Šta je novo?

Intel 14th gen. LGA1700 "Raptor Lake Refresh"

Pa probaj koliko je raspoložen za undervolt.
 
Iako je zategnut ne mora da znači da naleže dobro na cpu. Imaš kontakt ram ? Možda cpu dobija previše struje, to možeš da iskotnrolišeš, probaj sa 1.23v-1.25v. Koliko povlači cpu kada ga opteretiš ? Koja je voltaža prilikom opterećenja ?
 
Ima li smisla prelaziti sa 12400f na 14500 za gaming?
 
@Mali HoBiT Nemam contact frame... u Sintetici vuce 250W.... i Cyberpunk i Unbound oko 215-220, u Ostalim igrama oko 80-150....zavisi... VRM Temp na ploci u tim tenucima bude oko 45-50C... I kad pustim cinebenchm, nisu to te perfomanse koje bi trebale za 20 jezgara,,, nesot ne stima...
 
Poslednja izmena:
Ima li smisla prelaziti sa 12400f na 14500 za gaming?
Ne

source: presao na 14600kf.


Elem, razmisljam da uzmem liquid freezer iii 280, izasao danas, deluje okej, jos je na nekom rodjendanskom arctic popustu.
E sad, imam dve 12ce napred na usisu i jednu 12cu pozadi izduv. Ako stavim ovaj AIO na gornji panel kucista jer jedino tu mogu, sta se desava konkretno sa pritiskom u kucistu ?
 
ja bih investirao u kontakt frame. Ne mogu da budem 100% siguran jer ne znam ništa o b660 pločama, ali jedino što ima smisla je hladnjak.
I koji je vcore kada teraš cinebench ? jedino ako ide 1.35+v može da objasni ovoliko više temperature, Imaj na umu da ne postoji primerak na planeti kojem treba više od 1.25v da radi na default podešavanjima - edit - na z690/790 pročama.
 
Isao Vcore do 1.49... uglavnom bude 1.35...znam da treba to se sredi, al ja lajk totalni, nesto probao pa izgubio jos vise perfomanse. Ja sam vec fulao sa 240 AIO za ovaj CPU.... sad ako sam fulao i sa B660 onda uzas. Jednom sam u nekoj igri ne znam kojoj na kratko video pik na 300W
 
ja bih investirao u kontakt frame. Ne mogu da budem 100% siguran jer ne znam ništa o b660 pločama, ali jedino što ima smisla je hladnjak.
I koji je vcore kada teraš cinebench ? jedino ako ide 1.35+v može da objasni ovoliko više temperature, Imaj na umu da ne postoji primerak na planeti kojem treba više od 1.25v da radi na default podešavanjima - edit - na z690/790 pročama.
Ne bih baš bio toliko siguran u to što pričaš za napon. Uvek je bilo leševa od procesora, tako da moguće je sve što se tiče primeraka.
 
Ne bih baš bio toliko siguran u to što pričaš za napon. Uvek je bilo leševa od procesora, tako da moguće je sve što se tiče primeraka.

najgori mogući primerci rade 100% stabilno na 1.25v, sve default. Ovom mom prosečnom treba 1.185v ...
 
Na 5.7ghz za P core? Ja sam sada zaboravio koliko je trebalo na primerku koju sam ja testirao.
 
Ne

source: presao na 14600kf.


Elem, razmisljam da uzmem liquid freezer iii 280, izasao danas, deluje okej, jos je na nekom rodjendanskom arctic popustu.
E sad, imam dve 12ce napred na usisu i jednu 12cu pozadi izduv. Ako stavim ovaj AIO na gornji panel kucista jer jedino tu mogu, sta se desava konkretno sa pritiskom u kucistu ?
slobodno stavi aio ko izduv..a mozes isprobati i drugu opciju ko ulaz naprijed, a 2x12 gore na izduv..
 
@TajmBanditBouns
Contact frame donosi 5 6C max ako i toliko. Probaj prvo 1.3V ili 1.25V i imas tamo power limite. Tesko je jako da ti neko napise sta tacno da radis. Na koliko temp ti ode kad radis CB20?
 
