Šta je novo?

i9 13900KF + tuf gaming z690 plus + noctua nh-d151700 = 100° C

Treba bolja ploča a treba i bolji cooler.
 
koju da gledam plocu ako je do toga a da nije preterano skupa? kako to da proverim da li nabija veliki napon? fakticki sam uzeo ovu plocu sa i5 procesorom i napravio problem kad sam ga zamenio za i7... bas mi je sad ovo veliki problem ako mogu da ostetim procesor tokom igranja na do 86-88stepeni..
 
ne mozes da ostetis procesor, ako mu bude previse vruce obarace takt da se ohladi. naravno to ces osetiti ti, jer ce biti losije performanse
napon mozes da proveris sa cpu-z i slicnim programima dok je u full loadu, pa pogledas u idle i u biosu koji napon stoji default

sto se tice ploca... jeftina ploca = jeftina naponska sekcija = ono sto ti ne treba, znaci... mora da se plati, ako hoces high end cpu ide i high end ploca i high end cooler
 
Tačno tako. Ne ide high end CPU na low-mid end ploču. Procesor će bez problema izdržati te temperature, ali za ploču nisam siguran.
 
Sve će biti ok vozi i uživaj...ja sam terao top prosesore na prime pločama i sve su radile 5 plus godina. Za sve moje godine crkla mi je samo jedna jedina ploča i to posle 8 godina korišćenja
 
momci, hvala svima na odgovorima, bar mi je sad lakse oko procesora..tacno vidim u cinebenchu slabije rezultate baca kad ga opteretim..ali,neiskustvo,resavacemo dalje..
 
Skinuo sam prednju stranicu na kućistu,
gde inače stoje dva ventilatora i ubacuju vazduh, skinuo sam i filter.
CPU je pao na nekih 80-81°C, peek je bio 84° C (sa ovim novim BIOS podešavanjima 90° C),
dok je sama temperatura u kućistu spala za 12° C, mereno sondom i multimetrom.
Grafika je sa 80° C spala na 66/67° C, igrao se WarZone 2.

Definitivno menjam kućiste, za oko su mi zapali ThermalTake Core V71 i Be Quite Silent Base 802 i Be Quite Silent Base 601, mada ovo poslednje isto ima penu kao zvučni izolator, pa najverovatnije otpada...
 
zar nije logicnije da trazis neko kuciste koje ima u nazivu airflow, ako zelis nize tempreature :)

ja tek sad videh koje kuciste imas, nije ni cudo sto su temperature tolike
 
Tačno tako.

@KIBLA`s tebi treba kućište koje akcenat ne stavlja na tišinu nego na airflow. Na primer Corsair 5000D ili Fractal Design Torrent.
 
Ovaj Corsair 5000D mi se čini dobrim, mada i ovaj Be Quiet Silent Base 802 deluje kao dobro provetreno.
 
Silent Base 802 ima solidan airflow sa mesh prednjom stranom...mada, ima i bolje provetrenih.
 
Imam Corsair 5000D Airflow, odlično je kućište, nećeš pogrešiti, možeš čak i 7000D Airflow, ako pare nisu problem
 
Ovaj Corsair 5000D mi se čini dobrim, mada i ovaj Be Quiet Silent Base 802 deluje kao dobro provetreno.
Istina. I filteri se lako skidaju, lsko čiste, ali ako imaš želju da kabliraš pozadi, to će biti sizifovski posao, jer je pozadi poprilično loše rešen raspored, plus ona "izolir pena" će da pritiska kablove i sve što iole štrči pozadi. Ali sve ostalo je vrhunski odrađeno.
 
Istina. I filteri se lako skidaju, lsko čiste, ali ako imaš želju da kabliraš pozadi, to će biti sizifovski posao, jer je pozadi poprilično loše rešen raspored, plus ona "izolir pena" će da pritiska kablove i sve što iole štrči pozadi. Ali sve ostalo je vrhunski odrađeno.
Ta "zadnja strana" isto je tako rešena in na ovom CM Silencio 550, srećom sundjer je mekan pa se kablovi utope u isti.
 
