Šta je novo?

Intel 14th gen. LGA1700 "Raptor Lake Refresh"

14700K i 13700K u odnosu na 13/14900K se slično greju na istom kloku bez obzira što je ukupna potrošnja manja jer glavni generator toplote su P jezgra i to što je na papairu 13/14700K manje greje to je samo zato sto je niži defaultni klok pa je samim tim potrebano i manje struje sto na kraju rezultira manjom temeperaturom.

@Lukija Ne razumem sta je poenta tvog kometara??? Ako je nešto vezano za temperature, ne znam šta hoćeš da mi kažeš... Pa ovde je jasno da čovek koristi neki oblik CL hladjenja (zar je to trebalo da se naglasi) još je odrađen delidding što sam i pomenuo u kometaru, ali počev od toga do samog testiranja sve je odradio perfektno.
 
@danilo989 Pa dobro ali zašto se to naglašva, izvlači iz konteksta??? Kakve to veze ima sa onim što sam ja komentarisao vezano za taj video???
 
Ima, jer kačiš stvar koju niko ovde na forumu nema i nije primenljivo. Počevši od delida koji radi vrlo mali broj ljudi, verujem nijedan do jednog možda na forumu. Ali biće nijedan ipak.
Drži radijator na terasi tokom zime, plus Mora je u pitanju, a ne "tamo neki custom loop". I da ništa nije podešavao imao bi ok temperature sa delidovanim procesorom i radijatorom na terasi.
 
Lemaja ne gledas na pravom mestu da ljudi znaju sta rade ima ih gomila samo entizjasti umiru i niko nece da se drka. Mnogo ljudi zna da treba delid i direct die i onda ide gas do daske ali opet ne znam sta sa tim hoces da pokazes, na moju zalost isto voleo bih da vidim vise ljudi da vidim da hoce da skalpira binovan procesor posto se sp102 cpu ne nalazi bas slucajno. Nekako mi izgleda da tvoja prica ide eto moze ali samo treba da se deliduje i uradi direc die i to je dokaz da danasnji procesori mogu da se ohlade. Jednostavno procesori se tako danas prave i 90c je nova normlanost nema vise Sandy Brige samo ljudi da ne kukaju i da im nije zao sto CPU ide na 90c kao se oni kuvaju u AVX na 90c. Tehnologija danas je takva i tredn je takav i to je to pokazalo se bilo bi sve hladno da ostave ustorojeno i da ga tako prodaju dogovore se AMD i Intel " od danas se ne ziviljavamo i stavaljmo u eko mod za reklamu sve ostalo je za nas OC" i bam nema vise prica novi procesori furune i sve lepo spadne za tih 10% u perf i 30% u temp i svi srecni rade im procesori na 80c pod AVX om.

I kao sto je receno nema magicnih podesavanja ima dobar blok direktno na Die i onda " IDE GAS" posle toga ide otalo igranje dok ne ne uradis moze tako da optimizujes kao sto si ti i je to. I 7950 zakiva kod mene na na 95 kada ostavis na diflotu sve kada optimizujes sa PBO druga prica.

Imam i jedan i drugi procseoc vise koristim Intel ali za svaki dan vrv da bi isao na AMD a. Znas sta tek AMD radi sa direct die. Po Thredripper vs Sapphire lake se nabolje moze videit da je AMD tehnolgoja bolje i da moze mnooogo bolje da skalira i da se mnogo lakse skalira u svim pravcima kod Intela je to sve usiljeno radi ali usiljeno do maximuma, Arrow lake na putu i bice to vrv zaoket i bice dosta drugacije od do sada vrv su promenili tu tehnologiju da ne sile vise na brute force



Evo ga moze da se hladi sta sada svi kukaju lagana prica



1708469008790.png
 
Poslednja izmena:
@Gulftown Pročitaj šta sam napisao uz postavljen video, nema potrebe da kometarišeš napamet... Evo ukratko 😁
Napisao sam da čovek na pravi način pravi rez u R23 testu, i objasno na šta mislim... Napisao sam da je besmisleno praviti CL zbog +5~6% perfomansi, a usput sam pohvalio da čovek zna šta radi jer to se vidi i na osnovu ovog videa i na osnovu ostalih na kanalu.

@d0minat0r Moja priča nigde ne ide, nema ništa između redova, niti skirivene poruke sem onoga što sam napisao... Jasno sam napisao šta sam hteo da kažem, a evo sad i ukratko ako je za vajdu 😜

Šta li vam je ljudi 🤣
 
Ništa, da prekineš da pravdaš Intel procesore da su bolji i da mogu da se zbudže. Iz tog razloga su te uklonili iz 13th teme, pazi se da ne bude i u ovoj :D
Možeš misliti, realtime u task manager godinama stavljamo za CB. Koga briga za rezultat u CB testu, osim ako se ne takmiči čovek u tome.
@d0minat0r je sve objasnio ukratko
 
@Gulftown Kad sam u bilo kom kontekstu pomenuo u bilo kojoj temi da su intel procesori bolji pretpostvljamo bolji od AMD pošto trećeg proizovđača nema???
Čak mislim da nisu jer ne može da bude bolje nešto što u preseku potrošnja/perfomanse zapravo nije efikasno, pa čak i za igrice AMD 3D procesori su bolji izbor.
To da mogu da se zbudže evo ti si dokazao mesto mene svojim testovim baš u ovoj temi, dok si se u 13gen temi samnom oko toga raspravljao.

