Šta je novo?

iPad - opšta diskusija

Gledam po Amazonu Ipad-e... Jel 64 gb dovoljno, koristio bih ga za netflix,eon,surf...
Ipad 10.2 10 generacija 399 dolara, 9 generacija 279.. Da li vredi 120 eur 10 generacija..
 
Ja mogu da ti odgovorim za 64gb. Imao sam ipad pro 64gb do skoro. 4 god ga koristio nikad mi nije zafalilo prostora. Ali baš za to što govoriš - netflix, hbo, eon, beleške za posao, surf... Ako instaliras igrice i stavljas video klipove na internu memoriju verujem da će biti malo u nekom trenutku.
 
Za ovo što si nabrojao jeste dovoljno, ali ako razmišljaš da nabaciš neke skinute serije ili filmove, pogotovo u većoj rezoluciji, onda bi trebao sa više prostora 😃
 
Da se izjadam, neke stvari Apple radi toliko glupo da je neprikosnoven.

IMG_0003.jpeg
Ispod je pro.

Lagano su ergonomski upropastili tastaturu na troduplo skupljem modelu. Dugmići su manji, smaknuti udesno (stara 9tka ima tastere u sredini, pogledajte F J). Užas. Desni palac ok, levu ruku nemam pojma koji Hudini pokret je u tim šupljim glavama.

U sredini je slovo G umesto prazan prostor između GH.
 
Stavi neku drugu tastaturu, gboard, tako nešto!
 
Pitanje. :)
Imam ipad air 2 ali bez punjača :)
Koji je najjeftiniji način da se napuni ? U smislu mogu li kupiti samo neki kabal i puniti ga preko PC ili ne ? Ili mora standardno neki punjač za apple uređaje.
 
Preko kompjutera bi ga danima punio, treba ti jači punjač koji je za iPad odgovrajući.

Njemu treba 20W punjač.
 
Bio je original 20w kod A1 po pristojnoj ceni. Takođe i neki bolji samsung punjač.
Pretraži malo po netu gde je najpovoljnije.
Kabl imaš u Ikei oko 1000 dinara, sertifikovan.

Za najjeftinije ne znam, koristim dosta punjača koji su stizali uz uređaje pa nisam pratio šta je jeftino a dobro.
 
Najpovoljnije za original adapter je u A1 i IKEA sertifikovani kabl, kao što je @nesa69 napisao.
 
Ipad Air 1, evo mislim da je tacno 10 godina kako ga punim gde stignem (ne obracam paznju koji je punjac/laptop).
Radi i dalje. :)
 
Naravno da radi, evo iPad 2 radi i dalje, a kupljen još kad je bio aktuelan model :)

Poenta je svakako da mu treba jači punjač u odnosu na ono što dobija preko PC USB izlaza, pogotovo što vrlo često i neće da primeti da ga puni i tek nakon određenog vremena ukapiraš da ga je nešto napunio.
 
Stavi neku drugu tastaturu, gboard, tako nešto!
Jedna od najboljih stvari na uređaju je bila tastatura. Gboard na iPad nije prići…

Borim se, navikavam.
Pitanje. :)
Imam ipad air 2 ali bez punjača :)
Koji je najjeftiniji način da se napuni ? U smislu mogu li kupiti samo neki kabal i puniti ga preko PC ili ne ? Ili mora standardno neki punjač za apple uređaje.
Bilo koji 20+W punjač. Ako imaš takav od telefona, eto rešenja. Rade najstandardniji QC i PD punjači, manje je izbirljiv od Androida.

Još jedan minus. Ovaj Face ID je jedna obična štaka u odnosu na otisak prsta.
 
  • iPad (6th generation)
  • iPad (5th generation)
  • iPad Air (3rd Generation)
  • iPad Air 2
  • iPad mini (5th Generation)
  • iPad mini 4
Kako se ovi stariji iPadovi snalaze sa svakodnevnim zadacima danas tipa surfanje netom (otvaraju sve stranice), HD filmovi isl?
 
Air 3 i Mini 5 su ti isti, osim velicine. Znaci ako je cena u pitanju Mini je nesto jeftiniji. CPU A12 po 3 GB RAM. Stari su 4 godine i mogu da se nadograde na najnoviji iOS. CPU je znatno slabiji nego poslednji A17. Oni mogu da ti posluze i danas i tesko je reci mozda i 1-2 godine. Tu negde na granici je iPad 6 gen. Stariji je od ovih 1 godinu, ali ima CPU A10 znaci 2 generacije iza, 2 Gb RAM-a, moze i on do poslednjeg iOS-a ali daleko je to od brzine novih. Sa njim si siguran danas.
Eventualno u krajnjoj novcanoj nuzdi iPad 5 gen. On je jednu godinu i generaciju ispod 6. CPU A9 iOS 16 ima jos za njega aplikacija, pitanje dokle.
 