Pa, ako ti to nije bitno, onda OK. Ja sam muku mučio sa kablovima - ekstenzije za strujne kablove, plus 6 ARGB ventova sa po dva kabla, hub za ventove stujni, hub za ARGB osvetljenje, produžni kablovi za ventilatore, strujni od napajanja... Nekad mi je dolazilo da plačem od muke jer nije bilo šanse da ih sastavim iole normalno, a da ona pena ne pritisne i ne poremeti nešto kad zatvorim stranicu. Na kraju sam odustao (vidi sliku).
Dobro sređeno kabliranje imaju samo skupa kućišta ( 011 Dynamic, Hyte Y60, Fractal Torrent...) jedino kućište koje ja znam da je prostor za kabliranje osmišljen fantastično, a da košta ispod 200€ je NZXT H7 flow. malo je falilo da ga kupim samo zbog toga.
 

Prilozi

  • kabliranje.jpg
    kabliranje.jpg
    319.7 KB · Pregleda: 59
Srećom nemam tih "problema", nista RGB, ARGB i ostalo,

" Ja sam se još `68 zakleo...Nikad kravata, nikad stalni posao" :)

 
OO ništa ARGB pa to je totalni promašaj nema svetiljki nema kompa :)...nije ni čudo da imaš 100 stepeni pa svi znamo da plavi ARGB smanjuje temperaturu za 10 stepeni...ccc kakvo neiskustvo :p...Ja imam HAF 700 EVO kućište i stalno šljaka na plavo i nemam problema :p
 
Skoro sam napravio radnu mašinu i sve spakovao u Fractal Design Define R5 case.
13700, Arctic eSport Duo, 8 SATA WD Red Plus diskova
Napred dva originalna venta duvaju unutra, air cooler push-pull, nazad originalni izduvava topao vazduh
Pod punim opterećenjem sa Handbrake-om, temperatura procesora ne prelazi 71 stepen, a diskovi su 32-35 stepeni.
Ja zadovoljan.
 
Uzeh Fractal Focus 2, dupe i štrudla što se tiče kvaliteta u poredjenju sa mojim starim cooler masterom silencio 550.
Činjenica provetrenije, ali kućište koje nema ni reset dugme ni led za hdd, ufffff, baš sam omatorio.
Lim tanak...ne znam ne svidjami se, ali nema nazad. Napakovano je.
Napred dve fabričke 14 - ice (ubacuje), pozadi jedan be quiet 12 - ica (izbacuje) i gore dve be quiet 12 - tice (izbacuju).
Ostalo mi je da sad ispratim temperature.
Nema čak ni 5.25 mesto, nisam obratio pažnju na to...
 
Ništa hladnije nije nego stari silenicio 550 sa otvorenim vratima napred.
U stepen iste temperature, a svakako je veći protok i jedan ventilator više.
 
S obzirom na ishod, ono što mogu da ti preporučim da je kod mene radilo kako treba (doduše, bio je u pitanju 9900K, ali i on je bio ringlica) je drugo kućište i AIO 360 vodeno.
Ja sam tada probao sa dva case-a (FD Meshify 2 - nije bilo loše; LL PC-011 Air - mnogo bolje) + AIO 360 EK (stariji model je bio u pitanju, ne verujem da je noviji lošiji).
Pogotovo je kod LL case-a to radilo dobro kad se AIO postavi bočno + napred dva venta uduvavaju svež vazduh, a nazad ide izduv.
Sintetiku nisam nešto tada mnogo vrteo (a to ne radim ni sada), bilo mi je važno da kada okinem Handbrake da radi (a on podigne sva jezgra na 100%) ne kuva unutra.
 
Za tu konfiguraciju ti ne bi pomogao ni bench table, jedino ako ga zimi izneseš napolje, mada pitanje i tada koliko bi pomoglo :D
 
Evo i ja da se ubacim u temu :)
Posle 6 godina resio da pocastim sebe i predjem sa Intel i9 7980xe na ovu danasnju tehnologiju i9 13900k.

