Šta je novo?

Intel 14th gen. LGA1700 "Raptor Lake Refresh"

Pa ne umem... Rekli su mi svi da je ovaj CPU veliki potrosac i da ne moze samo da se zabode i da radi, mora se prcka po bios, nije to ko recimo Low voltage CPU ko ovaj I9 gore pa da samo zabodes i da radi na default.

aj daj slike iz biosa - ai tweaker..
 
@pmb Sa tim kulermo postoji mogućnost da će taj procesor raditi na~ 5.3/4.4 sa temperaturom ispod 90c u renderu. Potrebno je sve to lepo podesiti u biosu. Default vevovatno će da obara na ~5.2/4ghz u 100c konstatno.

@d0minat0r Ta ploča je odlična samo treba pomenti da je od ploče važniji primerak procesora za to što si postavio.

@TajmBanditBouns Šta se dešava? Evo već 3 strane nema pomoći za problem koji imaš? Baci pogled na 13gen temu možda ima koji koristan savet, tamo ima gomila toga valjda ima nešto korisno, isti su to procesori.
 
@Lemaja Ubacio sam frejm i dalje isto.... Jedina nada je I9 14900T Low voltage CPU koj cekam da mi stigne..... ako i on baca temp u nebesa, onda cu da batalim ovu platformu. Jedini problem je sto u po nekoj igri, mislim koje su CPU zahtevne i onda ovaj i7 povuce preko 200W i tad samo poludi sa temp... al posto mene mrzi da se bakcem, lakse mi da bacim pare na ovaj i9..
 
Poslednja izmena:
^ Meni je sad problem da ti odgovirm na ovo što si pisao jer sve je toliko besmisleno da ne znam odakle da počnem. Misilm pišeš nesto uopšteno i hiperbolizijes ne znam šta želiš da postigneš. Mnogo je jednostavnije kada se diskusija vodi argumentima umesto da se pozivamo na neke imaginaren umne ljude i izmišljamo nešto što nije ni pomenuto u prepisci.

Taj procesor u renderu kada je sve default generiše potrosnju od 170w a ti hoćeš nešto da rešiš ograničenjima na 150w? Da li trebam da objasnim ili je ovaj podatak sam posebi dovoljno jasan da pokaže koliko je ovo besmislno što si napisao, predložio, i zašto sam ti na to odgovrio da to ništa ne rešava. Nema tih umnih ljudi koji su došli do takvog rešenja koje predlažeš, ili ako ih ima nisu baš nešto umni jer tih 20w mogu da se skinu na daleko efikasniji način, dok na ovaj mesarski sem što cpu neće prelaziti 150w to će i dalje da se greje jer je voltaža ista, cpu teži tome da postigne defaultni klok a ne može zbog ograničenja u potrošnji... Sve se to odražava na fluidnost rada kako u desktopu tako i prilokom gaminga nego to je neka druga tema, vise apstraktna, i nije baš lako dokazati putem foruma jer nema testa za tako nešto.

Mislim da je tvoj problem u pravilnom percipranju ovog pitanja to što nisi imao prilike sa neta da usisaš informacije kako 13600/14600 rade sa vazdušnim hlađenjem jer praktično i nema takvih temeljnih testova, a nemaš ličnog iskustva, uz to ne umeš da procesuiraš jednostavne podateke tipa max potrošnja default 170w i kakvo je vazdušno hlađenje dovoljno da tu potrošnju drži pod kontrolom.

Tih 20w razlika neće nikog usrećiti, ali će zato što je cpu veštački limitiran ploča u auto režimu oboriti klok procesora nesrazmerno tom dobitku od 20w manje u potrošnji, znači u prevodu ćorava posla. Tih 20w manje u potrošnji može da se dobije prostim offsetom za -0.020~0.070v zavisno kakav je primerak. To je jedna od metoda za ogranicavanje potrošnje koja je brža i efikasna... Ako je potrebno jos ograničiti potrošnju dovoljeno je smanjiti klok, fiksirati na tipa 5.1ghz za P jezgra, ili 5ghz, tada može još da se ide sa offsetom u minus gde kombinacija nižeg napona i nešto nižeg kloka neminovno rezultira znatno nižom potrošnjom a samim tim i temperaturom. Znači bolje na pravi način rešiti problem tako što će da odvojim 1h za to nego primenjivati neka instant rešenja koje ništa ne rešavaju.