"realtime u task manager godinama stavljamo" Sve ti godinama nešto radiš a kad trebaš konkretno da pokažeš i posavetuješ nigde te nema, samo neka opšta mesta, žongliranje pojmovima, i priča u prazno. I taman kad nešto uradiš kao ovde u temi sa 14900k onda dokažeš da je sve ono što si do tada pričao zapravo bila prazna priča, sam sebe demantuješ.

Poruka u temi "Intel 14th gen. LGA1700 "Raptor Lake Refresh""
https://forum.benchmark.rs/threads/intel-14th-gen-lga1700-raptor-lake-refresh.489239/post-7026267
 
Ne mislim bolji od AMD-a već bolji nego što inače jesu. Ja nisam sam sebe demantovao, već pokazao kako se na biranom primerku može nešto uraditi, što ne može na svim primercima procesora i lepo objasnio kakva je stvar i da je to sve, samo ne dobar procesor tako na silu napravljen da ti moraš da mu titraš, da bi možda dobio nešto bolje temp. Koje ti pritom niko ne garantuje da možeš da postigneš. Ti jedini nisi tamo to razumeo izgleda, jer si zaslepljen Intelom :)
 
@Gulftown Ma to što ti kažeš sem ovog zaslepljivanja, i toga da si ti nešto objasnio 🤣 to je suštinski tačno, loš proizovod, nego ja mislim da je to svima jasno. Ipak koliko god da je loš može da se reši.

Ništa ti nisi objasnio, a nema ni potrebe, postavio si rezultate kojima si demantovao sam sebe, to je dovoljno 🤣
 
@Lukija Ne razumem sta je poenta tvog kometara??? Ako je nešto vezano za temperature, ne znam šta hoćeš da mi kažeš... Pa ovde je jasno da čovek koristi neki oblik CL hladjenja (zar je to trebalo da se naglasi) još je odrađen delidding što sam i pomenuo u kometaru, ali počev od toga do samog testiranja sve je odradio perfektno.
Poenta je da na pocetku testa neke temparature krecu od 15 stepeni sto je daleko od sobnih uslova, ako mene pitas. CPU package power ide preko 400W a temperature su ispod 80 stepeni. Ne znam kakvo je to hladjenje u pitanju.

EDIT: Neko je pomenuo Mora.

 
Poslednja izmena:
Poenta je da na pocetku testa neke temparature krecu od 15 stepeni sto je daleko od sobnih uslova, ako mene pitas. CPU package power ide preko 400W a temperature su ispod 80 stepeni. Ne znam kakvo je to hladjenje u pitanju.

EDIT: Neko je pomenuo Mora.

Okacio sam ja sliku. Covek je u tom svom klipu na YT u komnetaru rekao MORA je u pitanju na prozoru a spoljna temp 5C. Mislim klasican setup jednog entzijaste danas
 
Tek će onda da da bude veselo, heh. Intel tek treba da usavrši i ispegla taj dizajn...
 
@Lukija Dobro ok, sve to stoji, ali ne razumem zašto si se meni obratio komentarom na tu temu kada ponata onoga što sam napisao nema nikave veze sa tim kako je cpu hlađen, vec sa tim da čovek pravilno radi testiranje, i da na osnovu rezultata koje je postavio nema potrebe zbog +5~6% perfomansi juriti bilo kakvo hlađenje bolje od AIO 360, jer def rez je oko 42500 kada cpu ne trotluje, a kod njega je 45000... Tako da u kontekstu mog kometara nije bitno kako je došao do tog rezultata još je bolje i validnije kada znamo da je odrađeno ne "stabilnom" sistemu posle 30min R23 testa.
 
Tek će onda da da bude veselo, heh. Intel tek treba da usavrši i ispegla taj dizajn...
Sasvim ok, nek ima razlicite problemcice i ostalo, nek ima treba 3, 6, 9 mozda cak i godinu dana do sledece generacije da ispeglaju. Samo da predju na chiplete vec jednom i ubace njihovu verziju 3D cache-a, ...

i da povecaju efikasnost
 
Poslednja izmena:
@Lukija Dobro ok, sve to stoji, ali ne razumem zašto si se meni obratio komentarom na tu temu kada ponata onoga što sam napisao nema nikave veze sa tim kako je cpu hlađen, vec sa tim da čovek pravilno radi testiranje, i da na osnovu rezultata koje je postavio nema potrebe zbog +5~6% perfomansi juriti bilo kakvo hlađenje bolje od AIO 360, jer def rez je oko 42500 kada cpu ne trotluje, a kod njega je 45000... Tako da u kontekstu mog kometara nije bitno kako je došao do tog rezultata još je bolje i validnije kada znamo da je odrađeno ne "stabilnom" sistemu posle 30min R23 testa.
Ako je poenta kako se pravilno pokreće CB23, sa realtime-om. Onda si promašio temu i post treba da se prebaci u Cinebench R23 temu, pa eto ljudi da nauče ako im je to bitno.
 