Zalim iskreno za Intel HEDT, i Quad memory channel support, i socketom lga1700 nasta ovo lici.

Prvo spec koji sam uzeo:
i9 13900k
Asus Strix z790-f Gaming Wifi
Kingston DDR5 64GB (2x32GB) 6000MHz Fury Beast (KF560C40BBK2-64) x2 znaci 4 slota popunjena 128gb

Privremeno metno Bequite SHADOW ROCK 3 da ladi ovaj CPU dok sam cekao lga1700 backplate za EKWB Velocity 1.

Prvo iskustvo:
Memorija ne moze da radi XMP1 / 2 na 6000mhz, morao da downclockujem na 5600mhz. Sistem je stabilan :D krastavac nisam procitao QVL za plocu, reko nebitno mi advertajzuju 7800mhz da teraju ce rade 4 modula na 6ghz bez problema (Greska sto nisam gledao jer dolazim sa x299 platforme)

Drugo iskustvo:
100c cim upalim Cinebench R23 - reko ok tuturutu air cooler ne moze da istera.

Trece iskustvo:
Stigne meni backplate za vodeno ladjenje, namontiram, leak test 10 minuta sve ok. Ajde da pustimo mi to u rad.
Na moje razocarenje sve isto 100c za kratko vreme digne. Na kraju dodjem do toga da guglam ovaj problem. I vidim sta treba da uradim.

Ugasio Asus MultiCore Enhancement - stavio disable da koristi intel limite.
P-Core stavio na sync-all core 5.2ghz sa dva koja rade na 5.3ghz
E-Core stavio sync-all core 4ghz
V Offset - 0.0800

Sa ovim podesavanjima vidim da mi trosi trenutno 236W
VID zadovoljan 1.290 max, na auto mislim da je isao i preko 1.45.

Trenutno sistem radi stabilno, vrtim cinebench 30 minuta 96-98c temperaturu bije trenutno ne udara na 100c sto sam i zeleo da postignem.

Sad cekam porucio sam ThermalRight da vidim dal ce to da spusti malo temperaturu makar 5c, mada cisto sumnjam.
A i uzecu Grizly pastu, posto trenutno korisitm Cooler Master MasterGel Pro.

Ono sto me najvise iznerviralo na kraju sto sam ja izgubio vreme testirajuci stabilnost, prvo memorije, pa posle CPU.
Dok pre 6 godina na x299 platformi nisam uoposte razmisljao o ovome. Sve je radilo out of box, sa overclockon na custom vodenom ladjenju. Ovo danas ne znam. Mozda eto sto sam tvrdoglav i koristim EKWB Velocity 1, i nisam hteo da uzmem Velocity 2. Inace radijator je 420mm, 14inc Noctua Industrial cooleri vrte na 1500 obrtaja, mogu da stavim na 2k. medjutim mislim da nema potrebe za time.

Screenshot (24).png
 
Ne bi ništa dobio ni sa novim blokom, ni sa 3x 420 radijatorima, ni sa fanovima na 3000 obrtaja. Ne može da se odvede toplota i to je to. Direct die jedino može da spusti temp bolje.
 
@Stiven
Ja sam moju glavobolju rešio sa ovim podešavanjem Asus MultiCore Enhancement → Enabled - Remove All limits (90°C). Verovatno je i z790 ima kao opciju u poslednjem BIOS - u.
Kad smo kod BIOS - a probaj poslednju verziju raspoloživu, možda ti popravi XMP.

Ono sto me najvise iznerviralo na kraju sto sam ja izgubio vreme testirajuci stabilnost, prvo memorije, pa posle CPU.
Dok pre 6 godina na x299 platformi nisam uoposte razmisljao o ovome. Sve je radilo out of box, sa overclockon na custom vodenom ladjenju. Ovo danas ne znam.

Isto je i mene ovo pogodilo :) . Strašno.
 
Nazad
Vrh Dno