  • iPad (6th generation)
  • iPad (5th generation)
  • iPad Air (3rd Generation)
  • iPad Air 2
  • iPad mini (5th Generation)
  • iPad mini 4
Kako se ovi stariji iPadovi snalaze sa svakodnevnim zadacima danas tipa surfanje netom (otvaraju sve stranice), HD filmovi isl?
iPad Mini 2019 (znači 5ta generacija) i dan danas šije sa performansama. Sve leti kako treba, radi besprekorno. Imao sam i četvorku, ona je već bila primetno sporija, do momenta da je meni smetalo. Ne znam sad napamet koji je čipset u njemu ali kao da je razlika u tri ili četiri generacije a ne samo jedna. Imao sam i nekoliko Mini 6, nisu bili ništa brži u svakodnevnom korišćenju iako je primetno bio jači čipset, možda nekih 10ak procenata odokativno, a svakako dva i po puta jača cena. (naravno postoje drugi benefiti i apgrejdi, sad govorim samo za performanse) Za gaming i nešto ozbiljnije je naravno bolja opcija.

Sve što ima stariji čipset od A12 izbegavaj u širokom luku jer ćeš momentalno zažaliti.
 
A12 i jače je dobar savet.

Ja bih za limitiran budžet gledao iPad 8 ili 9 najpre.
 
Zahvaljujem svima, ovo su konkretne korisne informacije.
Imam par audio uređaja čije pune funkcije rade samo ako se povežu na apple uređaje pa gledam neki ipad koji bi mogao da mi posluži i kao klasičan tablet ali zaista nije lako opravdati taj odnos novac/performanse u odnosu na android tablete. 200€ min za tablet koji će moći da se koristi 1-2 godine! možda! prilično "con" argument...
Sveo sam izbor na Mini 5gen (y)
 
Baš obrnuto, iPad ima bolji odnos uloženog dobijenog od Android ekvivalenta, posebno iz argumenta dugovečnosti. Kad ti to kaže neko ko nikad nije imao lični Apple uređaj do 2021. Android telefone imam od 2009, a tablete od 2011, moj korisnički CV.
 
Za oko 200€ mogao bi da uzmem nov tablet Nokia T20, solidan tablet za svakodnevne potrebe.
Koliko košta nov iPad mini 5? (bolji ekran, brži procesor, skoro 40% slabija baterija, nema slot za mem.karticu, nije usb-c, 2 godine stariji, + komplikacije oko apple naloga i iTunes naloga).
Verujem da bi T20 izdržao tipa 4-5 godina normalne upotrebe, za iPad mini 5 je pomenuto 1 možda 2 godine još...
 
Za oko 200€ mogao bi da uzmem nov tablet Nokia T20, solidan tablet za svakodnevne potrebe.
Koliko košta nov iPad mini 5? (bolji ekran, brži procesor, skoro 40% slabija baterija, nema slot za mem.karticu, nije usb-c, 2 godine stariji, + komplikacije oko apple naloga i iTunes naloga).
Verujem da bi T20 izdržao tipa 4-5 godina normalne upotrebe, za iPad mini 5 je pomenuto 1 možda 2 godine još...

Za te novce se verovatno vise isplati uzeti polovan iPad (9gen.?)
Ja sam uzeo nov za oko 300e pre 6 meseci, i sad mogu reci da je to bila najbolja kupovina ove godine. Ekran je odlican, baterija isto, A13 je poprilicno brz, kvalitet izrade....
Koristim ga za citanje, muziku, netflix/hbo i po nekad LOL... iPadOS radi bez greske.
Inace koristim android telefon.
 
Jos jedan glas za iPad. Imam 9th Gen skoro 2 godine, radi kao singerica od prvog dana, uz Logitech Folio Touch futrolu ga cesto koristim za posao umesto laptopa (mejlovi, Teams (sastanci), Citrix..). PUBG leti :D
Pre koju godinu sam uzeo bio i iPad Mini 1, prastar je bio i tad, ali za neki surfing je bio ok. 5ica bi trebalo da ima duzu podrsku i upotrebnu vrednost nego te spomenute 2god. O ceni koje drze se vec pricalo puno..
 
Upravo gledam reklamu, T-manija iPad 9 48.999 RSD...
 
Da nije baterija poslije svih ovih godina problem, čak i iPad Pro 9.7 i dalje šljaka perfektno - uz uslov da je model s dovoljno memorije. Ja na mom crtam u Procreate bez ikakvih poteškoća.
 
Jesi možda išao na neki ozbiljniji kurs iz procreate? Ja sam za ovih godinu dana dosta toga savladala preko skillshare ali je tamo sve razbacano dosta. Razmišljam da upišem procreate school kod Alex Kunchevsky. Pre neki dan mi je izašao pre-order za procreate dreams. Pa sad ne znam dal sačekati i taj deo da ubace u svoje kurseve. Inače sam uzela ipad pro m1 prošle godine i apple pencil 2 jer mi se svidelo "klasično" crtanje više nego ilustrator, mada ću i njega da naučim. Tako dok učim ima po neka prodaja na pod sajtovima. Ništa specijalno ali je vetar u leđa.
 
Završio sam likovnu akademiju i imam petnaestak godina iskustva u digitalnom crtanju i slikanju. ;) Da ne idemo u offtopic.
 
Da li koristite neke paper like folije ili direkt na staklu?
 
Nazad
Vrh Dno