Šta je novo?

iPhone 15

znaci kada izbace 240Hz ekran, sta cemo onda? onda cemo reci da 120Hz seckaju animacije i telefon deluje spor?

pa onda ovde quote odradimo sta smo pricali sada?
Pa nece, jer nije isto, za ljudsko oko maksimalan komfor pri gledanju se postiže sa nekih 120 hz, preko toga čoveku sve isto izgleda...znaci velika je razlika iznedju 60hz i 120hz, mnogo veca nego izmedju 120hz i 1000hz recimo
 
moze link do toga da je za ljudsko oko maksimalan komfor pri gledanju na 120Hz i cemu onda ekrani od 240, 360, pa sada i 540Hz?

TO je "seckanje" koje se da primetiti kad se od 120 ili vece vratis na 60...ko nije koristio bilo koji ekran sa osvezavanjem preko 60, kako ce da zna kako izgleda na 120?
Kad jednom probas 120 tad znas kakvo je to "neprimetno seckanje" na 60...do tad je sve i na 60 fluidno :D
znam ja kako se ponasa content na ekranu i od preko 120Hz, mene interesuje to seckanje, ili vi ne znate sta znaci kada nesto secka? ja jos nisam primetio ni na jednom iphone da secka nesto
 
2023. godina a ljudi na tech forumu ubeđuju druge da se ne vidi razlika između 60 i 120hz. Ne vidi je Saša Matić.

Ja vala vidim veliku razliku 60 vs 90/120hz i nikad ne bih dao više od 150e za telefon sa ekranom od 60hz.
 
Kada se sadržaj pomera na ekranu od 120Hz jednu sekundu to je isto glatko kao da se na ekranu od 60Hz pomera dve sekunde. Što se brže sadržaj pomera to do izražaja više dolazi brzina osvežavanja.

Ako bih brzo skrolovao sajt na ekranu od 240Hz video bih jasno da je bolje iskustvo od 120Hz.
 
Ja i dalje ne znam o kakvom seckanju pričate. Koristio sam uporedo 14 i 14 pro i vidi se razlika ali se to nikako ne može zvati seckanje. Sad će još neko ko je došao na forum da se informiše da pomisli da ajfoni najnovije generacije seckaju i laguju u radu. Tom logikom ajfon 15 pro max od pre 7 dana secka u poređenju sa 144 hz na kineskim telefonima s početka prošle godine.
 
Baš je mala razlika između 60 i 120hz. Isto kao što je mala razlika između auta sa 60 i 120ks.

I ne, 15PM ne “secka” u poređenju sa 144hz kinezom jer je razlika između 120 i 144hz 24hz (u radu skoro neprimetna), a razlika između 60 i 120 je 60hz, što je duplo. Prosta matematika.

I ne, telefon sa ekranom od 60hz ne secka, nego ne radi dovoljno fluidno/glatko kao telefon od 120hz.

I ne, nije ovo 2018. god pa da telefon od 900e nema 120hz.
 
pa odluci se da li secka ili ne secka?

S obzirom da devojka ima 14 pro, ja poslovni 13 i Pixel 7 pro, svaki ekran sa 60hz (iphone 13 u ovom slučaju) mi deluje kao da je fon spor i da seckaju animacije i kretanje po sistemu.
U svakom slučaju, razmazilo me 120hz i sad nema šanse da bih išao na ispod. 90 još i ok, al 60 nikako..
koliko vidim delis njegovo misljenje, ja sam ga pitao kako to secka, jer meni ne secka nista (mozda ima neispravan telefon, sto nema nikakve veze sa 60Hz ekranom)

kolika je razlika izmedju auta sa 120, 240, 360 i 540ks?
koji onda tu secka?
 
Nisam mislio bukvalno da secka, nego se prosto vidi da to nije fluidno kao na 120hz. Eto možda je bolje izraziti se "nije fluidno dovoljno za telefon koji toliko košta".

Ogromna je razlika u ekranima od 60 i 120hz. Toliko ogromna da koja devojka koja nema pojma šta je to i da uopšte postoji je primetila da moj poslovni 13 " ne ide glatko" kao njen 14 pro.
Glupo je i pričati, prosto se baš oseti razlika i ko je koristio 90/120hz sigurno ne želi da se vraća na 60.
 