@Gulftown Ako hoćeš da seciraš komentar na svaku napisanu reč onda između ostalog i to jer većina ne zna da ako se ne odradi realtime rezultat oscilira, stim da je važnije ovo drugo da ne treba zbog perfomansi praviti CL jer je dobitak mizeran... Taj komentar koji sam ostavio uz video je jasan, a za šta se vas par uhvatilo i gde ste krenuli da lutate i fantazirate šta je ko hteo da kaže to već ne znam... Zato mi nije ni jasno zašto se meni obraćate da vam rešavam problem fatamorgana, mislim nisam stručan al mogu da pogledam 😀
 
Zato i kažem, što se tiče CB23 imaš drugu temu.
Što se tiče custom loop-a, dobitak od 300mhz uopšte nije mali uz one temperature, bar što se tiče entuzijasta. Onaj lik sa videa svakako jeste sa onim setupom, što se vidi odmah. Ako nisi entuzijasta, ne znam zašto bi komentarisao da li je nekome potreban custom loop ili ne, svakako opet off topic.
 
Jos samo ~6 meseci, majko mila, i vise nikad necu morati da slusam niti citam, o antickim Intel furuna raspadima, ajmo Arrow Lake, spasi nas!
Kada Nick Shih kaze da je arrow lake bas komplikovan mozes da mislis sta ce to da bude sa tjuningom. Procesori postoje vec par meseci sigurno
 
Kada Nick Shih kaze da je arrow lake bas komplikovan mozes da mislis sta ce to da bude sa tjuningom. Procesori postoje vec par meseci sigurno
Oof nadam se da ce bar automatsko podesene raditi kako treba, doduse sad me bas kopka na koji nacin se razlikuje kako su komplikovani/nezgodni u odnosu na AMD, jedva cekam da vidim neki AI XMP 3.0 da li stize, koliko je brz Intel lepak, kako se memorija podesava rucno, itd, ...
 
Ne nego samo jedni nece da shvate da je sada trend takav sa jedne strane, sa druge strane ljudi hoce hladne CPU kao da im to nesto menja u zivotu i predstavljaju da je to must have a imaju eopcije eco moda, i ova treca sa kojoj se mi sada ovde objasnjvamo kaze eto vidis moze da se ohladi procesor a procesor se dovede u vise nego specificne uslove a govori se u narativu kao da je to bas lako napraviti te uslove i da to moze svaki za 5 min da napravi i zasto se pravi drama oko toga da deliduje procesor i stavi direct die blok sa sub ambient temperaturom tecnosti.
Oof nadam se da ce bar automatsko podesene raditi kako treba, doduse sad me bas kopka na koji nacin se razlikuje kako su komplikovani/nezgodni u odnosu na AMD, jedva cekam da vidim neki AI XMP 3.0 da li stize, koliko je brz Intel lepak, kako se memorija podesava rucno, itd, ...
I mene verujem ali nece nista da nam okriva i ako je to privata i zatvorena grupa. Znacu vise za Computex kada odem tamo
 
@Lukija Dobro ok, sve to stoji, ali ne razumem zašto si se meni obratio komentarom na tu temu kada ponata onoga što sam napisao nema nikave veze sa tim kako je cpu hlađen, vec sa tim da čovek pravilno radi testiranje, i da na osnovu rezultata koje je postavio nema potrebe zbog +5~6% perfomansi juriti bilo kakvo hlađenje bolje od AIO 360, jer def rez je oko 42500 kada cpu ne trotluje, a kod njega je 45000... Tako da u kontekstu mog kometara nije bitno kako je došao do tog rezultata još je bolje i validnije kada znamo da je odrađeno ne "stabilnom" sistemu posle 30min R23 testa.

Prijavio sam svoj post moderatorima i zamolio da obrisu sve reference ka tvom postu.
 
@Lemaja - Ovim putem bi te zamolio da malo smiriš strasti da se nebi ponovio scenario iz 13gen teme. A ako me opet budeš pitao koje si pravilo prekršio, dobićeš momentalni ban.
 
@Lukija Pošteno, razumno za razliku od ostalih koji nastavljaju da se raspravljaju oko nepostojeće teme, pozdrav...
 
Pozdrav... Da li moze I7 14700KF da se zategne da ne udara 88-90C dok recimo igram Cyberpunk ili NFS Unbound, jel se cuje komp kao mlazni avion... Spec u potpisu. Ja sam totalni lajk....nesto sam pokusavao, citao i ovde i svugde, al nije kako treba.
 
Temperatura dok se igraš ne treba da prelazi 60 stepeni... Rekoh ti već da nisi dobro montirao hladnjak...
 
A nije undervoltovan, na default je, divlja sa naponom.... Ja sam hladnjak montirao po upustvu, zategao do kraja kako treba... on je sad na 28 C...Samo u Cyberpunk i Unbodun je 80-90C ostale igre su ok. 60-70C.
 
Nazad
Vrh Dno