvorena vrat. Temperaturu bi morao nesto nizom drzati tako da bi ti u hodniku bilo 3-4 stepena hladnije
 
Treba mi savet gde i kakve klime da stavimo za hladjenje stana. Problem je sto je stan u potkrovlju, sve su kosine osim u dnevnoj.

Jednu smo mislili da stavimo u dnevnu na spoljasnji zid (desna strana na crtezu) da duva ka kuhinji, verovatno 12 ili 18. Inacen dnevna ima oko 25 m2, kuhinja oko 9 m2.

Problem je kako klimatizovati spavace sobe (svaka ima oko 11-12 m2). Da li jednu vecu klimu u hodnik, ali u tom slucaju gde? Iznad ulaza ne moze, tu su osiguraci i mreza/kablovska. Moze iznad spavace sobe broj 1 da gleda ka ulazu ali onda je pitanje da li ce dovoljno hladiti spavacu 1, a i pitanje da li staje jer je relativno uzak hodnik, oko 110cm. Razmisljao sam mozda u sredinu jednu kasetnu u plafon ali su mi rekli da ce biti problem da ce duvati sa strane u zidove, vracati hladan vazduh u termostat i ugasice se pre nego sto uspe sve da ohladi. Inace skoro svuda je gips plafon, tu kod hodnika ima 50-60 cm izmedju plafona i betonske ploce. Druga ideja je kanalska klima (onaj americki ducted fazon) gde bi stavili jedan ugradni inverter negde iznad plafona i razvukli kanale u svaku spavacu, tu bi bile bukvalno samo resetke na plafonu, ali kako sam gledao cena takvog sistema je 3500e pa na vise (em je klima skupa em moraju da se razvuku ti termo kanali koji su skupi a i nije mali posao), to mi svuci previse za klimatizovanje spavacih soba. Alternativa je po jedna 7k ili 9k klima u svaku sobu sto je ok kod spavace br 1 jer ima spojasnji zid ali br 2 i 3 su pod kosinama, najveci problem je kondenz za sta bismo morali da busimo krov, betonsku plocu i hidroizolaciju a plasim se da majstori nesto ne zajebu pa da procuri negde a i nova je zgrada pa zbog garancije.

Svaka ideja je dobrodosla :)


Pogledajte prilog 411528
Jedino ovako 2 kom 12ske pod uslovom da vrata od spavaćih budu otvorena budu konstantno otvorena u toku dana što je i logično.
Opet ako ima neko bolju ideju nek piše...
 

Prilozi

  • IMG_20231102_075304.jpg
    IMG_20231102_075304.jpg
    233.7 KB · Pregleda: 58
Mutli-split 3x7 za spavace i jedna 12 za dnevnu.

Da ti hladi ostale sobe znaci vrata uvek otvorena i na spavanju.

Ako stavis u hodnik koji je uzak gasice se klima jer brzo dostigne temperaturu.
 
Gde postaviti nordic 12 na spratu izolacija odlicna stara cigla + 10stiropor , prozori plasticni rehau iz 2002 godine tad bili najbolji, na plafonu 10 kamena vuna ploce. Da li bi bila dovoljna jedna u hodniku da greje sobe, kupatilo me ne interesuje i nema sanse ide u njega susac-mek. I druga varijanta klima u veliku sobu da duva na vrata prema hodniku i sobama . Kvadratura oko 45 m2
 

Prilozi

  • sprat2.jpg
    sprat2.jpg
    86.3 KB · Pregleda: 45
  • sprat3.jpg
    sprat3.jpg
    87.2 KB · Pregleda: 37
Gde postaviti nordic 12 na spratu izolacija odlicna stara cigla + 10stiropor , prozori plasticni rehau iz 2002 godine tad bili najbolji, na plafonu 10 kamena vuna ploce. Da li bi bila dovoljna jedna u hodniku da greje sobe, kupatilo me ne interesuje i nema sanse ide u njega susac-mek. I druga varijanta klima u veliku sobu da duva na vrata prema hodniku i sobama . Kvadratura oko 45 m2

Pa nije ti ovo 45 kvadrata, imaš i hodnik koji ima verovatno 5-10 kvadrata. Ovo teško sa jednom klimom a iskreno, teško i sa dve, baš je nezahvalan raspored. Nije tu problem potrebna snaga klime, nego što gde god da je postaviš, zagrejaće prostor i gasiće se, dok će ostatak biti (dosta) hladniji. Po mom mišljenju jedna klima u dnevnu i jedna u spavaću za koju ti je važnije da je topla, svuda otvorena vrata i u spavaćoj da klima duva prema hodniku. Ako su vrata soba jedna naspram drugih, nešto malo će i stići u drugu sobu, ali pitanje je koliko. Ostaje da se ubaci neka grejalica u tu manju sobu, da malo zagreje u toku noći ako bude potrebe.
 