Evo i praktičan primer sa 13700k default vas optimizovan sistem po gore navedenom metodu sa vremesnim hyper 212 koji je nešto lošije ili slicno hladjenje kao sto je ARCTIC Freezer i35 koje koristi @GabeN ... Rezultat bi bio bolje da je korišćen i contactframe. E sad zamisli koliko bi temeperatura bila bolja da je mesto 13700k korišćen 13600k ili 14600k. Tako da to što ti nisi našao na net nešto ne znači da ne može, ili da je sve što na netu može da se pročita zaista pametno i korisno da se primeni.
Slika 1 default, slika 2 je optimizovan i slika 3 hardver

Jel možeš da okačiš podešavanja za 13700K? koja je ovo ploča?
unapred hvala!
 
Ne

source: presao na 14600kf.


Elem, razmisljam da uzmem liquid freezer iii 280, izasao danas, deluje okej, jos je na nekom rodjendanskom arctic popustu.
E sad, imam dve 12ce napred na usisu i jednu 12cu pozadi izduv. Ako stavim ovaj AIO na gornji panel kucista jer jedino tu mogu, sta se desava konkretno sa pritiskom u kucistu ?
Uzeo........ne staje mi u kuciste :cautious:
 
14900k, prvi pokusaj i kasnije uz malo tweakovanja. Na brzinu odradih, vazdusno hladjenje..
 

Prilozi

  • Cinebench 14900k The Best.jpg
    Cinebench 14900k The Best.jpg
    286.2 KB · Pregleda: 50
  • Cinebench 14900k.jpg
    Cinebench 14900k.jpg
    286.1 KB · Pregleda: 47
@PCBeast
Daj neki ss iz hwinfo da vidimo temp i potrošnju. :) Koji je kuler u pitanju?
 
Noctua NHD15, iz prve zakucava na 100c, kasnije kad sam ga malo ustelovao, 90c i operativan je.
Moze da proguta lagano i preko 400w u peak-u. Poenta je sto sve to na default-u leti u nebesa i mora sve da se manuelno podesava.
Ja sam uspeo da ga nivelisem na nekih 260w a da pri tom ne trotluje.

Vidim da ljudi mahom pricaju o cooler-ima, koji uzeti? Ovde ni vodeno ne zaustavlja temperaturu jer je problem u prenosu disipacije tj odvodjenju a ne u samoj potrosnji.
Kada CPU dostigne 90-100c cooler je blago receno mlak. On ne vrsi svoju funkciju. Kada je prenos disipacije normalan, cooler ako nema dovoljno kapaciteta da iznese toliku potrosnju on ce da bude vreo a ventilatori ce se vrteti na maksimalnom RPM-u. Sa ovim procesorima jedini spas je delid, eventualno CF mada on negde ne donese nikakvo poboljsanje.

U svakom slucaju, custom vodeno, delid i to je cena za uspeh kada je u pitanju ova generacija procesora.
 
Ubacen i9 14900T sa contact frejmom.... Bustuje na 5 i nesto Ghz ne trotluje ko I7 14700... Temp 25-27 u idle... Pustio sam Cinebench, vuko je max 219W nije presao 70C dok i7 zakuca na 100C i drzi 95-100C........Brze renderuje od propale i7 furunice... I drzao je konstantno i Cinebenchu 5 i nesto Ghz. Sto se mene tice trebalo to je to. i7 ce ici na prodaju. Igrao sam NFS Unbound i Cyberpunk koje su CPU zahtevne i9 nije presao 60c pri potrosnji od 155W, iskreno cak sam i dobio preko 200 FPS-a u odnosu na i7 u dve doticne igre koje sam sad probao...plus sto nema vise ni mlzanjaka od kulera, niti ono da se zalece.
 
Izasao je novi BIOS za moju plocu, evo sta donosi:
"• Update the Intel microcode to version 0x123, allowing for disabling CEP for improved performance on Intel 14th Gen series processors.
*Disabling CEP for performance enhancement may lead to increased power consumption and temperature. Ensure adequate CPU cooling or use a higher-spec cooling solution;
**Intel CEP function varies by the CPU model. Check Intel specification sheet or contact technical support for details.
 
Nije klasa procesora koja bi trebala da se hladi vazdušnim kulerom, pogledaš TDP i to je jasno. Ne znam zašto bi neko i pokušao. Svaki 240AIO ga drži ispod 90C na default-u lagano, sa 280AIO može i occ... I više je nego očigledno da procesor nije za svakog. Ako korisnik ne zna da podesi CPU da prati preporičena podešavanja, ne treba da kupuje "K" seriju. Ako ne ume da uđe u bios, ne treba da ima PC a da nije laptop.
 