Ako je u sklopu rečenice, gde se spominju 60 i 120Hz, pisalo "seckanje", logično bi bilo zaključiti šta su pisci hteli da kažu. Ako bismo terali mak na konac, umesto "fluidnije", trebalo bi "tečnije", a koji bi antonim bio za taj termin?
Slažem se da je ovo tech forum, zato ne bi trebalo toliko obraćati pažnju na termine koje neki forumaš upotrebljava, nego baviti se suštinom...
 
Pravi termin je prijatnije za oko, i svakom oku je prijatnije kad gleda u ekran od 120hz nego u ekran od 60hz i to svačije oko primeti, dok razliku izmedju 120hz i 240hz ne primeti svako oko...postoje monitori od 240hz koji koriste profesionalni igrači i njima je to bitno, običnom čoveku je 120hz sasvim zadovoljavajući nivo komfora...ljudi ko da su maloumni, sa svojim glupim primerima, nije svaka zavisnost u životu linearna, i auto koji ima duplo više konja, ne ide duplo brzo, niti ima duplo veću maksimalnu brzinu...postoje monitori od 30 hz i od 300hz, ko što postoje i kola sa 20ks i 2000ks i naravno da je veća razlika iznedju 50 i 100ks, nego 500 i 1000... mogu i da naprave monitor sa 1000hz ili auto sa 10000ks, al je potpuno nepotrebno
 
Pravi termin je prijatnije za oko, i svakom oku je prijatnije kad gleda u ekran od 120hz nego u ekran od 60hz i to svačije oko primeti, dok razliku izmedju 120hz i 240hz ne primeti svako oko...postoje monitori od 240hz koji koriste profesionalni igrači i njima je to bitno, običnom čoveku je 120hz sasvim zadovoljavajući nivo komfora...ljudi ko da su maloumni, sa svojim glupim primerima
probaj monitor od 540Hz pa onda ponovo tvoj od 120

Ako je u sklopu rečenice, gde se spominju 60 i 120Hz, pisalo "seckanje", logično bi bilo zaključiti šta su pisci hteli da kažu. Ako bismo terali mak na konac, umesto "fluidnije", trebalo bi "tečnije", a koji bi antonim bio za taj termin?
Slažem se da je ovo tech forum, zato ne bi trebalo toliko obraćati pažnju na termine koje neki forumaš upotrebljava, nego baviti se suštinom...
kada neko kaze da mu secka, znamo sta znaci to? iritantno je za vid
kako ljudi igraju na konzolama igre u 60fps ako seckaju
kako ljudi ista rade na monitorima na 60Hz ako seckaju
kako iko gleda neki video na yt u 60fps ako seckaju

fluidnije ili tecnije isto je znacenje, a antonim pa fluidno ili tecno, iliti manje tecno od tecnije
 
TO je "seckanje" koje se da primetiti kad se od 120 ili vece vratis na 60...ko nije koristio bilo koji ekran sa osvezavanjem preko 60, kako ce da zna kako izgleda na 120?
Kad jednom probas 120 tad znas kakvo je to "neprimetno seckanje" na 60...do tad je sve i na 60 fluidno :D
Kod mene i ljudi u okolini razlike jedva uocljive na tako malom ekranu. Imam uporedo 14 pro i 12 mini, razliku jedva da primetim i to ako se fokusiram, imao i s21 pa presao na 12pm isto nisam primecivao razliku
 
Ja nmg da verujem sta vecina pise osim ako nije gledala i uporedjivala. Tebra, postoji razlika koja se ZNATNO oseca kada telefon ima 60Hz ili 120Hz. Pogotovo kod listanja sadrzaja. Bez ljutnje, ali ko to ne moze da primeti, ima problem, i nek poseti lekara. Kako se ne primeti razlika? Nemoj te lupetati molim Vas lepo. Ja kada sam presao na 120 Hz ekrana, kao da sam se preporodio. Nikad vise ispod toga ne idem. A za apple i 60 Hz za toliko skupe telefone je bezobrazluk. Vi shvatite kako zelite...
 
Razlike ima, ali se daleko vise vidi medju android uredjajima. Evo recimo ja imam 14 pro, imam redmi note 10 pro, i tih 120hz daleko vise primecujem na redmi nego na 14 pro. Brze se desava apsolutno sve na redmi, dok na apple tu razliku vidis u skrolovanju, sve ostalo radi istom brzinom kao i ip 12 koji takodje imam u kuci. Igrice ne igram, verujem da se tu najvise primeti.
 