... Jednostavno procesori se tako danas prave i 90c je nova normlanost nema vise Sandy Brige samo ljudi da ne kukaju i da im nije zao sto CPU ide na 90c kao se oni kuvaju u AVX na 90c. Tehnologija danas je takva i tredn je takav ....

Pitanje:
može li CPU sa 90C da radi 100% load 24/7?
I ako da, koliko dana, ili časova?
Ja mislim da ne, al me zanima i tvoje mišljenje, jer vidim da poznaješ ovu temu
a ovo se istraži na googlu trebaju dani i pravog odgovora nigde nećeš naći.
Kako tih 90C deluje na ploču i naponsku, itd..?
 
Nema šta da deluje na ploču, ako je naponska dobro uradjena i nije vruća, neće joj ništa smetati. E sada koliko će raditi dugo procesor, to nikada ne znaš.
Poenta je da procesor nije lako ubiti, tako da bi trebao da radi. Ali koliko vremenski, to ti niko ne može.
 
Nema šta da deluje na ploču, ako je naponska dobro uradjena i nije vruća, neće joj ništa smetati. E sada koliko će raditi dugo procesor, to nikada ne znaš.
Poenta je da procesor nije lako ubiti, tako da bi trebao da radi. Ali koliko vremenski, to ti niko ne može.

pa dobro znači da ta toplota manje više ostaje u procesoru, ako tako može da se kaže?
meni se ovaj recimo čini kao neka pristojna naponska, može i dosta jača
al recimo da je ovo neki nivo da zadovoljava, dugotrajni cpu 100% load.

 
Ne bih znao stvarno to, da ti ne pričam napamet. Ja znam da Apex ima skoro duplo više faza na naponskoj, ali to je svakako overkill :D
 
....Kad smo već kod memorije, ASUS ima drugi problem... Kada se čačkaju podešavanja biosa preko onog njihovg programa iz Wina i pomoću Intel XTU, desšva se po nekad da bez nekog objašnjivog razloga prosvira memorija, da je ubije tako da ne može da radi sa naponom preko 1.1v, najčesšće samo jedna štap.

Svi Asusi, ne samo Z790?
kad se čačka bilo šta ili samo memorija?
i samo jedan štap ostane da radi, ostali cvrcnu za sva vremena?



@Gulftown
Blagodarim!
 
Fabrika kada napise TJ MAX za njih je max oprativna temp na kojoj procesor radi a da mu to nesmeta. Po meni moze da radi 3 godine bez prestanka kazem po meni da sada ne bih isao tamo da dokazujem sta za fabriku to znaci a 99% sam siguran da za nju to znaci 90 propisana temp moze da radi u garantnom roku.
Ako se naponska usijava na ploci vrv ce i CPU biti malo topliji e sad ima tu mnogo promenljivih pa da se ne frljamo. Ta ploca sto si ti naveo ce izneti procesor.
Ako ides na z790 bolje idi na ddr5.

Asus ima generalno problem OC memorije na Z790 ploca ima gomila problema sa HERO ne znam sta su radili sa tim plocma APEX encore je ok ali su zasrali HERO a ploca kosta boga oca apex je van konkurecije nego kaze za obicne ljude. na Asrock NOVA z790 4 dimm ploca sve radi kao sat a ploca ispod 400e
 
@TajmBanditBouns
Contact frame donosi 5 6C max ako i toliko. Probaj prvo 1.3V ili 1.25V i imas tamo power limite. Tesko je jako da ti neko napise sta tacno da radis. Na koliko temp ti ode kad radis CB20?
Ode na 100C. Recimo ovako je ok... al kad udjem da igram neku igru koja je zahtevna po pitanju CPU-a grufa u 80-90c i cuje komp ko mlaznjak....Al sve jedno, narucio sam frejm i i9 14900T, T oznaka znaci Low voltage, sto ce mi dobro doci ako budem hteo HTTPC nekad...samo da pitam, da li ce ova moja Asus rog B660 da iznese ovaj i9 T ? ili da menjam i plocu. Jel mi napamet ne pada da se majem sa ovim furunama od 300W... a da li cu izgubiti malo perfomanse sa low voltage CPU to me ne zanima.. samo da bude tih komp.
 