Umesto jedne od 150k dinara, kupi 3 od 40k dinara.
 
Za to bi morao onda da lupam plocice u kupatilu a i ne znam kako iz one najdalje spavace br 3.
 
Koje su te sive? Moze neko ime ili link? Trebam da ih kupim

Fleksibilno mi ne treba, treba mi fiksno da spustim 4m dole do oluka
Fi 16mm,ne znam kako se konkretno zovu,svako ima različit naziv al to je to na slici ,imaš i nastavke za njih a i one kutne ako trebaš savijanje pod 45 ili 90°
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-11-02-17-05-17-130_com.android.chrome-edit.jpg
    Screenshot_2023-11-02-17-05-17-130_com.android.chrome-edit.jpg
    182.5 KB · Pregleda: 30
@daxyco mislis da nema smisla staviti klimu u hodnik i da duva direktno oko 2,5m u vrata ove velike dnevne a da vrata ovih bocnih soba normalno budu otvorena. I ja se plasim da ce se gasiti jer ce brzo zagrejati hodnik
 
Nema smisla, a ako već nisi uzeo tu klimu preporučujem isto umesto jedne skuplje bar dve jeftinije slabije klime.
 
Jedino ovako 2 kom 12ske pod uslovom da vrata od spavaćih budu otvorena budu konstantno otvorena u toku dana što je i logično.
Opet ako ima neko bolju ideju nek piše...
Iznad vrata ispred spavace 1 je bolje ako imas mesta jer zimi u toj spavaćoj nećeš moci da spavaš od toplote i suvog vazduha da bi ti po ostalim sobama bilo ok. Akonsu vrata 2m a plafon 2.6m trebalo bibda možes
Ili isto to ali iznad glavnog ulaza
 
Treba samo za hladjenje znaci to nije problem, ali bih svakako izbegao jednu veliku u spavacu. U hodniku iznad spavace ne znam da li moze zbog sirine, tu ima 110cm a sve vece klime su skoro metar pa nema mesta za instalaciju sa strane a i kazu da treba ostaviti bar 15-20cm sa obe strane. A da li bi ta klima uopste hladila tu spavacu sto je onda tehnicki iza klime? Iznad glavnog ulaza ne moze jer je tu kutija sa osiguracima, mreza, kablovska itd.
 
Trebaju mi dve 18ice inverter, sa min 5 godina garancije. Cena po komadu max 900e. Od opcija mi je bitno da budu tihe, i da dobro greju pri niskim spoljašnjim temperaturama, da imaju wifi, i da npr mogu na telefonu da vidim trenutnu temperaturu u kući. Skroz sam van materije, svaka pomoć je dobrodošla. Koristiće se i za grejanje i za hlađenje. Izbegao bih Vox i slične proizvodjace.

Hvala unapred.
 
Trebaju mi dve 18ice inverter, sa min 5 godina garancije. Cena po komadu max 900e. Od opcija mi je bitno da budu tihe, i da dobro greju pri niskim spoljašnjim temperaturama, da imaju wifi, i da npr mogu na telefonu da vidim trenutnu temperaturu u kući. Skroz sam van materije, svaka pomoć je dobrodošla. Koristiće se i za grejanje i za hlađenje. Izbegao bih Vox i slične proizvodjace.

Hvala unapred.
Nemoguća misija... Moracas da smanjis kriterijume.
 
5g garancija a da nije vox na kompletan uredjaj nije moguca bez obaveznog servisa svake godine.

5g garancija sa servisima to zavisi od servisa do servisa gde oni to sami daju na svoju ruku ali zvanično proizvođači ne daju tako lako 5g na kompletan uredjaj.
 
18 је ознака за хлађење, нема везе са грејањем, за грејање се гледа капацитет грејања на температурама које су битне...
 
5g garancija a da nije vox na kompletan uredjaj nije moguca bez obaveznog servisa svake godine.

5g garancija sa servisima to zavisi od servisa do servisa gde oni to sami daju na svoju ruku ali zvanično proizvođači ne daju tako lako 5g na kompletan uredjaj.
Trebaju mi dve 18ice inverter, sa min 5 godina garancije. Cena po komadu max 900e. Od opcija mi je bitno da budu tihe, i da dobro greju pri niskim spoljašnjim temperaturama, da imaju wifi, i da npr mogu na telefonu da vidim trenutnu temperaturu u kući. Skroz sam van materije, svaka pomoć je dobrodošla. Koristiće se i za grejanje i za hlađenje. Izbegao bih Vox i slične proizvodjace.

Hvala unapred.
Imas hisense 5g na kompresor uz registraciju
 
Nazad
Vrh Dno