Ja nmg da verujem sta vecina pise osim ako nije gledala i uporedjivala. Tebra, postoji razlika koja se ZNATNO oseca kada telefon ima 60Hz ili 120Hz. Pogotovo kod listanja sadrzaja. Bez ljutnje, ali ko to ne moze da primeti, ima problem, i nek poseti lekara. Kako se ne primeti razlika? Nemoj te lupetati molim Vas lepo. Ja kada sam presao na 120 Hz ekrana, kao da sam se preporodio. Nikad vise ispod toga ne idem. A za apple i 60 Hz za toliko skupe telefone je bezobrazluk. Vi shvatite kako zelite...

Ma naravno da ima razlike. Razliku ces vidjeti do 85 Hz, sve preko je isti djavo, neces skontati. 120 hz je danas standard kao tv od 55". Zavisi sta radis na telefonu, nije uvijek 120hz.
 
Razlike ima, ali se daleko vise vidi medju android uredjajima. Evo recimo ja imam 14 pro, imam redmi note 10 pro, i tih 120hz daleko vise primecujem na redmi nego na 14 pro. Brze se desava apsolutno sve na redmi, dok na apple tu razliku vidis u skrolovanju, sve ostalo radi istom brzinom kao i ip 12 koji takodje imam u kuci. Igrice ne igram, verujem da se tu najvise primeti.
Identicni telefoni i identicna situacija kod mene, do slova.
 
Mi nemamo domaće app za Srbiju, fali dosta za iOS, a tek da vidiš 120Hz njima o kojima se raspravljate, baš se vidi kad neko lista Halo Oglase ili Polovne Automobile ili aplikaciju za parking kako radi 120Hz. Ma leti. Da nije tužno bilo bi smešno.
 
Ja nmg da verujem sta vecina pise osim ako nije gledala i uporedjivala. Tebra, postoji razlika koja se ZNATNO oseca kada telefon ima 60Hz ili 120Hz. Pogotovo kod listanja sadrzaja. Bez ljutnje, ali ko to ne moze da primeti, ima problem, i nek poseti lekara. Kako se ne primeti razlika? Nemoj te lupetati molim Vas lepo. Ja kada sam presao na 120 Hz ekrana, kao da sam se preporodio. Nikad vise ispod toga ne idem. A za apple i 60 Hz za toliko skupe telefone je bezobrazluk. Vi shvatite kako zelite...
ja ne mogu da verujem da ti ni ne citas sta se pise, vec konstruises nesto u svojoj glavi samo da bi napisao post.

tebi na 60Hz ekranu secka i telefon sporo radi? recimo na iphone 15 (telefon koji ima A16 Bionic)?
NEma razlike
60 vs 120 usporeno
15 plus i 15 promax

Pogledajte prilog 407002
da, sad stavimo ekran od 240Hz i 120Hz i snimimo slow motion kamerom u 240fps da vidimo onda koji secka :)
 
Kod mene i ljudi u okolini razlike jedva uocljive na tako malom ekranu. Imam uporedo 14 pro i 12 mini, razliku jedva da primetim i to ako se fokusiram, imao i s21 pa presao na 12pm isto nisam primecivao razliku

Nema neke razlike ni na velikom ekranu. Malo se glatkije kursor kreće, malo se primeti pri pomeranju prozora ili skrolovanju, praktično nikakva razlika, a neki se baš napale na to, joj, nikad više na 60 Hz i slično.
 
Iste ovakve rasprave bile pre 15-20 godina, samo sa daleko manjim brojevima.
Kleli se ljudi da apsolutno nema potrebe ici preko 25fps jer ljudsko oko to ne moze da vidi.
 
Iste ovakve rasprave bile pre 15-20 godina, samo sa daleko manjim brojevima.
Kleli se ljudi da apsolutno nema potrebe ici preko 25fps jer ljudsko oko to ne moze da vidi.

Mislim da je taj raspon 30-60 fps-a. Ali kao da je bitno. Uglavnom, ima razlike. Da li treba preko 120Hz za telefon, mislim da nema potrebe. 85Hz na a52 i 120 na 13pm je meni licno mala razlika, Mozda je vidljiva kad se snima video i skroluje. Ne vrijedi davati za telefon 1500 eura sa 60Hz ekranom.
 
Nazad
Vrh Dno