Poslednja izmena:
pa jeste on low power ali to mozes i sam da uradis. Nesto tu ne radi kako treba ne treba da ide na 100C definitivno jel si probao fixno 1.3V pa da pustas napon dokle god prolazi CB20
 
Ode na 100C. Recimo ovako je ok... al kad udjem da igram neku igru koja je zahtevna po pitanju CPU-a grufa u 80-90c i cuje komp ko mlaznjak....Al sve jedno, narucio sam frejm i i9 14900T, T oznaka znaci Low voltage, sto ce mi dobro doci ako budem hteo HTTPC nekad...samo da pitam, da li ce ova moja Asus rog B660 da iznese ovaj i9 T ? ili da menjam i plocu. Jel mi napamet ne pada da se majem sa ovim furunama od 300W... a da li cu izgubiti malo perfomanse sa low voltage CPU to me ne zanima.. samo da bude tih komp.

14900T je baš spor, sad gledam, po TDP jeste hladan ko hled,
al opet ne bi trebao da se zove 14900 nego 14700T, isplati li se zamena?
Razumem potragu za hladnoćom i tišinom...
A što ne bi iznela, ako je izašao, a jeste bios sa podrškom to je to...


Core i9-14900T Specifications and Benchmark Scores:

SpecificationsCore I9-14900TCore I9-14900K
Base Clock Speed (P-Core)1.1 GHz3.2 GHz
Boost Clock Speed (P-Core)5.5 GHz6.0 GHz
Base Clock Speed (E-Core)800 MHz2.4 GHz
Boost Clock Speed (E-Core)4 GHz4.4 GHz
Power Budget Package (PBP)35W125W
Maximum Thermal Power (MTP)106W253W
Single-Core Score3,0193,186
Multi-Core Score16,38520,961
 
ma ti T nisu nista nego downclokovani i spusten mu VID zbog toga to je pre 20 godina bilo da se mobile Athloni i mobile pentiumi dobro klokuju sada je to samo downklokovani normalan model. Kod njega je problem ili nesto bios nabija neki napon ili je hladjenje neispravno. 13600k sam na noslonjim starim kulerom koristio za 3dmarkove i bilo je 70c zalman star 20 godina.


Evo ovaj cooler hladi 13600k bez problema imam nekgde slike temp kuci u crucheru u koji je tez od cb20 ima temp ja mislim oko 80c
 
Poslednja izmena:
14900T je baš spor, sad gledam, po TDP jeste hladan ko hled,
al opet ne bi trebao da se zove 14900 nego 14700T, isplati li se zamena?

I treba da se zove 14900T jer ima 8P jezgara, 16E jezgara i 36MiB L3 keša kao i 14900/14900K za razliku od postojećeg 14700T koji ima 8P jezgara, 12E jezgara i 33MiB L3 keša.
 
@d0minat0r hladjenje sam vec menjao za drugo, ne moguce da ne valjaju oba....nego ploca naibja napon, jednom sam video 300W i igri... na sekundu.
 
Pa jel si probao da undervoltuješ cpu?
 
jesam igrao sam se, al ne umem da namestim, a da ne opadnu perfomanse, al sve jedno sam narucio gore pomenuti I9, a ovaj I7 ce ici na prodaju.
 
slusaj..nije do 14700kf vec do tebe, sto si i sam prizno da ne umijes da namjestis..i to je dobro sto si fer i posten...znaci da ti se neko ponudi za pomoc u biosu na toj b660 i to je to..
 
Pa ne umem... Rekli su mi svi da je ovaj CPU veliki potrosac i da ne moze samo da se zabode i da radi, mora se prcka po bios, nije to ko recimo Low voltage CPU ko ovaj I9 gore pa da samo zabodes i da radi na default.
 
i nemoj da se ljutis, al monitor ti je shit za igranje..
 
Znam i to, al nega ga dok radi, mnogo sam para ulozio u komp. mora malo smirela.
 
Nazad
Vrh Dno