Ubacen i9 14900T sa contact frejmom.... Bustuje na 5 i nesto Ghz ne trotluje ko I7 14700... Temp 25-27 u idle... Pustio sam Cinebench, vuko je max 219W nije presao 70C dok i7 zakuca na 100C i drzi 95-100C........Brze renderuje od propale i7 furunice... I drzao je konstantno i Cinebenchu 5 i nesto Ghz. Sto se mene tice trebalo to je to. i7 ce ici na prodaju. Igrao sam NFS Unbound i Cyberpunk koje su CPU zahtevne i9 nije presao 60c pri potrosnji od 155W, iskreno cak sam i dobio preko 200 FPS-a u odnosu na i7 u dve doticne igre koje sam sad probao...plus sto nema vise ni mlzanjaka od kulera, niti ono da se zalece.
Gde si našao procesor i koliko košta?
Dopada mi se ova T serija...
 
Na KP Poslacu ti na PM.... dolazi bez kutije kao tray od preko.....tako sam ga dobio, cekao sam dve nedelje...
 
koliko su performanse tog T osakaćene na odnosu na punokrvnu desktop verziju?
@TajmBanditBouns jel mozes izvrtis jedan cinebench r23?
 
Ubacen i9 14900T sa contact frejmom.... Bustuje na 5 i nesto Ghz ne trotluje ko I7 14700... Temp 25-27 u idle... Pustio sam Cinebench, vuko je max 219W nije presao 70C dok i7 zakuca na 100C i drzi 95-100C........Brze renderuje od propale i7 furunice... I drzao je konstantno i Cinebenchu 5 i nesto Ghz. Sto se mene tice trebalo to je to. i7 ce ici na prodaju. Igrao sam NFS Unbound i Cyberpunk koje su CPU zahtevne i9 nije presao 60c pri potrosnji od 155W, iskreno cak sam i dobio preko 200 FPS-a u odnosu na i7 u dve doticne igre koje sam sad probao...plus sto nema vise ni mlzanjaka od kulera, niti ono da se zalece.

jel možeš da odvrtiš Cinemabench R15 n 14900T?
a i R23...ako može...
unapred zahvalan!

Nije klasa procesora koja bi trebala da se hladi vazdušnim kulerom, pogledaš TDP i to je jasno. Ne znam zašto bi neko i pokušao. Svaki 240AIO ga drži ispod 90C na default-u lagano, sa 280AIO može i occ... I više je nego očigledno da procesor nije za svakog. Ako korisnik ne zna da podesi CPU da prati preporičena podešavanja, ne treba da kupuje "K" seriju. Ako ne ume da uđe u bios, ne treba da ima PC a da nije laptop.

malko ga pretera sinko, pa 90% korisnika HP/dell/....PC desktopova i ne zna šta znači reč "bios"?!
zamisli da mehaničari isto to govore za korisnike automobila?
ako ne zna da zameni dizne, nek ne vozi dizela! eto na to bi to ličilo...
90% ljudi ode u Krkatron i kaže dajte nam PC treba ćerkici za dizajnersku školu!
kao što recimo ja kupujem kola...a pojma nemam o njima!
 
R23... iz nekog razloga mi prijavljuje Win10, ja koristim 11. 240W je Vuko, temp je bila 75C, sve na default u bios. i7 14700KF je imao ovde 25.460

Screenshot_9.png
 
Super, očekivao sam dosta manje
 
i ako je low voltage, hladan jeste, i ako je puvuko 240W....i mene je iznenadio sa ovim jel bi trebao da ima manje od ovog AMD-a 2990WX i od I7 14700KF ko nije low voltgae, al eto i9 ima vise...
 
Super, očekivao sam dosta manje
Razlika u odnosu na K modele je samo boost klok (kreće se od 200-500MHz zavisno od modela) i to što ne mogu da se overklokuju, sve ostalo je isto.
I naravno, 2-2.5x manji PL2...
Recimo, PL2 za 14900T je svega 109W naspram standarnih 253W, dođe kao eco mod za Ryzene, heh. Pošto čoveku vuče 240W, pretpostavljam da na ploči nije ograničen PL2...

Bilo bi zanimljivo uporediti T modele i K modele sa PL nameštenim na iste vrednosti...trebalo bi da bude isto pošto T deluju bukvalno kao K sa fabrički kastriranim power limitom, ali eto, for science.

Pravi test bi bio rad u raznim programima...
 
Zanimljivo je da je cena na KP oglasima za 14900T dosta veca nego za 14900K model.
 
MSRP za 14900T je 550$. Na nemačkom Geizhalsu je oko 620 evra i to samo na jednom mestu, dok je 14900K 420 evra. Mađari ga još nemaju pa ga verovatno švercuju ko zna odakle, možda zato...
 
Ali mi je zanimljivo ni pri tih 240W ne ide preko 70C.. jeste ja sam ovaj platio 686 eura, dok sam i7 14700KF platio 370E. i prodao za 300. Moj i9 je stigao bez original kutije... al NOV.
 
Nazad
Vrh Dno